Lifestyle Psychologia

Uwierz, naucz się, odpuść i skoncentruj… Poradnik pozytywnego myślenia

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022
fot. gremlin/iStock
 

– Wszystko jest w naszej głowie – mówią psycholodzy i namawiają, by do życia podchodzić z większym optymizmem. Dlatego dla was (i dla nas też) dziś specjalny poradnik pozytywnego myślenia. Na poniedziałek. I na życie też.

Czym jest pozytywne myślenie? Na pewno wcale nie jest patrzeniem na świat przez różowe okulary i ignorowaniem wszelkich negatywnych jego aspektów. Pozytywne myślenie to raczej podejmowanie życiowych wyzwań z „dobrym” nastawieniem. Z przekonaniem, że czerpać pozytywną energię można także z najtrudniejszych sytuacji, z odnajdywania dobra w innych i ze stawiania siebie samej przed sobą w pozytywnym świetle. A zatem – do dzieła!

1. Koncentruj się zawsze na tym czego chcesz, a nie na tym czego byś nie chciała

Lepiej jest zawsze „zaczarować” tę lepszą przyszłość niż ściągać myślami wszelkie czarne scenariusze. To drugie rozwiązanie ogromnie demotywuje i sprawia, że oddalamy się od wyznaczonego celu. Przysłania nam go zbyt wiele potencjalnych przeszkód… Zamiast do niego dążyć tracimy energię na wyobrażanie sobie co może się po drodze nie udać.

2. Z każdej trudnej życiowej lekcji staraj się wyciągać wnioski, ale te konstruktywne, a nie „dołujące”

Wszystko co nam się przydarza, przydarza się na skutek splotu różnych okoliczności i naszych osobistych decyzji, wyborów, które podjęliśmy. Ważne, żebyśmy nauczyli się analizować te wydarzenia i abyśmy rozumieli, w jaki znaleźliśmy się w określonej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Jakkolwiek banalnie to zabrzmi, większość życiowych błędów można naprawić. Można również poprosić o przebaczenie innych i samemu nauczyć się przebaczać.

3. Nie wierz we wszystko, co myślisz 🙂

Czasem nasze, nawet najdrobniejsze problemy urastają w wyobraźni do rangi prawdziwych katastrof. Wyobrażamy sobie niepokojące skutki, które prawdopodobnie nigdy nie będą miały miejsca. Jeśli wybierzesz ten sposób postrzegania świata, zawsze wpakujesz się w kłopoty. „Monitoruj” więc bacznie swoje myśli, ale się z nimi zbyt mocno nie identyfikuj. Jeśli trzeba, bądź „ponad to”.

4. Ciesz się i bądź wdzięczna

Z tego i za to, co dobrego wydarza się w twoim życiu. Nawet jeśli wydaje ci się, że tego dobra jest bardzo mało. Zgadzam się, czasem jest trudno je dostrzec. Dlatego powinniśmy pielęgnować w sobie umiejętność doceniania najdrobniejszych pozytywnych aspektów życia. Za te złe też bądźmy wdzięczni. W końcu to dzięki nim nabieramy życiowej mądrości.

5. Zrozum, że nic nie dzieje się bez przyczyny

Nie żyjemy w próżniowych opakowaniach. Nasze życie to łańcuszek zdarzeń wypływających z jakiś wcześniejszych okoliczności, wszystko ma jakąś pierwotną przyczynę. Ludzie, którzy pojawiają się obok nas także pojawiają się „po coś”, jakiegoś powodu. Nie wierz w życiowe „kary” i „krzyże”, które musisz nieść. Uwierz w doświadczenie i naukę, w skutki i powody.

6. Odpuść sobie dążenie do perfekcji

Bo to powoduje stres i frustrację. Nie sposób być we wszystkim doskonałym. Doskonałość nie daje możliwości by ciągle się „stawać kimś”. Przestań myśleć o tym, by być pierwszą. Bądź taka, jak umiesz. To naprawdę wystarczy.

7. Odpuść sobie ciągłą walkę z czymś, czego i tak nie zmienisz

Albo z jakąś cechą, której nie zmienisz u kogoś. Zaakceptuj rzeczy takie, jakimi są, nie próbując z nimi walczyć, zmieniać za wszelką cenę. Nie wygrasz. Życie w ogóle nie jest walką. Jest właśnie stawaniem się, nauką rozumienia siebie i życia w zgodzie ze sobą.

8. Naucz się być „tu i teraz”

Często nie umiemy żyć „teraz”, nie umiemy oddychać pełną piersią. Nasze myśli za bardzo zajmuje żal dotyczący zdarzeń z przeszłości i niepokój o przyszłość. Skoncentruj się na chwili obecnej. Bądź obecna w swej teraźniejszości dla siebie, ale i dla innych. Największą wdzięczność okażą ci za to najbliżsi.

Pewnie wydaje wam się, że dużo łatwiej jest podchodzić do życia w negatywny sposób. Często zakładamy negatywny wynik jakiejś ważnej dla nas sprawy, tak bardzo boimy się rozczarowań. Ale tylko pozytywne nastawienie sprawi, że zaczniemy dostrzegać w swoim życiu możliwości, że będziemy mogli się rozwijać.
To będzie naprawdę udany poniedziałek. Powodzenia!


Lifestyle Psychologia

FESTIWAL ODDECHU #2 – takiego programu wydarzeń jeszcze nie było! 21-23 stycznia w warszawskiej Elektrowni Powiśle

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022
 

Festiwal Oddechu to 3-dniowe wydarzenie mające na celu promocję pracy ze świadomym oddechem i edukację na temat roli oddechu w codziennym życiu. Festiwal Oddechu skupia w jednym miejscu wybitnych twórców autorskich metod rozwoju osobistego, certyfikowanych praktyków pracy z oddechem, ciałem i umysłem. 


Tematem przewodnim Festiwalu jest oddech, czyli najważniejsza, życiodajna czynność człowieka. Oddech oddziałuje na ciało, umysł, emocje i duszę. Posiada moc transformacji. To nieświadoma czynność wykonywana automatycznie. Jednak uświadomiony oddech staje się narzędziem do pracy z ciałem, umysłem i emocjami. Może być lekarstwem i wsparciem w trudnych sytuacjach.

Misją Festiwalu Oddechu jest zaprezentowanie szerokiego wachlarza metod wsparcia oraz holistycznego, naturalnego dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Rozwoju i życia w harmonii. Festiwal Oddechu łączy pokazy technik praktycznych z wykładami i prelekcjami.

Dlaczego Festiwal Oddechu jest potrzebny?

 • wszyscy potrzebujemy oddychać świadomie i głęboko, szczególnie teraz, w tych
  trudnych czasach
 • negatywny wpływ chronicznego stresu, w którym żyjemy
 • jesteśmy spięci, zmęczeni i rozdrażnieni
 • brakuje nam świadomego odpoczynku i relaksu
 • oddychamy płytko i nerwowo
 • nie znamy technik i praktyk oddechowych

Druga edycja Festiwalu Oddechu zaprasza uczestników do jeszcze głębszego spotkania z własną obecnością oraz przyjrzenia się kolejnym możliwościom, które przynosi nam dzisiejszy świat.

Na 3 poziomach industrialnej Elektrowni Powiśle przywitamy:

 • 30 prelegentów, wykładowców, twórców, organizatorów przestrzeni warsztatowej
 • 38 spotkań, które odmienią nasze życie, a na pewno dadzą nam garść pozytywnej energii
 • 60 marek, które przygotowały na ten weekend specjalne produkty
 • 36 godzin wysoko wibracyjnej energii, która wesprze nasz dobry start w Nowy Rok 2022

W trakcie 3 dni Festiwalu w programie SCENY GŁÓWNEJ znajdą się m.in.: Ceremonia Kakao, napoju, którym był bogactwem i tradycją Majów. Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu połączymy celebrację kakao z dźwiękami i głęboką medytacją prowadzoną przez Rimę Sadurską – Siostrę Ptaków. Didżejski set będzie towarzyszyć nam podczas głębokiej sesji oddechowej Satori Session: PSYCHEDELIC BREATH®, którą poprowadzi Malwina Kośka. Nie zabraknie śmiechu i dobrej zabawy w wersji terapeutycznej. Piotr Bielski zabiera nas w podróż – 108 minut blasku w oczach i zachwytu nad istotą bycia w tu i teraz. Celestyna Osiak zaprasza nas do wejścia w Nowy Rok w przyjaznej i wspierającej relacji z naszą Duszą.

Brzmi zaskakująco? To najważniejszy partner w naszym życiu, prawdziwie na zawsze 🙂 Festiwal Oddechu dba kompleksowo o wszystkie aspekty naszego dobrostanu. Nie zabraknie spotkań poświęconych pracy z ciałem takich jak Joga, autorska metoda ćwiczeń i masażu ciała i twarzy Facegroovin’, Body Movement prowadzony przez Kasię Bigos czy Ciałopozytywność w pięknym prowadzeniu Oliwi Misztur.

Partnerem Festiwalu Oddechu #2 jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź, która przygotowała 3 specjalne panele prowadzone przez Orinę Krajewską, Elżbietę Dudzińską oraz Asię Jakubowicz.

Przedsprzedaż biletów na wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu Oddechu #2 już trwa na platformie Jestem Slow (https://jestemslow.pl/wydarzenia/festiwaloddechu). Każde wydarzenie ma limitowaną liczbę uczestników, warto zaplanować weekend 21-23 stycznia z wyprzedzeniem i już dzisiaj zajrzeć do bogatego programu wydarzeń podczas Festiwalu Oddechu #2.

Organizacja: Fundacja Grupy Slow na rzecz rozwoju i promocji trendu slow w Polsce oraz Slow Sp. z o.o.
Partner strategiczny: Elektrownia Powiśle
Partner wydarzenia: Fundacja Małgosi Braunek Bądź
Partner SCENY KIDS: Sensorysie
Miejsce: Warszawa, Elektrownia Powiśle (poziom -1, +3 i +4)
Termin: 21-23 stycznia 2022 r.

Social media: 
wydarzenie na Facebook: Festiwal Oddechu #2
fb.com/JestemSlow
instagram.com/JestemSlow


Lifestyle Psychologia

Olśniewaj w karnawale! 3 stylizacje z eleganckimi sukienkami w roli głównej

Redakcja
Redakcja
20 stycznia 2022

Czas karnawałowych zabaw w pełni. To właśnie teraz większość z nas planuje wyjścia na wielkie bale, maskarady, imprezy w modnych klubach lub bardziej kameralne domówki w sprawdzonym gronie. Jaka stylizacja na karnawał będzie najlepsza w tym roku? Podpowiadamy! Poznaj nasze propozycje i stwórz wyjątkowy look z elegancką sukienką w roli głównej.

Czas imprezowego szaleństwa w pełni

Tegoroczny karnawał trwa do 17 lutego, właśnie tego dnia wypada Środa Popielcowa, zwyczajowo kończąca okres zabaw. Przed nami okres świetnego, imprezowego czasu, dlatego warto zaplanować wolny weekend i wykorzystać go na wyjścia z partnerem czy znajomymi. To pozwoli Ci korzystać z okazji do potańczenia w rytmie wielkich hitów i beztroskiego oderwania się od codzienności. Zafunduj sobie odrobinę szaleństwa, zaplanuj wystrzałową kreację i poczuj się jak prawdziwa królowa wieczoru.

Eleganckie sukienki w 3 karnawałowych odsłonach

Chcesz, aby stylizacja na karnawał podkreślała atuty Twojej figury i dobry gust, a jednocześnie wpisywała się w aktualne trendy? Polecamy eleganckie sukienki na imprezę, które nigdy nie wychodzą z mody! Wśród hitów sezonu nadal czołowe miejsca zajmuje złoto i srebro. W kolekcjach topowych projektantów pojawia się także czerwień, kobalt, burgund czy butelkowa zieleń. Miłośniczkom subtelniejszych odcieni powinny przypaść do gustu kreacje w tonacji brudnego różu. Oczywiście możesz założyć również klasyczną czerń, która zawsze prezentuje się wytwornie.

Zależy Ci, by sukienka na karnawał przyciągała wszystkie spojrzenia? To właśnie teraz możesz eksperymentować ze wzorami, aplikacjami i dodatkami. Koronki, błyszczące cekiny, odrobina brokatu? A może długa satynowa suknia o kroju syreny? Pamiętaj jedynie, aby outfit był dopasowany do Twojej sylwetki. Dzięki temu będziesz dobrze się czuć i wyglądać.

Długa hiszpanka w duecie z efektownymi szpilkami

Lubisz dziewczęce fasony, które ładnie podkreślają sylwetkę i dodają energii? Polecamy długą hiszpankę z falbankami w duecie z wystrzałowymi szpilkami w wersji total look. Wydaje Ci się, że to propozycja na wakacje? Nic bardziej mylnego! Wersja maxi doskonale sprawdzi się jako wieczorowa stylizacja na karnawał. Jej charakterystyczny dekolt pozwoli Ci optycznie wydłużyć szyję i wyeksponować ramiona.

Miłośniczkom klasycznej elegancji powinna przypaść do gustu długa hiszpanka w czarnym kolorze. Bardziej odważne panie mogą sięgnąć po czerwień, złoto lub srebro, a romantyczkom powinien spodobać się brudny róż. W ofercie marki Merg.pl znajdziesz szeroki wybór najmodniejszych sukienek na karnawał. Sprawdź i wybierz model idealnie dopasowany do swojego stylu.

Koronkowa mała czarna idealna na imprezę

Najlepiej czujesz się w małej czarnej, która jest stylowa, a przede wszystkim pięknie eksponuje figurę? Bardziej kojarzy Ci się ona z rautami i imprezami biznesowymi niż karnawałową imprezą w wielkim stylu? Czerń i klasyczny fason możesz jednak nieco odświeżyć, gdy sięgniesz po model koronkowy. W ten sposób elegancka sukienka na imprezę nabierze większej zmysłowości i seksapilu. Bardzo gustownie będą prezentować się koronkowe rękawy. Koronkowe wstawki mogą przy dekolcie czy na plecach są efektownym wykończeniem dołu lub pomagają ładnie eksponować talię.

Rozkloszowana sukienka dla królowej parkietu

Uwielbiasz muzykę oraz taniec i chcesz stać się prawdziwą królową parkietu? Twoja sukienka na karnawał musi nie tylko doskonale wyglądać, ale i zapewniać Ci swobodę ruchów. Najlepsza będzie wersja z rozkloszowanym dołem. Ten uniwersalny fason doskonale pasuje do każdej figury, jest bardzo elegancki. Najwygodniejsza jest długość tuż przed kolano. Chcesz zyskać bardziej spektakularny efekt? Wśród hitów 2022 roku pojawiają się długie suknie satynowe z rozkloszowanym dołem i wysokim rozcięciem z boku.

Dodatki, które dopełnią stylizację

Nie zapomnij o dodatkach. Twoja stylizacja na karnawał to nie tylko modna sukienka i szpilki, ale także drobne akcesoria. Dopasuj niewielką kopertówkę na ozdobnym łańcuszku. Złoty lub srebrny naszyjnik ładnie podkreśli dekolt, a dłuższe kolczyki optycznie wysmuklą szyję. To właśnie teraz możesz pozwolić sobie na odrobinę blasku, dlatego bez obaw zakładaj bardziej ekstrawagancką biżuterię.

Zachwycaj podczas karnawału

Spodobały Ci się nasze propozycje i poszukujesz eleganckich kreacji oraz wyrazistych dodatków? Sprawdź ofertę sklepu internetowego Merg.pl. Znajdziesz tutaj eleganckie sukienki na imprezę różniące się długością, fasonami i zdobieniami. Wśród ekskluzywnych włoskich torebek na pewno dobierzesz gustowną kopertówkę, a w kolekcji obuwia dostępne są efektowne szpilki. Skompletuj swój własny zestaw i zachwycaj podczas karnawałowych bali najmodniejszym lookiem.


Zobacz także

Dlaczego wciąż nie możesz znaleźć miłości? Twój znak zodiaku wyjaśnia zagadkę

Cztery stany miłości według naukowców

Konkurs #WomenPower - napisz skąd Ty czerpiesz siłę?

Konkurs #WomenPower – napisz skąd Ty czerpiesz siłę?