Go to content

Sześć rzeczy, których używasz codziennie, a powinieneś czyścić częściej niż ci się wydaje

Fot. iStock / gradyreese

Na co dzień sprzątamy, ogarniamy mieszkanie tak, by można było się w nim spokojnie poruszać Jednym kurz przeszkadza bardziej, innym mniej, ale załóżmy, że ogólnie staramy się utrzymać porządek. Może się nam wydawać, że regularne sprzątanie wystarczy, ale prawdopodobnie większość z nas zapomina o rzeczach, które czyszczenia naprawdę wymagają i to częściej niż nam się wydaje.

Szczoteczka do zębów

Wszyscy wiemy, że aby mieć zdrowe zęby, powinniśmy je myć dwa razy dziennie. Tymczasem zapominamy zupełnie o czyszczeniu szczoteczki, po prostu ją wymieniamy raz na jakiś czas uważając, że to wystarczy.

Tymczasem powinniśmy umyć ją raz w tygodniu gorącą wodą z dodatkiem pasty do zębów. Szczoteczką wyczyścić całą powierzchnię łącznie z zakamarkami. Spłukać i zostawić do wyschnięcia. Albo dodać do czystego kubka płyn do płukania jamy ustnej i na całą noc włożyć do niego szczoteczkę.

Materac

Wiele osób nigdy nie czyściło swojego materaca, myśląc, że wystarczy tylko zmienić prześcieradło. A przecież to na materacu spędzamy od 6 do 8 godzin dziennie.

Powinniśmy pamiętać, że materace pochłaniają brud, kurz, pot i pozostałości organiczne, takie jak martwe komórki skóry i włosy. Wszystko to razem tworzy piękny dom dla roztoczy. Aby je zatrzymać i zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii lub zapalenia skóry, należy czyścić materac przynajmniej raz w miesiącu.

Jak to zrobić? Posyp sodą oczyszczoną cały materac. Rozpyl wodę tak, aby ją zwilżyć, ale by nie zmoczyć materaca. Odczekaj 15 minut, a następnie wyszoruj materac gąbką i wodą z mydłem. Spłucz i wysusz na świeżym powietrzu.

Pościel

Idealnie byłoby zmieniać pościel dwa razy w tygodniu, a przynajmniej raz. Zmiana pościeli sprawi, że materac będzie dłużej czystszy, a roztocza wolniej się będą rozwijać.

Buty

Dobrze wiemy, że aby zrobić na kimś dobre pierwsze wrażenie, powinniśmy mieć czyste buty. I tak, jak czyścimy je z zewnątrz, tak rzadko dbamy o środek. Tymczasem możesz użyć miękkiej, suchej szmatki ze specjalnym mydłem, co zabije bakterie i usunie pot powodujący nieprzyjemny zapach. Następnie spryskać buty dezodorantem do tego przeznaczonym i zostawić do wyschnięcia.

Szczotka do włosów

Możesz używać swojej szczotki do włosów codziennie, ale ona też musi być czyszczona raz na jakiś czas. Jeśli o to zadbasz, zapobiegniesz gromadzeniu się martwych komórek skóry, co z kolei sprawi, że twoje włosy będą zdrowsze.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Użyj szamponu rozcieńczonego w wodzie i zanurz w tej mieszance szczotkę na całą noc. Rano spłucz wodą.

Telefon komórkowy

Telefony są przy nas nieustannie – w pokoju, kuchni, łazience, są więc idealnym domem dla bakterii i wirusów. Aby zapobiec infekcji, należy codziennie czyścić telefon ściereczką z mikrofibry z użyciem kilku kropel płynu do czyszczenia okien. Codziennie.

I co wy na te rady? Zaskoczyło was coś?


źródło: Step to health