Uroda

Fioletowy szampon nie tylko dla blondynek. Brunetki także powinny po niego sięgać

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock
 

Blondynki doskonale znają problemy, jakie czasem pojawiają się na ich czasem intensywnie rozjaśnionych pasmach. Wiele z nich wie, jak mało efektownie prezentują się nieładnie żółknące włosy. Na szczęście istnieje prosty sposób, czyli fioletowy szampon, który wyróżnia się na drogeryjnych półkach z innymi kosmetykami do pielęgnacji włosów. 

Tzw. fioletowy szampon doskonale niweluje żółty odcień pojawiający się na pasmach. Wynika to z faktu, że neutralizuje żółtą poświatę, która towarzyszy procesowi rozjaśniania. Przy okazji wydłuża też trwałość i intensywność farbowanego blondu, ochładza go przez co wygląda świeżo. A najważniejsze jest to, że chroni przed wysuszeniem oraz obciążaniem rozjaśnianych pasm, które szczególnie narażone są na uszkodzenia i kiepską kondycję. Chyba każda posiadaczka farbowanych włosów marzy o tym, by jej czupryna prezentowała się jak najlepiej, była zdrowa i błyszcząca.

Brunetki też mają problem z niechcianymi refleksami

Co ciekawe, z zalet fioletowego szamponu mogą skorzystać nie tylko blondynki, ale i brunetki, które jednak nie sięgają po to rozwiązanie zbyt często. A ten szampon doskonale sobie radzi z ochłodzeniem zarówno koloru jasnego, jak i ciemnego. Naturalne brunetki często zauważają na swoich włosach miedziane refleksy, które nie zawsze dodają im uroku. Aby je zamaskować, fioletowy szampon należy stosować raz w tygodniu przez trzy tygodnie. To pomoże osiągnąć wystarczająco trwały efekt równomiernego odcienia włosów. Od czasu do czasu warto zastosować tę metodę.


 

źródło: wizaz.pl, www.elle.pl


Uroda

Toczeń – groźna choroba autoimmunologiczna. Pierwsze objawy są mylące

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock/Srisakorn
Następny

„A może to toczeń?” – takie słowa padały z ust jednego z lekarzy niemalże w co drugim odcinku serialu „Dr House”. Nic dziwnego, bo choć jest to rzadka choroba, jej objawy bywają nieswoiste i bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent się z nią zmaga. Ponieważ jednak jest bardzo groźna i wymaga szybkiego leczenia, specjaliści z zespołu dr House’a często brali ją pod uwagę i dopiero później odrzucali. Czym jest toczeń i jakie daje objawy?Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy traktuje swoje własne komórki jako zagrożenie. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia ważnych narządów i ich niewydolności. Nieleczony toczeń prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i szybkie wprowadzenie leczenia. Niestety nie wiadomo, co wywołuje chorobę.

Oto 11 wczesnych objawów tocznia, których nie wolno bagatelizować. Każdy z nich może oczywiście być spowodowany także inną chorobą. Lepiej jednak dmuchać na zimne i reagować, gdy widzimy u siebie niepokojące objawy. Niezależnie od tego, jaka choroba je powoduje, lepiej walczyć z nią już na początkowym etapie.

Co powinno skłonić cię do wizyty u lekarza?

Utrata masy ciała

Szybka i niekontrolowana utrata masy ciała, nie spowodowana dietą lub ćwiczeniami, może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, np. chorobami tarczycy czy nowotworem. Może także być spowodowana toczniem, który atakuje swoje własne komórki, prowadząc do utraty masy ciała w wyniku niewydolności niektórych narządów lub zaburzenia ich pracy.

Zmęczenie

I ono towarzyszy wielu chorobom. W przypadku tocznia zmęczenie jest jednak wyjątkowo uciążliwe. Powoduje, że dosłownie brakuje sił, żeby wstać z łóżka. Dlatego też, gdy pojawi się u ciebie tak intensywne zmęczenie, musisz wybrać się do lekarza.

Zimne dłonie i stopy

Zaburzone krążenie krwi jest jednym z objawów tocznia. Zdarza się nawet, że palce i paznokcie przybierają siny odcień. Dzieje się tak niezależnie od pogody. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem. Problemy z krążeniem krwi mogą świadczyć także o wielu innych groźnych dla zdrowia chorobach.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Uroda

Jak zerwać z telefonem, czyli kiedy nie możesz się oderwać od małego ekranu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 lutego 2018
Następny

Moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że musisz zerwać więź łączącą cię z twoim telefonem, przychodzi niespodziewanie. Zazwyczaj jest to mniejszy lub większy szok: dociera do ciebie, jak wiele tracisz, jak wiele cię omija, jak cierpią na tym twoje relacje z bliskimi, jak tęsknią za tobą twoje dzieci. Jeśli wstrząs jest skuteczny i rozumiesz, że pora coś z tym zrobić, skorzystaj z kilku prostych wskazówek, które pomogą ci skutecznie zmienić tę sytuację.

To nie musi być jeszcze uzależnienie, ale jeśli nie jesteś w stanie skupić się na rozmowie z osobą, która znajduje się obok ciebie, bo czujesz potrzebę zerkania na ekran telefonu, sprawa staje się poważna. Czy wiesz, że według ostatnich danych, przeciętna osoba spędza około czterech godzin dziennie przeglądając wiadomości i Facebooka w swoim telefonie? To prawdziwe szaleństwo i całkiem realne zagrożenie dla naszego zdrowia, emocji i relacji z ważnymi dla nas ludźmi. Jak sobie z tym poradzić?

Zmień sposób, w jaki o tym myślisz

Nie chodzi o to, by odbierać sobie przyjemność związaną z używaniem telefonu, ale żeby umieć ją zastąpić np. spotkaniem z przyjacielem, lekturą albo hobby.

Zadaj sobie pytanie, na co chcesz zwrócić uwagę w życiu

Nasze życie jest tym, na co zwracamy uwagę. Kiedy decydujemy, na co zwrócić uwagę w danej chwili, podejmujemy decyzję o tym, jak chcemy spędzać czas. Ludzie, którzy projektują aplikacje, których używasz desperacko pragną naszej uwagi, bo na tym zarabiają.

Bądź świadomy

Twórz wyzwalacze, które będą przypominać o twoich celach i ułatwią ci ich osiąganie. Jeśli chcesz spędzić więcej czasu na czytaniu, zostaw książkę na swoim nocnym stoliku. Jeśli chcesz więcej gotować, ułóż listę zakupów pod przepis, który chcesz spróbować. Kup budzik, nie używaj alarmu w telefonie. Usuń aplikacje społecznościowe, zostaw jedynie SMS-y.  Wyłącz powiadomienia, ustal zasadę – dla siebie i członków twojej rodziny – aby nie trzymać telefonów na stole podczas posiłków.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Olejek różany - właściwości "płynnego złota"

Olejek różany, czyli „płynne złoto”. Dlaczego warto skusić się na różany luksus w pielęgnacji skóry?

ile kalorii spalisz podczas różnych aktywności

Sprawdź, ile kalorii spalisz podczas różnych aktywności

Znamy miejsce, w którym jednego dnia zrobią cię na bóstwo od stóp do głów