Go to content

Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie werbeny

Werbena to wieloletnia roślina zielna. Jest siana raz i rośnie przez wiele lat, chociaż w naszym klimacie z reguły jej żywotność to około 5 lat. W bardzo niskich temperaturach ginie, dlatego może również nie przetrwać bardzo srogiej zimy. Z artykułu dowiesz się jak ją uprawiać i pielęgnować, aby jak najdłużej cieszyła Twoje oczy.

Werbena jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej i jest dobrze znana ze swoich właściwości leczniczych. Posiadają szeroką gamę kolorystyczną: biel, czerwień, róż, różne odcienie fioletu, błękitu… Fuksja i biel są bardzo pachnące. Kwiaty werbeny są zgrupowane w bukiety i doskonale nadają się do łączenia z innymi rodzajami roślin w ogrodzie. Werbena również doskonale prezentuje się w doniczkach.

Werbena obejmuje szereg gatunków z całego świata. Już w czasach starożytnych dziki gatunek pochodzący z Europy, werbena (Verbena officinalis), była uważana za roślinę używaną jako lekarstwo na urazy. W mitologii werbena jest również kojarzona z różnymi cudownymi i ochronnymi właściwościami. Werbena dostępna dzisiaj do sadzenia w skrzynkach i doniczkach to hybrydy o długiej historii hodowli i krzyżowania. Werbena patagońska (Verbena bonariensis) jest również bardzo popularna jako krótkotrwała bylina ogrodowa. Może być samosiewna w odpowiednich miejscach.

Uprawa werbeny

Klimat do sadzenia werbeny musi być umiarkowany i nasłoneczniony lub w półcieniu. Nie tolerują silnego mrozu. Dobrze natomiast znoszą upały.

Werbena uwielbia słońce do półcienia, czy to na balkonie, czy w ogrodzie. Jeśli miejsce jest zbyt zacienione, uschnie. Wysoko rosnącą werbenę warto posadzić w miejscu, gdzie nie ma dużych wiatrów. Werbena preferuje przepuszczalną, bogatą w składniki odżywcze i wilgotną glebę. Podłoże powinno być też lekko kwaśne, zasobne w próchnicę.

W zależności od gatunku werbeny dorastają do różnych wysokości, klasyczne mieszańce doniczkowe osiągają wysokość od 15 do 30 centymetrów. Jej delikatna struktura nadaje werbenie wdzięcznej elegancji.

Jak sadzić werbeny?

Cebule kwitnące latem można sadzić prawie przez cały sezon. Ponieważ werbena jest niezwykle wrażliwa na mróz, należy ją sadzić najwcześniej pod koniec lutego, początek marca, gdy na dworze nie ma już silnych mrozów.

Otwór do sadzenia w grządce należy wypełnić kompostem. Warstwa ściółki zmniejsza zapotrzebowanie na wodę. Najlepiej sadzić werbenę w małych odstępach jako letnie sadzenie w grządce, aby szybko utworzyły gęsty dywan kwiatów. Przy sadzeniu w skrzynkach balkonowych wskazana jest warstwa drenażowa z keramzytu, który w bardzo dobrej cenie oferuje Sklep dla Ogrodu. Zaopatrzone w świeżą ziemię doniczkową gwiazdy balkonowe zwykle kwitną nieprzerwanie w pełnym słońcu aż do mrozu.

Werbena sprawdza się zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi balkonowymi klasykami, takimi jak petunie, kwiaty wanilii, begonie czy magiczne dzwoneczki. Nadaje się do sadzenia z różami i hibiskusem.

Pielęgnacja werbeny

Werbena jest niewymagającą, wiecznie kwitnącą rośliną i dlatego dobrze nadaje się dla początkujących ogrodników i ogrodników balkonowych.

Podlewanie werbeny w doniczce powinno odbywać się raz w tygodniu, pozwalając na wyschnięcie wierzchniej warstwy podłoża. Posadzone na zewnątrz znacznie lepiej zniosą wilgoć i nie będzie trzeba ich tak bardzo podlewać.

Rozmnażanie werbeny

Werbena bardzo łatwo rozmnaża się zarówno z nasion wczesną wiosną i późną zimą, jak i z sadzonek pędów późną jesienią.

Jeśli nie chcesz co roku kupować werbeny balkonowej, możesz rozmnażać rośliny z sadzonek. W tym celu późnym latem lub jesienią odcina się wierzchołki pędów o długości około dziesięciu centymetrów, zanurza w proszku do ukorzeniania się i umieszcza w ziemi doniczkowej.

Usuń dolne pary liści, zwilż podłoże i przykryj tackę na nasiona folią spożywczą. Umieść sadzonki w ciepłym, jasnym miejscu do ukorzenienia się. Po utworzeniu silnych korzeni młoda roślina nadaje się do przesadzenia do doniczki. Należy ją podlewać całą zimę.  Od połowy kwietnia może stopniowo przyzwyczajać się do warunków na świeżym powietrzu.

Na ogródku werbena często rozmnaża się przez samosiew. Jeśli wolisz samemu siać, strąki nasion zbieraj jesienią. W lutym nasiona można wyhodować w tacach z nasionami na parapecie. W tym celu należy delikatnie włożyć nasiona werbeny w podłoże, zwilżyć glebę i umieścić tackę na nasiona w bardzo jasnym miejscu o temperaturze pokojowej około 20 stopni. Po kilku tygodniach kiełki są duże, że można je wykopać. Roślinę wolno przesadzić na zewnątrz dopiero po ostatnich przymrozkach — najlepiej kwiecień.