Go to content

8 naturalnych składników w kosmetykach, o których czasem lepiej nie wiedzieć

Fot. Pixabay / jill111 / CC0 Public Domain

Kobiety kochają wszelkie kosmetyczne nowinki i z przyjemnością przyglądają się temu, co w urodowym światku piszczy. Producenci kremów ich receptury opierają na różnorodnych składnikach, które mają na celu odmłodzenie skóry, nawilżenie jej czy ujędrnienie. Począwszy od klasycznych witamin, po zaawansowane składniki obiecujące spektakularne efekty. Teraz jednak w składach kremów, witaminy i koenzymy, nie robią już wrażenia. Naturalne substancje pozyskiwane od różnych stworzeń, to sekret nowoczesnych kosmetyków oraz perfum.

Wydzieliny zwierząt kontra botoks i kwas hialuronowy

Kosmetyki z niecodziennymi składnikami cieszą się coraz większym powodzeniem. Z dalekiej Azji, gdzie stosowane w pielęgnacji są od wieków, zyskują grono wielbicielek na Zachodzie. Jad lub ślina zwierząt wpływają na poprawę elastyczności skóry i szybkość jej regeneracji. Coraz częściej traktowane są jako alternatywa dla poważniejszych substancji typu botox lub kwas hialuronowy, które mają zapewnić piękny i młody wygląd.

Co możemy znaleźć w kosmetykach?

1.Śluz ślimaka

Azjatki chętnie stosują kosmetyki ze śluzem, od wielu lat. Uważa się, że są one w swym działaniu regeneracyjnym wyjątkowo skuteczne. Dzięki zawartości substancji ze śluzu, możliwa jest lepsza regeneracja i gojenie się skóry, wygładzanie zmarszczek oraz spłycanie blizn. Śluz ślimaczy bardzo skutecznie pobudza produkcję kolagenu w skórze. Jego działanie wynika z obecności w nim substancji takich jak mucyny, kwas hialuronowy, peptydy miedzi  z minerałami.

 Fot. Pixabay / Mhy / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Mhy / CC0 Public Domain

2.Jad żmii

Jad tego niebezpiecznego w bezpośrednim kontakcie gada, ma zbawienne działanie dla skóry, które można porównać do botoxu. Jad żmii zawiera w sobie peptyd o silnym działaniu rozkurczającym. O ile sam jad jest niebezpieczny, to na podstawie wiedzy o jego właściwościach, wytworzono syntetyczny jego odpowiednik o nazwie syn-ake. Działa on na powierzchnię komórek mięśniowych, blokując mikroskurcze i zapobiegając marszczeniu się skóry,  a tym samym pogłębianiu się zmarszczek.

Fot. Pixabay / dtomek / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / dtomek / CC0 Public Domain

3.Słowicze odchody

Istnieją salony kosmetyczne, które wykorzystują ten nietypowy produkt ptasiej przemiany materii, do pielęgnacji skóry. Ptasia kupa zawiera guaninę i w azot. Świetnie złuszcza stary naskórek, oraz wybiela i odżywia nowy.

 Fot. Pixabay / MustafaBAG / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / MustafaBAG / CC0 Public Domain

4.Jaskółcza ślina

Ta, której samce jerzyków używają do budowy swoich gniazd, ma niezwykłe właściwości. Zawiera dużą ilość aminokwasów, minerałów – magnezu, wapnia, potasu i żelaza. Działa regenerująco, przeciwzapalnie, wspiera procesy podziału komórkowego w skórze i niszczy wolne rodniki.

 Fot. Pixabay / eismannhans / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / eismannhans / CC0 Public Domain

5.Sperma byka

Zawiera bardzo duże ilości protein, więc jedna z amerykańskich firm stworzyła na bazie byczej spermy kosmetyki do pielęgnacji włosów, które nadają im wyjątkowy blask.

 Fot. Pixabay / Alexas_Fotos / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Alexas_Fotos / CC0 Public Domain

6.Męskie nasienie

Służy nie jedynie prokreacji, ale wykorzystana w kosmetykach, ma odmładzać i regenerować skórę. Nasienie jest silnym antyutleniaczem oraz wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

 Fot. Pixabay / TBIT / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / TBIT / CC0 Public Domain

7.Ludzkie łożysko

Zawiera hormony i witaminy, które pomagają w regeneracji skóry i działają przeciwzmarszczkowo.

 Fot. Pixabay / bethbernier / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / bethbernier / CC0 Public Domain

8.Ambra

To substancja pozyskiwana z treści pokarmowej wieloryba, będąca ekskluzywnym dodatkiem do perfum.

Fot. Pixabay / Angelo_Giordano / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Angelo_Giordano / CC0 Public Domain