Uroda

Masz cienie i worki pod oczami? Wypróbuj 5 sprawdzonych domowych sposobów na ich zmniejszenie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 maja 2016
Fot. Pixabay / DusanDvorski / CC0 Public Domain
 

Ciemne obwódki pod oczami oraz opuchlizna nikomu nie dodają uroku, szpecąc wygląd i psując samopoczucie. Z reguły sińce i opuchlizna jest kwestią genetyki, zmęczenia, zbyt małej ilości snu lub płytko położonych i kruchych naczyń krwionośnych. U niektórych osób mogą być efektem cukrzycy, chorób serca, chorób nerek, zaburzeń hormonalnych. Jednak w większości przypadków, są one naturalną częścią urody.

Domowe sposoby na zmniejszenie cieni i obrzęków pod oczami

1. Plasterek ogórka/ziemniaka/awokado

Schłodzone plasterki ogórka połóż na oczy na około 10-15 min. Ogórek odżywi skórę wokół oczu, dzięki właściwościom rozjaśniającym pozwoli skutecznie walczyć z cieniami pod oczami a chłód pomoże pozbyć się opuchlizny. Jeśli nie masz ogórka, posłuż się schłodzonym plastrem ziemniaka lub awokado.

 Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Kaz / CC0 Public Domain

2. Zielona lub czarna herbata

Na powieki połóż wcześniej zostały torebki z herbatą. Herbata zawiera kofeinę, która obkurcza naczynia krwionośne wokół oczu, a garbniki stymulują krążenie krwi. Po upływie 10 minut, zdejmij kompresy i przemyj twarz chłodną wodą.

3. Napar z rumianku

Rumianek zmniejszy zaczerwienienia wokół oczu i sprawi, że nie będą wyglądać na zmęczone. Zaparz dwie torebki herbaty rumiankowej, następnie wystudź i połóż je na 15 min. na powiekach. Sprawdzi się tu także świetlik i lipa.

 Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

4. Liść aloesu

Przetnij na pół liść aloesu i przyłóż pod oczy, a jego sok ukoi, nawilży i odżywi skórę.

aloes

Fot. Pixabay / strecosa / CC0 Public Domain

5. Schłodzona łyżeczka/kostki lodu

Zimno woda sprawi, że naczynka krwionośne skurczą się a zaczerwienienie i opuchlizna ulegną zmniejszeniu. Kostkami lodu masuj delikatnie okolice oczu przez 10 min., to pobudzi krążenie krwi.

 


Uroda

Wyszłam z siebie zaraz wracam. Ogłaszam dzień nieuprzejmości

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 maja 2016
Fot. iStock / RapidEye
 

Ja pie…… Macie dni pod takim tytułem. Mój się właśnie zaczął, a to dopiero początek. O 4:00 rano kot miauczał, że chce wyjść. I wcale nie było mi miło z uśmiechem podnosić się z łóżka, przemierzać kilometry do drzwi, żeby zwierzę wypuścić. Pytanie – położyć się spać, czy już nie?

Pies nażarł się szaleju i ujada od 6:00 na podwórku, co może doprowadzić do rozpaczy. Dzieciaki nie chcą  wstać, czajnik przecieka. Słowem: wszystko k**wa idzie nie tak.

I nie mam ochoty dzisiaj uśmiechać się ze zrozumieniem do pana w sklepie, który przez dwie minuty zastanawia się, ile kosztują bułki, które kupuję u niego codziennie. Przez grzeczność zamykam pysk i czekam cierpliwie, aż na tych swoich karteluszkach sprawdzi, czy to było 45 czy 55 groszy. Dziś mam ochotę mu wykrzyczeć CZTERDZIEŚCI K*RWA PIĘĆ i proszę zapamiętać, a później wyjść z satysfakcją, że jutro na bank się ogarnie (choć pewnie nie, ale jutro może nie będzie mnie to wkurzać).

I nie mam ochoty wchodzić w rozmowy, na które tracę energię i czas, a które do niczego konstruktywnego nie prowadzą. Tak, dzisiaj mam zamiar nie być miła, bo mam do tego pie*rzone prawo.

No tak, ale my jesteśmy nauczone, że trzeba być miłym. Że przecież dziewczynki się tak nie zachowują. Może ktoś tobą pomiatać, a ty masz się uśmiechnąć, dygnąć i jeszcze podziękować, że zwrócił w ogóle na ciebie uwagę. Bez znaczenia w jaki sposób.

Bo dobro wraca, bo uśmiech za uśmiech. I ja to wszystko rozumiem. Ba, ja nawet w to wierzę, ale na miłość boską, to nie znaczy, że mam być wiecznie miłą w tonie przepraszającym kobietą.

Dlatego dziś z rana mam apel do nas wszystkich, do siebie samej też.

Przestańmy pozwalać wchodzić sobie na głowę. Udawać, że pada deszcz, jak ktoś nam pluje na głowę. My nie jesteśmy tu przez pomyłkę i nie musimy być cały czas usłużnie wdzięcznie za to, że żyjemy. No nie! Mamy pełne prawo wykrzyczeć swoją złość, czy wściekłość. Mamy prawo powiedzieć, że to mi się k*rwa nie podoba i mam dość i w d*pie, i przestaję udawać, że wszystko jest okej.

Więc może przestań być miła w sytuacjach, w których twoja uprzejmność wychodzi ci bokiem, a ty sama tak naprawdę masz ochotę komuś skoczyć do gardła.

Panu w korku

Który drze się na ciebie z zamkniętej szyby i wymachuje rękami rzucając w twoją stronę niewybredne epitety, bo się wepchnęłaś, bo go nie wpuściłaś, bo jego zdaniem zrobiłaś coś z pewnością nie po jego myśli. Obdarz go uśmiechem i wymownie środkowym palcem. Albo wysiądź z samochodu, otwórz drzwi od jego auta i powiedz, co naprawdę o nim myślisz, i że nie masz najmniejszej ochoty być wycieraczką dla jego szowinizmu i frustracji.

Pani w sklepie

„A te dwa grosze mogę być winna” słyszysz po raz setny i krew cię zalewa, bo raz to dwa grosze, raz pięć, raz dziesięć. I niby nic, ale masz wrażenie, że pani w sklepie na każdym urywa te grosze czyniąc to z premedytacją. Więc dzisiaj powiedz nie, i czekaj na resztę, bo należy ci się jak psu buda. I koniec kropka.

Dzieciom

I cudowne z nimi poranki, kiedy masz ochotę wyjść z siebie i nie wrócić, ale tłuką ci do głowy, że dla własnych dzieci to już w ogóle musisz być miła, bo inaczej zniszczysz ich psychikę. Tiaa jasne, a najpierw oni zniszczą tobie marudzeniem, że nie chcą wstać, że nie chcą śniadania, a koszulka, którą chcą właśnie ubrać jest w praniu. DOŚĆ – masz pełne prawo to powiedzieć i oznajmić światu, że nie masz ochoty słuchać z rana tego, kto jaką nogą wstał. Masz swoje granice i NAPRAWDĘ kolor miski do płatków mało co cię obchodzi!

Mężowi – łamanemu na partnerowi

Przestań udawać, że nie wkurza cię, kiedy ona po raz kolejny zapomniał o zakupach, nie powiesił prania, choć go o to prosiłaś, nie oddzwonił choć obiecał, że zrobi to za pięć minut. STOP uprzejmości, chowania głowy w piasek i zakładania czapki pod tytułem: „Nie kochanie nic się (ku*wa w myślach) nie stało” i gryzienia się w język. HALO każdy ma swoje granice – także bycia miłym prowadzącym do mdłości twoich i innych. „O jeny, biedaku znowu zapomniałeś zrobić zakupy, to pomyśl co dziś zjesz”. Kurtyna.

Pani w przedszkolu czy szkole

Która wiecznie się czegoś czepia, a to, że dzieci za szybko, a to że za późno, za głośno, za cicho, za bardzo ubrane, za bardzo rozwrzeszczane. Ty uśmiechasz się przepraszająco codziennie, bo przecież nie będziesz robić siary swojemu dziecku, na którym pani się wyżyje w ciągu dnia. O przepraszam bardzo, co znaczy, że wyżyje, co znaczy, że musisz być miła. Babsztyl, który wszystkie swoje kompleksy i frustracje przerzuca na dorosłych i dzieci. No sorry, ale nie daj sobie za przeproszeniem srać na głowę. Nie masz 10. lat i nie musisz godzić się na takie traktowanie. Może, jak ktoś jej w końcu powie co myśli, to się jednak opamięta i zobaczy, że wcale nie jest panią sytuacji.

Koledze/koleżance w pracy w domyśle jeszcze szefowi

Skręca ci kiszki? Wiesz, że koleżanka za plecami robi ci syf w pracy, a kolega wysługuje się tobą w nowym projekcie, a może szef niesprawiedliwie cię potraktował. Ej szanuj siebie, to inni zaczną cię szanować, a to wcale nie polega na byciu uprzejmym i udawaniu, że się nie widzi, jak ktoś inny obrabia ci niesłusznie tyłek. Jest taki magiczny zwrot, który otwiera wszystkie drzwi: „Nie życzę sobie…”. Kiedy zaczniesz, powiedz baj baj uprzejmości. I nie rób kawy koleżance, która bezczelnie potrafi zrzucić na ciebie swoje obowiązki.

Ogłoś światu, że dzień uprzejmości minął. Że to już koniec i że nie zamierzasz dłużej uśmiechać się i udawać, że nic się naprawdę nie stało…

A jeśli brak ci odwagi i marzysz, by co niektórym osobom pokazać dziś środkowy palec, wrzuć ten tekst u siebie. Niech wiedzą, co ich czeka, kiedy w końcu pękniesz.


Uroda

Kochasz kryminały? To może urlop w Szwecji? Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #10 [25.05]

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 maja 2016
Mat. prasowe

To właśnie ze Szwecji pochodzi Stieg Larsson, którego kryminały sprzedały się w 20 milionach egzemplarzy na całym świecie. Lubisz kryminały, więc na pewno czytasz te szwedzkich autorów. A czy pomyślałeś, że wakacje można by spędzić w jednym z literackich miejsc, które wywołują dreszczyk emocji. Przenieść się w świat kryminałów i zobaczyć te znane ci z książkę miejsca zupełnie z bliska? Poczuć atmosferę i spojrzeć na świat oczami bohaterów kryminałów.

Warto wiedzieć, że w te wakacje w dniach  13-16 sierpnia  fani kryminałów zjadą się do Gotlandii, gdzie odbędzie się międzynarodowy festiwal Crimetime. Oprócz spotkań z autorami, odbędą się wydarzenia towarzyszące: każdy będzie mógł wcielić się w Blomkvista czy Wallandera i zabawić się w odkrywanie śladów morderstwa czy wziąć udział w warsztatach pisania.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Największym miastem Gotlandii jest Visby. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: zachowało się tu ponad 200 średniowiecznych budynków, katedra oraz ruiny licznych kościołów. Miasto okala mur obronny o długości ok. 3,5 km i wysokości 11 m, z ponad 50 wieżami. Idealne miejsce dla powieści kryminalnej! Stąd pochodzi bohaterka bestsellerowej serii Anny Jansson, komisarz Maria Wern. Po śmierci męża próbuje na nowo poukładać swoje życie, godząc karierę z wychowywaniem dzieci. Prowadzi śledztwa w sprawach niezwykle brutalnych morderstw: seryjni zabójczy, rytualne morderstwa czy problemy ekoterrorystów to dla niej chleb powszedni.

Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”

kocham kryminaley szwecja

powinnam tam pojchac bo

W Szwecji wynająć można prywatne apartamenty, których ceny spadają w drugiej połowie sierpnia o połowę, kiedy to Szwedzi kończą swoje urlopy. Warto zajrzeć na stronę NOVASOL Polska i znaleźć dla siebie idealną bazę wypadową. Polecamy między innymi czteroosobowy apartament położony blisko piaszczystej plaży w cenie około tysiąca złotych od osoby za siedem noclegów.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Jeśli są wśród was fani policjanta śledczego Kurta Wallandera, to może zdecydujecie się na spędzenie urlopu nieopodal Ystad, gdzie mieszka książkowy bohater. Do tej pory ukazało się dziesięć powieści z serii autorstwa Henninga Mankella. Sam Wallander jest postacią szczególną: przechodzi kryzys wieku średniego, kłopoty ze zdrowiem, popada w depresję, a jego życie uczuciowe to seria porażek, okraszonych nieporadnością bohatera. Na kartach kolejnych powieści Wallander wciąż się zmienia i ewoluuje, przez co różni się od wielu postaci znanych z literatury, którzy od pierwszej do ostatniej strony pozostają tacy sami. Niech do wakacji w Szwecji zachęci was, oprócz tego, że możecie poczuć się jak bohater książek Henninga Mankela, pobyt w trzyosobowym domu, gdzie każdy za siedem noclegów zapłaci niewiele ponad tysiąc złotych

Mat prasowe

Mat prasowe

Kolejny szwedzki pisarz za swoją bohaterkę obrał niezwykłą bałtycką wyspę – Olandię. Według popularnej legendy, wyspa jest pozostałością po wielkim motylu, któremu odpadły skrzydła i swój lot zakończył w morzu. Johan Theorin, wielokrotnie nagradzany młody szwedzki autor „Kwartetu olandzkiego”, cieszy się dużą popularnością także w Polsce.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Pisarz jest mistrzem łączenia fabuły kryminalnej z pasjonującym portretem lokalnej społeczności, a bałtycka wyspa Olandia ze Storą Alvaret to przewodnie motywy jego książek, stanowi rozpoznawalny element jego niezwykłych kryminałów. Jeśli chcesz poczuć atmosferę jego książkę koniecznie wybierz się na wyspę i zamieszkaj wraz z przyjaciółmi w jednym z domów znalezionych w ofercie NOVASOL Polska. Może w tym dla sześciu osób, w którym każdy za siedem noclegów zapłaci około 500 złotych.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Trzeba jednak pamiętać, ze Szwecja to nie tylko kryminały. To także kraj, o którym mówi się, że można odnaleźć własny wewnętrzny spokój. A to wszystko dzięki piaszczystym plażom klifowym brzegom, tysiącom ryb, obszernym lasom, a także obszarom rzemieślniczym i handlowym, dzikim zwierzętom, tj. łosiom, wilkom czy niedźwiedziom.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Krajobraz Szwecji jest tak różnorodny, że ma każdemu coś do zaoferowania. Ponadto to właśnie w tym kraju łączy się urlop z zabawą. Mnogość parków rozrywki, ogrodów zoologicznych czy skansenów potrafią zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających turystów. Jeśli do tego wszystkiego dołożymy wysoki standard domów wakacyjnych i apartamentów znajdujących się w ofercie NOVASOL Polska to właściwie problem z wyborem wakacyjnego kierunku mamy z głowy.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe


W komentarzu do tego artykułu dokończ zdanie: „Powinnam tam pojechać, bo…” i weź udział w naszej zabawy. Najfajniejszy komentarz zostanie nagrodzony voucherem wakacyjnym o wartości 2.000 zł od Novasol. Regulamin akcji znajduje się tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji


Zobacz także

Luksus od stóp do głów!

Domowe SPA. Czyli jak zaoszczędzić, ale być zadbaną

Kosmetyk, który łączy pokolenia. Henna niepodzielnie króluje w kosmetyczkach Polek