Lifestyle

Test: pierwsze zwierzę jakie zobaczysz na tym obrazku, mówi o tym, jak będzie wyglądało twoje życie miłosne w 2018 roku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 stycznia 2018
Fot. Screen z Facebooka/The Aphorist
 

Nie wierzysz? To się przekonaj. Niektórzy uważają, że jest nam pisana tylko jedna osoba, inni, że zakochać się naprawdę można wiele razy i wiele razy być szczęśliwym w miłości. A co cię czeka w tym roku? Zrób krótki test: rzuć okiem na ten obrazek i powiedz, które zwierzę widzisz jako pierwsze.

Jeśli zobaczyłeś kaczkę

Masz bardzo romantyczną naturę, wierzysz w połączenie dusz i ciał, ale również w to, że na miłość trzeba poczekać. Chętnie pracujesz nad komunikacją w związku i nad rozwiazywaniem potencjalnych problemów, nie unikasz tego. Wierzysz w kompromis.

Twoje życie miłosne w 2018 roku będzie spokojne i romantyczne, bez względu na to, czy jesteś w trwałym związku czy wciąż szukasz „tej jednej” osoby. Jeśli szukasz, czeka cię kilka zaskoczeń. Ktoś, kto znajduje się w twoi m otoczeniu od dłuższego czasu okaże się naprawdę wyjątkowy. Może warto poznać go bliżej?

Jeśli zobaczyłeś królika

Wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia i przeznaczenie. Szukasz zawsze tej specjalnej „iskry”, żeby wiedzieć na pewno, że to ten, że do siebie pasujecie. No i na początku związku jesteś namiętny, kochający i oddany swojemu partnerowi.

Jednak gdy pojawiają się problemy, długo zajmie ci zanim dostrzeżesz wady partnera i swoje własne. Potrzeba ci więcej czasu, aby uświadomił sobie, że coś jest „nie tak” w twoim związku.

Rok 2018 przyniesie ci intensywną i namiętną relację lub możliwość romansu pozamałżeńskiego. Jeśli nie chcesz by skończyło się jedynie na krótkiej znajomości, musisz nauczyć się nad sobą pracować. A jeśli w grę wchodzi „skok w bok”, opanuj emocje i pomyśl o o tym, czy naprawdę warto poświęcić związek, który budowałeś tyle czasu…

 


Lifestyle

Rak pęcherza. 8 rzeczy, o których powinna wiedzieć każda kobieta

Redakcja
Redakcja
30 stycznia 2018
Rak pęcherza. 8 rzeczy, o których powinna wiedzieć każda kobieta
Fot. iStock/Tharakorn
 

Rak pęcherza moczowego znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować ryzyko, skupiają się wyłącznie na profilaktyce chorób typowo kobiecych – ochroną przed nowotworem piersi czy szyjki macicy. Oto, co powinnaś wiedzieć o raku pęcherza moczowego i jakie objawy należy uznać za niepokojące. 

Rak pęcherza moczowego bywa mylony ze zwykłym zakażeniem

Objawy raka pęcherza są subtelne, szczególnie u kobiet. Mężczyźni mogą widzieć krew w moczu – jest zabarwiony na różowo, a nawet czerwony. U kobiet występuje podobny objaw, ale zdarza się, że mylimy go z plamieniem lub okresem. Gdy pojawi się ból w trakcie oddawania moczu, w pierwszej kolejności podejrzewamy u siebie infekcję dróg moczowych. Kobiety często leczone są właśnie w tym kierunku, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. Szczegółowe badania niekiedy zlecane są dopiero wtedy, gdy objawy pogorszą się, a kobieta odczuwa ból w miednicy.

Kobiety chorują rzadziej

W przypadku mężczyzn rak pęcherza wynosi 7 proc. ogółu zachorowań, a u kobiet 2 proc. Chociaż u panów nowotwór ten występuje częściej, w ostatnich latach zanotowano wzrost liczby zachorowań zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. To, że na nowotwór pęcherza kobiety chorują 3-4 razy rzadziej, nie oznacza to, że mogą spać spokojnie.

Kobiety może być trudniej wyleczyć

W związku z tym, że rak pęcherza kojarzy nam się głównie z panami po 50. roku życia, łatwo zbagatelizować pierwsze objawy tego nowotworu, występujące u kobiet, szczególnie w młodym wieku. Im późniejsza diagnoza, tym trudniejsze leczenie. Dlatego też nawracające lub niereagujące na leczenie infekcje układu moczowego warto sprawdzić pod kątem ewentualnego raka pęcherza. Być może postawiono błędną diagnozę.

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania

Nałogowi palacze najczęściej boją się raka płuc, języka, jamy ustnej czy przełyku. Tymczasem palenie papierosów jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia także raka pęcherza. Szacuje się, że jest powodem połowy zachorowań, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Z badań, w czasopiśmie Environmental Health, wynika, że ogromne znaczenie ma także wykonywanie zawodu, w którym chcąc nie chcąc wdycha się różne szkodliwe substancje (aromatyczne aminy). Mowa np. o przemyśle poligraficznym, skórzanym, gumowym czy malarskim.

Cystoskopia jest konieczna

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinnaś wybrać się do urologa. Lekarz zapyta, czy w twojej rodzinie pojawił się już wcześniej tej typ nowotworu. Zleci szczegółowe badania moczu, a także cystoskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu cienkiego przewodu z kamerą do pęcherza moczowego w celu obejrzenia jego ścian i pobrania próbek do badań histopatologicznych. Odbywa się w tej samej pozycji, co badanie ginekologiczne. Choć nie należy do najprzyjemniejszych, znacznie ułatwia postawienie właściwej diagnozy.

Objawy mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium

Ponieważ choroba może nie dawać o sobie znać przez wiele lat, diagnoza często występuje w zaawansowanym stadium. Na przykład wtedy, gdy nad łonem da się wyczuć guz lub wtedy, gdy pojawią się intensywnie bóle lędźwi, regionalne węzły chłonne się powiększą, dojdzie do obrzęku kończyn. W wyniku przerzutów mogą także boleć kości.

Sposób leczenia jest zależny od kilku czynników

Wiele zależy od tego, na jakim etapie guz został wykryty oraz czy jest to rak naciekający czy nienaciekający. W tym drugim przypadku wykonywana jest elektroresekcja przezcewkowa guza, czyli mówiąc w skrócie – wycinanie guza. Na całkowite wycięcie pęcherza lekarza mogą się zdecydować, jeśli rak nacieka na inne tkanki. W leczeniu raka pęcherza stosuje się także immunoterapię, chemioterapię i radioterapię – wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Profilaktyka ma znaczenie

Przede wszystkim warto rzucić palenie. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia nie tylko raka pęcherza, ale także płuc, jamy ustnej czy krtani. Ogromne znaczenie ma także zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Wprowadzenie tych wszystkich zmian nie powinno jednak uśpić twojej czujność. Szybkie reagowanie na pierwsze, niepokojące sygnały jest kluczową kwestią w przypadku jakiejkolwiek choroby, a w szczególności raka.


 

Źródło: Zwrotnik Raka/Reader’s digest


Lifestyle

21 lekcji kosmetycznych, które odrobiłam tuż po 30-tce. Co warto wiedzieć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 stycznia 2018
Fot. iStock/gilaxia

Nigdy nie byłam specem urodowym, szczerze mówiąc wszystkie te kremy, balsamy, triki i zasady, których kobiety „w pewnym wieku” powinny się trzymać, miałam za nic. Cóż… do czasu. Zawsze przychodzi taki moment, że patrzysz w lustro i myślisz: „Ja pierdzielę, co tu się stało”. I odkrywasz, że nie wystarcza ci krem używany od lat… Że jednak czas potraktować siebie ciut bardziej uważnie.

21 lekcji kosmetycznych, które wyciągnęłam tuż po 30-tce

1. Im szybciej użyjesz kremu do oczu, tym lepiej. To nie musi być nic nadzwyczajnego i drogiego. Wszystkie kremy do oczu mają niemal identyczny skład, więc idź do najbliższej apteki, zamiast wydawać fortunę w sklepach kosmetycznych.

2. Brwi nadają kształt twojej twarzy, jeśli nie potrafisz sama ich zrobić – zgłoś się do specjalisty.

3. Możesz nie lubić pić wody, ale ważne jest, żeby twoja skóra i ciało były nawodnione. Zdecyduj się na lekko gazowaną lub z dodatkiem cytryny – mnie przekonała.

4. Zaczynaj dzień od szklanki wody z cytryną – po kilku tygodniach zauważysz, jak zmienia się twoja cera.

5. Zdaję sobie sprawie, że ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić po północy, gdy wracasz po imprezie do domu, jest umycie twarzy. Ale zrób to. Twoja twarz ci podziękuje.

6. Nie musisz każdego dnia robić sobie pełnego makijażu. Mniej nie znaczy gorzej.

7. Czasami najlepszym dodatkiem jest dobra para okularów przeciwsłonecznych.

8. Nie potrzebujesz wielofunkcyjnego podkładu, lepiej zainwestuj w dobry korektor. Będziesz wyglądać naturalnie, a kosmetyki nie zatkają twoich porów.

9. Żaden tusz nie jest wart fortuny. Odważnie sięgaj po te tańsze, naprawdę tusz za 20 złotych może okazać się nie lada odkryciem.

10. Jeśli jesteś z facetem, który nie lubi cię bez makijażu, daj sobie z nim spokój.

11. Nawilżaj. Nawilżaj. Nawilżaj.

12. Z miłości do wszystkiego, co dobre na tym świecie, korzystaj z kremów do opalania (nie tylko latem).

13 Przestudiuj swoją twarz. Poznaj swoją dobre i złe strony – co chcesz podkreślić, a co zlekceważyć?

14. Jesteś piękna z makijażem lub bez. I wiem, że to frazes, ale powinnaś w końcu w to uwierzyć.

15. Co jest lepsze niż posiadanie tysiąca kosmetyków? Posiadanie kilku sprawdzonych.

16. Nie potrzebujesz szuflad wypełnionych cieniami do powiek, różami, kredkami do oczu. Zainwestuj w podstawy i wyrzuć resztę (lub rozdaj znajomym).

17. Większość ludzi nie patrzy na twoje niedoskonałości. Prawdopodobnie nie zauważają nawet pryszcza na twoim czole, ponieważ sami obawiają się, jak wyglądają.

18. Makijaż ma być zabawą. Bądź kreatywna. Nie traktuj tego zbyt poważnie.

19. Nie ma co świrować z kolorami włosów, w tych najbliżej naturalnych wyglądasz najlepiej.

20. Kwa hialuronowy to przyjaciel kobiety.

21. Walczysz ze swoimi paznokciami, żeby wyglądały pięknie? Czasami lepiej pójść do kosmetyczki, już ona wie, co z nimi zrobić. A kto wie, może pokochasz hybrydy.


źródło: thougtcatalog.com

 


Zobacz także

10 sygnałów, że masz szczęśliwe życie (nawet jeśli teraz tego nie czujesz)

Akcja „Zęby na 6-tkę!” Tydzień I, wyzwanie #4

Dlaczego ukrywamy przed innymi nasze związki? Czasem zmusza nas do tego życie, czasem po prostu staramy się ochronić naszą miłość