Go to content

Korzystasz z wagi łazienkowej? Sprawdź, czy robisz to dobrze

fot. AaronAmat/iStock

Waga łazienkowa to urządzenie z którego codziennie korzysta wiele kobiet. Jest ona niezbędna do kontrolowania masy ciała, szczególnie u tych z nas, które muszą przestrzegać diety. Bywa, że zastanawiamy się, czy lepiej ważyć się koniecznie po skorzystaniu z toalety, na czczo i z suchymi włosami. Czy to rzeczywiście ma tak wielkie znaczenia dla prawidłowego odczytu wyniku?

Jak należy się ważyć, by miało to sens?

1. Bez ubrania i boso

Wbrew pozorom, ubranie może ważyć nawet więcej niż kilogram, w zależności od materiału z jakiego jest wykonane, oraz ilości warstw. To samo tyczy się obuwia, na wagę powinnyśmy wchodzić boso.

2. Rano, przed posiłkiem

Najlepiej ważyć się mniej więcej o stałej godzinie, zanim wypijemy i zjemy cokolwiek na śniadanie. Na czczo będzie pewność, że wyświetlacz wskaże wagę ciała bez dodatkowego balastu z posiłku, nawet jeśli to”tylko” kilkaset gramów.

3. Raz w miesiącu

Im częściej się ważysz, tym bardziej możesz być rozczarowana pozornym brakiem rezultatów. Jeśli ze względów zdrowotnych kontrolujesz masę ciała, rób to nie częściej niż raz w tygodniu. Musisz także pamiętać, że waga może zmieniać się na skutek zmian hormonalnych jakie mają miejsce w kobiecym organizmie każdego miesiąca. Przed menstruacją cierpmy z powodu obrzęków, spowodowanych zwiększeniem ilości progesteronu, przez którego ciało gromadzi płyny.

4. Po wizycie w toalecie

Powód jest ten sam, co w przypadku ważenia przed śniadaniem – by sztucznie nie zawyżać masy. Najpierw pozbądź się balastu, a następnie śmiało wędruj na wagę.

5. Nie zasłaniaj się włosami

Długość włosów nie wpływa znacząco na zakłamanie odczytu wagi. Przykładem tego jest fakt, że 40 cm warkocza waży ok 150 gramów. A jeśli chcesz być taka superdokładna, po prostu odejmij sobie oszacowaną wagę włosów, o ile faktycznie masz czym się pochwalić. Mokre włosy ważą więcej niż suche, więc nie wchodź na wagę po myciu głowy.


Źródło: trening-fitness.pl, codzienniefit.plofeminin.plciekawamedycyna.blogspot.com