Lifestyle

Wakacje jak z filmu, czyli Wybrzeże Amalfi, Toskania i słynne kluski Sophie Loren. Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #13 [28.05]

Redakcja
Redakcja
28 maja 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Słońce, gaje oliwne i spaghetti Sophie Loren. Czy jest bardziej odpowiednie miejsce na wakacje jak z filmu niż Włochy? Nieee! Dziś zabieramy was w jedno z niezwykłych miejsc na świecie: Wybrzeże Amalfi. To właśnie tam ostre skały leniwie zażywają morskiej kąpieli w lazurowej wodzie. Kwiaty mają piękniejsze kolory niż gdziekolwiek indziej (nawet te spoglądające z okiennic), a spaghetti smakuje najlepiej o zachodzie słońca – na tarasie, w mieście, które wgryza się w góry i urwiska, żeby widok był jeszcze piękniejszy.

ika455_outdoor_06

 

Jednak ten turystyczny raj, przypominający kadry z pięknego włoskiego filmu o miłości, ma swoja cenę. Do nieba przyjdzie wam się wspinać po schodach ;).

Wybrzeże Amalfi rozciąga się od Cetara do Positano w południowej części Półwyspu Sorrent na południe od Neapolu. Wybrzeże jest tak piękne i interesujące historycznie, że UNESCO zdecydowało się otoczyć je ochroną.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

powinnam tam pojchac bo

Ponieważ to jedno z miejsc, gdzie nie sposób uchronić się od setek turystów, warto zamienić kolejki w pensjonacie na wynajmowane, niezależne lokum. Dzięki Novasol możecie wybierać w bagtej ofercie wakacyjnych domów na wynajem na Wybrzeżu Amalfi oraz  w Toskanii.

A co warto zobaczyć?

  • Amalfi – najbardziej znana miejscowość kąpieliskowa. Lśniące, białe domy położone na wzgórzu z widokiem na morze, w otoczeniu ogrodów i plantacji pomarańczy i cytryn. To wspaniałe miasto jest chronione przez UNESCO
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  • Positano – czyli niepowstarzalne wspaniałe kolorowe domy, usytuowane na stromych skałach. Przy zwiedzaniu miasteczka przyda się dobra kondycja, ponieważ znajduje się tu bardzo dużu schodów.
Fot. Flickr / Benson Kua / CC BY-SA

Fot. Flickr /
Benson Kua
/ CC BY-SA

  • Ravello – ogrody przylegające do willa Rufolo oraz willę Cimbrone, z tarasu której rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Salerneńską – to trzeba zobaczyć!.
Fot. Flickr / umberto / CC BY-SA

Fot. Flickr /
umberto
/ CC BY-SA

  • Vietri sul Mare – położone w pięknej dolinie rzeki Bonea.
  • Atrani – mimo niewielkich rozmiarów, znajduje się tu wiele zabytków. Natomiast lokalna kuchnia zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.
  • Praiano – znajduje się tu kościół św. Łukasza Ewangelisty z XII wieku.

ika426_associated_03

  • Capri – jedna z bardziej luksusowych wysp włoskich. Dzięki wspaniałym krajobrazom, wybornej kuchni i lazurowej wodzie co roku przyciąga rzesze turystów.
  • Neapol – jedno z bardziej żywiołowych włoskich miast. To właśnie tutaj wymyślono pizzę.
  • Sorrento – urocze miasteczko nad Morzem Tyrreńskim.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Oczywiście to Włochy to o wiele, wiele więcej Toksania – zapraszająca do leniwego wypoczynku w winnicy czy aktywnych wakacji na rowerze.

Można wypoczywać aktywnie, na rowerze,  niespiesznie objeżdżając lasy piniowe, w których wytyczono ścieżki dla rowerzystów, można wybrać plażowanie na piaszczystych plażach, można udać się na trekking górskimi pasmami Apeninów a po ulubionych formach aktywności – dobrze zjeść.

Tutaj swoją przystań znalazła Krystyna Janda, która od 20 już lat wraca w te regiony by odpocząć i nabrać sił do pracy twórczej:

Nie wyjeżdżam na wakacje już nigdzie indziej, nie zwiedzam, nie poznaję nie szukam atrakcji w innych stronach. Przyjeżdżam tu po spokój, po czas „bez agresji”, po spokojny oddech, noce nasączone zapachem lasów piniowych, słońca i oliwek. Po harmonię i czułość. Po dobre samopoczucie, wrażenie, że nie istnieje granica miedzy moim ciałem a wszystkim, co na zewnątrz. Kiedy patrzę na ten krajobraz, na kolory, na morze, kiedy otula mnie to powietrze, zapach, dźwięki, czuję tkliwość, topnieję, cichnę, jestem na swoim miejscu – mówi znana aktorka i felietonistka[1].

Bez względu na to czy oprócz niesamowitych filmowych widoków do swoich wakacji dodacie szczyptę Ojca chrzestnego na Sycylii czy kluchy Sophie Loren 😉 Nie zapomnijcie zadbac o zwoją wygodę, prywatność i portfele – by poczuć się jak prawdziwe gwiazdy.

iks464_outdoor_04

Fot. Materiały prasowe

iks464_view_01

Fot. Materiały prasowe

iks464_living_01

Fot. Materiały prasowe

iks464_outdoor_01

Fot. Materiały prasowe

iks464_bed_01

Fot. Materiały prasowe

iks144_bath_01

Fot. Materiały prasowe

ikc463_view_02

Fot. Materiały prasowe

ika139_associated_01

Fot. Materiały prasowe

ika139_view_02

Fot. Materiały prasowe

ika135_outdoor_01

Fot. Materiały prasowe

ika135_living_03

Fot. Materiały prasowe

ika135_living_02

Fot. Materiały prasowe

ika135_bed_03

Fot. Materiały prasowe

ika135_associated_02

Fot. Materiały prasowe

ika120_outdoor_04

Fot. Materiały prasowe

ika426_living_01

Fot. Materiały prasowe

ika426_outdoor_03

Fot. Materiały prasowe

ika426_associated_02

Fot. Materiały prasowe

ika455_outdoor_08

Fot. Materiały prasowe

ika119_view_01

Fot. Materiały prasowe

W komentarzu do tego artykułu dokończ zdanie: „Powinnam tam pojechać, bo…” i weź udział w naszej zabawy. Najfajniejszy komentarz zostanie nagrodzony voucherem wakacyjnym o wartości 2.000 zł od Novasol. Regulamin akcji znajduje się tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji


[1] Cytat z bloga Krystyny Jandy, www.krystynajanda.pl


Lifestyle

Ile rzeczy możemy osiągnąć dotykając przez chwilę czyjegoś ramienia…

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 maja 2016
Fot. iStock / KQconcepts
 

Ale numer! Czy w ogóle zdajecie sobie sprawę z tego, jakie skutki ma zwykły dotyk? Nie taki o seksualnym podtekście, ale dotknięcie po prostu czyjegoś ramienia, nawet przez jedną sekundę.

Psychologowie przeprowadzili badania w różnych sytuacjach sprawdzając reakcję ludzi, tych, których ktoś dotknął, i tych, którzy tego dotyku nie doświadczyli. Zobaczcie, co się okazało.

Dotyk a pieniądze

Okazuje się, że gdy ktoś nas dotknie jest nam łatwiej pogodzić się z utraconymi pieniędzmi, na przykład w budce telefonicznej. Co więcej, jesteśmy bardziej skorzy do zostawienia napiwku kelnerowi, gdy ten nas dotknie choćby przez chwilę. Zwróćcie na to uwagę!

Dotyk a pomoc

Jeśli ktoś prosi nas o pomoc dotykając przez chwilę naszego ramienia, jesteśmy zdecydowanie bardziej chętni do udzielenia pomocy. W przeprowadzonym w 2003 roku odsetek ludzi pomagających, którzy poczuli dotyk proszącego o pomoc wzrósł z 69% do 90%.

Dotyk a zgoda

W badaniu przeprowadzonym w 1980 roku przez Willisa i Hama uczestnicy eksperymentu zostali poproszeni o podpisanie petycji. Z 51% do 88% wzrosła liczba tych, którzy petycję podpisali, co było wynikiem krótkiego dotknięcia ich ramienia. Podobnie było z prośbą o wypełnienie kwestionariusza, kiedy uczestnicy doświadczyli krótkiego dotyku zgodzili się w 70%, a wcześniej zgodę wyraziło zaledwie 40%. Zgodę na wyrażoną prośbę wyrazi jeszcze więcej ludzi, jeśli zostaną oni dotknięci dwukrotnie.

Dotyk a agresja

Nie wszyscy reagują pozytywnie na dotyk. Kilka lat temu przeprowadzono eksperyment w Polsce. Okazało się, że uzyskano całkiem odmienne rezultaty dla kobiet i mężczyzn – ci źle reagowali na najmniejszy dotyk. Prawdopodobnie związane jest z dużą homofobią w naszym kraju. Jak widać, to jak dotyk jest odbierany jest uwarunkowane kulturą i poglądami.

Dotyk a sprzedaż 

W przeciwieństwie do Polski, Francja ma wysoką kulturę kontaktów i tu dopuszczalny jest kontakt fizyczny między dwoma mężczyznami. Więc francuscy badacze Erceau i Gueguen (2007) obserwowali reakcję przypadkowych ludzi na rynku sprzedaży samochodów używanych.

Sprzedawca przez jedną sekundę dotykał ramienia połowy z nich i właśnie oni ocenili sprzedawcę jako bardziej szczerego, przyjaznego, uczciwego i miłego.

Można by się zastanowić, jak zareagowałby Polak, gdyby sprzedawca auta dotknął jego ramienia.

Dotyk a zainteresowanie/zaufanie

Mężczyźni wykazują większe zainteresowanie kobietą, która delikatnie ich dotknęła. Badanie przeprowadził Gueguen (2010), który obserwował mężczyzn którym kobieta położyła na chwilę rękę na ramieniu. W innym badaniu tego samego psychologa okazało się, że kobiety chętniej podawały numer swojego telefonu, jeśli mężczyzna przez chwilę dotknął ich ramienia.

Dotyk a władza

Czy wiecie, że przeprowadzone badanie wykazało, że ci którzy dotykają ramienia innych mają większą moc w społeczeństwie, a też często wyższy status.

Dotyk a emocje

Okazuje się, że dotykając czyjegoś przedramienia możemy wyrazić dwanaście różnych emocji, w tym gniew, strach, wstręt, miłość, wdzięczność, sympatię. Dokładność określenia emocji wahała się od 48% a 83%. By być pewnym co przez dotyk chce wyrazić druga osoba, musimy zobaczyć jej twarz.

Dotyk a nauka

Jeśli jednym krótkim dotykiem można tyle zdziałać, to co dopiero można zrobić masażem. Jedno z badań wykazało, że regularny masaż potrafi zwiększyć umiejętności matematyczne. Masaż dwa razy w tygodniu przez pięć tygodni sprawił, że badani byli bardziej zrelaksowani i osiągali lepsze wyniki z matematycznego testu.

Trzeba wziąć pod uwagę, że podczas eksperymentów dotyk to było delikatne dotknięcie ramienia badanych. Oczywiście okazało się, że istnieje niewielki odsetek ludzi takiego dotyku nietolerujących, oni raczej pozytywnie nie zareagują na żadną z powyższych sytuacji.

To jak? Wypróbujecie moc dotyku? Ja mam zamiar sprawdzić kilka z opisanych sytuacji.


źródło: www.spring.org.uk


Lifestyle

Już w najbliższy weekend 28 i 29 maja od godziny 10:00 do 19:00 w Parku Rozrywki Julinek sportowe emocje sięgną zenitu!

Redakcja
Redakcja
28 maja 2016
Fot. Materiały prasowe

Będą kolorowe kręgle, rodzinny twister i mnóstwo innych atrakcji, a do tego świetne rodzinne zawody! Przybywajcie!

Już w najbliższy weekend, na wszystkich sportowców małych i dużych, czeka moc atrakcji i zabaw . Siatkówka , kolorowe kręgle, mini golf w wykonaniu na wesoło, przejście żółto-zielonego labiryntu, poławianie „robaków”,limbo, malowanie ulubionych sportów, przerzucanie piłek na kolorowych płachtach, rzuty do celu kolorowymi woreczkami, konkurs hula-hop, skoki przez skakankę i wiele innych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ekologia wśród Nas!

Wiele dziać się będzie chociażby dlatego, że w sobotę na naszym pikniku będziemy gościć grupę ze stowarzyszenia „Aktywne Leszno”. Będą u Nas przeprowadzać warsztaty – „Plastyczne podejście do sportu”. Wspólnie z dziećmi stworzą gry z recyclingu (ringo, kręgle, gigantyczne memo, pompony cheerleaderek etc.) a na koniec rozegrają zawody w poszczególne gry.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Zobacz także

Takim panom dziękujemy! Czyli znienawidzone przez kobiety cechy u mężczyzn (mimo, iż często taki zostaje ich mężem)

Takim panom dziękujemy! Czyli znienawidzone przez kobiety cechy u mężczyzn (mimo, iż często taki zostaje ich mężem)

„I poczułam, że jeśli teraz czegoś nie zrobię, to nie wstanę od stołu do niedzieli”

Przyjrzyj się obrazkowi i odpowiedz na pytanie, która z tych dwóch kobiet jest matką, a dowiesz się jaki jesteś