Go to content

8 błędów podczas mycia, których zęby mogą nie wybaczyć

Fot. iStock / SolStock

Mycie zębów, prosta sprawa, prawda? Wystarczy szczoteczka, pasta i pamięć, by przynajmniej dwa razy dziennie wykonać ten rytuał. Niestety, nawet ci, którym nie zdarza się zapominać o szczotkowaniu, lądują na fotelach u stomatologa. Wbrew pozorom, mycie zębów wymaga odrobiny wiedzy, jak wykonać tę czynność poprawnie, by dentysta nie musiał poprawiać po nas zepsutej roboty.

8 błędów podczas mycia, których zęby mogą nie wybaczyć

1. Za bardzo się spieszysz

Zamiast myć zęby co najmniej 2 minuty –120 sekund, zadowalasz się szybkimi pociągnięciami szczoteczką przez 20 sekund. To nie wystarczy ani na dokładne oczyszczenie zębów, ani usunięcie bakterii.

2. Nie wiesz, gdzie dokładnie szczotkujesz

Szczególnie jeśli myjesz na mniej więcej, wpatrzona w ekran telewizora czy smartfona, nie zwracasz uwagi, jaką powierzchnię szczotkujesz. Zęby myj przy lustrze, by widzieć swoje ruchy. Dodatkowo możesz skorzystać ze specjalnych zabarwiających osad nazębny tabletek, które zabarwią i pokażą miejsca, do których twoja szczoteczka nie trafia.

3. Stosujesz złą technikę szczotkowania

Jeśli masz nawyk szczotkowania od boku do boku, możesz doprowadzić do pęknięć zębiny i osłabienia zębów. Przytrzymuj włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i wykonuj nim małe kółka. Kontynuuj z jednej strony do drugiej, górnej i dolnej, z przodu i z tyłu. Następnie  szczotkuj zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba wykonując krótkie ruchy do przodu i do tyłu. Na koniec wyczyść język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech.

4. Zbyt mocno dociskasz szczoteczkę

To nie działa tak, że im mocniej przyciskasz szczoteczkę, tym dokładniej czyścisz. Raczej szkodzisz zdrowiu zębów, ponieważ agresywne szorowanie powoduje pękanie szkliwa i ścieranie wierzchnich warstw zębiny, co spowoduje jej osłabienie i nadwrażliwość. Dziąsła również na zbyt mocny nacisk mogą reagować krwawieniem i pojawieniem się stanów zapalnych.

5. Łapiesz za pierwszą lepszą szczoteczkę

Szczoteczkę zawsze dobieraj do kondycji twoich zębów i dziąseł. W innym przypadku narazisz się na otarcia i uszkodzenie delikatnego szkliwa, czy też niedoczyszczone zęby. Od tradycyjnych szczoteczek, znacznie dokładniejsze są szczoteczki elektryczne z okrągłą główką. Pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki co 3 miesiące, jeśli nie chcesz myć zęby szczoteczką z włosiem rozjechanym na boki a w dodatku bogatym w bakterie, w tym gronkowce.

6. Masz źle dobraną pastę

Pasta dla dzieci, dorosłych, chorych na parodontozę? Jeśli do tej pory było ci obojętne, sprawdź zalecenia do stosowania poszczególnych pas i dobierz je odpowiednio do potrzeb twoich zębów. Truskawkowa pasta dla rocznych dzieci może nie oczyścić twoich zębów zbyt dobrze i na odwrót, pasta z drobinami ściernymi będzie zabójcza dla osób z nadwrażliwością szkliwa.

7. Nie używasz nici dentystycznych

Strata czasu? Nieprawda! Samą szczoteczką nie pozbędziesz się resztek spomiędzy zębów, potrzeba tu pomocy cieniutkich i delikatnych nici dentystycznych. I pamiętaj, że prawidłowo nici należy używać przed rozpoczęciem szczotkowania.

Fot. iStock / PeopleImages

Fot. iStock / PeopleImages

8. Nie płuczesz ust 

Płukanie jamy ustnej po umyciu zębów jest koniecznością, a nie fanaberią. Antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej wypłucze pozostałe bakterie i znakomicie przedłuży świeży oddech. Jeśli narzekasz na zbyt mocny smak płynów do płukania, który cię zniechęca, bez problemu zajdziesz płyny łagodniejsze, często ziołowe.


źródło: www.huffingtonpost.com