Go to content

Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa – wszystko, co powinnaś wiedzieć o tych zabiegach

Fot. iStock / coloroftime

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jednym z naturalnych składników tkanek ludzkich. Posiada on zdolność wiązania wody, co sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje co objawia się pierwszymi zmarszczkami i zatarciem gładkiego konturu- pojawiają się tzw. marionetki – opadające kąciki ust i pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe. Niedobory kwasu hialuronowego można  uzupełnić śródskórną, bądź podskórną iniekcją.

Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego polega na jego miejscowej aplikacji śródskórnej, bądź podskórnej. Kwasem hialuronowym możemy unieść kąciki ust, zlikwidować doliny łez oraz zredukować bruzdy nosowo wargowe. Efekty takie jak wypełnienie, uniesienie i wygładzenie okolicy poddanej zabiegowi są widoczne bezpośrednio po wstrzyknięciu preparatu. Po upływie kilku dni natomiast widoczny jest pełen efekt polegający nie tylko na spłyceniu zmarszczek ale również na wzroście nawilżenia skóry i jej rozjaśnieniu. Zabiegi z zastosowaniem sprawdzonych , certyfikowanych preparatów nie dają odczynów alergicznych, są bezpieczne. Po iniekcji może wystąpić opuchlizna, która zwykle znika już po kilku godzinach.

Co najmniej tydzień przed wykonaniem zabiegu należy unikać aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz wysokich dawek suplementów witaminy E. Zaleca się również rezygnację z alkoholu na dzień przed zabiegiem.

Po zabiegu lekarz delikatnie rozmasuje okolicę w którą wstrzyknął kwasu hialuronowy, przy użyciu specjalnego kremu regenerującego naskórek, ma to na celu odpowiednie ułożenie preparatu w tkance podskórnej. Zaleca się również picie dużych ilości wody, zaś nie jest wskazane spożywanie alkoholu i ekspozycja na działanie promieni słonecznych przez kilka dni po zabiegu. Wysoka temperatura przyśpiesza rozpad kwasu hialuronowego i tym samym skraca czas jego działania.

Efekt zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego uzależniony jest od stanu wyjściowego skóry, preparatu jaki został wstrzyknięty ( nie należy się kierować niską ceną zabiegu !!!) i oczywiście od doświadczenia lekarza. Ważne żeby pacjent i doktor mieli podobne poczucie estetyki – wtedy oczekiwania co do efektu zabiegu będą zbieżne. Moje pacjentki , podobnie jak ja cenią sobie naturalny, atrakcyjny wygląd bez efektu maski i nadmiernego przerysowania.

PRZECIWWSKAZANIA:

  • skłonności do bliznowców
  • trądzik, opryszczka
  • choroby skórne wywołane przez paciorkowce
  • bielactwo lub łuszczyca
  • niewyrównana cukrzyca
  • choroba nowotworowa
  • porfiria, epilepsja
  • ciąża i okres karmienia piersią

Botoks

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej umożliwia nam niechirurgiczne usunięcie zmarszczek mimicznych w obrębie czoła i oczu. W bezoperacyjny sposób można skorygować asymetrię brwi, unieść opadające powieki górne oraz brwi.

Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej następuje wygładzanie zmarszczek u 90% pacjentów, a efekt jest widoczny już po kilku dniach. Czas trwania zabiegu nie przekracza zazwyczaj 20 minut, a efekty utrzymują się nawet 6 miesięcy! Po upływie tego czas zabieg może być powtórzony.

Przed zabiegiem podobnie jak w przypadku zabiegów  z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie można przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków hamujących agregację płytek krwi czy ziołowych preparatów Ginko Biloba. Prze 4 godziny po zabiegu unikać wysiłku fizycznego.

Po zabiegu nie można masować miejsca, w którym wstrzyknięty był preparat, gdyż może on się przemieścić w miejsce niepożądane. Przez 4 godziny unikać należy pochylania głowy w dół oraz kładzenia się. Alkohol powinno się odstawić na co najmniej jeden dzień.

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza, znającego doskonale anatomię mięśni twarzy- co zapewnia naturalny wygląd po zabiegu, bez efektu maski. Chodzi o uzyskanie wypoczętego ,świeżego spojrzenia.

PRZECIWWSKAZANIA

  • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego,
  • Miejscowe infekcje skóry,
  • Zaburzenia krzepnięcia,
  • Stosowanie leków przeciwkrzepliwych i powodujących relaksację mięśni.