Go to content

Wiek to tylko liczba. Dlaczego nigdy nie będziesz miała za dużo lat, by wprowadzić te zmiany w swoim życiu

Syndrom toksycznej matki - kobieta na torach
Fot. istock/Orla

To nie prawda, że w życiu możemy realizować się tylko do pewnego momentu. To nie prawda, że przychodzi moment, w którym na wszystko jest już za późno. Wiara w to, że do samego końca wszystko jest w naszych rękach, że dopóki rozumiemy potrzebę zmian i chcemy coś zrobić ze swoim życiem to te zmiany są możliwe, jest kluczowa.

Nigdy nie masz zbyt wiele lat by zrozumieć, że:

Rzeczy materialne to tylko … rzeczy

Te, które magazynujemy w nieskończoność, te które kupujemy, dostajemy, których mamy w nadmiarze, które okupują naszą przestrzeń i nie pozwalają poskładać myśli. Te, bez których doskonale radziliśmy sobie wcześniej, zanim weszliśmy w ich posiadanie. Czy naprawdę ich potrzebujesz? Oczywiście, że nie. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się spakować i uciec, co zrobisz z tymi wszystkimi rzeczami? Im mniej ich masz, tym szczęśliwszy jesteś, taka jest prawda. Im prościej żyjesz, tym jesteś spokojniejszy… Nigdy nie jest za późno, by pozbyć się rzeczy, które cię ograniczają przez to, że jest ich w twoim życiu zbyt wiele.

Ludzie to tylko… ludzie

Jak często myślisz o tym, że ktoś ma od ciebie lepsze lub gorsze życie, jest bardziej lub mniej zestresowany, bogatszy lub biedniejszy? Kogo to obchodzi? W pewnym momencie orientujemy się, że wszyscy borykamy się z tymi samymi bądź podobnymi problemami: praca, miłość, rachunki, dzieci, choroba… Nikogo to nie ominie, w takim czy innym stopniu.

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy mamy swoje, czasem bardzo skomplikowane historie. Wszyscy chcemy być szczęśliwi. Wszyscy żyjemy, oddychamy, śmiejemy się, gramy, płaczemy i umieramy. Bądźmy dla siebie mili. Traktujmy siebie z szacunkiem i współczuciem. Jesteśmy w tym razem. Nigdy nie jest zbyt późno, by zmienić swój stosunek do innych.

Świat jest wielki i piękny. Sprawdź

Nie każdy z nas ma to szczęście, że może swobodnie podróżować. Wielu z nas od lat tkwi w jednym i tym samym miejscu bojąc się wyruszyć w nieznane, otworzyć się na coś choć odrobinę innego, poznać inne przestrzenie, innych ludzi, wyjść ze strefy komfortu. Nigdy nie jest za późno na to, by wyruszyć w podróż w nieznane, nawet jeśli miałaby być to podróż do sąsiedniego miasteczka, innej dzielnicy, do nigdy nieodwiedzonego parku po drugiej stronie ulicy. Wszak podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku…

Rzeczy nie muszą być aż tak skomplikowane

Jasne, że życie potrafi przerażać. Przydarzają nam się czasem niewiarygodnie bolesne, trudne historie, sytuacje, dla których – wydaje się – nie ma jednego, dobrego rozwiązania. Zbyt często pozwalamy lękom rządzić naszą rzeczywistością. Jednak tak naprawdę rzadko zdarza się, żeby nie można było poradzić sobie z życiowymi wyzwaniami.

Wiem, że łatwo jest to powiedzieć, gdy jesteś młody, masz wiele czasu i mało obowiązków.  Ale nigdy nie jest za późno, by zrozumieć, że z największych opresji ratuje nas zazwyczaj spokój i dystans do samego siebie, skupienie się na tym, co pozytywne.

Życie jest krótkie. Bądź odważny i wykorzystaj szansę, jaką ci daje

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć. By pokierować swoim losem w stronę osobistego spełnienia, by spróbować tego, o czym zawsze marzyłeś, ale się bałeś. Jeśli czegoś pragniesz, znajdziesz sposób, by do tego dotrzeć, by to zrealizować. Uda ci się nawet wtedy, jeśli tylko podejmiesz wysiłek, ale nie zrealizujesz do końca swoich zamierzeń.

Wiek to tylko liczba. Tym kim jesteś, stajesz się cały czas.