Go to content

Trądzikowa mapa ciała. Jest 10 stref – to na której pojawiają się wypryski, świadczy o innym problemie ze zdrowiem

Fot. iStock/Anetlanda

Nie tylko stan skóry na twarzy może przekazać ważne informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia. Niedoskonałości pojawiające się na całym ciele również mogą świadczyć o problemach organizmu. Ciało jest jak mapa, na której można wskazać wewnętrzne zaburzenia równowagi.

Gromadzące się toksyny, zaburzenia hormonalne i symptomy różnych schorzeń mogą dawać objawy poprzez pogorszenie się kondycji skóry, pojawienie się wyprysków. Znajdziecie na niej różne strefy, które mogą informować o innych problemach.

Trądzikowa mapa ciała – 10 stref

1. Twarz

Poza wahaniami hormonów, zaniedbaniami higienicznymi i pielęgnacyjnymi, na twarzy odbija się zbyt mała ilość snu, częste dotykanie i podpieranie skóry dłońmi, ubogie w witaminy jedzenie. Toksyny gromadzące się w różnych organach w ciele swoje ujście znajdują poprzez pory skóry, powodując problemy z wypryskami.

2. Szyja i broda

Problem z wypryskami w tej części ciała może informować o nadczynności nadnerczy. Innymi, mniej poważnymi przyczynami bywa dieta pełna cukru i tłuszczu, stres, a także zbyt ciasne ubrania podrażniające delikatną skórę.

3. Obojczyki

Wysypka na obojczykach może sygnalizować problem ze zbyt ciasnymi ubraniami i drażniącymi szwami.

4. Klatka piersiowa

Przyczyną trądziku w tym obszarze ciała mogą być podrażnienia wywołane ubraniami z tworzyw sztucznych, a także nadwrażliwość pokarmowa.

5. Ramiona i przedramiona

Skóra na ramionach jest znacznie grubsza i zalega tam martwy naskórek. Często pojawia się gęsia skórka i zatkane mieszki włosowe. Przyczyna wyprysków najczęściej tkwi w niedostatecznej pielęgnacji i braku złuszczania martwego naskórka. Należy zwrócić także uwagę na wystarczającą ilość witamin w pożywieniu.

6. Brzuch

Pryszcze na brzuchu  pojawiają się rzadko, ponieważ w tej strefie jest niewiele gruczołów łojowych. Wypryski najczęściej wynikają z noszenia zbyt ciasnych, obcierających skórę ubrań.

7. Okolica intymna

Wypryski mogą się pojawiać się w tej strefie z powodu niewłaściwego przeprowadzania depilacji lub golenia. Problemy ze skórą w okolicy intymnej mogą świadczyć o niedostatecznej higienie, chorobach wenerycznych, szczególnie gdy towarzyszą temu inne objawy, jak na przykład upławy, pieczenie i brzydki zapach.

8. Uda

Wypryski na udach mogą być objawem alergii na kosmetyki, reakcji na zbyt dużą ilość proszku do prania czy płynu do płukania ubrań. Niewłaściwy sposób depilacji oraz zbyt ciasne ubrania również mogą powodować wykwity skórne.

9. Plecy

Wypryski na tylnej, górnej części ciała, mogą informować o alergiach, nietolerancji pokarmowej, zbyt ciasnym i nieoddychającym ubraniu. Problem mogą powodować wahania hormonalne, które powodują trądzik na twarzy. Niewłaściwe stosowanie środków do prania nasila problemy wyprysków na plecach.

10. Pośladki

Wypryski na pośladkach wynikają ze zbyt rzadkiego złuszczania martwego naskórka oraz noszenia zbyt ciasnej bielizny i spodni. Kontakt skóry ze sztucznymi materiałami powoduje nadmierną suchość skóry. Inną przyczyną może być trądzik skupiony lub rogowacenie mieszkowe.


 

źródło: thebeautygypsy.com, www.psychologiawygladu.pl