Uroda

Plastyka powiek górnych i dolnych. Na czym polega blefaroplastyka?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
5 kwietnia 2017
Fot iStock / shvili
 

Twoja skóra wokół oczu stała się wiotka? Zaobserwowałaś u siebie tzw: „worki pod oczami”? Próbowałaś już wszystkiego a rezultatów nie widać? Skonsultuj się z lekarzem chirurgiem plastykiem, który przywróci Twojej twarzy młodzieńczy wygląd.

Skóra wokół oczu i powiek starzeje się znacznie szybciej niż w innych okolicach naszego ciała. W okolicach dolnych powiek tworzą się wtedy tzw. worki pod oczami, natomiast w przypadku powieki górnej, wiszący nadmiar skóry może nawet ograniczać widzenie.

Wobec tego jest to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Operacja plastyczna powiek górnych i dolnych nazywana blaferoplastyką umożliwia w szybki sposób pozbycie się go!

Kiedy wykonać zabieg?

Plastyka powiek górnych i dolnych to krótkotrwały zabieg, który daje długotrwałe efekty. Dzięki operacji, skóra twarzy staje się odmłodzona i zyskuje młodzieńczy wygląd. Opadający do tej pory fałd skóry oraz „worki pod oczami” zostają usunięte, a to powoduje, że nasza twarz zyskuje wyrazistość i witalności. To często przekłada się na nasze ogóle samopoczucie, stajemy się pewniejsi siebie i  bardziej otwarci na otaczających nas ludzi.

Zabieg

Sam zabieg jest krótki i bezbolesny, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.  Bezpośrednio po wykonanej plastyce powiek pacjent może udać się do domu, pamiętając  o zaleceniach lekarskich.

Postępowanie pooperacyjne

Okres rekonwalescencji po operacji jest niezwykle ważny i wymaga szczegółowego omówienia z pacjentem. Szwy zdejmowane są w 4 – 5 dobie po zabiegu. W przypadku kiedy jest taka potrzeba już po tygodniu pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Zaleca się również wykonywanie zabiegu w czasie wiosny, zimy lub na jesień, a po zabiegu należy chodzić w ciemnych okularach.

Centrum Zdrowej Skóry

Ul. Racławicka 27
Tel. 602 300 011


Autorka:

Grażyna Jóźwiak-Zimiska-awatarLek. med. Grażyna Jóźwiak-Zimińska

Specjalista chirurgii plastycznej, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”.


Uroda

3 najbardziej skuteczne zabiegi do walki z bliznami pooperacyjnymi

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
10 kwietnia 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Blizna powstaje, gdy następuje przerwanie ciągłości lub uszkodzenie skóry. Tkanka łączna wypełnia uszkodzone miejsce, które początkowo jest czerwone, a następnie stopniowo blednie. Powrót do pierwotnej barwy jest niemożliwy, gdyż w tkance włóknistej brakuje naturalnego pigmentu skóry. Nie ma w niej również mieszków włosowych, dlatego na bliźnie nie wyrastają włoski.

Blizny pooperacyjne lub po przebytym trądziku są częstym problemem naszych pacjentów. W Centrum Zdrowej Skóry proponujemy nowoczesne metody zmniejszania lub likwidowania powstałych blizn. Należy jednak pamiętać, że im szybciej zostanie wdrożona terapia, tym osiągniemy lepsze efekty.

Proponowane terapie:

Mikronakłuwanie skóry – DermaPen

Urządzenie DERMAPEN® firmy EQUIPMED pozwala na wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry, które oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł. Zabieg wykonany przy użyciu DERMAPEN® jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta a precyzja urządzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod stosowanych w zabiegach mezoterapii. To pozwala lekarzom i pacjentom na całym świecie cieszyć się efektami terapii bez niepożądanych działań ubocznych.

Zabieg stymuluje produkcję kolagenu i elastyny a tym samym  poprawia strukturę skóry.

Efekty widoczne są zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt terapii dostrzegalny jest  w ciągu miesiąca od ostatniego zabiegu w cyklu.

Wskazaniami do zabiegu są:

 • drobne płytkie zmarszczki,
 • rozstępy,
 • blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe,
 • skóra zwiotczała,
 • odmładzanie dłoni,
 • wspomaganie terapii wypadania włosów.

Kolejna z terapii to terapia światłem LED

LED – dioda emitująca światło (Light Emitting Diode) jest to urządzenie emitujące energię świetlną w postaci światła o różnych kolorach, które odpowiadają falom świetlnym o określonej długości. Jest to źródło energii o niskiej intensywności, zupełnie nieinwazyjne.

Mechanizm działania światła LED:

Terapia LED działa w sposób naturalny (fizjologiczny). Polega na dostarczaniu energii komórkom. Działa  na organelle komórkowe, które mają zdolność przekształcania energii świetlnej w ATP (swoistą energię komórkową niezbędną do jej procesów życiowych).

Zalety terapii światłem LED:

 1. Minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych.
 2. Brak ograniczeń jeśli chodzi o fototyp skóry, możliwość wykonywania zabiegów o każdej porze roku.
 3. Po zabiegu pacjent od razu wraca do aktywnego trybu życia.
 4. Zabiegi są szybkie i efektywne.

Światło LED działa w sposób naturalny (fizjologiczny) dlatego pierwsze efekty widoczne są po serii zabiegów. Pierwsze efekty możemy zauważyć po 1,5-3 miesiącach od zakończenia kuracji.

Zastosowanie:

 • ŚWIATŁO CZERWONE: redukcja zaczerwienień oraz stanów zapalnych, starzenie się skóry, zmarszczki,
 • ŚWIATŁO ŻÓŁTE: skóra zwiotczała, sucha, pobudzenie syntezy kolagenu
 • ŚWIATŁO NIEBIESKIE: trądzik pospolity, trądzik różowaty, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym

W wyniku odpowiedniej obróbki krwi uzyskujemy koncentrat płytek krwi zawieszony w niewielkiej ilości osocza. W zależności od zestawu otrzymujemy od trzech do pięciu, a nawet i więcej razy zagęszczenie liczby komórek, w porównaniu ze stanem wyjściowym. Płytki krwi produkowane są z megakariocytów w szpiku kostnym. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej homeostazy, a w razie potrzeby szybkie zatrzymanie krwawienia. Są niezbędne do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów. Zawierają liczne czynniki wzrostu, które zostają uwolnione po ich aktywacji. Znamy około 1500 aktywnych protein zawartych w  płytkach.

Najważniejsze z nich to:

 • Płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF) – jeden z czynników wzrostu, czyli białek regulujących różnicowanie i podziały komórki. Odgrywa istotną rolę w tworzeniu naczyń, wpływa na odtwarzanie tkanek i odbudowę skóry;
 • Transformujący czynnik wzrostu (TGF) – wpływa na budowę połączeń międzykomórkowych, stymuluje syntezę DNA, proliferencję i różnicowanie różnych typów komórek, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, działa przeciwzapalnie;
 • Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) – wpływa na tworzenie naczyń krwionośnych, aktywuje mikrokrążenie, jest kluczowym mediatorem zdrowienia komórek po urazie;
 • Naskórkowy czynnik wzrostu (EGF) – wpływa na rozwój i różnicowanie keratynocytów, tworzenie naczynek krwionośnych, formowanie kolagenu;
 • Czynnik wzrostu fibroblastów (FGF) – odpowiada za rozwój i specjalizację komórek, formowanie naczyń krwionośnych, odgrywa kluczową rolę w procesach podziałów i różnicowania wielu komórek;
 • Insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) – regulator fizjologii w każdym rodzaju tkanki; jego stężenie zwiększa się wraz ze wzrostem organizmu i zmniejsza w następstwie starzenia się.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego znalazły swoje zastosowanie w:

 • rewitalizacji skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi),
 • leczeniu blizn potrądzikowych,
 • leczeniu łysienia,
 • poprawie kolorytu, gęstości i napięcia skóry,
 • przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych,
 • profilaktyce starzenia się skóry.

Osoby młode i w średnim wieku, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze, wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć dobre efekty kliniczne. U osób w starszym wieku trzeba zwykle wykonać większą liczbę zabiegów. Osocze bogatopłytkowe stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy nie akceptują kwasu hialuronowego lub chorują na ciężką alergię. Osocze bogatopłytkowe jako uzupełnienie po terapii laserowej przyśpiesza gojenie i powrót do codziennych obowiązków. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu, a nawet przeciwbakteryjnemu wywiera ochronny wpływ na naszą skórę. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu i komórkach krwi (przede wszystkim w płytkach krwi) pobudzają komórki skóry do regeneracji.

U osób poniżej 35 roku życia osocze bogatopłytkowe podaje się najczęściej jako profilaktykę starzenia się skóry. Wystarczy 1 zabieg na 12-24 miesiące, żeby osiągnąć rewitalizujący efekt. Osoby od 35 do 45 roku życia wymagają kolejnego podania po 9-12 miesiącach. Po 60 roku życia wymagane jest podanie osocza po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu. W chwili obecnej nie ma jednolitego standardu terapii osoczem bogatopłytkowym. Decyzję zawsze podejmuje lekarz medycyny estetycznej w oparciu o aktualny stan pacjenta.

Centrum Zdrowej skóry

Racławicka 27
602 300 011


Uroda

Czasem tak niewiele trzeba, aby sobie pomóc i poprawić relacje w związku

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
28 marca 2017
Fot.Materiały prasowe

Seks. Słowo wytrych. Chętnie o nim mówimy, ale niezobowiązująco, najczęściej rozmawiamy o seksie innych. Bo gdy pojawia się w naszej sypialni problem, rozchwytywany wcześniej seks, zamienia się pilnie strzeżony sekret, nasze bolesne tabu.

Niestety, łóżkowe problemy, choć zdarzają się często i czasem są jedynie przejściowym etapem w związku, bywają jednak ukrywane i zbyt wstydliwe, by szukać pomocy. Do seksuologa chodzimy niechętnie, a wokół samej dyscypliny naukowej, jaką jest seksuologia, narosło wiele fałszywych przekonań i stereotypów. Szkoda, bo czasem tak niewiele trzeba, aby sobie pomóc i poprawić relacje w związku.

Czy zajmuje się seksuologia i jak może nam pomóc?

Przeczytajcie koniecznie ekspercki artykuł autorstwa dr hab. Józefa Haczyńskiego – specjalisty chorób wewnętrznych i seksuologii, bo ta dziedzina medycyny, to znacznie więcej niż „Sztuka kochania” czy ostatnia deska ratunku.


 

Seksuologia jest nauką o życiu płciowym człowieka i zaburzeniach czynności płciowych, czyli zajmującą się szeroko pojętą ludzką seksualnością, potrzebami seksualnymi (także ich zaburzeniami lub brakiem takich potrzeb), prawidłowym życiem seksualnym zarówno w sferze ciała, jak i ducha, odczuwanymi uczuciami i relacjami z innymi ludźmi, a także resztą otaczającego świata.

seksuologia

Zarówno pojęcie normy w seksuologii, jak i definicja zdrowia seksualnego są bardzo trudne do określenia. Definicja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) traktuje zdrowie seksualne w sposób kompleksowy, jako integrację wielu aspektów naszego życia ważnych dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Definicja wyróżnia aspekty biologiczne, emocjonalne, intelektualne i społeczne.

Pojęcie normy w seksuologii jest pojęciem wielopłaszczyznowym. Należy w nim uwzględnić bardzo ważne czynniki takie, jak normy medyczne oraz kulturowe. Normy medyczne zdrowia seksualnego opierają się na definicji zdrowia seksualnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) oraz Deklaracji Praw Seksualnych z 2002 roku rekomendowanej przez WHO.

Ze względu na wielopłaszczyznowość tej sfery życia, nawet niewielkie zmiany lub zaburzenia, czasem ograniczone tylko do jednego z elementów złożonej struktury seksualności, będą miały mniejszy lub większy wpływ na pozostałe aspekty, a w konsekwencji na nasze zdrowie seksualne.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nieprawidłowe funkcjonowanie w sferze seksualnej może prowadzić do wielu zaburzeń w obszarach psychiki, w funkcjonowaniu w relacjach partnerskich, w rodzinie, w kontaktach międzyludzkich i w społeczeństwie. Zaburzenia zdrowia seksualnego mogą być przyczyną powstawania kompleksów, obniżonej samooceny, poczucia niskiej wartości, pogorszenia jakości życia, prowadzić do drażliwości, konfliktów i napięć w relacjach partnerskich, doprowadzając w konsekwencji do oddalania się od siebie partnerów i nakręcania spirali, która może spowodować zakończenie związku.

Zdrowie seksualne ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie biologiczne i psychiczne. Zaburzenia psychosomatyczne, stany depresyjne, zespoły nerwicowe, skoki ciśnienia tętniczego, kłopoty ze snem, zespoły przygnębienia i przewlekłego zmęczenia,  zaburzenia rytmu serca, zaostrzenia dolegliwości gastrycznych, to tylko nieliczne przykłady wpływu zaburzeń seksualnych na zdrowie.

Z drugiej zaś strony…

Stres, pośpiech, niewłaściwe odżywianie, przewlekłe choroby i stosowane leki, to tylko niektóre z czynników mających wpływ na wiele aspektów życia i zdrowia, w tym również na nasze zdrowie seksualne. Klasycznym przykładem są zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie cholesterolu i/lub triglicerydów), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów. Wszystkie te problemy zdrowotne prowadzą do uszkodzenia wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych, czyli śródbłonka, a w dalszym etapie do wystąpienia miażdżycy i jej następstw, takich jak np. udar mózgu, zawał  mięśnia serca, czy nagła śmierć sercowa. Nie każdy z nas wie, że uszkodzenie funkcji śródbłonka drobnych naczyń krwionośnych może prowadzić do zaburzeń seksualnych, takich jak zaburzenia erekcji, które na wiele lat mogą wyprzedzać inne objawy miażdżycy. Należy pamiętać, że istnieje wiele połączeń między różnymi przewlekłymi chorobami funkcjami seksualnymi. Niektóre leki stosowane do leczenia innych chorób mogą również negatywnie wpływać na różne funkcje seksualne i aspekty zdrowia seksualnego. Czasem samo tylko rozpoczęcie leczenia choroby podstawowej, czy wyeliminowanie czynników szkodliwych albo zastąpienie jednego leku innym, może diametralnie poprawić funkcjonowanie w sferze seksualnej.

Ze względu na złożoność problematyki zdrowia seksualnego istotnym elementem jest kompleksowe, całościowe i indywidualne podejście do każdego pacjenta zakładające, że stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie i że należy leczyć cały organizm, a nie tylko jego chorą część.

Holistyczne podejście do problematyki zdrowia seksualnego wymaga wiedzy interdyscyplinarnej, cierpliwości, atmosfery zaufania, poczucia bezpieczeństwa i czasu poświęconego każdemu pacjentowi. Ze strony pacjenta ogromną barierą przed wizytą u lekarza seksuologa jest wstyd, skrępowanie, zażenowanie, lęk przed oceną ze strony lekarza czy czasem nawet nieumiejętność nazwania problemu. W wielu przypadkach nieoceniona jest również rola partnerki lub partnera, którzy wykazują zrozumienie i wspierają podjęcie decyzji o wizycie u specjalisty i rozpoczęciu procesu leczenia.

Panowie najczęściej zgłaszają się do lekarza seksuologa z powodu pojawienia się kłopotów z osiąganiem lub utrzymaniem erekcji (wzwodu) członka, problemów związanych z wytryskiem przedwczesnym lub z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Z kolei często dolegliwością pań zgłaszających się do lekarza seksuologa jest problem z osiągnięciem orgazmu, kłopoty z nawilżeniem pochwy czy bolesność w czasie stosunków.

Problemy dotyczące par – zarówno małżeństw, jak i będących w związkach nieformalnych – spowodowane są pojawieniem się kryzysu i narastającymi nieporozumieniami.

Obecnie wiele z tych problemów dotyczących naszego zdrowia seksualnego, można skutecznie leczyć. Często jednak takie leczenie wymaga kilku wizyt, badań diagnostycznych czy farmakoterapii. Ogromne znaczenie w całym procesie leczenia może mieć również właściwa edukacja seksualna, klaryfikacja wartości czy wsparcie psychologiczne.

Wystarczy tak (nie)wiele – trzeba przełamać skrępowanie, wstyd i zgłosić się do lekarza seksuologa, porozmawiać o problemie z lekarzem innej specjalizacji, np. przy okazji rutynowej wizyty w gabinecie ginekologicznym, czy zasięgnąć porady psychologa.

Lekarze i psycholodzy, niezależnie od osobistych i religijnych poglądów, zawsze powinni respektować normy medyczne i realizować zasady promocji zdrowia seksualnego rekomendowane przez WHO.

logo CMD3 transparentne

Centrum Medyczne Damiana

Al. Zjednoczenia 36
Tel. 22 566 22 22


prof. jozef haczynski-awatarAutor

dr hab.n.med. Józef Haczyński – specjalista chorób wewnętrznych i seksuologii


Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Damian