Lifestyle

Walentynki. Skąd się wzięło to święto?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 stycznia 2019
Miłość jest cholernie trudna. Żyj tak, żebyś nie musiała życia żałować – to wystarczy.
Fot. Unsplash / Christopher Sardegna / CC0 Public Domain
 

Walentynki obchodzone 14 lutego kojarzą się z dniem ociekającym wręcz miłością. Wtedy prym wiodą czerwone serca, romantyczne kolacje, a kwiaciarnie przechodzą prawdziwe oblężenie. To nie tylko klimatyczne ozdoby i powód do świętowania. Wiele osób właśnie w Walentynki, wierząc w szczególną symbolikę tego dnia, zaręcza się lub staje przed ołtarzem.

Najczęściej kojarzymy to święto z amerykańską kulturą, ale żeby dotrzeć do jego prawdziwych korzeni, trzeba zajrzeć znacznie głębiej w dawną historię.

Walentynki to bardzo stara tradycja

Historycy uważają, że patronem Walentynek jest święty Walenty, który zginął tragiczną śmiercią za panowania cesarza Klaudiusza II Gota. Święty został skazany na karę śmierci, ponieważ mimo zakazu władcy udzielał zakochanym parom ślubu. Z powodu takiej śmierci przyjęło się go uważać za patrona zakochanych. Warto jeszcze dodać, że ten sam święty jest także patronem chorych umysłowo, na nerwicę i epileptyków.

Święto miłości było znane już za czasów pogańskich, jednak bliższą nam postać przyjmowały od czasów średniowiecza, kiedy to obchodzone były w południowej i zachodniej Europie. Stamtąd zwyczaj rozprzestrzenił się na resztę kontynentu. Wtedy, podobnie jak dziś, też pisano miłosne listy i wiersze, a następnie obdarowano prezentami. Szczególną popularność święto zakochanych zyskało w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie nastąpiła jego komercjalizacja i wręcz przekucie tradycji w dochodowy biznes.

Walentynki w innych miejscach na świecie

Walentynki w Polsce to okazja do romantycznych spotkań i oczywiście deklaracji miłości. Oczywiście nie tylko Polacy obchodzą w szczególny sposób ten dzień. W Stanach Zjednoczonych święto zakochanych obchodzi się hucznie. Podobnie jak u nas, nie może się obyć bez prezentów, romantycznych kolacji i czerwonych serduszek, które pojawiają się dosłownie wszędzie. Walentynki to prawdziwa żyła złota, ponieważ rok w rok Amerykanie nie żałują dolarów na organizację tego święta.

W Czechach zakochani zawieszają kłódkę na moście Karola w Pradze, co ma zapewnić lojalność partnera w związku. W Chinach Walentynki obchodzi się w połowie sierpnia, wróżąc sobie miłość nad rzeką. Z kolei w Malezji organizowany jest konkurs, w którym malezyjskie pary skuwane są kajdankami. Zakochani muszą tak wytrzymać ze sobą cały tydzień złączeni i jeśli wytrwają, otrzymują nagrodę pieniężną i oryginalne zapewnienie o sile miłości.

Jak widać, Walentynki w różnych częściach świata obchodzono są w różny sposób, ale chodzi zawsze o jedno  — o miłość!

Na Walentynki. Cytaty o miłości i sentencje

źródło:  podroze.se.pl www.obliczakultury.pl 


Lifestyle

12 inteligentnych sposobów na radzenie sobie z trudną teściową

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 stycznia 2019
Fot. iStock/CasarsaGuru
 

Nie każda szczęśliwa mężatka w pakiecie z drugą połową, otrzymała cudowną, wyrozumiałą i szanującą jej odrębność  teściową. Zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że „mamusia” ciągnie się za młodym małżeństwem, jak ten cień. Tu doradzi, tam poprawi, a gdzie indziej jeszcze wyręczy. A nic nie potrafi zdemotywować i zirytować kobiety tak jak upierdliwa teściowa.

Czasem na nic zdają się tłumaczenia, że młodzi dadzą sobie radę. Bywa, że „mamusia” uprze się uszczęśliwiać na siłę związek, bo przecież nikt tak jako ona nie zna jej syna. Różne sytuacje z tego wychodzą, czasem atmosfera jest tak gęsta, że siekierę można w niej zawiesić. A z czasem problem narasta.

Zanim jednak w ruch pójdą noże, warto wypróbować kilka całkiem sensownych wskazówek, jak przetrwać u boku trudnej teściowej.

12 inteligentnych sposobów na radzenie sobie z trudną teściową

1. Coś pozytywnego

Pamiętaj, że teściowej zawdzięczasz przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża (o ile faktycznie jest dobry). Ona go wychowała, kształtowała i jeśli trafił się tobie super facet, wspomnij teściowej, jak dobrze się spisała. Takie docenienie jej starań może przełamać między wami lody.

2. Nie zapominaj o empatii

Dzięki porządnej dawce empatii możesz zrozumieć punkt widzenia teściowej. Ona też ma swoje marzenia, nadzieje czy lęki, które powiązane są z jej ukochanym z synem (przy okazji z tobą też). Próba zrozumienia, z czego wynikają jej starania i intencje, łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i ewentualnie przymknąć oko na pewne niedogodności.

3. Przemyśl własną rolę

Spójrz na wasze relacje z perspektywy, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy przypadkiem w jakiś sposób celowo nie próbujesz rozdrażnić swojej teściowej, zrobić jej na złość. Być może nieświadomie robisz takie rzeczy, które prowokują ją do pewnych zachowań.

4. Odrzuć oczekiwania

Jeżeli w twojej głowie ułożyła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją zostaw. Wasz „związek” najpewniej nigdy nie będzie taki, jakbyś tego chciała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie.  Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie o zrozumienie.

5. Nie próbuj jej na siłę do siebie przekonać

Nie warto naginać karku do ziemi, aby uzyskać akceptację teściowej. To naturalne, że każdy rozumie innych na swój specyficzny sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, będzie ci łatwiej o zawalczyć o swoje.

6. Bądź asertywna

Czasem trudno powiedzieć teściowej, że czegoś sobie po prostu nie życzysz, ale ustanowienie jasnych granic w relacjach tak, by nie być obcesową, czy nieuprzejmą, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.

7. Nie udawaj, że jest dobrze, jeśli nie jest

Bądź grzeczna na tyle, na ile pozwalają wasze relacje. Jednak nie odgrywaj i przed nią, czy przed rodziną super przyjaźni, która nie istnieje. Nawet jeżeli podejmujesz takie wysiłki, ale nie ma w nich uczciwości, to fałsz będzie wyczuwalny.

9. Nie zniżaj się do jej poziomu

Jeśli trafi się tobie naprawdę nieprzyjemna i męcząca teściowa, z daleka trzymaj się od jej metod postępowania. Nawet jeśli masz ochotę odegrać się za wszystko, co ona tobie zrobiła, odpuść. Neutralna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko rozniesie się po rodzinie.

10. Nie przejmuj się nadmierną krytyką

Nie bierz do siebie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że faktycznie ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wtedy przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i uszczypliwości puszczaj mimo uszu. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.

11. Nie angażuj w konflikt małżonka

Znajdź sobie grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i zapewne w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie roznoszenie konfliktu grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.

12. Ćwicz zdrowy egoizm

Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa za bardzo ingeruje w wasze życie, masz prawo do odcięcia się od tego. Jeśli nie czujesz potrzeby wybierania się na kolejny obiad do „mamusi” w tym tygodniu, nie rób sobie wyrzutów. Masz pełne prawo do ograniczenia czasu spędzonego z teściami, bo przecież poza nimi masz także przyjaciół, własnych rodziców, a przede wszystkim potrzebujesz czasu tylko dla siebie, żeby czuć się jak najlepiej.

źródło: themindsjournal.com 


Lifestyle

Na Walentynki. Cytaty o miłości i sentencje

Redakcja
Redakcja
26 stycznia 2019
Na Walentynki cytaty
Fot. iStock/GeorgeRudy

Co przyda się na Walentynki – cytaty oczywiście. Bo czy można piękniej wyznać komuś miłość? Jeśli zastanawiacie się, co wypisać na karcie by Walentynki 2019 było co najmniej legendarne – sprawdźcie nasze podpowiedzi. Specjalnie dla was przygotowałyśmy wybór najpiękniejszych cytatów o miłości i sentencji, które podgrzeją atmosferę w święto zakochanych.

Do wyboru do koloru – romantycznie, pikantnie i życiowo, bo każda miłość mieni się milionem barw.

Na Walentynki – cytaty o miłości i sentencje

Oto jest miłość. Dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie.
Victor de Lima Barreto

Mów szeptem, jak mówisz o miłości.
William Shakespeare

Najpiękniejszym strojem, w który można ubrać kobietę, są ramiona kochającego ją mężczyzny.
Yves Saint Laurent

Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostanie.
Antoine de Saint Exupery

Nikt ni­kogo nie tra­ci, bo nikt ni­kogo nie może mieć na włas­ność. I to jest naj­ważniej­sze przesłanie miłości – mieć naj­ważniej­szą osobę na świecie, ale jej nie posiadać.
Paolo Coelho

Miłość to czuwanie nad cudzą samotnością.
Rainer Maria Rilke

Kochać człowieka to pragnąć razem z nim się zestarzeć.
Albert Camus

Są tacy, którzy uciekają od cierpienia miłości. Kochali, zawiedli się i nie chcą już nikogo kochać, nikomu służyć, nikomu pomagać. Taka samotność jest straszna, bo człowiek uciekając od miłości, ucieka od samego życia. Zamyka się w sobie.
Ks. Jan Twardowski

Pamiętam każdą wspólnie spędzoną chwilę. A w każdej było coś wspaniałego. Nie potrafię wybrać żadnej z nich i powiedzieć: ta znaczyła więcej niż pozostałe.
Nicholas Sparks

Na świecie istnieje jedyna rzecz warta życia: bezgranicznie kochać istotę, która kocha nas bezgranicznie.
F. Mauriac

Jedno jest tylko w życiu szczęście kochać i być kochanym…
George Sand

Mężczyźni pragną zawsze być pierwszą miłością kobiety, kobiety zawsze pragną być ostatnim romansem mężczyzny.
Oscar Wilde

Serce kobiety to ocean tajemnic.
Paulo Coelho

Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie, powie najwięcej, kiedy najmniej powie.
William Shakespeare

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem.
Gabriel García Márquez

Żad­na wiel­ka miłość nie umiera do końca. Możemy strze­lać do niej z pis­to­letu lub za­mykać w najciem­niej­szych za­kamar­kach naszych serc, ale ona jest spryt­niej­sza – wie, jak przeżyć.
Jo­natha­n Car­rollŻaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
Wisława Szymborska

Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku.
Antoine de Saint Exupery

Kochać to także umieć się rozstać. Umieć pozwolić komuś odejść, nawet jeśli darzy się go wielkim uczuciem. Miłość jest zaprzeczeniem egoizmu, zaborczości, jest skierowaniem się ku drugiej osobie, jest pragnieniem przede wszystkim jej szczęścia, czasem wbrew własnemu.
Vincent van Gogh

Kochaj żeby żyć i żyj żeby kochać.
Dionisios Solomos

Czym jest Słońce dla Ziemi, tym miłość dla duszy.
Honoriusz Balzac

Bardziej od pieniędzy potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.
Phil Bosmans

Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
Paulo Coelho

Przyjaźń poznaję po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.
Antoine de Saint-Exupéry

Jest taka miłość, która nie umiera, choć zakochani od siebie odejdą.
Jan Twardowski

Na Walentynki - cytaty o miłości i sentencje

Fot. iStock / openeyed11

Na Walentynki – cytaty o miłości i sentencje

Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Jackson Brown, Jr

Nie widziałam cię już od miesiąca. I nic. Jestem może bledsza, trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca, lecz widać można żyć bez powietrza.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Miłość jest to wzajemna zależność, która opiera się na niezależności.
John Chingsiun Wu

Życie bez miłości to cza­rodziej­ska la­tar­nia bez światła.
Johann Wolfgang Goethe

Jeśli chcesz być kochanym, bądź wart miłości.
Owidiusz

Miłość jest pierwszą rzeczą wśród nieśmiertelnych rzeczy.
Alighieri Dante

Tylko miłość potrafi zatrzymać czas.
Jan Jakub Rousseau

Miłość jest największą słodyczą i największą goryczą ziemi.
Eurypides

Kiedy człowiek jest zakochany, ukazuje się światu takim, jakim powinien być zawsze.
Simone de Beauvoir

Miłość to tęsknota za wiecznym zjednoczeniem z drugą osobą.
Platon

Miłość czymkolwiek jest, niech będzie pozbawiona udawania.
Marianne Moore

Aby znaleźć miłość, nie pukaj do każdych drzwi. Gdy przyjdzie Twoja godzina, sama wejdzie do Twego domu, w Twe życie, do Twojego serca.
Bob Dylan

Bywają wielkie zbrodnie na świecie, ale chyba największą jest zabić miłość.
Bolesław Prus

Ani czas, ani mądrość nie zmieniają człowieka – bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość.
Paulo Coelho

Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko.
Józef Stanisław Tischner

Przeczytaj również: Na Walentynki – cytaty o miłości, które wyrażają dokładnie to, co czujesz

Zdjęcia: iStock

Zobacz także

Nie da ci ojciec, nie da ci matka, tego co może dać ci... futerko między nogami!

Nie da ci ojciec, nie da ci matka, tego co może dać ci… futerko między nogami!

postaci na drzewie - test psychologiczny

Wybierz postać z drzewa, a dowiesz się kim jesteś. Prosty test psychologiczny

Naucz się być na nowo, czyli jak dbać o zdrowie psychiczne w trakcie pandemii