Lifestyle Uroda

„Ty jemu troszkę, pokaż pończoszkę…”. Z miłości do dobrze dobranego biustonosza…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 maja 2016
Fot. iStock / coloroftime
 

W małym, uroczym sklepiku z bielizną w Alejach Jerozolimskich czuję się jak na dobrej kawie z przyjaciółką. Jak to możliwe? To miejsce z historią i atmosferą, której nie znajdziecie w zwykłym sklepie z nawet najbardziej luksusowymi modelami biustonoszy. To miejsce, które narodziło się z prawdziwej pasji do gorseciarstwa. Jego właścicielką jest pani Alicja Grabowska, dyplomowana (dyplom mistrza) gorseciarka, która przez kilkadziesiąt lat pomagała swoim klientkom dobrać odpowiedni model bielizny. To tutaj, z panią Alicją i z paniami obsługującymi klientki rozmawiamy o tym, dlaczego kobiecie potrzebny jest dobry biustonosz, jak dobrać odpowiednią bieliznę i co jest takiego niezwykłego w pracy gorseciarki.

Anna Frydrychewicz: Dlaczego dla kobiety piękna bielizna jest ważna?

Alicja Grabowska: To kwestia samopoczucia.  Jeśli kobieta ma na sobie dobrze dobrany, ładny biustonosz, w którym jej piersi ładnie wyglądają, czuje się dowartościowana, atrakcyjna, nawet dla siebie samej.

Krystyna Janda powiedziała kiedyś, ze zawsze ma na sobie „dobrą” bieliznę na wypadek gdyby pewnego dnia zemdlała na ulicy i miała zostać przewieziona do szpitala…

To prawda. Mamy taką klientkę, która mieszka sama i dokładnie takiego samego podejścia nauczył ją tata. Zawsze miej na sobie ładną, dobrą bieliznę, zawsze komplet. Mówi: „Gdyby coś mi przytrafiło, jestem przygotowana”. Tak się lepiej czuje. Jej tata nigdy nie żałował pieniędzy na dobrą bieliznę, tak została wychowana.

image1 (1)

Panowie przychodzą po bieliznę?

Tak, z czasami sami, czasami z paniami.  Albo najpierw przychodzą panowie, robią rekonesans, czy mogą dostać coś dla swoich partnerek. Bo na przykład pani ma obfity biust i nie potrafi sobie sama dobrać bielizny. Zdarzają się panowie, którzy maję większą wiedzę od pań na ten temat. I tu wcale nie chodzi o aspekt erotyczny. Oni po prostu wiedzą, co wygląda dobrze.

 A kiedy przychodzą sami, to mierzą tak mniej-więcej, na oko?

Tacy też są 🙂 .  Miałyśmy klienta, który usztywniany biustonosz kazał sobie położyć na ladę i… sprawdzał rękoma. I trafił! A czasem przychodzą pary. My dobieramy stanik, ale potem prosimy, czy pan zechce spojrzeć na panią. Zdarza się że mąż tylko płaci, bo panie mówią, że przede wszystkim, to one musza się w tym komfortowo czuć. Układ idealny :).

Czy ja sama mogłabym dobrze dobrać sobie bieliznę?

Samemu jest trudno dobrać odpowiedni biustonosz, każdy z nas jest zupełnie inny. Każdy ma inny układ biustu, ciała, inną gęstość skóry: są bardziej jędrne piersi i mniej jędrne. Są kształty jabłkowe, gruszkowe, wystająca klatka piersiowa, albo zapadnięta… Potrzebna jest osoba która się na tym zna, zobaczy to wszystko. Układ biustu mówi nam bardzo dużo, widząc sylwetkę klientki już mniej-więcej wiemy jaki biustonosz zaproponować, żeby dobrze w nim wyglądała. Ale ostatecznie to oczywiście ona musi się w tym dobrze czuć. Odczucia są najważniejsza. Jeśli coś przeszkadza, jest „nie tak” szukamy dalej.alicjagrabowska3

Ile powinnyśmy mieć biustonoszy?

Musimy odpowiedzieć na pytanie do czego jest nam ten biustonosz potrzebny. Do codziennego noszenia  potrzebujemy inny, „na wyjście”  inny,  do uprawiania sportu inny. To tak jak z butami czy dżinsami.  W dżinsach nie pójdziemy na przyjęcie, do teatru nie pójdziemy  w dresach. Tak samo z biustonoszami. To, ile powinniśmy mieć do takiego „codziennego” użytku, zależy od naszych potrzeb. Jeden to za mało, bo się zużyje. Jeśli to jest biustonosz dobrej firmy, dwa na zmianę spokojnie wystarczą nam na rok.

Taki „codzienny” powinien być usztywniony?

Powinien mieć fiszbiny, ale bez usztywnienia, wtedy przy codziennych czynnościach nam biust „nie wychodzi”, skóra się nie rozciąga. Ale są panie, które nie mogą nosić fiszbin, wtedy dobieramy biustonosz bez nich. Wiadomo, ze już tak ładnie nie zaokrągli biustu, ale będzie dobrze trzymał, pod warunkiem, że został odpowiednio skrojony i dobrany.

Jaki błędy popełniamy dobierając biustonosz?

Obwód! Albo za ciasno albo za luźno, miseczki źle dobrane. Czasem tak że fiszbin wchodzi w biust. A to jest przecież tkanka miękka, mogą zrobić się nam guzki, jest ucisk na węzły chłonne, limfa nie przepływa swobodnie, to ma bardzo duże, negatywne znaczenie. Panie też czasem na siłę albo zbierają biust do przodu albo bardzo mocno, wysoko podnoszą biust do góry. Nie wygląda to zbyt elegancko:  ściśnięty biust, podniesiony pod samą brodę, no i nie jest zdrowe…

Fot. Eligiusz Grabowski

Fot. Eligiusz Grabowski

Cechy dobrze dobranego biustonosza?

Dopasowany: nie za luźny nie za ciasny, odpowiedniej wielkości miseczka, nie za wysoko podciągnięta. No i wygodny. No i oczywiście, każda pierś do swojej miseczki.

Są panie, które w ogóle ich nie noszą?

No cóż, jeśli mają mały biust, to nie ma problemu, ale jeśli mają duży…. Fizyka  i grawitacja zadziałają. Skora się rozciągnie, kręgosłup zachoruje. Biust ciąży do dołu, kręgosłup się nadwyręża i to nie wychodzi nam ani na zdrowie ani „na wygląd”.

braffiterki1Zdarzają wam się trudne klientki?

Tak… Czasem wybieramy 10 modeli i każdy jest dobry, ale w każdym znajdzie się jakiś mankament. A to kolor, a to koronka… Zdarza się, że panie przychodzą sobie pomierzyć, a kupić gdzie indziej. A potem przychodzą i powiedzą, że źle dobrałyśmy rozmiar. Wtedy mówimy: a co pani u nas kupiła? No nic… Liczy się każdy konkretny model. Każdy biustonosz trzeba po prostu zmierzyć.

A bywa zabawnie?

O, pewnie! Jedna z klientek powiedziała nam kiedyś ze biust jej rośnie na plecach. Przyszła do nas młoda, piękna dziewczyna, z pięknym biustem, jędrnym. Mierzy pierwszy biustonosz i … ciągnie skórę z pleców. – Co pani robi?! – pytamy. – Ściągam z biust z pleców – pada. – Jak to? Gdzie rośnie biust?! Na plecach? Kto pani to powiedział? – Brafitterki…   A to przecież skóra, ona  i tak wróci na swoje miejsce. Biust trzeba ułożyć w miseczce, ale nie zbierać z pleców… Inna pani paradowała nam po sklepie w bieliźnie. Panowie za szybą mieli ładny widok…

Bywa też poważniej?

Delikatny jest temat pań po mastektomii… Tu często potrzebny biustonosz mniej zabudowany, ale w zależności od tego, jak wycięte są węzły chłonne. To są kwestie bardzo indywidualne, wymagające taktu.

Dlaczego to jest fajna praca?

Fajne są te momenty, kiedy dobrze dobierzemy biustonosz, a klientka wraca i mówi: świetnie to zrobiłyście, przyprowadziłam koleżankę. Czasami przychodzi tak babcia, mama córka, wnuczka… Całe pokolenia!  Mamy satysfakcję dobrze wykonanej pracy.

Rozmowę raz po raz przerywa nam dźwięk otwieranych drzwi, panie wchodzą, pytają o zamówione wcześniej modele bielizny, mierzą. Trudno stąd wyjść, jest i ciepło i … kobieco po prostu.  Choć w tym miejscu firma istnieje od 1945 roku (a w ogóle od roku 1927), jedno zdaje się nie zmieniać: podejście do klienta i pasja, którą pani Alicja zaraziła swoje pracownice. One same nie mówią o Niej inaczej niż w samych superlatywach: „ Pani Alicja nauczyła nas od postaw od budowy biustonosza, przekazała nam miłość do tego zawodu. I chęć ciągłej nauki…”


Firmę Gorseciarstwo prowadziła od 1927 roku mama pani Alicji, Stanisława Wójcik. Następnie zakład przejęła jej córka. Przez długi czas szyła gorsety, kostiumy, bardotki, czy biustonosze do karmienia. Gdy na rynek zawitały duże firmy, takie jak Triumph, Fellina czy Anita, zakład zamienił się w sklep.


Lifestyle Uroda

Sałatka w słoiku? 5 sprytnych pomysłów na sałatkę na wynos

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 maja 2016
sałatka w słoiku
Fot. Pixabay / soulinaearthsuit / CC0 Public Domain
 

Sałatka w słoiku? Słoik i sałatka to hasła, które do tej pory kojarzyły się głównie z wekowaniem przetworów na zimę. Słoik można wykorzystać także sezonowo, właśnie teraz, gdy dostępność świeżych warzyw i owoców, zaczyna przyprawiać nas o zawrót głowy. Pomysł na zabranie w słoju pysznej i świeżej sałatki, góruje nad próbami transportowania jej w plastikowym pudełku. Tu, dzięki ustalonej kolejności wkładania dressingu i warzyw, zamiast okropnej brei, w której składniki smakują tak samo, otrzymujemy świeże składniki które wystarczy wstrząsnąć, by były gotowe do zjedzenia. Oczywiście, jeśli lubicie inaczej, nic nie stoi na przeszkodzie, by sałatkę polać od razu sosem, kwestia indywidualnego smaku.

Pomysł jest genialnie prosty, liczy się jedynie kolejność umieszczania składników

 1. Na dno litrowego słoika wlewamy sos.
 2. Na nim układamy ciężkie lub mokre, składniki: np. pomidory, tuńczyk, oliwki, ogórek i inne.
 3. Na nie wkładamy lżejsze składniki, ugotowany ryż, makaron, papryka.
 4. Na koniec najlżejsze składniki: zioła, sałata, kiełki.
 5. Przed zjedzeniem wystarczy  słoikiem wstrząsnąć lub wyłożyć  do miski i wymieszać.

Sałatka w słoiku? Tak! Pomysły do wykorzystania:

1. Z pomidorkami

 • pomidorki koktajlowe
 • mozzarella
 • świeża bazylia
 • oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Pomidorki wymieszaj z serem mozzarella (najwygodniej w kulkach) i świeżymi liśćmi bazylii. Przełóż do słoika.

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

2. Z tuńczykiem

 • makaron z mąki z pełnego przemiału
 • tuńczyk z puszki
 • ogórek
 • kukurydza z puszki
 • oliwa z oliwek
 • sok z cytryny
 • pieprz i sól

Przygotowanie:

W słoiku warstwami ułóż  najpierw ogórek, kukurydzę, makaron ugotowany al dente, lekko odciśnięty tuńczyk. Oprósz pieprzem, solą, polej oliwą z oliwek i sokiem z cytryny.

Fot. Pixabay / eak_kkk / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / eak_kkk / CC0 Public Domain

3.Wegetariańska

 • sałata
 • pomidory
 • ogórek
 • rzodkiewka
 • papryka
 • makaron/ryż
 • sos sałatkowy
 • oliwa z oliwek
 • słonecznik
Przygotowanie:

Sos sałatkowy wymieszaj z odrobiną wody i oliwy z oliwek, następnie wrzuć umyte, osuszone i pokrojone warzywa, makaron/ryż al dente i porwaną sałatę. Posyp uprażonym słonecznikiem.

 

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

 

Zobacz również: Sałatka jarzynowa na różne sposoby. Przepisy dla miłośników tradycji, jak i nieco lżejszej wersji

4. Owocowa

Mix owoców, umytych i pozbawionych szypułek.

Przygotowanie:

Jeśli owoce są duże, należy je pokroić, polać miodem.

Jeśli lubisz, przygotuj do owocowej sałatki sos balsamiczny:

 • 1 łyżka miodu
 • 10 łyżek octu balsamicznego
 • 2 łyżki syropu malinowego

Ocet balsamiczny, miód oraz syrop malinowy wlej na patelnię. Na małym ogniu redukuj sos przez ok. 10 minut, cały czas mieszając. Gotowe.

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

5. Z krewetkami

 • krewetki
 • sos sałatkowy włoski
 • roszponka
 • pomidorki koktajlowe
 • masło ziołowe
 • oliwa z oliwek
 • Sok z 0.5 cytryny
 • parmezan starty w płatki

Przygotowanie:

Przygotuj sos z wodą i oliwą, pomidorki pokrój na połówki, w międzyczasie przesmaż oczyszczone krewetki na maśle ziołowym. Dopraw je pieprzem i sokiem z cytryny, wsyp do słoika. Włóż osuszoną roszponkę i posyp płatkami parmezanu.

 Fot. Pixabay / Taken / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Taken / CC0 Public Domain


Lifestyle Uroda

Jak zrobić koka? Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #11 [01.05.]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 maja 2016
Jak zrobić koka
Fot. Pixabay / Snapwires / CC0 Public Domain

Leniwa niedziela nie zwalnia z przyjemnych obowiązków – dziś obowiązkowo piękna fryzura, nawet gdy na resztę leniwej stylizacji ma się składać dres! Spróbujecie zaszaleć z włosami w zupełnie innej odsłonie. Dziś robimy koka! Klasyczny, bardzo kobiecy i banalny do wykonania!Zobaczcie koniecznie jak zrobić koka na kilka sposobów. Specjalnie dla was przeczesałyśmy internetowe tutoriale! Więc do dzieła! Napiszcie oczywiście jak wam poszło. Filmy z instrukcjami znajdziecie na dole artykułu.

Akcja „Bądź piękna każdego dnia”

Do 18 maja będziemy codziennie umieszczać dla was wpisy dotyczące urodowych wyzwań. Będziemy was namawiać do odrobiny szaleństwa, do zadbania o to, by wasza uroda była tej wiosny widoczna w wyjątkowy sposób.

Co trzeba zrobić? Pod codziennym wpisem dotyczącym naszej akcji zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego dzisiaj zrobiłaś dla swojej urody. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.


A poniżej na zachętę przypominamy o wyjątkowych nagrodach ufundowanych przez BaByliss.

Depilator IPL

Depilator IPL BaByliss | Akcja "Bądź piękna każdego dnia"

Mat. prasowe

Prostownicę 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Lokówkę

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czas trwania: 20.04.2016 – 18.05.2016. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 27.05.2016

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wyzwania w naszej akcji

JAK ZROBIĆ KOKA?

4 sposoby od Szafeczka.com

3 KOKI Z 3 RODZAJÓW WŁOSÓW od Hairstyles (kokarda, z warkoczem, dla falowanych i pokręconych)

KOK ZAWIJAS ♡ DŁUGIE I ŚREDNIE WŁOSY od Hairstyles


Zobacz także

Decydując się na związek, masz do wyboru dwie drogi. Którą z nich pójdziesz?

Rozdajemy nagrody za trzeci tydzień akcji #Bądźdobradlasiebie

Czy wiesz, jaki wpływ na rozwój dziecka ma dieta?