Lifestyle

Szczotką i pastą – Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka? Krótki poradnik dla rodziców

Redakcja
Redakcja
15 sierpnia 2019
Fot. iStock
 

Z myciem zębów dzieci często są na bakier, a wypracowanie poprawnych nawyków w najmłodszym wieku to podstawa, żeby higiena jamy ustnej była właściwie przestrzegana przez całe życie. Dlatego jako rodzic trzeba zmobilizować wszystkie siły i nauczyć swoją pociechę, po co właściwie i jak powinno się myć zęby. Jak temu podołać? I czy na pewno sam rodzic wie, jak bezpiecznie i skutecznie powinno się to robić?  

Zacznijmy od podstaw – jak często myć zęby i jaką szczoteczkę wybrać?

To oczywistości, ale powtórzmy. Szczotkować powinniśmy każdą powierzchnię zębów dwa razy dziennie, rano i tuż przed snem przez minimum dwie minuty. Podczas szczotkowania trzeba także pamiętać o delikatnym oczyszczeniu dziąseł. Stosowanie nici dentystycznej pomoże usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Kiedy należy zacząć szczotkowanie? Już od momentu pojawienia się pierwszego zęba! Na samym początku to rodzice oczyszczają zęby dziecka. Następnie, kiedy dziecko staje się starsze i sprawniejsze manualnie, kontrolują oni jakość szczotkowania.

Rodzice często zastanawiają się, jaką szczoteczkę powinni wybrać dla dziecka, które już zaczyna myć zęby samodzielnie. Otóż dzieci, mimo najlepszych chęci, mogą jeszcze mieć problemy z dokładnym oczyszczaniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów na przykładzie Oral-B dla dzieci powierdziło, że szczoteczka elektryczna dla dzieci usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej malucha niż zwykła manualna dziecięca szczoteczka do zębów[1]. Ponadto najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci posiadają szereg funkcji sprawiających, że szczotkowanie zębów przez dzieci staje się jeszcze bardziej efektywne, np. nowe szczoteczki Oral-B D100 Kids posiadają dwa tryby szczotkowania, tryb dzienny i tryb delikatnego czyszczenia specjalnie zaprojektowany by chronić dziecięce zęby i dziąsła.

Czy do mycia zębów potrzebna jest siła?

Prawidłowe mycie zębów nie oznacza jak najmocniejszego dociskania szczoteczki do powierzchni zęba. Nie musimy więc zamieniać się w Supermana, żeby zrobić to skutecznie. Zamiast mocnego szorowania, zastosujmy technikę dokładnego szczotkowania. To właśnie dokładność ma tutaj kluczowe znaczenie. Wytłumacz dziecku, że do właściwego mycia zębów ma wystarczająco dużo siły – tyle samo co mama i tata – i że jego zadaniem jest umycie każdego ząbka, aby dokładnie usunąć szkodliwą płytkę nazebną. Trzeba to oczywiście sprawdzić. Niech więc najpierw dziecko skontroluje, czy rodzic oby na pewno dobrze to zrobił, niech pomoże umyć pominęty ząb. Potem rodzic będzie mógł bez przeszkód zrobić to samo i w formie zabawy upewnić się, że higiena jamy ustnej jego pociechy będzie na właściwym poziomie.

Pasta – dużo czy mało?

Twoja pociecha, dumna i szczęśliwa, chce się pochwalić, jak pięknie umie już samodzielnie umyć zęby przed snem! Już wie, że to bardzo ważne, chce mieć ładne, zdrowe ząbki. „Mamo, tato, patrzcie!” – woła, wycisknają tubkę i… na szczoteczce ląduje ogromna ilość pasty. Brzmi znajomo? Choć wydawać by się mogło, że więcej pasty to lepsze mycie, to jednak w rzeczywistości zbyt duża ilość pasty nie jest wskazana przez ekspertów. Powoduje bowiem intensywne pienienie, które może zachęcać do szybszego wyplucia pasy i w efekcie szybszego skończenia szczotkowania. Jaka jest prawidłowa ilość pasty? Nie powinna ona pokrywać całej powierzchni włókien. Na przykład w przypadku szczoteczki elektrycznej przeznaczonej dla dzieci w wieku 3-5 lat ilość pasty powinna odpowiadać wielkości ziarnka groszku.

Kłopotliwa piana

Resztek pasty i powstałej w wyniku szczotkowania piany nie powinno się płukać, należy je po prostu wypluwać. Jedynie wargi z zewnątrz delikatnie obmywamy wodą. Dzięki temu bowiem substancje zawarte w paście, takie jak wzmacniający szkliwo fluor, mogą spełnić swoją funkcję i zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Nadmiarowi piany zapobiegnie wspomniane ograniczenie ilości używanej pasty. Jak zachęcić dziecko do zastosowania się do tej zasady? Konkurencja w pluciu wydaje się więc nieunikniona…

Świeć przykładem

Chociaż czasami – zwłaszcza z nastoletnimi dziećmi – możesz zwątpić w to, że jesteś ich idolem, uwierz, że dla Twojego dziecka podświadomie zawsze jesteś przykładem numer jeden. Twoje zachowania kształtują jego nawyki i obraz świata. Dlatego, chcąc wyrobić w dziecku nawyk codziennego szczotkowania zębów, sam musisz sumiennie go przestrzegać. Upewniaj się, że maluch widzi, jak szczotkujesz zęby, mów, kiedy idziesz to zrobić, a najlepiej myjcie zęby razem.

Wykorzystaj okazję do zabawy

Dwie minuty, zalecane jako minimalny czas szczotkowania zębów, dla najmłodszych mogą ciągnąć się w nieskończoność! Postaraj się więc urozmaicić dziecku tę czynność, żeby nie była tylko nudnym obowiązkiem. Wymyślaj zabawy, konkursy na najdokładniejsze mycie zębów albo korzystaj z dostępnych pomocy, takich jak aplikacja Disney Magic Timer od Oral-B. Po każdym szczotkowaniu  dziecko otrzymuje „naklejkę”, którą może umieścić w swoim wirtualnym albumie. Badanie potwierdziło, że dzięki aplikacji aż 90% dzieci zaczęło myć zęby dłużej[1]. Poprawne mycie zębów staje się warte zachodu!


[1] Na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474.

[2] Oral-B Kids Brushing Study

Artykuł powstał we współpracy z Oral-B


Lifestyle

Herbalife Nutrition przedstawia Tri Blend Select – pierwszy wegański koktajl w swojej ofercie

Redakcja
Redakcja
15 sierpnia 2019
Fot. iStock / CentralITAlliance
 

Herbalife Nutrition stworzył swój pierwszy wegański koktajl proteinowy Tri Blend Select, poszerzając w ten sposób portfolio firmy o produkty z sektora wellbeing. Tri Blend Select przeznaczony dla osób, dla których ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie.

Tri Blend Select zawiera unikalną kompozycję grochu, komosy ryżowej i siemienia lnianego, tworzących mieszankę proteinową wysokiej jakości.
W połączeniu z innymi składnikami dostarcza wszystkich aminokwasów egzogennych. Koktajl jest w 100% wegański, ma niską zawartość cukrów i niesamowity smak. Zawiera składniki pochodzące z naturalnych i ekologicznych źródeł, a jednocześnie dostarcza witaminę C i siedem kluczowych składników mineralnych, stanowiąc idealne rozwiązanie dla osób szukających naturalnego i wysokowydajnego odżywiania. Tri Blend Select, spożywany jako element zbilansowanego posiłku lub po treningu, przed i po południu, może przyczynić się do zwiększenia spożycia białek pochodzenia roślinnego.

Konrad Szałkiewicz, Dyrektor Generalny Herbalife Polska, mówi:
„W Herbalife Nutrition zawsze odpowiadamy na potrzeby konsumentów, oferując produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości i świetnie smakują! Tri Blend Select przeznaczony jest dla osób, które zdrowo się odżywiają, zwracają uwagę na skład produktów i są aktywne. Wpisuje się w nurt wellbeing, wpływający na dobre samopoczucie i pozwalający dbać o zdrowie.” 

Tri Blend Select o smaku bananowym będzie dostępny w Polsce od 6   sierpnia 2019.

Aby otrzymywać najświeższe informacje od Herbalife Nutrition, śledź nasz fan page, konto na Instagramie oraz odwiedzaj nutriportal.pl

Fot. Materiały prasowe


 

Artykuł powstał we współpracy z Herbalife Nutrition


Lifestyle

Dojrzały emocjonalnie – co to właściwie znaczy

Redakcja
Redakcja
15 sierpnia 2019
cera
Fot. iStock / BraunS

Dojrzałość to pożądana cecha w rekacji z innymi. Czy umiesz poradzić z sobie z zaangażowaniem, którego wymaga twój związek? Czy potrafisz wziąć odpowiedzialność za swoje działania? Czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie? Jeśli nie jesteś pewna, zastanów się nad poniższymi kwestiami.

Oto, jak możesz stwierdzić, czy ktoś jest emocjonalnie dojrzały:

1. Jest świadomy swojego miejsca 

Ludzie, którzy mają dobrze rozwiniętą dojrzałość emocjonalną, są w stanie znaleźć swoje miejsce pośród innych, zrozumieć swoje błędy i wziąć na siebie odpowiedzialność za to, w jakie interakcje wchodzą z innymi. Ludzie o niskiej dojrzałości emocjonalnej uważają, że świat kręci się wokół nich i nie muszą się zmieniać.

2. Najpierw zadaje pytanie, a potem mówi

Dojrzałość emocjonalna wymaga od ludzi słuchania i poznawania otaczającego ich świata, zanim zareagują. Osoby dojrzałe emocjonalnie są w stanie kontrolować swoje impulsy i są mniej podatne na wybuchy gniewu.

3.  Rozumie innych

Jeśli szukasz kogoś, z kim mogłabyś być w związku, umieść empatię wysoko na liście kontrolnej tego, czego oczekujesz od partnera. Umiejętność postawienia się na czyimś miejscu oznacza, że ​​można zrozumieć różne sytuacje, rozumieć różnorodne wyzwania i dogadać się z innymi w trudnych chwilach. Empatia nie oznacza słabości, ale umiejętność wspierania bliskich osób.

4. Rozumie, że popełnia błędy

Zastanawiasz się, czy ktoś cechuje się dojrzałością emocjonalną? Zaobserwuj, czy dana osoba potrafi przyznać się do błędów. Ludzie, którzy zawsze muszą mieć rację i uważają się za nieomylnych nie są dobrymi partnerami w związku.

5. Prosi o pomoc, kiedy jej potrzebuje

Bo to nie wstyd, ale oznaka odwagi przyznania się do błędu i trudnej sytuacji. Jeśli znalazłeś się w emocjonalnym bądz życiowym potrzasku, proś o pomoc, szukaj rozwiązań. Oczywiście nie chodzi o to, by cały czas polegać na innych i w ogóle nie radzić sobie z problemami, ale o to, by znać granice swoich możliwości.


Na podstawie: hackspirit.com


Zobacz także

Rezygnujesz z seksu podczas miesiączki? Już nie musisz! Z tymi tamponami możesz robić to bez obaw

Po czym poznasz, że jesteś silna? Słaby mężczyzna ma przy tobie tylko dwie możliwości: stać się silnym, albo odejść

Po czym poznasz, że jesteś silna? Słaby mężczyzna ma przy tobie tylko dwie możliwości: stać się silnym, albo odejść

Wszystkie kłamstwa narcyzów... Jak to z nimi jest naprawdę?

Wszystkie kłamstwa narcyzów… Jak to z nimi jest naprawdę?