Uroda

Olejki eteryczne. Czy wiesz jak z nich korzystać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 lutego 2016
olejki eteryczne
Fot. Pixabay / Adventures / CC0 Public Domain
 

Olejki eteryczne określa się mianem pachnącej duszy roślin. Są to wonne substancje,  wykazujące działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Roślinom są potrzebne do specyficznej obrony – parując tworzą one otoczkę wokół rośliny chroniącą ją przed bakteriami i grzybami. Występują one w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Pozyskane z roślin olejki wykorzystywane są przez ludzi zarówno do pielęgnacji ciała jak i troski o równowagę psychiczną i głęboki relaks po ciężkim dniu.

Olejki aromatyczne, dzięki swoim właściwościom odżywczym wzmacniają skórę. Dodatkowo zapachy olejków pobudzają receptory skóry, w efekcie relaksując, kojąc podrażnienia, wpływając na poprawę ogólnego stanu.

Są różne rodzaje olejków eterycznych

Olejki zapachowe. One przede wszystkim mają nam poprawić humor swoim zapachem. Niestety te tańsze wersje są najczęściej olejkami syntetycznymi, które z naturalnym zapachem nie mają wiele wspólnego.

Olejki naturalne. Uzyskuje się je z naturalnych substancji. Ich jakość zależy od surowca, sposobu ekstrakcji oraz przechowywania.

Olejki do masażu. Najczęściej są to olejki naturalne, rozpuszczone w oleju bazowym (np. olejku słonecznikowym lub z pestek winogron)

Olejki terapeutyczne. Są to olejki w najczystszej naturalnej  postaci, traktowane jako środki lecznicze. W zależności od konieczności, stosuje się je na skórę, lub doustnie – poprawiają stan skóry, łagodzą podrażnienia, łagodzą ból brzucha i mdłości, regulują ciśnienie krwi, leczą choroby dziąseł i wiele innych.

Jak stosować olejki eteryczne?

  • Olejki mogą posłużyć do odświeżania/odkażania powietrza w pomieszczeniach. dzięki lampkom aromatycznym lub poprzez rozpylenie rozcieńczonego olejku w powietrzu . Posłużyć temu mogą np. olejek cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy i sosnowy.
  • Inhalacje przy infekcjach górnych dróg oddechowych (olejki z eukaliptusa, lawendy, sosny, bazylii i mięty). Wystarczy 5-10 kropli olejku wlać do naczynia z parująca wodą, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez 5-10 minut
  • Relaksująca kąpiel z olejkiem  pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, uspokaja, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność (np. sosnowy, jodłowy, tatarakowy, eukaliptusowy)
  • Rozluźniają podczas masażu. Jeśli mamy olejek w czystej postaci, należy pamiętać o oleju bazowym- słonecznikowym, sojowym, migdałowym itp.- w którym rozpuszcza się kilkanaście kropli olejku eterycznego. Wcieranie w skórę delikatnymi ruchami  pobudza krążenie powodując lepsze ukrwienie organizmu i skóry. Olejki działają na nią regenerująco nadając elastyczność i połysk. Tu wybór zapachu jest dowolny, ma was wprowadzić w stan relaksu i przyjemności.

 


Uroda

Jak nie budować sztucznych relacji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 lutego 2016
Fot. iStock / Rawpixel Ltd
 

Czasem nawiązujemy takie relacje, wchodzimy w takie związki (niekoniecznie miłosne) z innymi ludźmi, że gdy uda nam się z nich uwolnić, zachodzimy w głowę jak to się stało, że w ogóle się w takim punkcie życia znaleźliśmy. Relacje budowane nie z pobudek serca, pozytywnych emocji, nie na kanwie tego, co nas łączy – są sztuczne, nieprawdziwe. Nawiązujemy je z różnych powodów: dla chwilowego zysku, żeby osiągnąć sukces, „bo tak wypada”, bo trzeba kogoś „mieć”… Nigdy nie przyniosą nam autentycznego szczęścia, bo kilka podstawowych  spraw nie działa w nich tak, ja powinno.

Zawodzi komunikacja

Bo przecież przynajmniej jednej stronie w głębi serca nie zależy. A skoro nie zależy, wolimy oszukiwać się, nie mówić, nie szukać porozumienia, lecz grać „na przeczekanie”. Nieumiejętność albo brak woli szczerej rozmowy prędzej czy później i tak doprowadzi do pęknięcia tej bańki mydlanej. Wasze drogi rozejdą się po cichu, rozstaniecie się z niesmakiem albo z hukiem wylewając skrywane żale, pretensje i wyrzuty, które i tak były w tej relacji „tajemnicą Poliszynela”.

Nierozwiązane kwestie ciągle wracają

Borykacie się ciągle z tym samym, nie szukając rozwiązań. Jedno z was, a może oboje czuje się zawsze „bardziej” albo „mniej”. Brak tu równości (przynajmniej jedna strona ma poczucie krzywdy), brak troski (po co, skoro i tak, czuję się w tej relacji niekomfortowo), brak zaufania (na przykład po zdradzie w związku). Zamiatamy po dywan, a problemy piętrzą się, co jakiś czas dając o sobie znać ze zdwojoną siłą, bo wasza frustracja rośnie. W rezultacie sprzeczacie się coraz częściej o to samo.

Dobra mina do złej gry

Na zewnątrz jest pięknie, sielankowo. Wasze otoczenie nie może wyjść z podziwu jak wspaniale ze sobą współgracie. Znacie takie przypadki? Idealna para, idealna przyjaźń i sekret skrywany przez lata przed całym światem. A potem rozwód, rozstanie, koniec znajomości i szok znajomych. – Jak to? Przecież tak dobrze się rozumieliście. Tak pięknie razem wyglądaliście. Owszem, ale to tylko na zewnątrz. To było tylko takie przedstawienie, po mistrzowsku zagrane dla tych, co stoją obok. Tymczasem w domowym zaciszu między dwojgiem ludzi rozgrywały się sceny, w które nikt by nie uwierzył. Jakże to toksyczne.

Uzależnienie (od siebie)

Są takie typy toksycznych relacji, w których obie strony nie mogą bez siebie żyć. Ale wcale nie z powodu wielkiego, łączącego je uczucia, czy innych pozytywnych emocji. Tworzy się taka sieć oplatająca obie strony, która je od siebie uzależnia. To uzależnienie przynosi cierpienie, niemoc, poczucie, że jest się w pułapce bez wyjścia. Wyplatanie się z tych zależności wymaga często pomocy specjalisty

Ciągłe udowadnianie

Sobie wzajemnie: swojej racji, wyższości, siły. W szczerej, prawdziwej relacji, to jest niepotrzebne. Nie opiera się ona na ciągłej próbie sił i przeciąganiu liny na swoją stronę. Autentyczna relacja zakłada czerpanie siły (dla dwojga, dla wspólnego dobra) z różnic pomiędzy jej uczestnikami, nieprawdziwa zaś przynosi korzyści jednej ze stron z umniejszania wartości drugiej.

Brak perspektyw

Pozostając w sztucznych, nieprawdziwych relacjach (mimo, że mogą one trwać latami), znajdujesz się stale w martwym punkcie. W ostatecznym rozrachunku, w bilansie strat i zysków, z łatwością zapełnisz tę pierwszą tabelkę. Nie może być inaczej, skoro albo ty, albo ta druga strona nie traktujecie sprawy „na serio”. Sytuacja nie poprawi się, nie rozwinie, bo przecież to tylko „udawanie”, które solidnie namieszało w twoim życiu, skutecznie je komplikując. Dodatkowo czujesz, że jesteś sama.

Podstawą zdrowych związków, przyjaźni, dobrych znajomości jest ich autentyczność. Oparte na szczerości i dobrej woli dają to, co najlepsze: siłę do zmagania się z życiem, nadzieję i umiejętność dawania tego samego innym.


Uroda

Kobieta pewna siebie, to taka niezła sztuka

Agata Sliwowski
Agata Sliwowski
18 lutego 2016
Fot. Unsplash / Brooke Cagle / CC0 Public Domain

Kobieta pewna siebie to taka niezła sztuka. I przyciąga jak magnes. Wszystko, a najbardziej wzrok. Wodzą za nią spojrzeniem mężczyźni, śledzą ją okiem kobiety, bo ma w sobie coś czego dotknąć nie można i nawet pojąć za bardzo też nie, za to bardzo, ale to bardzo, chce się to również mieć.

Jest lekka, zwiewna, porusza się jak bogini, na twarzy łagodny uśmiech, wzrok mocny, ani przez moment niepłochliwy, do tego ten chód gazeli! Taki naturalny, niewyćwiczony, że chciałoby się zakrzyknąć: Safari! A gdy włosy odgarnia to aż sobie przysiąść można. Jej życie to pasmo sukcesów. Facet wyśniony, praca wymarzona, majątek, wakacje, cudowni przyjaciele. A wszytsko takie jakie sobie zaplanowała. Zażyczyła. No to i dostała. Podług zasady: mówisz i masz. No cudo po prostu, taka babka, która wie czego chce.

Abstrahując jednak od samej bogini, czym jest owa pewność siebie, którą tak olśniewająco emanuje? Gdzie ją kupić i za ile? Zamówić online? Może da się w promocji? Bo przecież najłatwiej by było… podać numery karty kredytowej i czekać aż kurier dostarczy w pudełku. Niestety. Nie tędy droga. Zamiast prostej i łatwej opcji pozostaje tylko mozolna praca.

Więc czymże jest pewność siebie? Tak z definicji? Wpisałam w google i dostałam rezultat: jednoznacznej definicji brak. Synonimów za to mnóstwo, podobnie jak i wyjaśniających koncept teorii. Tymczasem, czyż nie jest tak, że człowiek tak naprawdę rodzi się całkiem swego pewien?

No spójrzmy dla przykładu na pierwszego z brzegu noworodka. Zadręczy, zamęczy jak nie dostanie jeść. Zapłacze się na śmierć jak mama nie przytuli. Konkretnie domaga się swego, bo w wieku niemowlęcym człowiek akurat świetnie wie czego tak naprawdę chce. Sprawy komplikują się później. Człowiek dorasta. Otwierają przed nim świat. Najpierw mama i tata tłumaczą co wolno, a co nie. Potem społeczeństwo dorzuca jeszcze więcej zakazów, nakazów, reguł i wskazówek. Nagle człowiek zaczyna być niepewny. No bo zaraz, zaraz… do tej pory wszystko dobrze szło, więc co się stało? – myśli. I to ciągłe ocenianie z każdej strony!

W tym człowieku jesteś może trochę dobry ale w tamtym nie najlepszy co by nie rzec beznadziejny – słyszy człowiek gdzie nie pójdzie. Popraw się, zmień się, ucz się lepiej, zadowalaj skuteczniej, nie rób tego tak bo to źle, rób inaczej bo tak lepiej. Czasu wiele nie minęło od tych niemowlęcych chwil, a już człowiek się zgubił w koszmarnym jakimś lesie do którego nie pamięta nawet jak i kiedy wszedł. Ale wszedł. I teraz musi brnąć. Na oślep, przez krzaki, zarośla, leśną gęstwinę. Brzmi jak życie znajome? Pewnie dla wielu tak.

Na nieszczęście dla ludzkości, proces gubienia siebie zaczyna się wcześnie. Proces, w którym człowiek całkowicie traci kontakt z tym co w nim najważniejsze, z tą kwintesencją, która stanowi o nim jako o indywidualnym, pięknym i jedynym w swoim rodzaju człowieku. Wielu z nas przeżywa całe życie, bez tego życiodajnego kontaktu. Niepewni, przestraszeni, poddawani wiecznej krytyce żyjemy, ale nie do końca wiemy: po co. Więc na wszelki wypadek, pozostajemy zawsze w ostatnim rzędzie. W tle. Niewyróżnieni. Wzrok raczej spuszczony, głos zbliżony do szeptu, chód całkiem niepewny. Nie mówimy „nie” bo nie wiemy jak.  I mówimy „tak” żeby miłym i ułożonym się wydać.

Problem z takim życiem polega głównie na tym, że nijak się ono ma do niczego. A już najmniej do nas samych, którzy owszem, jesteśmy, żyjemy, ale czyje to życie? Tego nijak wykombinować nie możemy. Kolejna sprawa, której rozgryźć też wcale nie potrafimy (i o zgrozo ta jest właśnie zasadnicza) to jakie życie chcielibyśmy wieść gdybyśmy mogli decyzje podejmować. Bo chociaż to zabrzmi całkiem nierzeczywiście, większość z nas żyje święcie przekonana, że na własne życie żadnego wpływu nie ma. Świadomie czy nieświadomie, ludzie poddają się obcym wpływom i trendom, a są i tacy, którzy całe swoje życie cudzym życiem żyją.

Postawmy teraz takiego człowieka przy naszej kobiecie pewnej siebie. Efekt jaki otrzymamy to klasyczny zestaw Beauty and the Beast (Piękna i Bestia). Beauty to postać ze świata, który jak połówka tej samej pomarańczy pasuje do niej jak ulał. Jej wszystkie myśli, jej wszystkie pragnienia, każde wypowiedziane słowo, znajdują idealne odbicie w zewnętrznym świecie. Harmonia jaka tam panuje jest obezwładniająca, a tworzy ją osobiście, własnymi metaforycznymi rękoma, nie kto inny ale właśnie ona: kobieta pewna siebie. Jest kreatorką, projektantką, przelewającą całą swoją duszę na projekt zwany życiem. W tym temacie, nie zna kompromisów, nie chodzi na ugody, nie uznaje idei popularnych, a w ich miejsce promuje własną oryginalność. Czasami całkiem dużym kosztem. Zawsze jednak zakończonym sukcesem.

Jej mądrość polega na tym, że słucha do wewnątrz, patrzy do wewnątrz, a potem jak kwiat, rozkwita swym pięknem dla zewnętrznego świata. Swojego świata, który przyjmuje ją ze łzami szczęścia na pięknej twarzy. Takie mają porozumienie. Kobieta i jej świat. Podpisali umowę na czas nieokreślony. Jej jedynym warunkiem jest wierność samej sobie. Wierność tej iskrze, która w każdym indywidualnym bycie czeka tylko na ten jeden moment. Moment, w którym będzie mogła zacząć płonąć całym swoim światłem. A kiedy ten moment się dzieje, wtedy właśnie oczu oderwać nie możemy od tej płynącej jak piękny żagiel kobiety cudownie zsynchronizowanej.

Bestia tymczasem nie płonie żadnym płomieniem. Bo bestia żyje w cieniu, w szarościach zakamarków, w ciemnych uliczkach po których bezdomne psy się tylko włóczą. Bestia nie ma pomysłu na życie, nie ma pomysłu na istnienie. Jej dusza ma postać skarłowaciałą, spętaną przez wpływy zewnętrzne, obce i raniące. Bestia żyje w cudzym świecie, w którym odmawia sobie wszystkiego co mogłoby ją wyróżnić, uszlachetnić, uczynić choć odrobinę innym i unikalnym. Bestia żyje w strachu. W strachu irracjonalnym lecz wszechmocnym zarazem. Strachu, który paraliżuje ją przed postawieniem granic, zdefiniowaniem swojej unikalności, zdefiniowaniem siebie. Strachu, który nie pozwala jej na wzięcie odpowiedzialności za własne życie i za własny świat. Bestia żyje w wiecznej niepewności, a świat jej jest płaski i niewidzialny. Coby jednak nie czyniła, jakby się nie próbowała ochronić, tak nie potrafi oprzeć się urokowi kobiety pewnej siebie. Bo nawet bestia ma w sobie ten instynkt, który choćby i w opłakanym stanie, to jednak jest. Instynkt, który jej podpowiada: ty też to w sobie masz. Zrób wysiłek i wydobądź siebie na powierzchnię. I pozwól się sobie zadziać. Zaistniej. Ty jako Ty. Jako ktoś kto wie kim jest. Jako ktoś kto wie czego chce. Zaistniej jako kobieta pewna siebie. A potem to już tylko…. Safari.


Zobacz także

Pięć kroków do zdrowej skóry twarzy latem

Pięć kroków do zdrowej skóry twarzy latem

Fioletowy szampon nie tylko dla blondynek. Brunetki także powinny po niego sięgać

Bezinwazyjny zabieg odmładzający i ujędrniający? Postaw na Geneo!