Uroda

Fakty i mity związane z powiększeniem piersi

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe / iStock
 

Kobiety z różnych przyczyn decydują się na wszczepienie implantów. Do najczęstszych z nich należą powody estetyczne, te związane z poprawą samooceny lub też zdrowotne. Decyzja o poddaniu się zabiegowi wszczepienia implantów piersi zawsze powinna być podjęta świadomie oraz skonsultowana z chirurgiem.

Od momentu pierwszej wizyty do efektu końcowego operacji powiększenia piersi, z pewnością w głowie pacjentki rodzi się mnóstwo pytań. Chirurgia plastyczna ciągle się rozwija i proponuje innowacyjne rozwiązania. Na 5 urodzinach obecności marki Motiva na Polskim rynku, m.in. szczegółowo zostały zaprezentowane nowości technologiczne związane z powstawaniem implantów piersi. Na tym wydarzeniu wyróżniono również specjalistów, którzy od lat współpracują z tą marką. Dlatego też to im zadaliśmy najczęściej pojawiające się pytania związane z zabiegiem wszczepienia implantów.

Goście oraz wyróżnieni lekarze od lewej: Ivan Bilic, Dr n. med. Jerzy Kolasiński, Dr n. med. Marta Raczkowska-Muraszko, Pani Jowita Bernaś – Prezes Zarządu Vitaco, Dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark, Pan Juan José Chacón Quirós CEO Establisment Labs , prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta, Nick Lewin. | Fot. Materiały prasowe

 Czy zabieg powiększenia piersi boli?

Podstawowe pytanie to oczywiście to związane z bólem. Po wykonaniu operacji proces rekonwalescencji zależy od wszczepienia odpowiedniego rozmiaru implantu, miejsca  jego włożenia i co bardzo ważne sposobu znieczulenia. Ból pooperacyjny jest  naturalnie występującą rzeczą, natomiast gdy anestezjolog prowadzi pacjentkę w czasie operacji, np. z wykorzystaniem blokady opłucnowej ten ból można prawie wyłączyć i powrót do normalnego życia bardzo przyspieszyć.  W okresie pooperacyjnym pacjentki używają środków  przeciwbólowych, ale wyłącznie tych zaleconych  przez lekarza prowadzącego. W przypadku implantów Motiva, które cechuje elastyczność ich umieszczenia, możliwe jest wykorzystanie mniejszych nacięć  czy metoda endoskopowa, wtedy okres rekonwalescencji jest krótszy i mniej bolesny niż w przypadku metod tradycyjnych – mówi Dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark, specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem z Kliniki Medimel w Szczecinie.

Czy wszczepienie implantów może powodować rozstępy?

Aby napięcie skóry było mniejsze warto zdecydować się na mniejszy rozmiar implantu. Rozstępy po operacji powiększenia piersi występują, ale w nielicznych przypadkach. Specjalista chirurg podczas wywiadu szczegółowo wyjaśnia czego po operacji może spodziewać się pacjentka. Nie tylko pyta o motywacje, ale krok po kroku mówi, jak będzie przebiegał proces wszczepienia implantów. Dodatkowo też przedstawia plan leczenia oraz prawdopodobne rezultaty zabiegu. Przede wszystkim doświadczony chirurg doradza jaki rozmiar i rodzaj implantów wybrać. Innowacyjnością jest możliwość wizualizacji przyszłych piersi jeszcze przed zabiegiem. Taką możliwość mają pacjentki w klinice Centrum Medyczne Bieńkowski. Dzięki najnowszej technologii z wykorzystaniem systemu Crisalic oraz Vectra 3D pacjentka przed wykonaniem operacji może zobaczyć jak będą wyglądały piersi, które chciałaby posiadać – dodaje Dr Wiesław Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej – dyrektor kliniki chirurgii plastycznej Centrum Medyczne Bieńkowski w Bydgoszczy.

Czy implanty to decyzja na całe życie?

Implanty to wyrób medyczny i nie stanowi on elementu przypisanego dożywotnio do ciała kobiety. W wielu przypadkach istnieje prawdopodobieństwo wymiany implantów piersi. Dla każdej kobiety czas między wszczepieniem implantu, a jego ewentualną wymianą jest kwestią indywidualną. Wymiana może być spowodowana, m.in. decyzją o zmianie wielkości i kształtu piersi, opróżnieniem implantu, czy przemieszczeniem się go w górę. Decydując się na implanty Motiva  zyskujesz dodatkowo poczucie bezpieczeństwa ponieważ  posiadają one tzn. paszport elektroniczny (chip identyfikujący implant). Ta nowoczesna technologia pozwala osobom upoważnionym (pacjent oraz chirurg) uzyskać informacje na temat implantu, w dowolnym czasie – potwierdza Dr n. med. Artur Sandelewski, specjalista chirurgii ogólnej z San-Medical Centrum Medyczne w Jaworznie, Bielsko-Białej, Krakowie, Katowicach.

Dr n. med. Artur Sandelewski odbiera nagrodę | Fot. Materiały prasowe

Czy wszczepienie implantów stanowi przeszkodę w karmieniu piersią?

To czy kobieta będzie mogła karmić piersią po operacji powiększenia piersi zależy głównie od miejsca wykonywania nacięcia skóry i sposobu wytworzenia loży dla implantu. Największe ryzyko braku możliwości karmienia piersią występuje przy nacięciu wokół otoczki i jest związane z uszkodzeniem i / lub zwłóknieniem przewodów wyprowadzających pokarm. Najczęściej nacięcia skóry wykonywane z dostępu w fałdzie podpiersiowym oraz od strony dołu pachowego nie stwarzają tego ryzyka chyba, że jest konieczna ingerencja  chirurgiczna w obrębie gruczołu piersiowego – mówi Dr n. med. Marta Raczkowska- Muraszko, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej z Gabinetu Chirurgii Plastycznej Marta Raczkowska w Krakowie.

Czy na operację powiększenia piersi mogą decydować się tylko młode kobiety? 

Wiek kobiety nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegów plastycznych piersi. Jedynym i najważniejszym kryterium jest dobry stan zdrowia. Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne, zalecone przez lekarza prowadzącego badania. Dla każdej pacjentki to komplet dobieranych indywidualnie badań. Najczęściej zleca się jednak wykonanie badań krwi – morfologia, parametry wydolności wątroby, nerek, krzepliwości,  a także EKG (u kobiet powyżej 40 rż.). Podczas wywiadu chirurg i anestezjolog dopytuje, m.in. o przebyte operacje, choroby, uczulenia na leki, a także o uzależnienia. Niezbędne badania powinny być wykonane na ok. 3-4 tygodnie przed zabiegiem.  Kluczową kwestią jest zdrowie kobiety – zarówno jako element kwalifikacji do zabiegu, ale i jako gwarant bezpieczeństwa. Zabieg nie może być wykonywany, np. w trakcie infekcji dróg oddechowych czy też miesiączki, która potencjalnie zaburza krzepliwość krwi, a to z kolei może prowadzić do zwiększonego krwawienia zarówno przed, jak i po operacji. Kobiety, które decydują się na zabieg plastyczny piersi, w tym powiększenie piersi, w wieku dojrzałym, dążą do tego celu spokojnie, ale wytrwale. To zawsze jest decyzja wypływająca z głębokiej potrzeby, granicząca z pewnością, że zmieni życie na plus. Kobieta inwestuje w siebie, w swój wizerunek, podkreśla kobiecość i podnosi pewność siebie. Kobiety mają tyle lat na ile się czują, a nie tyle, ile twierdzi metryka – dodaje Dr Przemysław Jasnowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej z Medyk Centrum w Częstochowie.

Jak długo trwa czas rekonwalescencji? I po jakim czasie można wrócić do aktywności fizycznej/ uprawiania sportu? 

Zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. godziny. Po samej operacji pacjentka najczęściej pozostaje w klinice dobę. Później przez ok. 4-6 tygodni musi nosić bieliznę stabilizującą. W tym czasie pacjentka musi również pamiętać, by unikać gwałtownych ruchów, noszenia ciężarów,  a także wykonywania ćwiczeń. Trzeba pamiętać, że okres rekonwalescencji jest zupełnie inny dla każdej pacjentki. Chirurg począwszy od rzetelnego wywiadu przed operacją, aż po informacje o stanie pacjentki po zabiegu udziela szczegółowych i niezbędnych wyjaśnień. Na każdym więc etapie pacjentka ma możliwość konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dlatego też warto na tym etapie rozwiać wszelkie wątpliwość i postępować według jego zaleceń przed i pooperacyjnych – uzupełnia Dr n. med. Daniel Maliszewski, specjalista chirurgii onkologicznej z Kliniki ArtVein w Gdańsku.


Artykuł sponsorowany


Uroda

Jak uzyskać trochę przestrzeni w związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 lipca 2019
Fot. iStock / ballero
 

Spójrzmy prawdzie w oczy, czasami chcesz pobyć sama, bywa, że partner cię denerwuje. Nie oznacza to wcale, że twój związek jest skazany na zagładę 🙂 Jedną z ważniejszych umiejętności w relacji z ukochaną osobą jest umiejętność zapewnienia sobie przestrzeni, niezbędnej by zyskać odpowiedni dystans i perspektywę.

Jak uzyskać trochę przestrzeni w związku? Przede wszystkim trzeba o to dbać od samego początku. Czas i miejsce dla ciebie powinny być czymś naturalnym, tak jak czas i miejsce dla twojego partnera. Warto pamiętać o tych kilku krokach:

1.  Wpisz „czas dla siebie” do wspólnego kalendarza

„Zablokuj” zwykły czas na odpoczynek, „doładowanie baterii” i to, co sprawia ci przyjemność. Niech twój partner widzi, kiedy planujesz spędzić kilka godzin sama ze sobą. Niech to będzie wasz nawyk.

2. Znajdź własne hobby

Kiedy kochasz spędzać czas ze swoim partnerem, łatwo jest robić wszystko razem. Ale jest coś wyjątkowego w posiadaniu własnego hobby. Niezależnie od tego, czy chodzisz do muzeów, ćwiczysz w siłowni, czy uczęszczasz na zajęcia z programowania, ważne jest, aby uczyć się i rozwijać na swój unikalny sposób.

3. Zaplanuj sobie to, co masz ważnego do powiedzenia

„Przećwicz” na sucho rozmowę z partnerem, zwłaszcza jeśli ustalenie granic twojej przestrzeni przychodzi ci z trudem. Warto wcześniej zobaczyć swoje myśli na papierze, pozbyć się niepotrzebnego napięcia i lęku.

4. Ustal słowo – hasło

Słowo, które przerwie kłótnię, będzie znakiem, że pora przestać mówić, pora zrobić pauzę na spacer i uspokojenie emocji.

5. Ucz się od profesjonalistów

Szukaj rozwiązań u osób, które się na tym znają – w publikacjach psychologicznych, poradnikach. Nie bój się sięgnąć po poradę terapeuty, dowiedz się jak mówić o swoich oczekiwaniach i jak dbać o własny komfort w związku.


Na podstawie: thriveglobal.com


Uroda

Program „Mali Ratownicy” już po raz trzeci zagości nad polskim morzem. Sprawdź miejsca stref i naucz swoje dziecko pierwszej pomocy!

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
3 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe

Marka Volkswagen kilka dni temu już po raz trzeci zainaugurowała swoją letnią kampanię skierowaną do najmłodszych – „Mali Ratownicy”. Na konferencji prasowej obecni byli wszyscy tegoroczni ambasadorzy projektu: Małgorzata Ohme, Paulina Krupińska, Kuba Wesołowski, Dorota Gardias, Iwona Cichosz oraz  znani blogerzy – Marlena Wróblewska (blog Makóweczki) i Marta Lech-Maciejewska, autorka bloga Super Styler.

W 8 nadmorskich miejscowościach, w strefach przygotowanych przez markę Volkswagen, ratownicy medyczni będą uczyć najmłodszych podstawowych zasad pierwszej pomocy. W tym roku każde przeszkolone dziecko to dodatkowo 3 zł przekazane na rehabilitację podopiecznych Fundacji ECHO, która wspiera w rozwoju dzieci z wadami słuchu. Pierwsza Strefa pojawi się 5 lipca w Świnoujściu. Pełną listę tegorocznych miejsc wraz z datami eventów znajdziecie tutaj.

Fot. Materiały prasowe

W każdej ze stref będzie można świetnie spędzić czas grając w GIGA GRĘ MALI RATOWNICY. Nie zabraknie też stanowiska, przy którym będzie można zrobić wodny tatuaż, czy zdjęcie przy specjalnej ściance. Na najmłodszych będą czekać kolorowanki. Każdy kto przybędzie do Strefy i pomyślnie przejdzie szkolenie z pierwszej pomocy zdobędzie certyfikat Małego Ratownika i Super Moc Pomagania, ale też wyjątkowe wakacyjne gadżety – bidony, mini gry planszowe, mini apteczki czy latawce. Super moce dzieci będą zdobywać przy wsparciu znanych osób. Strefa Małych Ratowników czynna będzie od piątku do niedzieli w godzinach 9:00 -17:00.

„Największą zaletą projektu jest to, że poprzez zabawę dzieci uczą się umiejętności ratowania życia. I to nie w sposób pośredni, przekazany przez rodziców, a doświadczając jej samodzielnie, a to z kolei sprawia, że taką wiedzę mają szansę uwewnętrznić i zachować na bardzo długo”. – twierdzi Małgosia Ohme, ambasadorka projektu. – „To wspaniała kluczowa sprawa, bo daje dzieciom poczucie sprawczości, wpływu na własne życie i życie bliskich”.

Fot. Materiały prasowe

Hubert Niedzielski, Kierownik PR marki Volkswagen dodaje: „Potrzeba nie lada odwagi, żeby w sytuacji trudnej podbiec i zacząć ratować czyjeś życie. Nasze tegoroczne plany są wyjątkowe. Zdecydowaliśmy się na wsparcie Fundacji ECHO, która  pomaga w rozwoju dzieciom z wadami słuchu. Chcemy poszerzyć zakres naszych działań i wierzymy, że wspólnie z Małymi Ratownikami będziemy mogli realnie pomóc podopiecznym Fundacji”.

Od 2017 roku program „Mali Ratownicy” przeszkolił już 19. tysięcy dzieci. Szukajcie stref marki Volkswagen na plażach i zadbajcie o to, co najważniejsze dla waszych dzieci – o ich bezpieczeństwo. 🙂

Artykuł powstał we współpracy z marką Volkswagen 

 


Zobacz także

Akcja "Bądź piękna każdego dnia"

Akcja „Bądź piękna każdego dnia”

Chcesz być piękna – jedz bakalie! Mają zaskakujące właściwości

Nie unikniesz starzenia się skóry, ale możesz znacznie spowolnić ten proces. Mamy na to sposób!