Go to content

Szczoteczka soniczna, czy elektryczna? Co wybrać?

Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się nowoczesne szczoteczki do zębów. Przeczytaj więcej na temat działania szczoteczek elektrycznych i sonicznych i dowiedz się, która z nich lepiej sprawdzi się podczas codziennej pielęgnacji.

W sklepach obecnie znajduje się wiele różnych modeli szczoteczek do zębów, co niekiedy może znacznie utrudnić wybór tej odpowiedniej. Szczotki manualne coraz chętniej są zastępowane przez urządzenia elektryczne, w tym soniczne – warto podkreślić, że szczoteczki soniczne należą do rodziny szczoteczek elektrycznych, chociaż wyróżniają się nieco innym mechanizmem działania. Zastanawiasz się, która z nich będzie lepiej spełniać swoją rolę podczas codziennej higieny jamy ustnej? Zachęcamy cię do przeczytania artykułu, w którym przedstawiamy główne zalety obydwu modeli.

Szczoteczki elektryczne – charakterystyka i działanie

Szczoteczki elektryczne to urządzenia wyposażone w niewielki akumulator, który co pewien czas należy ładować za pomocą prądu. Jedna szczoteczka może służyć nawet kilku osobom – w takim przypadku wystarczy zmieniać jedynie jej końcówki. Są to urządzenia wyjątkowo skuteczne, gdyż doskonale radzą sobie z usuwaniem wszelkich zalegających w jamie ustnej nieczystości, w tym sprzyjających rozwojowi próchnicy bakterii. Obsługa szczoteczek elektrycznych jest bardzo prosta, a ich używanie naprawdę komfortowe: wystarczy nacisnąć jeden przycisk i szczoteczka wykonuje za nas praktycznie całą pracę.

W porównaniu do szczoteczek manualnych, elektryczne mają przewagę w postaci ilości ruchów wykonywanych w ciągu minuty. Myjąc zęby samodzielnie, wykonujemy ich maksymalnie około 240, natomiast używając szczotki elektrycznej, może być to nawet 40 000. Różnica jest więc ogromna i ma duże znaczenie, gdyż im więcej ruchów jest wykonywanych podczas mycia, tym lepszy efekt końcowy mycia otrzymamy.

Szczoteczki soniczne – działanie i zalety

Szczoteczki soniczne to najbardziej zaawansowane urządzenia elektryczne, przeznaczone do codziennej higieny jamy ustnej. Obecnie mają one wielu fanów na całym świecie, ze względu na swoją skuteczność oraz komfort użytkowania. Technologia soniczna oparta jest na działaniu fal dźwiękowych, które generowane przez szczoteczkę, poruszają jej włosiem w sposób wymiatający. Pozwala to na skuteczne rozbijanie łańcuchów bakterii zalegających w naszej jamie ustnej, co zapewnia wyjątkową czystość oraz ochronę przed próchnicą.

Do ich głównych zalet z pewnością można zaliczyć delikatność – szczoteczki soniczne są wyjątkowo łagodne dla dziąseł. Kolejnym atutem jest doskonałe radzenie sobie szczoteczek sonicznych z wieloma uciążliwymi problemami, do których zaliczyć można między innymi przebarwienia czy kamień nazębny. Systematyczne korzystanie z tego rodzaju szczoteczki sprawia, że nie tylko będziemy mogli cieszyć się białym i zdrowym uśmiechem, ale także zaoszczędzimy na wielu zabiegach wykonywanych w gabinecie dentystycznym, poprawiających estetykę naszych zębów.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać?

Jeżeli nie masz poważniejszych problemów ze stanem swojego uzębienia bądź dziąseł, możesz wybrać tradycyjny model elektryczny. Regularne mycie taką szczoteczką pozwoli ci zadbać o czystość jamy ustnej w wystarczający sposób oraz sprawi, że proces ten będzie przebiegał bardziej komfortowo, niż w przypadku używania szczoteczki manualnej. Jednak każdemu, kto ceni sobie profilaktykę na najwyższym poziomie oraz delikatność dla wrażliwych dziąseł, polecamy wybór szczoteczki sonicznej. To najdokładniejsze narzędzie, które oczyści ciasne zakamarki w jamie ustnej, pomoże usunąć kamień nazębny, a także nieestetyczne przebarwienia. Z tego względu, szczoteczka soniczna będzie także lepszym wyborem w przypadku osób noszących aparat ortodontyczny lub protezę.

Jak kupić najlepszą szczoteczkę?

Aby mieć pewność, że inwestujemy w dobry sprzęt, warto kupić go w większym sklepie z asortymentem elektronicznym lub na stronie internetowej marki Oclean pod adresem https://oclean.pl, która oferuje wybór wielu modeli szczoteczek sonicznych w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Wybierając szczoteczkę, należy zwrócić uwagę, aby posiadały kilka ważnych czynników, takich jak:

  • wydajny akumulator,
  • miękkie, zapobiegające podrażnieniom włosie,
  • duża częstotliwość ruchów,
  • możliwość zmiany programu czyszczenia.