Go to content

Walentynkowo – o cnocie wszystkich cnót! Felieton z cyklu „Przychodzi baba do lekarza”

Fot. iStock

Gdy prawie trzydzieści lat temu rozpoczynałem moją praktykę lekarską jako mody chirurg, nikt z nas lekarzy nie myślał o tym, że nadejdą czasy, w których będziemy –dosłownie i w przenośni – pochylać się nad estetyką narządów płciowych w trosce o dobro relacji damsko męskich. Postęp medycyny wkraczał w ten intymny rejon tak radykalnie, że my lekarze musieliśmy przyspieszyć własne dojrzewanie do przekonania, że jest on aż tak bardzo niezbędny.

Uzasadnienie tego przekonania przynoszą każdego dnia pacjenci, którzy zgłaszają się do nas z najdziwniejszymi kompleksami strefy intymnej, począwszy od niesatysfakcjonujących warg sromowych (tych większych lub mniejszych), niechlubnych rozmiarów penisa,  niewystarczająco wypukłego punkt G, niewłaściwych kolorów sromu lub odbytu, czy wreszcie przerwanej acz nadal wielce pożądanej błony dziewiczej. Wszystkie te dolegliwości, w moim przekonaniu, natury bardziej psychicznej niż fizycznej, nauczyłem się rozumieć i ulgę w nich przynosić, bo jak mawiają wielcy tego świata „czego się nie robi dla miłości”.

Od 20 lat, jak co roku o tej porze, w naszym kraju zbliżają się huczne obchody Walentynek, czyli święta MIŁOŚCI. Święty Walenty – mało kto dziś o tym pamięta – w naszej chrześcijańskiej tradycji był znany jako patron chorych umysłowo i opętanych. Gdy się tak nad tym zastanowić to całkiem słuszne, że dziś stał się ( co prawda za sprawą mody przywiezionej z wielkiego świata) patronem zakochanych, bo czymże innym jeśli nie opętaniem jest ta siła, która jak wiadomo obok pieniędzy jest największą siłą napędową naszego świata.

I tak już od wielu lat obserwuję w tym okresie zainteresowanie zabiegami ginekologii estetycznej większe niż w innych miesiącach w roku, bo kochankowie szykują się na celebrowanie swego dnia z prawdziwym rozmachem, zamawiając z karty menu jej najbardziej wykwintne dania. Dajmy na to doskonały przykład jej wyrafinowania – hymenoplastyka.

Mówiąc wprost, ten trudny w nazwie zabieg, to rekonstrukcja błony dziewiczej, cnoty wszystkich cnót, lub po prostu świadectwa kobiecej nieskazitelności. Choć hymenoplastyka opracowana została dawno temu na potrzeby kobiet w krajach arabskich – przed którymi religia muzułmańska stawiała warunek czystości dopuszczający do małżeństwa – na świecie stosowana jest dopiero od 15 lat.

Na podstawie mojej praktyki mogę stwierdzić, że błona dziewicza, z greckiego hymen, ten cienki fałd błony śluzowej, o pierścieniowatym kształcie, na wejściu  do pochwy, która zwykle ulega zniszczeniu podczas pierwszego stosunku, jest dziś w cenie równie wysokiej jak dawno temu, bo ilość zabiegów jak wykonuję w mojej AGKlinik jest stale rosnąca, nie tylko w okresie walentynek, acz faktycznie walentynki są jak widzę niezłym pretekstem moich pacjentek.

Od zawsze wiem, a mam już swoje lata, że różnica między oczekiwaniami kobiety, a mężczyzny na swoistą wyłączność seksualną polega na tym, że on chciałby być jej pierwszym, a ona jego ostatnią kochanką. O ile spełnienie jej pragnienia uzależnione jest od wielu czynników, jak czas w którym kochankowie poznali się, dojrzałość ich relacji, a nawet  jego potencja, to jego marzenie można dziś spełnić dosłownie na zamówienie.

Błona dziewicza z anatomicznego punktu widzenia nie ma żadnego znaczenia, jednak nawet w czasach takich jak dziś okazuje się, że może być wartością nie do przecenienia, szczególnie biorąc pod uwagę różne uwarunkowania społeczno–kulturowe. Moje obserwacje skłaniają mnie do refleksji, że przeprowadzam zabieg hymenoplastyki nie tylko z potrzeby dyktowanej tradycją bądź religią, w której pacjentki żyją na co dzień, ale też coraz częściej dyktowanej modą na seksualną niewinność. Są wynikiem pragnienia kochanków, by powtórzyć z sobą ceremoniał pierwszego razu, po romantycznej walentynkowej kolacji, lub w innym dowolnym momencie roku. O ile stając się nieskazitelną dla swego mężczyzny choćby pozornie, kobiety spełniają jego marzenie, o tyle  seksualne fiksacje męskie nie są tu bez znaczenia.

W najstarszym zawodzie kobiecym, praktyka usług seksualnych, których główną wartość stanowi błona dziewicza, jest dziś coraz bardziej w modzie. Internet pełen jest ogłoszeń o możliwości przeżycia tej, dla co poniektórych panów, rozkoszy erotycznej. Niejeden gotów jest za taką ofertę zapłacić dużo większe sumy niż za normalne fanaberie dlatego rośnie odsetek dziewczyn, które takie usługi świadczą.

Poserfowałem z ciekawości po sieci i widzę, że Hiszpański portal elpais.com wskazuje, że na początku popularność tej praktyki urosła dzięki europejskim muzułmankom, które w swoich obyczajach seksualnych nie odbiegały od rówieśniczek innych religii, gdzie wymóg czystości do dnia ślubu nie jest tak restrykcyjny.  Test czystości, który musiały przejść wyłącznie podczas nocy poślubnej sprawił, że hymenoplastyka stała się zabiegiem tak popularnym, jak inne zabiegi ginekologii estetycznej.

Od czasu powstania w 2004 roku International Society of Cosmetogynecology, czyli Międzynarodowego Towarzystwa Kosmetoginekologii, które  ukonstytuowało oficjalnie kosmetoginekologię, zabiegi hymenoplastyki zaczęły wprowadzać kolejne i kolejne gabinety chirurgii plastycznej. Dziś za taki zabieg w Polsce trzeba zapłacić między 2000-5000 złotych i w stosunku do innych krajów Europy czy świata jest to cena nadal na tyle atrakcyjna, by ściągać do Polski pacjentki z zagranicy.

Ta cnota wszystkich cnót jest tak cenna, że w niektórych krajach jak na przykład we Francji zabieg hymenoplastyki jest refundowany przez państwo, jeśli tylko udowodnić, że brak błony dziewiczej został spowodowany gwałtem, w wyniku którego kobieta doznała wstrząsu emocjonalnego.

– Panie doktorze, ale czy naprawdę jest pan w stanie przywrócić dziewictwo mojej kobiecie ? – zapytał z niedowierzaniem ON, trzymając JĄ za rękę siedząc w moim gabinecie – czy to naprawdę jest wykonalne, czy nie ma żadnego ryzyka?

– Niech się pan nie obawia, w dobie postępu medycyny jestem w stanie nie takie rzeczy przywrócić – odpowiedziałem z uśmiechem na ustach, bo naprawdę zabieg ten nie jest skomplikowany, a błona zostaje odtworzona, lub mówiąc dokładniej powraca wrażanie jej obecności, jakie odnosi mężczyzna przez odczuwalność oporu i widok lekkiego krwawienie po stosunku.

Niemniej jednak w okół zabiegu pojawia się sporo kontrowersji, głównie z powodu zarzutu jaki mają, o dziwo również mężczyźni, że taka zrekonstruowana błona dziewicza jest pewnego rodzaju oszustwem, wymazującym prawdę o seksualnej czystości kobiety. Jak widać zawsze znajdą się pochlebcy i krytycy, ci co będą za i ci co przeciw.

Osobiście uważam, że ocenę czy jest to forma manipulacji kobiecym wizerunkiem czy nie, powinna dokonać sama zainteresowana, bo to przede wszystkim ona, podkreślę – ONA, nie on ma być zadowolona i to jej, a nie jego decyzja powinna ingerować w kobiece ciało… ot i taki ze mnie męski NIE-szowinista, doktor od piękna kobiecej duszy i ciała.

Życzę więc Wam – piękne panie i Wam – szanowni panowie, udanego pożycia, w Walentynki i przez cały długi rok, a nawet dłużej.


Dr Adam Gumkowski

Dr Adam Gumkowski – specjalista II stopnia chirurgii ogólnej – w 2009 roku w Cambridge zdał egzamin z zakresu chirurgii estetycznej. Jest członkiem International Board of Cosmetic Surgery, European Academy of Cosmetic Surgery oraz International Society of Lipolysistherapy.

Od 1992 roku zajmuje się chirurgią estetyczną. Specjalizuje się w zabiegach mało inwazyjnych: w szczególności modelowania sylwetki za pomocą liposukcji, przeszczepów własnej tkanki tłuszczowej w dowolne miejsce ciała oraz w zabiegach bezbliznowego podnoszenia i powiększenia piersi.

Jako pierwszy w Polsce chirurg w zakresie chirurgii estetycznej i certyfikowany członek International Board of Cosmetic Surgery przeprowadza zabiegi podniesienia piersi za pomocą siatki, szkoli lekarzy w zakresie implantacji nici wchłanialnych i niewchłanialnych w celu podniesienia twarzy i szyi oraz obsługi laserów.

Dr Gumkowski uzyskał wiele prestiżowych tytułów i dyplomów, ukończył specjalistyczne kursy, jak m.in. II International Course Advances of Plastic and Aesthetic Surgery w Barcelonie, Advance International Course of Aesthetic Surgery w Rzymie, II International Course of Rhinoplastia w Madrycie i wiele innych. Uczestniczy w licznych szkoleniach w kraju i zagranicą stale podnosząc swoje kwalifikacje i przenosi swoje doświadczenia szkoląc lekarzy w Polsce i za granicą. Stworzona przez niego AGKlinik-klinika sztuk pięknych to miejsce , w którym od ponad 27 lat pacjenci i pacjentki poddają się zabiegom dzięki, którym pooprawia się ich samopoczucie i samoocena, a co najważniejsze często jakość życia.