Pielęgnacja Uroda

Kawa ziarnista – rodzaje i właściwości. Dlaczego warto wybierać kawę ziarnistą?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 października 2020
Kawa ziarnista - arabika, robusta, rodzaje i właściwości
Fot. iStock
 

Kawa ziarnista to nic innego jak całe pestki owocu kawowca. Powstaje z niej aromatyczny i pobudzający napój, bez którego wielu nie potrafi sobie wyobrazić dnia. Wielbiciele chwalą ją za głęboki smak i aromat, który — jak podkreślają — zdecydowanie przewyższa walory kawy mielonej lub rozpuszczalnej. Jakie gatunki kawy ziarnistej uznane są za najbardziej szlachetne?

Kawa ziarnista — dlaczego warto ją wybrać?

Kawa ziarnista pozyskiwana jest z kawowca. Jest to drzewo dorastające w naturalnym środowisku do wysokości około 10 metrów. Rozróżniono aż pięćset gatunków tego drzewa, ale tylko trzy uznawane są za szczególnie wartościowe (Arabika, Robusta, Liberika). Ziarna kawowca wykształcają się z białych kwiatów pojawiających się na drzewie. W owocach o podłużnym kształcie zazwyczaj wzrastają po dwa ziarna, które są zbierane, a następnie palone. Na koniec zapakowane odpowiednio dostępne są w sprzedaży.

Kawa ziarnista - arabika, robusta, rodzaje i właściwości

Fot. iStock/kawa ziarnista

Kawa ziarnista z tego względu jest zazwyczaj droższa, niż kawa mielona. Na smak konkretnej kawy ziarnistej składa się kilka czynników — rodzaj kawowca, rodzaj gleby, ilość słońca, a także sam sposób przetwarzania ziaren. Za najbardziej wartościowe uznaje się kawy o całych ziarnach, o podobnej wielkości i kolorze. To pozwala zobaczyć, jakiej jakości ziarna trafiają do ekspresu. W kawie mielonej tej pewności nie ma, można jedynie zaufać producentowi w jego deklaracji jakości poszczególnych kaw mielonych. Zasada jest tu jedna — im świeższe i na bieżąco mielone przed zaparzeniem ziarna, tym lepszy smak i aromat będzie miała kawa ziarnista.

Warto także przypomnieć, że picie kawy, niezależnie od pochodzenia ziaren, może przynieść wiele dobrego. Ziarna zawierają wapń, potas i magnez, są także niskokaloryczne. Kawa zawiera antyoksynadanty, które zwalczają wolne rodniki, chronią przed nowotworami, pomagając detoksykować organizm. Kawa jest niezastąpiona, kiedy potrzeba szybkiego pobudzenia. Obecne w niej kofeina, teofilina i teobromina usprawniają procesy myślowe, pobudzają umysł, zwiększają koncentrację i wspierają pamięć krótkotrwałą. Te same substancje obniżają ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera. Sama kofeina przyspiesza przemiany materii, oraz wpływa na szybsze spalanie tłuszczów.

Amaretto - drink godfather, rafaello, z pomarańczą, kawa z amaretto

Fot. iStock

Kawa ziarnista — rodzaje kawy

Kawa Arabika 

To gatunek kawy, który określono mianem najbardziej szlachetnego. Ziarna Arabiki pozwalają uzyskać napar delikatny w smaku – nieco słodkawy. W zależności od regionu uprawy można w niej wyczuć odmienne nuty smakowe. Arabika pochodząca z Afryki ma delikatny, nieco cytrusowy posmak. Ziarna pozyskiwane z upraw w Ameryce Południowej i Środkowej są bardziej orzechowe lub czekoladowe w smaku. Kawa ziarnista tej odmiany pochodząca z Indonezji, jest w smaku znacznie cięższa, bardziej ziemista.

Arabika to zdecydowanie delikatna, wysublimowana kawa, w której znajduje się nawet dwa razy mniej kofeiny, niż w innych odmianach (od 0,9 do 2,0%). Jej szlachetny smak i fakt, że jest trudniejsza w uprawie, bardziej podatna na choroby, z dużych plantacji Arabiki pozyskuje się mniej ziaren, niż w przypadku innych kaw. To z kolei przekłada się na jej wyższą cenę.

Kawa ziarnista - arabika, robusta, rodzaje i właściwości

Fot. iStock/kawa

Ziarnista kawa Arabika ma kilka odmian, które są szczególnie lubiane:

Mocca – uprawiana głównie w Etopii. Posiada intensywny posmak czekolady.

Bourbon – charakteryzuje się lekko kwaskowatym posmakiem z orzechowym aromatem. Idealnie nadaje się na espresso i do kawowych deserów.

Maragogype – kawa ziarnista o delikatnym smaku, uprawia się ją głównie w Meksyku.

Typica – ten gatunek kawy uprawia się głównie na Jamajce. Doskonale sprawdza się w espresso.

Mundo Novo – jest to mieszkanka odmian – Typica i Bourbon. Ta kawa ma charakteryzuje się intensywnym i wyrazistym smakiem. Znakomicie pasuje do kawy latte.

 arabika, robusta, rodzaje i właściwości

Fot. iStock/ kawa ziarnista

Kawa Robusta 

Robusta to kawa ziarnista o intensywnym smaku, niekiedy gorzkawym, wręcz korzennym, drzewnym. Zawiera ona więcej kofeiny niż Arabika, średnia zawartość to około 2,7%. To sprawia, że kawosze często dzielą się na dwa „obozy” – jedni pijają jedynie mocną Robustę, a inni stawiają wyżej delikatną Arabikę. Ponieważ ta odmiana  daje bardziej obfite plony, łatwiej jest pozyskać ziarna kawy, a więc cena jest niższa w porównaniu do Arabiki. Robustę często stosuje się do mieszanek kaw. Dzieje się tak ze względu na zawartość kofeiny i bardziej zdecydowany smak. Wykorzystuje się ją także do produkcji kawy rozpuszczalnej.

Kawa Liberica

Liberica to gatunek kawy, która przede wszystkim znajduje zastosowanie jako kawa rozpuszczalna. Jest najmniej szlachetną z odmian kaw, ma najmniej aromatu, ale że jest odporna na szkodniki i daje wysokie plony, jest ceniona. Uprawia się ją głównie w Cejlonie, na Madagaskarze, na Jawie i w Afryce.

Kawa ziarnista — jak przechowywać, by zachowała świeżość?

Nawet najlepsza kawa ziarnista nieodpowiednio przechowywana straci swoje walory smakowe i zapachowe. Konieczne jest przesypanie ziarnek z oryginalnego opakowania do szczelnie zamykanego szklanego pojemnika. Metalowe opakowania mogą wpływać na smak i aromat przechowywanej w nich kawy. Pojemnik należy trzymać zamknięty w szafce, w suchym miejscu. Do przechowywania kawy najlepiej nadają się szklane pojemniki. Mielić kawę ziarnistą należy tuż przed zaparzeniem, by była najsmaczniejsza.


źródło: kawowy.guru , www.magazyn-hamag.pl , www.poradnikzdrowie.pl 

Pielęgnacja Uroda

Taką kobietę trzeba kochać. Panowie, jeśli wasza kobieta ma te 10 cech, nigdy nie pozwólcie jej odejść

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 października 2020
Fot. iStock/PeopleImages

Ideały nie istnieją? A może jednak, zwłaszcza wśród kobiet, prawda drogie Panie? 😉 Nam kobietom, wydaje się, że mężczyźni na wiele szczegółów w życiu nie zwracają uwagi. To błąd – im nie tylko jedno w głowie, a przy wyborze partnerki jest kilka istotnych dla nich kwestii.

Dlatego, drodzy Panowie, jeśli wasza kobieta posiada cechy wymienione poniżej – macie w domu ideał, któremu nigdy nie pozwólcie odejść

Sprawia, że uśmiechasz się, gdy o nie myślisz

Nie tylko podczas rozmowy z nią, gdy jest blisko, albo gdy widzicie jej zdjęcie. Uśmiechasz się na myśl o niej, nie tylko dlatego kim ona jest, ale co jej obecność oznacza – a to jest szczęście, nadzieja, wspólne plany na przyszłość, intymność.

Robi dla ciebie wiele drobnych rzeczy

I nie robi ich oczekując nieustannie tego samego w zamian. Miłość polega też na dawaniu, takim bezinteresownym, a nie na rywalizacji, kto da więcej. Zatem, jeśli ona robi dla ciebie drobne rzeczy – kanapki do pracy, kawę rano, ugotuje, co lubisz nie wyrzucająca, że robi dla ciebie tak wiele – zachwycaj się nią. Robi to wszystko, bo o ciebie dba.

Chcesz przy niej po prostu być

I nie musisz nic robić. Często ludzie wypełniają wspólny czas jakąś aktywnością – wspólnie biegają, chodzą na kurs tańca, na naukę języka, a zapominają po prostu ze sobą pobyć, a może nie potrafią. Jeśli masz obok siebie kobietę, z którą możesz posiedzieć w milczeniu – bez telewizji, telefonów, komputerów – to z pewnością trafiłeś na kogoś, kogo warto kochać, bo milcząc też zwracamy się ku sobie.

Dzięki niej chcesz być lepszy

Jasne, że kobieta nie może być jedyną motywacją do zmian. Ale jeśli dzięki niej pracujesz nad sobą, zmieniasz swoje nawyki, a także priorytety, by wasze wspólne życie było lepsze, żebyś ty był lepszym człowiekiem, to uwierz – warto przy niej trwać.

Czujesz, że ona ciebie akceptuje

Zna twoje zalety, ale jest też świadoma twoich wad, ale akceptuje je, nie chce cię zmieniać na siłę. Zna twoje słabości i dopóki nie ranisz jej jest w stanie akceptować cię dokładnie takim, jakim jesteś.

Ona powie tobie, że nie masz racji

Każdy z nas potrzebuje kogoś, kto nie będzie tylko mówił miłych rzeczy, ale też da tobie znać, gdy jest źle, gdy się mylisz. To ważne, by mieć przy sobie taką osobę, która zawróci nas z błędnej ścieżki, dzięki której możemy zweryfikować swoje poglądy.

Nie nudzisz się z nią

Jasne, że w długoletnim związku nietrudno o nudę i rutynę. Ale ty wiesz, że pomimo codzienności w waszym życiu ciągle coś fajnego się wydarza, wyjeżdżacie razem, planujecie, rozmawiacie – przy niej nie możesz się nudzić.

Potraficie osiągnąć kompromis

Jeśli masz przy sobie kobietę, która nie tkwi uparcie przy swoim zdaniu, a która rozmawia, tłumaczy, stara się zrozumieć po ty, byście na końcu potrafili osiągnąć kompromis (i działa to w dwie strony), to naprawdę wielka wartość tego związku.

Ona ma w sobie pasję i siłę

Jeśli kobieta, z którą jesteś ma swoją pasję, coś czemu się oddaje, to życie z nią nigdy nie będzie nudne. Nigdy nie poczujesz, że to ty jesteś jedynym źródłem jej szczęścia, ale że ona ma też swoje życie niekoniecznie uwieszone na twoim. Kobieta marzeń jest kombinacją siły, pasji i kobiecości.

Wiesz, że cię kocha

Last but not least. Podstawą szczęśliwego związku jest życie z kimś, kto nas kocha, kto o nas dba, szanuje, jest dla nas ważny. I odwrotnie – jeśli my kochamy, dbamy i szanujemy – to musi się udać. Jeśli ona jest z tobą na dobre i złe, jeśli czujesz, że jesteś dla nie bardzo ważny – pokaż jej, niech ona wie, że ją kochasz.


źródło: themirrorpost.com

 


Zobacz także

15 najczęstszych błędów w domowej pielęgnacji skóry

Trzy przepisy na domowe maseczki idealne na przesuszoną skórę dłoni

Blask w butelce, czyli sposób na piękne włosy. SPRAY nabłyszczający BLASK WS STYLE od duetu Wierzbicki & Schmidt