Go to content

Weekendowe podróże po Europie zimą

Weekendowy city break zimą to znakomity pomysł na naładowanie baterii pozytywną energią, której tak bardzo potrzebujemy właśnie w sezonie jesienno-zimowym. Jak zorganizować udany wypad na weekend w jednym z europejskich miast? Odkryj wszystko, co warto wiedzieć, zanim spakujesz walizki, by cieszyć się zimą w zupełnie nowej scenerii. 

Zima to czas, który wiąże się nie tylko z bajkowymi krajobrazami, lecz także z krótkimi dniami i mniejszą ilością światła naturalnego. W takich okolicznościach warto więc okazać sobie odrobinę miłości i podarować sobie relaksujący wyjazd na weekend. Wbrew pozorom
urlop nie musi być długi, aby przyniósł wymierne korzyści. Poprawa nastroju i stworzenie pięknych wspomnień są jak najbardziej możliwe w ramach weekendowego wyjazdu. Gdzie zatem udać się zimą na weekend?

Ze względów logistycznych, warto ograniczyć się do lokalizacji położonych w Europie. Jednak to, co pozornie może wydawać się ograniczeniem, tak naprawdę oferuje zdumiewającą różnorodność. Podróżnicze horyzonty oferowane przez Stary Kontynent są naprawdę szerokie, a dzięki tanim liniom lotniczym dotarcie nawet na drugi koniec Europy nie stanowi większego wyzwania. Zastanawiasz się, czy weekendowy city break zimą to opcja dla ciebie? Tego typu wyjazdy są idealną opcją dla wszystkich tych, którzy poszukują urozmaicenia zimowej codzienności. Warto wspomnieć, że weekendowy wyjazd to pomysł, którym powinny się zainteresować nie tylko pary lub rodziny, lecz także osoby podróżujące w pojedynkę. Weekend w jednym z europejskich miast to znakomita okazja, by nawiązać nowe znajomości i lepiej poznać lokalną kulturę.

Kiedy najlepiej wybrać się na weekendowy city break w zimie?

Tak naprawdę sprawdzi się dowolny weekend lub inne wolne dni. Ciekawą opcją jest też wyjazd na święta, co spodoba się zwłaszcza tym
osobom, które nie przepadają za świąteczną zawieruchą i zamiast lepić pierogi, mają ochotę na beztroski relaks… Jak wybrać cel podróży? W obliczu mnogości opcji warto zastanowić się, ile czasu jesteśmy w stanie wygospodarować na weekendowy wyjazd i dopasować do tego miejsce, w którym planujemy spędzać czas. Jeśli możesz pozwolić sobie na nieco dłuższy weekend, to dobrą opcją jest uwzględnienie bardziej odległych lokalizacji. Jednak, jeśli masz do dyspozycji wyłącznie dwa dni, to lepszą opcją będzie udanie się do nieco bliżej położonego miasta.

Oprócz czasu, jakim dysponujesz, równie ważnym czynnikiem jest także sam budżet. Koszty weekendowego wyjazdu możesz obniżyć, planując go z odpowiednim wyprzedzeniem lub też decydując się na przyjazne portfelowi zakwaterowanie. Jednak nie zawsze celem powinno
być oszczędzanie. Wszak liczne badania dowodzą, iż to właśnie na wyjątkowe doświadczenia, a nie na rzeczy materialne powinniśmy wydawać pieniądze, jeśli chcemy być szczęśliwi. Zatem może warto pokusić się o odrobinę luksusu podczas weekendowego wyjazdu zimą? Sam fakt, iż chodzi tu zaledwie o parę noclegów sprawia, że można sobie pozwolić na nieco więcej.

W podróżach na weekend liczy się nie tylko cel podróży i dopasowany do oczekiwań rodzaj zakwaterowania, lecz  także transport. Sprawne i komfortowe dotarcie na miejsce to podstawa. Kochasz latać? A może wolisz pozostać na ziemi i zwykle wybierasz transport autokarowy
lub pociąg? Niezależnie od Twoich preferencji, możesz łatwo i szybko sprawdzić wszystkie opcje dotarcia do interesującej cię lokalizacji. Warto tutaj skorzystać z platformy Omio, która umożliwia ci sprawdzenie dostępnych połączeń samolotowych, autokarowych oraz kolejowych – jednocześnie. To znaczne ułatwienie w planowaniu podróży.

Europa słynie z imponującego zróżnicowania kulturowego, dzięki czemu przemierzając stosunkowo niewielkie odległości, możesz delektować się odmiennymi stylami architektury, smakami lokalnej kuchni, muzyką oraz krajobrazami. Lubisz świąteczną atmosferę, lecz tym razem chcesz delektować się nią poza Polską? Poczuj sielankowy klimat świątecznych jarmarków, z których słyną Niemcy i Austria. Imponujące ozdoby świąteczne, pyszne grzane wino i lokalne łakocie sprawią, iż będzie to naprawdę niezapomniany weekend. Jeden z najbardziej znanych jarmarków świątecznych ma miejsce nieopodal ratusza w Wiedniu, lecz miasto Mozarta to nie jedyny cel podróży w poszukiwaniu bożonarodzeniowych miasteczek.

Norymberga, Stuttgart, czy też Innsbruck to zaledwie ułamek z miast, które każdej zimy promienieją świąteczną, bajkową wręcz aurą. Świąteczne jarmarki to domena nie tylko krajów niemieckojęzycznych, ponieważ znajdziesz je także na północy Europy, między innymi w Rydze czy też Tallinie. Ze względu na ich lokalizację, stolice Łotwy i Estonii są świetną opcją zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w północnej części Polski. Plusem będą też istotnie niższe ceny, niż te, które czekają na nas w Niemczech czy też Austrii.

A jeśli zimową porą najbardziej tęsknisz za otulającym ciepłem i relaksem, to zdecydowanie wartą uwagą opcją dla ciebie będzie city break w Budapeszcie. Stolica Węgier słynie bowiem nie tylko z pięknej architektury, lecz także z term, dzięki którym możesz dogłębnie zregenerować zarówno ciało, jak i umysł. Termy w Szechenyi w Budapeszcie słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości, a najwięcej frajdy zapewniają baseny zewnętrzne, które zimą spowite są mgłą parującej wody. Jeśli jednak zamiast pławienia się w ciepłych wodach termalnych masz ochotę na morsowanie, to możesz udać się w tym celu nad polskie morze.

Bałtyk zimą to wyzwanie tylko dla najodważniejszych, lecz polskie wybrzeże ma wiele do zaoferowania nawet wtedy, gdy nie zamierzasz zanurzyć w morzu nawet małego palca u stopy. Gdańsk to świetny wybór na zimowy city break. Malownicza architektura w połączeniu z zimowym klimatem to znakomite połączenie!

Choć zima sprawia, iż wiele osób ma ochotę spędzić ją pod ciepłym kocem w domu w oczekiwaniu na nadejście wiosny, to warto jednak wyjść ze swojej strefy komfortu i otworzyć się na ideę weekendowego wyjazdu właśnie o tej porze roku. Weekendowy city break zimą udowodni ci, że zawsze jest pora na podróże!