Uroda

Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa – wszystko, co powinnaś wiedzieć o tych zabiegach

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
8 stycznia 2018
Fot. iStock / coloroftime
 

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jednym z naturalnych składników tkanek ludzkich. Posiada on zdolność wiązania wody, co sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje co objawia się pierwszymi zmarszczkami i zatarciem gładkiego konturu- pojawiają się tzw. marionetki – opadające kąciki ust i pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe. Niedobory kwasu hialuronowego można  uzupełnić śródskórną, bądź podskórną iniekcją.

Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego polega na jego miejscowej aplikacji śródskórnej, bądź podskórnej. Kwasem hialuronowym możemy unieść kąciki ust, zlikwidować doliny łez oraz zredukować bruzdy nosowo wargowe. Efekty takie jak wypełnienie, uniesienie i wygładzenie okolicy poddanej zabiegowi są widoczne bezpośrednio po wstrzyknięciu preparatu. Po upływie kilku dni natomiast widoczny jest pełen efekt polegający nie tylko na spłyceniu zmarszczek ale również na wzroście nawilżenia skóry i jej rozjaśnieniu. Zabiegi z zastosowaniem sprawdzonych , certyfikowanych preparatów nie dają odczynów alergicznych, są bezpieczne. Po iniekcji może wystąpić opuchlizna, która zwykle znika już po kilku godzinach.

Co najmniej tydzień przed wykonaniem zabiegu należy unikać aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz wysokich dawek suplementów witaminy E. Zaleca się również rezygnację z alkoholu na dzień przed zabiegiem.

Po zabiegu lekarz delikatnie rozmasuje okolicę w którą wstrzyknął kwasu hialuronowy, przy użyciu specjalnego kremu regenerującego naskórek, ma to na celu odpowiednie ułożenie preparatu w tkance podskórnej. Zaleca się również picie dużych ilości wody, zaś nie jest wskazane spożywanie alkoholu i ekspozycja na działanie promieni słonecznych przez kilka dni po zabiegu. Wysoka temperatura przyśpiesza rozpad kwasu hialuronowego i tym samym skraca czas jego działania.

Efekt zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego uzależniony jest od stanu wyjściowego skóry, preparatu jaki został wstrzyknięty ( nie należy się kierować niską ceną zabiegu !!!) i oczywiście od doświadczenia lekarza. Ważne żeby pacjent i doktor mieli podobne poczucie estetyki – wtedy oczekiwania co do efektu zabiegu będą zbieżne. Moje pacjentki , podobnie jak ja cenią sobie naturalny, atrakcyjny wygląd bez efektu maski i nadmiernego przerysowania.

PRZECIWWSKAZANIA:

 • skłonności do bliznowców
 • trądzik, opryszczka
 • choroby skórne wywołane przez paciorkowce
 • bielactwo lub łuszczyca
 • niewyrównana cukrzyca
 • choroba nowotworowa
 • porfiria, epilepsja
 • ciąża i okres karmienia piersią

Botoks

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej umożliwia nam niechirurgiczne usunięcie zmarszczek mimicznych w obrębie czoła i oczu. W bezoperacyjny sposób można skorygować asymetrię brwi, unieść opadające powieki górne oraz brwi.

Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej następuje wygładzanie zmarszczek u 90% pacjentów, a efekt jest widoczny już po kilku dniach. Czas trwania zabiegu nie przekracza zazwyczaj 20 minut, a efekty utrzymują się nawet 6 miesięcy! Po upływie tego czas zabieg może być powtórzony.

Przed zabiegiem podobnie jak w przypadku zabiegów  z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie można przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków hamujących agregację płytek krwi czy ziołowych preparatów Ginko Biloba. Prze 4 godziny po zabiegu unikać wysiłku fizycznego.

Po zabiegu nie można masować miejsca, w którym wstrzyknięty był preparat, gdyż może on się przemieścić w miejsce niepożądane. Przez 4 godziny unikać należy pochylania głowy w dół oraz kładzenia się. Alkohol powinno się odstawić na co najmniej jeden dzień.

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza, znającego doskonale anatomię mięśni twarzy- co zapewnia naturalny wygląd po zabiegu, bez efektu maski. Chodzi o uzyskanie wypoczętego ,świeżego spojrzenia.

PRZECIWWSKAZANIA

 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego,
 • Miejscowe infekcje skóry,
 • Zaburzenia krzepnięcia,
 • Stosowanie leków przeciwkrzepliwych i powodujących relaksację mięśni.

Uroda

OxyGeneo – poprawa struktury skóry

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
24 stycznia 2018
Fot. iStock / Peopleimages
 

Błyskawiczny efekt kosmetyczny, który zainspirowany jest naturą. Wykorzystujący naturalne czynniki biologiczne, które dają natychmiastowy efekt dotlenienia, rozjaśnienia i odmłodzenia skóry.

Ta innowacyjna technologia firmy Pollogen służy do optymalnego złuszczenia i oczyszczenia zewnętrznej warstwy skóry, zwiększenia naturalnego dotlenienia komórek skóry od wewnątrz oraz zapewnienia infuzji cennych składników rewitalizujących skórę.

Efekt powstaje po połączeniu na powierzchni skóry opatentowanej przez Pollogen kapsułki Capsugen i żelu bogatego w składniki odżywcze.

Środowisko bogate w dwutlenek węgla wywołuje fizjologiczną reakcję organizmu, zwaną „efektem Bohr`a”, który polega na:

 • zwiększeniu przepływu krwi w naczyniach włosowatych
 • wysyłaniu krwi bogatej w O2 do obszaru zabiegowego
 • podwyższeniu metabolizmu komórek naskórka.

Zabieg OxyGeneo jest przeprowadzany w prosty sposób. Zaczynamy od oczyszczenia twarzy i nałożenia na nią żelu, a następnie kapsułą masującą złuszczamy naskórek, dzięki czemu żel może się aktywnie wchłonąć w głąb komórek, a w rezultacie otrzymujemy natychmiastowy efekt dotlenienia skóry. OxyGeneo składa się z dwóch kapsuł: Neo Bright, która rozjaśnia skórę oraz Neo Revive, która skórę odmładza. W każdym żelu znajdują się składniki aktywne takie jak retinol, kwas hialuronowy, który napina, kwas azalainowy, który jest skutecznym inhibitorem melaniny.

Maksymalne dotlenienie skóry otrzymujemy na skutek kapsuły masującej, która jest zbudowana z wodorowęglanu sodu i kwasu cytrynowego. W połączeniu z aktywnym żelem, który powoduje reakcję chemiczną na skórze, na powierzchni skóry tworzą się mikropęcherzyki powietrza, które są wzbogacone w dwutlenek węgla, dzięki czemu zmniejsza się powinowactwo hemoglobiny względem tlenu. Skóra wtedy jest bardziej napięta, ponieważ te czynniki wchodzą bardzo głęboko. Masując tą kapsułą zmuszamy skórę do wyrzucenia jak najwięcej tlenu na powierzchnię.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zalety zabiegów OxyGeneo:

 • metoda 3 w 1: złuszczanie, wchłanianie składników odżywczych oraz dotlenienie skóry;
 • naturalne dotlenienie skóry (efekt Bohr`a);
 • maksymalne wchłanianie substancji aktywnych;
 • odpowiednie dla każdego rodzaju cery (nawet wrażliwej);
 • OxyGeneo może być wykonywany jako kompleksowy zabieg na twarz, lub jako zabieg lunchowy z natychmiastowym efektem;
 • zestawy dostępne dla każdego problemu skóry;
 • krótki czas trwania zabiegu.

Do wykonania zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazań, nawet jeżeli pacjent ma skórę trądzikową, to zabieg OxyGeneo również jest wskazany ze względu na złuszczanie się naskórka, co powoduje, że skóra jest czysta, pozbywamy się warstwy rogowej. Skóra jest przygotowana do dalszego wchłaniania aktywnych czynników. Jeżeli pacjent ma problem z trądzikiem może wykonywać zabieg raz w tygodniu żeby pozbyć się warstwy rogowej i częściej oczyszczać skórę, jeżeli nie ma problemu z trądzikiem zabieg można wykonywać raz w miesiącu, wszystko to zależy od potrzeb pacjenta. Zawsze najpierw oceniany jest stan skóry, a później indywidualnie dobierany poziom i intensywność zabiegów.


Uroda

Zabiegi laserowe w walce z popękanymi naczynkami

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
1 stycznia 2018
Fot. iStock / Anetlanda

Zabiegi laserowe to bardzo zaawansowana technologia, która skutecznie redukuje rumień i zmiany o charakterze trądziku różowatego, zmniejsza  przebarwienia,  wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki, a dodatkowo daje efekt odmłodzenia skóry.

Profilaktyka oraz leczenie rumienia

Teleangiektazje, czyli potocznie ‘pajączki’, to powszechnie spotykany problem w medycynie estetycznej, który dotyczy zwłaszcza skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz kończyn dolnych. Drobne naczynia włosowate leżące płytko pod skórą dają nieestetyczny efekt rumienia, jeżeli nie podejmujemy żadnych działań na twarzy z rumienia rozwija się trądzik różowaty, który jest chorobą przewlekłą i trudną w leczeniu. Znane są przyczyny sprzyjające rozwijaniu się teleangiektazji i rumienia mianowicie są to między innymi: wysoka ekspozycja na wysokie temperatury np. gorące kąpiele, sauna, opalanie się, rozwojowi tych schorzeń sprzyja również ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie ultrafioletowe, mróz czy wiatr, predyspozycje genetyczne oraz leczenie maściami sterydowymi. W profilaktyce podstawowe znaczenie ma unikanie słońca, niskich oraz wysokich temperatur oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF50. W terapii teleangiektazji stosuje się sprawdzone i skuteczne technologie laserowe. Używane są w tym celu lasery neodymowo yagowe, diodowe- KTP.

W celu redukcji rumienia używa się urządzeń typu intensywne pulsacyjne źródło światła jak DyeVL, IPL. Nie ma skuteczniejszej metody postępowania z tymi przypadłościami. Zasada działania lasera na zmiany naczyniowe opiera się na teorii selektywnej fototermolizy. Teoria ta zakłada, że pewne struktury w skórze, które są zwane chromoforami mają zdolność pochłaniania światła o określonej długości fali. W czasie trwania tego procesu wydzielane jest ciepło, które powoduje destrukcje chromoforu z jednoczesnym oszczędzeniem tkanek otaczających, gdyż wydzielone tam ciepło jest dużo mniejsze. Do chromoforów zaliczana jest między innymi hemoglobina, czyli barwnik zawarty we krwi.

Naczynia krwionośne wypełnione krwią, poddane działaniu lasera podgrzewają się i ulegają zamknięciu w skutek koagulacji. Naskórek leżący nad naczyniem natomiast nie jest uszkodzony albo jest uszkodzony w niewielkim stopniu. Aby zapobiec przegrzaniu naskórka oraz zmniejszyć dolegliwości podczas zabiegu stosuje się różne metody chłodzenia np. chłodzoną końcówkę zabiegową, czy strumień zimnego powietrza.

Cera naczynkowa – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają powstawaniu cery naczynkowej. Wśród nich wymienić można m.in.:

 • stosowanie kosmetyków zawierających kwasy owocowe
 • stosowanie peelingów ziarnistych
 • niekorzystne warunki atmosferyczne
 • długie gorące kąpiele
 • intensywny wysiłek fizyczny
 • spożywanie ostrych potraw
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Na rozszerzanie naczynek wpływa również stan zdrowia:

 • zaburzenia hormonalne
 • nadciśnienie tętnicze
 • ciąża
 • choroby układu pokarmowego.

Chociaż popękane naczynia mogą pojawić się na każdym typie skóry (np. skóra mieszana, skóra przesuszona), najczęściej dotyczy skóry suchej.

Laserowe metody usuwania zmian naczyniowych

Klasycznym, bardzo skutecznym laserem do zamykania naczynek jest laser neodymowo yagowy, która sprawdza się szczególnie w usuwaniu dużych, głębiej położonych naczynek tzw. niebieskich. W terapii płytko położonych zmian naczyniowych stosuje się laser KTP, sprawdza się on szczególnie w usuwaniu płytko położonych naczynek, które są drobniejsze tzw. czerwone.

DyeVL pomimo tego, że nie jest laserem, a intensywnym pulsacyjnym źródłem światła redukuje rumień i zmiany o charakterze trądziku różowatego. Wszystkie te zabiegi wykonujemy w okresie jesienno zimowym. Potrzeba wykonać od 2 do 5 zabiegów w odstępach 4 tygodniowych.

Niestety ponowna ekspozycja na promieniowanie UV oraz niekorzystne warunki atmosferyczne powoduje powstanie nowych teleangiektazji i rumienia, ale o znacznie mniejszym nasileniu, więc liczba zabiegów potrzebna do pozbycia się ich będzie mniejsza.

Osobnego omówienia wymagają pajączki naczyniowe na kończynach dolnych. Są one problemem bardziej złożonym niż te, które znajdują się na twarzy, szyi czy dekolcie. Mogą być one wynikiem pewnej skłonności osobniczej, zwykle dziedzicznej bez istnienia patologii w układzie żylnym albo mogą być objawem stanu chorobowego np. niewydolnych zastawek żylnych czy przebytego zapalenia żył głębokich, dlatego przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy wykonać USG doppler żył kończyn dolnych, jeśli wynik badania USG jest prawidłowy wtedy laserowe przezskórne zamykanie naczynek będzie skuteczne, jeśli niewydolność żylna potwierdzi się, postępowanie jest bardziej złożone i pacjent wymaga opieki flebologa.