Uroda

Znajdź swój makijaż na Sylwestra. Sprawdź, jak krok po kroku wykonać świetny make-up

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 grudnia 2015
Fot. Pixabay / Alex Van / CC0 Public Domain
 

Ćwiczenie czyni mistrza, a triki sposoby tych zaprawionych w bojach, laików zamieniają w makijażowych wirtuozów. Sprawdź jak wykonać profesjonalny make-up na dziś wieczór.

Smokey eyes – zobacz instrukcję

smokey eyes waskie środek

Fot. Screen z YouTube / Blog makijaż

Smokey eyes w brązach – zobacz instrukcję

Fot. Screen z YouTube / Blog makijaż

Fot. Screen z YouTube / Blog makijaż

Jak namalować idealną kreskę na powiece – zobacz instrukcję

Fot. Screen z YouTube / Blog makijaż

Fot. Screen z YouTube / Blog makijaż


Uroda

Czy robienie noworocznych postanowień to dobry pomysł? Może w nowym roku spróbować inaczej?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 stycznia 2016
Fot. iStock / svetikd
 

Schudnę. Rzucę palenie. Zmienię pracę. To tylko niektóre z przykładów noworocznych postanowień. Ale czy ich robienie w ogóle ma sens? Czy nie lepiej sobie odpuścić, niż frustrować się za kolejny rok, że nie udało się nam ich dotrzymać?

Bo przecież wiele osób z nadejściem nowego roku coś sobie postanawia. Jednak mało kto te postanowienia w ogóle realizuje. Co więcej, mało kto pamięta, co sobie obiecywał rok wcześniej.

Po co robimy noworoczne postanowienia?

Okazuje się, że pomysł na noworoczne postanowienia jest raczej racjonalny. Najczęściej myślimy, że to już najwyższy czas na zmiany, że dobrze byłoby coś zrobić, a początek roku jest magiczną datą, która – taką mamy nadzieje, jakoś zewnętrznie nas zmotywuje. Że wreszcie dotrzymamy sami sobie słowa i zrealizujemy coś, co sobie obiecujemy od dawna – tylko obiecujemy.

Dlaczego tak trudno nam wytrwać w postanowieniach?

– Nowy rok to taka zewnętrzna rama, nasza zewnętrzna motywacja – tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Justyna Rokicka. – Niestety motywacja zewnętrzna ma o wiele słabszą moc, niż nasze głębokie, emocjonalne nastawienie do planowanej zmiany, które ukryte jest w dużym stopniu w naszej podświadomości. I choć wiemy, że są rzeczy, z którymi powinniśmy się uporać: często rzucamy palenie od nowego roku, odchudzamy się, obiecujemy sobie aktywność fizyczną, to jednak ,gdy nie mamy na to wewnętrznej, emocjonalnej zgody, mamy małe szanse, by tego dokonać. Gdy brak nam wewnętrznej motywacji warto się przyjrzeć, co nam ją blokuje, dlaczego nie jesteśmy w stanie sprostać naszym postanowieniom.

Jakie postanowienia robimy najczęściej?

Łudzimy się często, że cały rok daje nam przestrzeń na realizację postanowień. Nie musimy już tu i teraz się spinać. Odchudzać możemy się od maja, biegać od czerwca, a rzucać palenie najlepiej w listopadzie, co by wytrwać do końca roku. Co ważne podejmując postanowienia najczęściej chcemy pozbyć się jakiegoś ciężaru, czegoś co nas niszczy, co powoduje cierpienie – nadwaga, niesatysfakcjonująca praca, nałóg, chcemy pozbyć się destrukcyjnych zachowań.

– Wspólny mianownik wszystkich noworocznych postanowień jest taki, że „zrobię coś dobrego dla siebie”. Chcemy przerwać zachowania, które nas niszczą lub zacząć takie, które zaczną nas wzmacniać. Wszystko to jest kwestią zadbania o siebie – tłumaczy Justyna Rokicka dodając: – A to jest trudne, bo nie zawsze wierzymy, ze możemy coś dobrego dla siebie zrobić, mamy słabą samoocenę, niskie poczucie wartości, „przeszkadzają nam” tłumione emocje. Wszystko to może nas zblokować i nagle okazuje się, że te nasze postanowienia noworoczne to jedynie czubek góry lodowej. Że palimy papierosy – a za nimi stoją mechanizmy dużo mocniejsze.

Może być tak, że w naszym życiu czegoś nie widzimy. Wszystkie destrukcyjne działania, które z nowym rokiem chcemy przezwyciężyć – objadanie się, palenie, picie alkoholu, w gruncie rzeczy przynoszą nam ulgę, dają chwilową gratyfikację. Tyle tylko, że nagradzając się kolejnymi słodyczami, drinkiem, leżeniem na kanapie, w efekcie ściągamy się w dół, bo im ulegliśmy. Więc żeby sobie poprawić nastrój znowu sięgamy do tego nawyku, którego chcemy się pozbyć. Wpadamy w błędne koło.

Czy postanowienia noworoczne nas wzmacniają?

Niestety raczej nie. Zarzucamy sobie, że ponownie im nie sprostaliśmy. – Być może głównym czynnikiem robienia listy postanowień jest głębokie wewnętrzne przekonanie, że jesteśmy beznadziejni i ich niedotrzymanie tylko to potwierdza: „znowu nam nie wyszło”. Szukamy działań, dowodów, które potwierdzą nasze zdanie na nasz własny temat. To smutne . Niby fajnie bo chcemy coś dla siebie zrobić, ale głęboko i tak w to nie wierzymy i to kolejna szpilka, którą możemy sobie wbić – mówi psycholog.

Jak postanowienie noworoczne uczynić pozytywnymi?

Wystarczy nie robić ich tylko dlatego, że nadchodzi nowy rok. Postanowienia powinniśmy podejmować, kiedy jesteśmy wewnętrznie zmotywowani do zmian, przekonani do nich. Jeśli chcemy coś zmienić naprawdę w swoim życiu, to powinniśmy:

– ustalić sobie realistyczne cele

– pomyśleć o mniejszych krokach, mniejszych wyzwaniach, nie stawiać poprzeczki od razu bardzo wysoko

– stawiać sobie cele, które zależą tylko od nas, a nie dodatkowych czynników, nie obiecujmy sobie np. ,że dostaniemy awans, bo to nie jest zależne tylko od nas

– niech postawiony cel nie będzie za bardzo wymagający

– warto sformułować swoje postanowienie pozytywnie; zamiast: „nie będę jeść słodyczy” obiecać sobie „będę jeść więcej warzyw”

– realizacja celu powinna być łatwo sprawdzalna w czasie i mierzalna: zamiast „schudnę” powiedzieć sobie: „w ciągu miesiąca schudnę kilogram”

Osiągniecie małych celów daje nam motywację do kolejnych działań. Justyna Rokicka podpowiada: – Kiedy trudno nam wytrwać w postanowieniach, w osiąganiu stawianych sobie celów, to zamiast tworzyć listę obietnic z nowym rokiem, może warto skorzystać z terapii, grupy wsparcia. Przyznać się przed samym sobą, że nie daję rady sama wyjść z tego impasu, pokonać destrukcyjnych zachowań i sięgnąć po profesjonalną pomoc, zamiast kolejny rok bezskutecznie próbować coś sobie udowodnić.

A wy? Robicie noworoczne postanowienia? Udaje się wam ich dotrzymać?


Arch. prywatne/Justyna Rokicka

Arch. prywatne/Justyna Rokicka

Justyna Rokicka – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta, współzałożyciel portalu szukamterapeuty.pl. Ukończyła specjalizację z Psychoterapii na Uniwersytecie Warszawskim. Skończyła 4-letnie, profesjonalne szkolenie w Psychoterapii Neurolingwistycznej oraz Studium Terapii Rodzin w Polskim Instytucie Ericksonowskim, akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Jest certyfikowanym psychoterapeutą The European Association for Psychotherapy i Polskiej Federacji Psychoterapii, z sukcesem praktykującym psychoterapię od ponad 10 lat.


Uroda

Nowy rok, nowa ty. Poradnik coacha

Karolina Cwalina
Karolina Cwalina
31 grudnia 2015
Fot. Pexels / Unsplash / CC0 Public Domain

Każdy moment roku jest tak samo dobry na planowanie zmian. Jednak koniec roku to jakaś symboliczna granica, za którą wiele osób widzi nowy początek. Jeśli taka myśl cię motywuje, możesz zmiany planować właśnie na nowy rok. Co zrobić, żeby nie obiecywać sobie co roku tych samych rzeczy, a konsekwentnie realizować swój plan na życie?

Podsumuj rok

Co się udało, co nie do końca? Których z obietnic, które sobie składałaś rok temu, dotrzymałaś? Które złamałaś od razu, z którymi postanowieniami wytrwałaś, ale ostatecznie się nie udało? Zrób sobie listę wszystkich rzeczy, które uważasz za sukces w minionym roku oraz tych, nad którymi musisz jeszcze popracować.

Wybierz cele

Natłok zadań działa demotywująco i wywołuje poczucie chaosu. Nie bierz na siebie zbyt wiele. Zastanów się, jakie kwestie są dla ciebie kluczowe w najbliższym czasie. Zmiana pracy, praca nad relacją, a może chcesz zacząć regularnie ćwiczyć? Wypisz wszystkie swoje marzenia, nawet te najbardziej nierealne. Następnie zastanów się, które z nich są najpilniejsze i realne do zrealizowania. Niech będzie to kilka punktów. Wybierz je i skup się na nich. To będą twoje motywatory przez kolejne miesiące.  

Stwórz plan działania

Pozytywne myślenie jest bardzo ważne, ale sukces nie istnieje bez planu. Gdy już wybierzesz cel, dokładnie opisz, jakie kroki musisz zrobić, aby go zrealizować. Twoim celem jest założenie własnej firmy? Super! Stwórz biznesplan. Jakie stoją przed tobą zadania? Opisz je dokładnie w punktach w kolejności wykonywania. Jakiego budżetu potrzebujesz, czy musisz szukać wsparcia i pomocy? Ta lista, którą stworzysz, to twój plan działania. Realizuj każdy z punktów po kolei. Nie omijaj żadnego z nich. Tylko w ten sposób będziesz wiedzieć ile przed tobą, ale także ile już zrobiłaś. Nie zgubisz się po drodze do sukcesu, bo będziesz miała dokładne drogowskazy dokąd iść.

Zmotywuj się

Cel jest bardzo ważny, ale żeby go osiągnąć trzeba działać. Do działania z kolei niezbędna jest motywacja. Jak ją osiągnąć? Najlepiej wizualizując swój cel. Wyobraź sobie, że twoje marzenie się spełnia. Co wtedy czujesz? Jak reaguje rodzina, znajomi? Z pewnością są bardzo dumni. Pomyśl, jakie emocje temu towarzyszą. Staraj się wyobrazić sobie każdy najdrobniejszy szczegół. Niech to wyobrażenie towarzyszy ci zawsze, zwłaszcza w momentach kryzysu. To ono będzie stanowiło najskuteczniejszy motywator.

Nie trać wytrwałości

Każdy z nas ma słabsze dni i zmienia plany. Jednak jeśli już tydzień po Nowym Roku zastanawiasz się, jak wykręcić się z zaplanowanej siłowni, to nie jest to najlepszy znak. Jeśli raz odpuścisz, dużo trudniej będzie zmobilizować się do działania kolejny raz. Najtrudniejsze są początki. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk np. owego chodzenia na siłownię, będzie ci łatwiej i stanie się to dla ciebie naturalne. Czasem mimo braku ochoty po prostu zmuś się do aktywności. W pewnym momencie przyzwyczaisz się do nowego trybu działania.

Pamiętaj: to nie zabawa!

Jeśli czujesz, że nie jesteś gotowa na zmiany, nie twórz listy postanowień na siłę lub dla zabawy. Jeśli planujemy coś, a później tego nie realizujemy, podświadomie zmniejszamy swoją wiarygodność we własnych oczach. Często pojawia się poczucie, że cokolwiek nie postanowimy i tak nam się nie uda. To sytuacja, z której bardzo trudno wyjść, bo doprowadza do skrajnej demotywacji. Dlatego lepiej poczekać z obietnicami i zmianami na moment, kiedy będziesz na nie gotowa. Nie zmuszaj się do niczego. Postanowienia noworoczne to nie obowiązek tylko szansa. Daj ją sobie, gdy będziesz w pełni gotowa.


Zobacz także

wałek jadeitowy

Zmniejsza worki i cienie pod oczami, niweluje opuchliznę twarzy. Kobiety pokochały ten kosmetyczny gadżet

Medycyna estetyczna kontra cellulit

Chcesz zapomnieć o bliznach, rozstępach i cellulicie? Sprawdzamy skuteczne sposoby medycyny estetycznej

Nie kumuluj stresu! Poznaj moc rytualnych masaży