Pielęgnacja Uroda

Borelioza – objawy, które świadczą o niebezpiecznej chorobie. Tylko szybkie rozpoznanie pozwala uniknąć powikłań

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 czerwca 2020
Borelioza objawy skórne, neurologiczne, stawowe, kardiologiczne
Fot. iStock
 

Borelioza i objawy, które powoduje ta choroba, to częsty temat do rozmów osób, które miały z nią styczność. Okazuje się, że ta podstępna i groźna choroba latami może rozwijać się po cichu, by dać znać o sobie, gdy sytuacje staje się poważna. Jakie objawy wywołuje borelioza w różnych fazach zakażenia?

Boreliozę powoduje zakażenie bakteriami Borrelia burgdorferi, na skutek ukąszenia kleszcza.  Do zakażenia dochodzi od 24 do 48 godzin po wkłuciu się kleszcza w skórę. Chorobotwórcze krętki Borrelii bytują w jelitach kleszczy i przedostają do ludzkiej krwi przez ślinę lub wymiociny kleszcza.

Borelioza to choroba wieloukładowa, która może atakować różne narządy i tkanki. Najczęściej objawy pojawiają się ze strony skóry, serca, stawów i układu nerwowego. Objawy nie są wcale oczywiste, i bywają mylone z innymi schorzeniami, a przez to niewłaściwie leczone. Wiele zależy od fazy, w której została rozpoznana choroba. Czas podjęcia leczenia odgrywa niezwykle ważną rolę. Nierozpoznana borelioza może latami siać spustoszenie w organizmie.

Borelioza objawy skórne, neurologiczne, stawowe, kardiologiczne

Fot iStock

Borelioza – objawy 

Borelioza jest chorobą, która może przebiegać w odmienny sposób u różnych pacjentów. W wielu przypadkach (ok. 70-80% zakażeń) rozwija się jedynie rumień wędrujący, a szybko zdiagnozowane zakażenie po leczeniu nie ma negatywnych konsekwencji dla organizmu. W przypadkach, gdy nie ma rumienia i po cichu borelioza przechodzi to tzw. postaci rozsianej, po wielu miesiącach lub nawet latach, może dawać objawy ze strony różnych narządów. Im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniej leczy się zakażenie i poważniejsze konsekwencje niesie dla zdrowia.

Borelioza – objawy skórne we wczesnej fazie miejscowego zakażenia

Borelioza na początku zakażenia najczęściej objawia się tzw. rumieniem wędrującym, który powstaje najczęściej w miejscu ukąszenia kleszcza. Rumień wędrujący ma bardzo charakterystyczny wygląd i pojawia się od kilku do 30 dni od wniknięcia do krwi krętka. Nietrudno go rozpoznać. Najpierw miejsce ukąszenia staje się czerwoną grudką, a następnie zmienia się w pierścieniowaty, płaski, rumień z jaśniejszymi okręgami w środku. Nazwa – rumień wędrujący – wzięła się stąd, że zmiana skórna „wędruje”, czyli rozszerza się od centrum, aż sama po ok. 4 tygodniach zniknie. Ustąpienie rumienia nie oznacza wyleczenia boreliozy. Temu procesowi mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, osłabienie, złe samopoczucie.

borelioza - rumień wędrujący

Fot. iStock / rumień wędrujący

Jak rozpoznać rumień wędrujący? Musi on spełnić trzy ważne kryteria:

  1. średnica ponad 5 cm,
  2. ostre granice
  3. stopniowe powiększanie się rumienia z pozostawieniem przejaśnienia w środku.

Rozpoznanie rumienia zawsze jest wskazaniem do szybkiego rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Znacznie rzadziej pojawia się ziarniniak chłonny (limfocytoma). Jest to sino-czerwony, niebolesny guzek, który zazwyczaj pojawia się na płatku ucha, brodawce sutkowej, rzadziej mosznie.

Borelioza – wczesne zakażanie rozsiane: objawy sercowe i neurologiczne

Po kilku tygodniach od zakażenia krętki mogą się rozsiać z krwi i naczyń chłonnych do różnych narządów. Mogą temu towarzyszyć mniejsze, ale liczne pierścieniowate wtórne rumienie wędrujące. Przy wczesnym zakażeniu rozsianym może pojawić się także: gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy. Mogą pojawiać się zmiany w oku (np. zapalenie tęczówki) lub stany zapalne w stawach.

W tej fazie boreliozy często obserwuje się objawy sercowe:

  • zaburzenia przewodnictwa serca,
  • zapalenie wsierdzia,
  • zapalenie mięśnia sercowego
Borelioza objawy skórne, neurologiczne, stawowe, kardiologiczne

Fot. iStock

Borelioza daje także objawy neurologiczne. U pacjentów obserwuje się objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwu twarzowego lub nerwów czaszkowych, zapalenie nerwów obwodowych.

Borelioza – późna faza zakażenia: objawy wielonarządowe 

O później fazie zakażenia w przypadku boreliozy mówimy po upływie kilku miesięcy lub nawet lat od momentu zakażenia. W przypadku zaawansowanej choroby mogą pojawiać się różne objawy, wynikające z zajęcia różnych narządów przez krętki.

Borelioza – objawy skórne  

Przy później boreliozie dochodzi do przewlekłego zanikowego zapalenia skóry. Skóra w miejscu ukąszenia kleszcza stopniowo zanika i ścieńcza się, staje się sinawa, z widocznymi żyłami. Taki stan określa się mianem skóry papierowej.

Borelioza – objawy ze strony stawów

Zaawansowana borelioza nie jest łaskawa dla układu ruchu. W jej wyniku może pojawić się bolesne zapalenie stawów dużych, takich jak: kolana, barki i stawy biodrowe. Choroba może zająć także mniejsze stawy skokowe czy stawy nadgarstkowe i dłoni. Objawy dokuczają kilka miesięcy, cofają się i powracają z coraz mniejszą intensywnością. U  90% chorych cierpiących na zapalenie stawów, zostaje wyleczonych po właściwym zastosowaniu antybiotyku. Stan zapalny rzadko obejmuje ścięgna i mięśnie.

Borelioza objawy skórne, neurologiczne, stawowe, kardiologiczne

Fot. iStock

Borelioza – objawy ze strony serca

Przy później boreliozie rzadko dochodzi do manifestacji objawów ze strony serca i układu krążenia. Występują zwykle we wczesnej fazie boreliozy i ustępują po kilku tygodniach samoistnie.

Borelioza – objawy ze strony układu nerwowego (neuroborelioza)

Neuroboreliozę obserwuje się i we wczesnej rozsianej fazie boreliozy, jak i w późnej fazie choroby. Borelioza może powodować objawy ze strony:

  • ośrodkowego układu nerwowego (mózg i rdzeń kręgowy) – w tym przypadku może pojawić się: aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i korzeni nerwowych, zapalenie pojedynczych nerwów, zapalenia mózgu lub rdzenia kręgowego.
  • obwodowego układu nerwowego (nerwy) – mogą pojawiać się zaburzenia widzenia, słuchu, połykania, czucia. Neuroborelioza obwodowa może powodować korzeniowe zespoły bólowe splotu barkowego lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Nieleczona może skutkować zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci.

U chorych z neuroboroeliozą może wystąpić bardzo rzadko zajęcie siatkówki i naczyniówki w oku.

Powikłania na skutek nieleczonej boreliozy (szczególni neuroboreliozy) mogą być bardzo poważne dla chorego. Konsekwencje zależą od zaatakowanego narządu, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie zakażenia.


źródło: www.mp.pl ,www.medistore.com.pl 

Pielęgnacja Uroda

Zawsze była sama, a nagradzana tylko za sukcesy, których osiągnięcie kosztowało wiele… Akcja #BeMumSelf

Listy do redakcji
Listy do redakcji
3 czerwca 2020
Akcja #BeMumSelf
Fot. iStock

Nie jest to temat łatwy, bo tę małą dziewczynkę w sobie zupełnie zagłuszyłam, czasem o sobie przypomni, ale ciężko mi nawet o niej myśleć.

Zawsze była sama, a nagradzana tylko za sukcesy, których osiągnięcie kosztowało wiele. Nauczyła się grać, żeby przetrwać.

Dałabym jej coś, czego nigdy nie dostała: dorosłego, który powiedziałby, że wszystko będzie dobrze. Nawet, jeśli by nie było, to cudownie byłoby to usłyszeć choć raz, uspokoić się.

Dorosłego, który powiedziałby, że zawsze ją kocha, najmocniej na świecie, nie ważne, co się stanie.

Dorosłego, który chciałby porozmawiać, wysłuchać, doradzić.

Nie zmiażdżyłby jej marzeń, nie wyśmiał planów, nie straszył wszystkim.

Piszę, że dałabym dorosłego, nie ważne czy kobietę czy mężczyznę, dziecko, które jest samotne pragnie, żeby po prostu był ten ktoś, dla kogo jest się ważnym.

Życie potoczyło się tak, że nigdy nie spotkałam takiego dorosłego i już nie spotkam, sama za to próbuję nim być.

Me

List nadesłany w ramach akcji #BeMumSelf

#BeMumSelf – zostań najpierw mamą dla samej siebie – O AKCJI

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

A gdy już o tym pomyślisz – napisz do nas!

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy, dzięki naszym wspaniałym Partnerom.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf ” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw kosmetyków Lumissima Dr Irena Eris składający się z:

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 

3 x zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

1 x Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 

1 x Obraz na płótnie Peacock Eye

1 x komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)

2 x Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 

5 x bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

10 x zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

Akcja trwa od 26.05 do 19.06.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 29.06.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

* Jedna z mam z naszego zespołu bardzo dziękuje swojej ukochanej córce za hasło tej akcji.


Zobacz także

Mycie włosów odżywką

Mycie włosów odżywką. Czy ma to sens i jakich efektów można się po tym spodziewać?

THERAPY COOL. Jak działa terapia kontrastami i kripoliza

Cukier twój wróg! Czy wiesz, że węglowodany wpływają na proces starzenia się skóry?