Lifestyle

W kryzysie rodzi się nowe i zawsze niesie zmiany. Dzięki temu stajemy się silniejsi

Redakcja
Redakcja
23 grudnia 2020
Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain
 

Mamy za sobą bardzo trudny rok. Czas złości, frustracji, czas pełen lęków, życia w poczuciu zagrożenia. Każdy z nas przeżył na swój sposób okres pandemii, doświadczył traumy. Wielu zadaje sobie pytanie, co dalej, co zrobię z tym doświadczeniem, czy mamy szansę urosnąć w siłę po kryzysie?

 

Oczywiście tak! Trudne doświadczenia wywołują w nas uczucia lęku, cierpienia i mogą być traumą niosącą za sobą poważne konsekwencje. Ale istnieją pewnego rodzaju bodźce, nazwijmy je determinantami, dzięki którym stajemy na nogi, wzrastamy, stajemy się silniejsi i mamy szansę na to, by kryzys przyniósł dobre zmiany.

 

Odbij się od dna

 

Wyobraź sobie, że leżysz na dnie ciemnej jaskini. Poobijana, obolała, nie masz siły spojrzeć w górę, by dostrzec, że gdzieś tam świeci słońce, że jest jakieś wyjście z tej beznadziejnej zdawałoby się sytuacji. A nawet jak podnosisz głowę, myślisz sobie, że nie dasz rady, że tym razem to już się nie uda, że chcesz tu zostać i poddać się poczuciu bezradności. 

 

Tak właśnie wygląda kryzys. Trudność sprawia ci wstanie z łóżka, zrobienie śniadania dzieciom, a próba uśmiechu – fizycznie boli. Musimy ten moment nazwać głośno, przyznać się przede wszystkim przed samym sobą. 

 

Zadaj właściwe pytania

 

Najważniejsze to w kryzysie zadać sobie właściwe pytania. W tym smutku, lęku o to, co  się wydarzy, poczuć, że wszystko tak naprawdę zależy od nas. To my mamy w sobie moc sprawczości. Jeśli usłyszysz, że to kłamstwo, zadaj sobie pytanie, na co masz wpływ i co  sama możesz zmienić? Czego tak naprawdę chcesz? Co jest na tu i teraz dla ciebie najważniejsze? Jakie są twoje potrzeby? Co uwiera cię od dłuższego czasu i staje się przyczyną twojej troski.

 

Powoli, małymi kroczkami, szukaj w sobie odpowiedzi. Na to, na co nie masz wpływu – odpuść, to nie jest twoje. Nie da się w życiu kontrolować wszystkiego i wszystkich. Jesteś odpowiedzialna przede wszystkim tylko i wyłącznie za siebie i swój dobrostan. 

 

Zapewnij sobie krąg wsparcia

Rozejrzyj się dookoła siebie, kto jest zawsze przy tobie? Na kogo możesz liczyć? Kto nie zabiera ci energii, nie wpędza cię w poczucie winy. To jest twój krąg wsparcia, bliskie ci osoby, przyjaciele, rodzina, których obecność w najtrudniejszych chwilach jest nie do przecenienia. Zweryfikuj swój krąg, może to dobry moment, żeby wpuścić do niego nowe osoby, którym warto zaufać. Zrób sobie listę osób, które ci zwyczajnie sprzyjają, którym jesteś wdzięczna za bezinteresowne wsparcie, mądre słowo. Podziękuj im za to i spraw, żeby poczuli się jeszcze lepiej. Okazywanie wdzięczności jest dla nas równie solidnym źródłem siły.

Daj sobie szansę

 

Każdy kryzys jest naszą szansą na nowe. Musimy tylko chcieć ją dostrzec. W tych najtrudniejszych dla nas chwilach poznajemy prawdę o sobie i o tym, czego tak naprawdę chcemy od życia. Czynniki osobiste, takie jak własna skuteczność, wyrażanie i pewność siebie, samoakceptacja, doświadczenia z przeszłości, spojrzenie na siebie z dystansu daje nam ogromne szanse na zbudowanie w sobie siły, dzięki której zawsze możemy zacząć nowe życie.

 

„Wszystko płynie” – lubię to sobie powtarzać i pamiętać, bo to sprawia, że jestem gotowa na zmiany, które są mi potrzebne, by zaufać sobie i dążyć do tego, by mieć dobre życie.

 

Wzrastaj w kryzysie

 

Co dobrego jest w kryzysie? Intensywność doświadczonych traum, przepracowanych, uświadomionych, daje ogromną szansę na wystąpienie pożądanych zmian.

 

  • Nic tak nie potwierdza naszej siły, jak przetrwanie przeciwności życiowych, a kiedy zjawi się kolejna trudność – wiemy jak zmierzyć się z nią i na co nas stać.
  • Ufamy sobie i swoim decyzjom.
  • Wierzymy w swoją sprawczość.
  • Dzięki osobistym przejściom, mamy dużo większą empatię dla innych osób w kryzysie, lepiej ich rozumiemy i skuteczniej możemy im pomóc.
  • Jesteśmy lepsi dla innych, doceniamy najbliższych i to, co dla nas naprawdę ważne.

 

Wyjście z kryzysu daje niesamowitą moc. To tak, jakbyśmy rodzili się na nowo. Przede wszystkim zaczynamy ufać sobie, swoim wyborom i decyzjom. Dbamy o siebie i swoje szczęście, stajemy się dla siebie najważniejszą osobą, której dedykujemy swoją życiową energię. Rozumiemy siebie i swoje potrzeby.

 

Skoro podjęłaś próbę i dałaś sobie szansę, znalazłaś rozwiązania, to pomimo trudności jesteś  bohaterem nie tylko dla samej siebie, ale też dla innych. Widzisz, jak się zmieniłaś, jak nabrałaś pewności siebie, jak twoje poczucie własnej wartości nabrało nowego blasku. To jest twoją siłą. 

 

Więc jeśli znowu znajdziesz się na dni ciemnej jaskini, uśmiechnij się do siebie, podnieś głowę do góry, przecież wiesz, że idzie dobre, choć teraz jest ci cholernie ciężko….

 

 


Lifestyle

7 typowych zwrotów, które usłyszysz od narcyza i co one naprawdę znaczą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 grudnia 2020
Fot. iStock/svetikd
 

Każdy, kto kiedykolwiek był w związku z narcyzem lub osobą w inny sposób manipulującą, toksyczną, dobrze wie, że używa ona słów w określony sposób. Każda jej wypowiedz jest przemyślana i odpowiednio zaakcentowana, ponieważ ma za zadanie wywołać określoną reakcję. Poniżej znajdziecie listę kilku typowych zwrotów, które usłyszycie od narcyza i dowiecie się, co one naprawdę znaczą…

Kiedy masz do czynienia z osobą pozbawioną empatii, z dużymi roszczeniami i sadystyczną potrzebą niszczenia innych, rozmowy z nią stają się nieustającą walką. Rozszyfrowanie języka narcyza wymaga bardziej obserwowania jego działań niż słuchania słów.

7 typowych zwrotów, które usłyszysz od narcyza i co one naprawdę znaczą

1. Kocham cię

Tłumaczenie: Uwielbiam cię posiadać. Uwielbiam cię kontrolować. Uwielbiam Cię wykorzystywać. To takie miłe uczucie bombardować cię miłością, rozmawiać z tobą, przyciągać cię i odsuwać, kiedy tylko zechcę. Kiedy ci schlebiam, mogę mieć wszystko, czego zapragnę. Ufasz mi. Tak łatwo się otwierasz, nawet jeśli już raz zostałaś źle potraktowana.

2. Przykro mi, że tak się czujesz

Tłumaczenie: Przepraszam, ale nie przepraszam. Skończmy już tę kłótnię, abym mógł spokojnie kontynuować swoją grę. Nie jest mi przykro, że zrobiłem to, co zrobiłem, jest mi przykro, że zostałem na tym przyłapany. Przykro mi, że ponoszę za to odpowiedzialność. Przykro mi, że okazujesz takie emocje. Ale uważam, że mam prawo mieć wszystko, czego zechcę – niezależnie od tego, co o tym myślisz.

3. Jesteś przewrażliwiona / przesadzasz

Tłumaczenie: Twoja reakcja jest absolutnie normalna. Ale musisz myśleć, że niej jest. Jeśli w to uwierzysz, będę mógł cię swobodnie kontrolować, będziesz mi posłuszna. Dopóki sobie nie ufasz, będziesz pracować coraz ciężej nad racjonalizowaniem, zminimalizowaniem i zaprzeczaniem moim nadużyciom. Kiedy tak bardzo się starasz mnie zadowolić, czerpię wszystkie korzyści bez żadnych konsekwencji dla swojego zachowania.

4. Zwariowałaś

Tłumaczenie: Jestem mistrzem tworzenia wokół ciebie chaosu, tylko po to, by cię sprowokować. Uwielbiam, kiedy reagujesz w ten sposób, kiedy się denerwujesz, krzyczysz, płaczesz. Nikt nie słuchałby tego, co o mnie mówisz, gdyby wszyscy uwierzyli, że jesteś po prostu zgorzkniała lub niestabilna emocjonalnie. Zapomnij o tym, że ja naprawdę jestem podły i irracjonalny, że reaguje agresją na wszystko, co zagraża mojemu poczuciu wyższości. Pomyśl, że oszalałaś.

5. Moje byłe to wariatki

Tłumaczenie: To ja sprawiłem, że miały  problemy psychiczne. Musiałem tylko prowokować i drażnić, aż zobaczyłem określoną reakcję. Potem wykorzystałem te reakcje przeciwko nim, aby pokazać , jak bardzo są zdenerwowane. Wkrótce też będziesz „szaloną byłą”.

6. Jesteś zazdrosna i niepewna siebie

Tłumaczenie: Uwielbiam sposób, w jaki walczysz o moją uwagę. To sprawia, że ​​czuję się taka pożądany i władczy, kiedy flirtuję z innymi pod twoim nosem. Wkurzam cię. Szczególnie zabawne jest wywoływanie w sobie niepewności poprzez wytykanie ci wad, których inne nie mają, lub rozdrapywanie ran z przeszłości.  Im bardziej czujesz się słaba, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że spróbujesz uciec ode mnie. Prawda jest taka, że ​​wszystko, co podejrzewasz o moich flirtach i romansach, ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Ale przypomnę ci: mam prawo do wszystkiego.

7. Masz problemy z zaufaniem.

Tłumaczenie: Jestem osobą niegodną zaufania, co wielokrotnie okazywałem, zdradzając cię. Twoje przeczucie są słuszne, ale jeśli kiedykolwiek się do tego przyznam, będzie to moja klęska.  Najlepszą rzeczą, jaką mogłabyś prawdopodobnie zrobić, to zaufać swojej intuicji i odejść – ale oczywiście byłoby to zagrożeniem dla mojego ego.


Na podstawie: thoughtcatalog.comZobacz także

Alimentacyjny absurd goni absurd, a rząd myśli, że dokonuje przełomu. Śmiech na sali, proszę Państwa

Problem dłużników alimentacyjnych wychodzi z podziemi. Są nowe propozycje zmian prawa, by rodzice w końcu zaczęli płacić na swoje dzieci

40 rzeczy, których nie chcesz żałować za 40 lat

Alergia na choinkę – to naprawdę możliwe?