Lifestyle

To jest miłość! Właściciele na zmianę śpią ze swoim starym psem, żeby nie czuł się samotny

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2021
fot. lemurov.net
 

Pies to członek rodziny – truizm, ale są jeszcze ludzie, którzy tego nie rozumieją i zwierzęta traktują jak przedmioty. Tutaj historia, która roztapia serca i wyciska łzy.

Spike miał szczęście, trafił na naprawdę cudownych ludzi. Od 14 lat są najprawdziwszą rodziną i najlepszymi przyjaciółmi. Przez te wszystkie lata towarzyszył im w chwilach dobrych i tych złych. Zawsze obok, zawsze gotowy pocieszyć. Dziś to on potrzebuje większej troski i pocieszenia.

14-letni Spike ma już trudności z poruszaniem się, a na pewno ze wskakiwaniem na łóżko czy fotel. A przecież tak od lat kocha spać ze swoimi kochanymi ludźmi. I ci pospieszyli mu z pomocą. Ponieważ ich sypialnia mieści się na piętrze domu, które ze względu na stan zdrowia jest już dla Spike’a niedostępne, właściciele zdecydowali się na nocne dyżury przy psie – na zmianę śpią z nim na kanapie na parterze.

Wszystko po to, żeby nie ryzykować jego zdrowia i życia, gdyby zechciał powspinać się do nich po schodach.

 

To wspaniała lekcja dla nas wszystkich, jak być do końca człowiekiem, jak nie opuszczać ukochanego przyjaciela do końca. Weterynarze powtarzają, że dla psa jest to naprawdę ważne, żeby czuć naszą obecność w każdym momencie, również w tym ostatnim. Dlatego tak istotne jest, żebyśmy byli z nim, nawet, a może szczególnie wtedy, gdy już przyjcie czas się pożegnać na zawsze.
Pamiętajcie, jesteśmy im to winni za lata najszczerszej przyjaźni!

 


Lifestyle

Bruksizm to coś więcej, niż tylko zgrzytanie zębami. Skąd się bierze ten problem i jak można z nim walczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 listopada 2021
Bruksizm
Fot. iStock
 

Bruksizm to przypadłość, wydaje się być błaha, ale bezwiedne zaciskanie jak i zgrzytanie zębami wpływa negatywnie nie tylko na stan zębów. Warto wiedzieć, czym jest bruksizm, jakie powoduje objawy i na czym polega leczenie tego zaburzenia.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm (zaciskanie lub zgrzytanie zębami) jest mimowolną i powtarzalną aktywnością mięśni żucia (mięśni żwaczowych). Dolegliwość występuje u około 20% dzieci, u 12–15% dorosłych do 50. roku życia, oraz u 5–7% osób powyżej 50 r.ż.

Problem może pojawiać się w ciągu dnia, jako mimowolne zaciskanie zębów, jak i w nocy gdy pojawia się zgrzytanie, a w konsekwencji ścieranie zębów. Dochodzi do tego, ponieważ fizjologicznie wykonuje się głównie ruchy w płaszczyźnie pionowej (otwieranie i zamykanie), z  powodu bruksizmu dochodzi do ruchu w płaszczyźnie poziomej (na boki). Nacisk zębów na skutek bruksizmu może być nawet 10 razy silniejszy niż podczas gryzienia czegoś twardego.

Bruksizm

Fot. iStock/Bruksizm

Wyróżniamy bruksizm pierwotny, który towarzyszy „od zawsze” z niewiadomej przyczyny, oraz wtórny, gdy potrafimy określić czynniki, które go wywołują. W przypadku bruksizmu wtórnego najczęściej pojawiają się zaburzenia oddychania, refluks żołądkowo-przełykowy, oraz co najmniej kilkunastomiesięczne stosowanie antydepresantów. Leki te mogą pobudzać do aktywności nerw trójdzielny, odpowiadający za mięśnie narządu żucia. Z kolei refluks może powodować bruksizm, jako swoisty odruch obronny przed działaniem drażniącym działaniem substancji z żołądka.

Czynniki ryzyka w przypadku bruksizmu

Zazwyczaj bruksizm dotyka osoby, u których występują problemy związane z oddychaniem. Bardziej narażeni na wystąpienie problemu są pacjenci z cofniętą żuchwą, u których wada ta może być przyczyną zwężenia dróg oddechowych i zmniejszenia możliwości przepływu powietrza. Większe ryzyko dotyczy także pacjentów z nadmiernie rozrośniętymi migdałkami podniebiennymi. Do innych przyczyn zaliczane są:

  • nadmiar stresu;
  • zaburzenia psychiczne i emocjonalne, np.: stany lękowe, ADHD, autyzm;
  • zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy;
  • niedobory witamin i magnezu;
  • alergie;
  • wady zgryzu i nieprawidłowe wypełnienia zębów.

Najczęściej bruksizm diagnozowany jest w następujących grupach społecznych:

  • U dzieci, u których dochodzi do zaburzeń w korze motorycznej, która dopiero się kształtuje. Dzieci cierpiące na bruksizm najczęściej skarżą się też na problemy ze snem, dotyczy ich problem chrapania, moczenia nocnego, problemy z nauką;
  • młodych, wysportowanych i szczupłych kobiet, które są cały dzień aktywne, jednocześnie cierpią na bóle głowy i na bezsenność;
  • starszych panów z nadwagą lub otyłością, która utrudnia prawidłowe oddychanie i sen.
bruksizm

Fot. iStock/Bruksizm

Bruksizm — objawy 

Bruksizm łatwo rozpoznać po stanie zniszczenia zębów, które bywa konsekwencją mechanicznego ich ścierania z powodu zaburzenia. Zazwyczaj zęby stają się drażliwe, co wynika z odsłonięcia lub uszkodzenia zębiny. Drażliwość i ból pojawiają się, ponieważ zębina składa się z kanalików, w których znajdują się receptory bólowe reagujące na zmianę temperatur oraz smaku.

Bruksizm może mieć inne objawy. Napięcie mięśniowe może przenosić się z mięśni twarzy na kręgosłup w odcinku szyjnym, co może powodować bóle szyi i głowy, ból ucha, zaburzenia słuchu, szumy w uszach. Może pojawić się przeskakiwanie żuchwy, problemy z jej ruchomością, przykurcze. Częściej dochodzi do pojawienia się próchnicy i rozchwiania zębów. Innym objawem, jak i skutkiem bruksizmu, jest bezsenność.

Bruksizm — leczenie problemu 

Problem można rozpoznać nie tylko po wyglądzie zębów, ale także przez polisomnografię, czyli badanie rejestrujące czynności organizmu ludzkiego podczas snu nocnego. Bruksizm można leczyć na różne sposoby, w zależności od przyczyny dolegliwości. Może być to np. prostowanie przegrody nosa, leczenie ortodontyczne wady zgryzu, reedukacja oddychania i połykania, terapia behawioralna.

Ważna jest redukcja poziomu stresu, a więc zastosowanie technik relaksacyjnych, a w miarę możliwości zmiana szkodliwych przyzwyczajeń. W przypadku niedoboru magnezu, który odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz mięśni, należy zadbać o jego prawidłowy poziom. W pewnych przypadkach konieczne może być zastosowanie leków zmniejszających napięcie mięśniowe i działających przeciwlękowo.

Specjaliści dysponują również metodami łagodzącymi jego objawy i chroniącymi przed skutkami. W przypadku napiętych mięśni, szczękościsku, pacjenci mogą korzystać z ćwiczeń samodzielnie lub we współpracy z rehabilitantem/ fizjoterapeutą. Pomocne bywają rozluźniające napięte mięśnie masaże, oraz ciepłe i wilgotne okłady.

Bruksizm

Fot. iStock/Bruksizm

Bruksizm a szyny ochronne

Szyny ochronne (relaksacyjne) należy traktować jako pomoc w łagodzeniu dolegliwości, leczenie objawowe, które jednak nie rozwiązuje problemu. Zapobiegają one tarciu zębów o siebie, ale by spełniły swoje zadanie, muszą być wykonywane na zamówienie, by idealnie przylegały do zębów. Prawidłowo dopasowana szyna powoduje, że zęby pacjenta się po niej ślizgają.

Bruksizm a botoks

Botoks (toksyna botulinowa) łagodzi bruksizm, ponieważ wstrzyknięcie go w mięśnie żwaczy powoduje czasowe zablokowanie przepływu impulsu nerwowego. To osłabia ich działanie, a w konsekwencji zgrzytanie zębami ustaje. Zabieg ten należy powtarzać co 3-6 miesięcy, kilka, a nawet kilkanaście razy. Wykonuje się go w gabinetach stomatologicznych lub gabinetach medycyny estetycznej. Jest on bezbolesny i trwa kilkanaście minut.


źródło: www.mp.pl 

Lifestyle

Oświadczyny po zaledwie kilku dniach znajomości? Krzysztof z „Rolnika” zaskoczył całą Polskę

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2021
fot. Rolnik Szuka Żony TVP/Facebook/materiały na prawach cytatu

„Rolnik szuka żony” to jeden z najpopularniejszych programów w ramówce TVP. Przed telewizorami co tydzień zasiada ok. 3,5 mln widzów! Czy kogoś to jeszcze dziwi? Po dziesiątkach artykułów, krytykujących show za uprzedmiotawianie kobiet, do szukających żony panów dołączyły szukające męża/partnera panie. I wzbudzają naprawdę spore emocje. Ale nie o tym! Tym razem o tym, co wydarzyło się w ostatnim odcinku, w którym to rolnicy i rolniczy musieli dokonać ostatecznego wyboru.

Na forach formatu w mediach społecznościowych dywagacje, dyskusje i awantury trwają już od co najmniej dwóch tygodni. Każdy miał swojego faworyta, czy faworytkę i w komentarzach pod zdjęciami na Facebooku czy Instagramie próbował „doradzić” uczestnikom programu jak najlepszy wybór.

I o ile wybory zawsze są subiektywne i trudno z nimi dyskutować, o tyle ogromne – w większości pozytywne emocje wzbudziło to, co wydarzyło się u 55-letniego Krzysztofa. 55-latek z Mazur w swojej wizytówce mówił, że jest po rozwodzie, ma trójkę dzieci i czuje, że jeszcze tak wiele mógłby zaoferować drugiej osobie. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce – zawalczyć, bo samotność dokucza mu coraz bardziej. Latem zachwyca się pięknem mazurskiej przyrody, pływa łódką, łowi ryby, zimą korzysta z sauny i morsuje w jeziorze, aby wzmocnić odporność. Idealna partnerka, to taka, która każdego dnia będzie dla niego wsparciem, kobieta uczciwa, prawdomówna, o dobrym sercu. Podkreśla, że ważna jest dla niego wiara, a podstawą związku, całkowita akceptacja drugiej osoby. Jest wrażliwy na punkcie kobiecych kształtów, nie chciałby, aby partnerka była bardzo szczupła, a nałogi to coś, co może go skutecznie go odepchnąć. Czeka na optymistkę, z którą będzie mógł łapać chwile i korzystać z życia.

Rolnik, o którego względy starały się panie Swietłana, Kasia i Bogusia, dość szybko poczuł miętę (a wręcz zapałał gorącym uczuciem) do tej ostatniej. Dość szybko zaczął mówić, że to ta jedyna, że dawno się tak nie czuł, że to miłość.

A w ostatnim odcinku poszedł jeszcze dalej i w romantycznej scenerii pomostu nad jeziorem oświadczył się swojej wybrance!

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że państwo znają się naprawdę krótko. Niewiele było więc trzeba, żeby na forach rozgorzała dyskusja.

Lepiej żyć krótko a szczęśliwie. W pewnym wieku chyba nie ma co czekać choć to szybko może. E tam, pierścionek może nosić, najwyżej odda go. Pięknie się wypowiadał o Bogusi. Ciekawe ilu z mężów tak umiałoby powiedzieć o swojej żonie.

A dlaczego nie?😊 Ludzie czasami po wielu latach miesiącach poznawania się biorą ślub a za niedługo rozwód a są i tacy co potrafią po paru dniach się na to zdecydować i są szczęśliwi .Miałam okazję poznać taka parę . Nie ma na to reguły albo jest ta miłość zauroczenie i przede wszystkim chęć obu stron albo tego nie ma lub się zagubi gdy się przeciągnie ..hmm tak czy inaczej pięknie to wyszło widać że są szczęśliwi i oby tak dalej. Życzę dużo powodzenia 😊♥️ – pisze pani Izabela

Trzeba brać życie garściami! 💪 – dodaje pan Julek

 

No i super! Jeśli są siebie pewni i to faktycznie przetrwa to znaczy, że to była dobra decyzja 👍 Nie nam oceniać, ale jeśli zdecydowali się na taki „poważny” krok to powodzenia 🍀 – to pani Paulina.

Nie brakuje też głosów sceptycznych. Komentujący zwracają uwagę, że głód miłości i bliskości nie może tłumaczyć aż takiego pośpiechu.

Nie należy ufać mężczyźnie który po 3 dniach znajomości mówi że na pewno kocha.

Co wy na to? Jakie macie doświadczenia?


Zobacz także

Najsmutniejsza prawda o związkach to ta, że miłość jest działaniem, a nie pustymi słowami

„Mieszkałem dwa dni i dwie noce w „twojej skórze” i mogę ci powiedzieć, że rozumiem. Rozumiem twoje zmęczenie”. Emocjonalny list męża do żony

Po 40-tce dzieją się niezwykłe rzeczy! Warto je dostrzec, zamiast mówić o kryzysie