Go to content

Damskie perfumy – ikony. Te zapachy musisz znać!

Fot. Materiały prasowe

Co roku na rynku perfumeryjnym pojawia się kilkadziesiąt nowości i flankerów popularnych linii zapachowych. Niektóre z nich pozostają z nami na rynku zaledwie kilka lat, ale są też takie, które wyznaczają nowe trendy lub stają się tak popularne, że pozostają z nami na półkach przez dziesięciolecia. Poznajcie 5 zapachów, które mogą się poszczycić mianem kultowych.

Chanel no 5

Zapach, który rozsławiła sama Marylin Monroe, gdy zapytana przez dziennikarza w czym chodzi spać odpowiadała, że w kropelce Chanel no 5. Nazwa perfum podobno pochodzi od numeru formuły, którą Coco Chanel osobiście wybrała jako zapach, który miał być bożonarodzeniowym prezentem dla jej klientek. Rok później zapach pojawił się na rynku w regularnej sprzedaży. I choć dzisiaj te aldehydowe perfumy wydają się zbyt retro, to ich wkład w rozwój światowego perfumiarstwa jest niezaprzeczalny. Zapach jest pudrowy i kwiatowy, a wiele młodszych użytkowników perfum porównuje je do zapachu mydła. Musimy jednak pamiętać, że winni temu są producenci mydeł, którzy często próbowali podrobić słynny zapach i nadać odrobinę luksusu swoim przyborom toaletowym. Obecnie linia no 5 jest bardzo rozbudowana, obejmuje kilka rodzajów zapachów i kosmetyków uzupełniających. Podstawowa wersja, nawiązująca do lat 20, to jednak Chanel no 5 parfum (niestety cena nie należy do najniższych, można je sprawdzić na https://allegro.pl/kategoria/zapachy-dla-kobiet-perfumy-i-wody-perfumowane-17752. Pamiętajmy, że polityka Chanel zakłada podobne ceny niezależnie od miejsca dystrybucji).

Guerlain Shalimar

Jedne z najsłynniejszych dzieł zapachowych Guerlain to czysty orient. Powstałe w 1925 roku, zostały zainspirowane historią miłości cesarza Indii i jego żony. Gdy zmarła podczas porodu, na jej cześć wybudował słynne Taj Mahal, natomiast nazwa „Shalimar” to określenie ogrodów, w których cesarz i małżonka uwielbiali spędzać czas. Zapach do dzisiaj określany jest jako niedościgniony ideał w kompozycjach orientalnych i choć od czasu powstania przeszedł kilka reformulacji, nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Także flakon, zainspirowany oryginalną buteleczką, lecz uwspółcześniony, jest niepowtarzalny i oryginalny.

YSL Opium

Perfumy, które wywołały skandal, ze względu na swoją nazwę i rzekome promowanie używek. Powstały w 1977 roku, w dekadzie wolności i niezależności, symbolizują wszystko to, co jest uważane za najlepsze w latach 70. Są mocne, intensywne i odurzające, pachną cynamonem, kadzidłem, kardamonem, śliwką i pieprzem. Należą do jednych z najbardziej intensywnie i długotrwale pachnących zapachów, jednak nie wszyscy są w stanie unieść ich ciężar. Niemniej jednak należy je znać, niezależnie od tego, czy potrafimy i będziemy chcieli je osobiście unieść.

Dior Poison

Zapach-ikona lat 80. Dla wielu perfumoholików ten okres to złoty czas w perfumiarstwie, a całe dziesięciolecie jest naznaczone kultowymi pozycjami, żeby wspomnieć tylko Obsession i Eternity Calvina Kleina czy Beautiful Estee Lauder. Poison to nie tylko silny, kobiecy zapach, ale także nowa jakość w perfumiarstwie tamtych czasów. Są uważane za przełomowe ze względu na bardzo duże stężenie tuberozy, wówczas niestosowanej w takich ilościach w kobiecych perfumach. Wydane w 1985, do dzisiaj są bardzo cenione wśród znawców perfum.

Thierry Mugler Angel

Kiedy w 1992 roku znany skandalista-projektant wypuścił swój pierwszy zapach, opakowany w niebieską gwiazdę, nikt nie spodziewał się ani takiej zawartości, ani tym bardziej takiego boomu. Angel, na przekór anielskiej nazwie i niewinnej butelce, skrywał w sobie zapach, jakiego do tej pory nie było. Nuty paczuli, czekolady i karmelu stworzyły zapach, który jednym kojarzy się ze smakowitym ciasteczkiem, a innym z… trupem. Zapach stał się legendą i protoplastą nowego nurtu w perfumiarstwie, nazywanego gourmand. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa „łakomczuch” i określamy nią perfumy, których zapachy kojarzą się z jedzeniem, zawierając spore ilości przypraw i słodkich składników jak karmel, migdały, czekolada, praliny, cukier czy orzechy. Popularność zapachu zaowocowała powstawaniem kolejnych flankerów, w tym bardzo wysoko ocenianej wody toaletowej Angel 2019 w butelce o lekko różowej barwie (w dobrej cenie do znalezienia na https://allegro.pl/kategoria/zapachy-dla-kobiet-wody-toaletowe-17753).


Artykuł sponsorowany