Go to content

Kac zabójca? Spokojnie, są na niego sposoby. Podpowiadamy co robić, by dzień po imprezie wrócić do życia

kac zabójca
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Sobota wieczór to idealny czas na imprezowanie do białego rana. Po nocy szaleństw najczęściej nakręcanych dużą dawną alkoholu, przychodzi niedziela – dzień pokuty. Ból głowy, zawroty, które nie pozwalają zejść bezpiecznie z łóżka a także sensacje żołądkowe, to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw przedawkowania alkoholu. 

Alkohol ma wpływ na całe twoje ciało, aby pozbyć się kaca, działaj na wielu frontach

Jeśli do tej pory uważałaś, że jedyne, co będzie cierpiało no nocy zakrapianej alkoholem to głowa i żołądek, jesteś w błędzie. Lista przykrych konsekwencji jest dłuższa, jednak na wszystko są sposoby:

Głowa

No cóż, alkohol usypia możliwości umysłu, sprawia, że niekiedy niewiele pamiętamy z imprezy, przyczynia się do zawrotów głowy, braku możliwości utrzymania równowagi i kamiennego snu w niemal każdym miejscu po zbyt wielkiej ilości procentów. Jeśli na drugi dzień twoja głowa chce eksplodować, zażyj ibuprofen albo aspirynę. Paracetamol nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ dodatkowo obciąża wątrobę.

Żołądek

Tu następuje bardzo ryzykowna opcja, bo najczęściej na kacu żołądek ściśnięty jest do niemożliwości, a myśl że cokolwiek miałoby do niego wpaść, skutkuje odruchem wymiotnym. Niestety, pusty żołądek nie pomoże ci uporać się z kacem. Lepiej po trochu zjeść jajecznicę (doskonała na kaca) z bułką z masłem i popić ciepłą herbatką. To ukoi żołądek.

Wątroba

Ciężkie zadanie ma wątroba miłośnika procentów. Wątroba neutralizuje alkohol, a żeby jej w tym pomóc, wypij herbatkę z ostropestu – który wpływa na regenerację tego narządu.

Serce

Alkohol skutecznie i szybko wypłukuje z organizmu potas, który reguluję pracę serca. Na skutek spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, możesz odczuwać przykre objawy, typu kołatanie serca i drżenie rąk. Aby ulżyć skołatanemu sercu, wypij sok pomidorowy, wodę kokosową albo szklankę wody z rozpuszczonymi w niej elektrolitami.

Skóra

Nie, nie chodzi o to, że nabijasz sobie siniaki, gdy masz kłopot w dobrnięciu z imprezy do domu. Często po imprezie kobieta straszy wyglądem, ponieważ alkohol zakłóca działanie wazopresyny, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Ratuj się zawczasu i po imprezie zmyj make-up oraz nałóż nawilżający krem.

Możesz również spróbować zapobiec przykrym skutkom picia alkoholu, jeszcze przed imprezą. Nie pij na pusty żołądek, ponieważ alkohol będzie się szybko wchłaniał, więc ryzykujesz szybsze zakończenie imprezy. Kieliszek oliwy z posolonym i popieprzonym sokiem pomidorowym, stworzy barierę dla alkoholu, w trakcie imprezy pij coś więcej niż tylko procenty. Pamiętaj, że kac jest przede wszystkim skutkiem odwodnienia organizmu.