Lifestyle Podróże

Szczecin, portowe miasto o wielu wyjątkowych obliczach

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2017
Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin
 

Szczecin to portowe miasto z ciekawą historią, które wbrew utartemu przekłamaniu, wcale nie leży bezpośrednio nad morzem. Co prawda toczą się o to formalne spory, jednak do najbliższej plaży nad Bałtykiem szczecinianie mają „jedyne” 65 km w linii prostej. Tramwajami miejskimi nie uda się wam tam dotrzeć 🙂 

Na szczęście to dumne miasto Gryfa i Szczecińskiej Pogoni ma do zaoferowania przyjezdnym coś więcej, niż znaczna odległość od linii brzegowej Bałtyku. W tym miejscu nie można się nudzić. Szczecin obfituje w wiele atrakcji i pięknie zachowanych budynków, które świadczą o wyjątkowej pomorsko-prusko-polskiej historii tego miejsca, oraz smaków, którymi od lat cieszą się miejscowi i przyjezdni.

Paszteciki i paprykarz — to trzeba spróbować

Pierwsze, co wpada do głowy na myśl o kulinarnym Szczecinie, to (nie inaczej!) paprykarz szczeciński. To oryginalne w smaku połączenie ryżu, pomidorów, przypraw i ryb, wzorowane na pewnej afrykańskiej potrawie, którą zachwycili się marynarze podczas dalekiego rejsu. Koniecznie spróbujcie, nie możecie tego pominąć, bo jest to produkt tradycyjny dla miasta, którego mieszkańcy, m.in. rybołówstwem trudnili się przez wieki. Innym sztandarowym produktem kojarzonym ze Szczecinem, jest pasztecik, czyli drożdżowe ciasto z nadzieniem (najczęściej wieprzowina połączona z wołowiną, kapusta z grzybami bądź ser i pieczarki). To grzech być tutaj i nie skosztować gorącego pasztecika z czerwonym barszczem. Zaryzykuję stwierdzeniem, że ta przekąska jest kultowa i lepiej się nie przyznawać, że jest się szczecinianinem, który pasztecika nie jadł. Miejsc wartych polecenia na długie biesiady i szybkie przekąski jest znacznie więcej, jednak niech każdy poszukuje ich zgodnie ze swoim apetytem. A gdy brzuchy już napełnione, czas rozejrzeć się po mieście.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Zabytki to nie wszystko

Najczęstsze pytanie, jakie słyszą miejscowi od turystów, brzmi „którędy do Zamku Książąt Pomorskich?”. I tam najczęściej trafiają wycieczki. Nie ma co się dziwić, bo ta niegdysiejsza rezydencja tutejszych książąt, pięknie zarysowuje się na tle panoramy miasta. A ten, kto przechadza się po tętniącym kulturalnym życiem dziedzińcu zamku, wędruje również w kierunku niedalekich Wałów Chrobrego, zwanych dawniej Tarasami Hakena, z których można obserwować rozległą panoramę na Odrę i port. Są one uważane za jedne z piękniejszych miejsc widokowych w Europie i zdecydowanie urody temu miejscu nie można odmówić. Oczywiście zabytków jest znacznie więcej i ten, kto szuka historii, znajdzie ją, ale gości czekają też inne, bardziej współczesne atrakcje w stolicy Pomorza Zachodniego.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Bulwary pachnące czekoladą

Szczecińskie bulwary to nowa atrakcja przeznaczona dla mieszkańców, turystów oraz żeglarzy. Nie ma lepszego miejsca od rozpoczęcia wycieczki po mieście. To tam można zacumować swoją łódkę i wybrać się na spacer po Szczecinie, a przy okazji obejrzeć ciekawe eksponaty znajdujące się w Alei Żeglarzy. Miejsca skąd szczecinianie ruszali kiedyś po morską przygodę. Bulwary są tym bardziej atrakcyjne, dzięki unoszącemu się wokół zapachowi kakao i czekolady. Charakterystyczna woń to efekt produkcji czekolady pobliskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Cukierniczego Gryf S.A. Tej nietypowej miejskiej aromaterapii doświadczyć można najintensywniej właśnie na bulwarach. To dzięki niej ludzie spacerujący brzegiem Odry są  zawsze uśmiechnięci i zadowoleni.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Miejska Strefa Letnia — kto szuka plaży, ten nie będzie zawiedziony

Miejska Strefa Letnia to miejsce, które na mapie Szczecina pojawiło się w roku 2016 wraz z wysypaniem na Wyspie Grodzkiej 1500 ton piachu. Wcześniej zebrano i wywieziono z tego miejsca około 80 ton odpadów.

Na odgrodzonym terenie o powierzchni ponad 6300 m2 ustawione zostały parasole, leżaki, hamaki i… naturalne palmy. Ale słońce, kurtyna wodna, boisko do siatkówki plażowej i zimne napoje to nie wszystko… Strefa to także – a może przede wszystkim – szereg atrakcji, imprez i animacji, które przyciągają w to miejsce zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodych ludzi szukających oryginalnego miejsca na spotkanie ze znajomymi. A że miejsce to jest oryginalne zaświadczy każdy, kto choć raz widział panoramę Szczecina z perspektywy Wyspy Grodzkiej.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Miejska Strefa Letnia czynna jest codziennie w sezonie letnim. Od niedzieli do czwartku miejsce otwarte jest w godzinach 10.00 – 22.00, zaś w piątki i soboty MSL zaprasza od 10.00 do północy. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Filharmonia Szczecińska, współczesna duma miasta

Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej to prawdziwa perła oraz nowa ikona architektury Szczecina. Dla tysięcy melomanów, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych. Najcenniejszy laur to Nagorda Miesa van der Rohe 2015-najlepszy budynek Europy.

Fot. Radek Kurzaj / filharmonia.szczecin.pl

Fot. Radek Kurzaj / filharmonia.szczecin.pl

Swoją formą nawiązuje on do krajobrazu Szczecina i bezpośredniego otoczenia, gdzie budynki posiadają wielospadkowe dachy a między nimi widać wieże kościołów. Sposób konstruowania elewacji podkreśla kierunki pionowe i strzelistość bryły. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe: symfoniczna oraz kameralna, które mieszczą w sumie ponad 1100 osób.

Obiekt stanowi przestrzeń publiczną otwartą i dostępną dla odwiedzających. Poziom parteru – hall wejściowy, kasy, stoisko z płytami i wydawnictwami muzycznymi, a także kawiarnia, mają zachęcać do odwiedzenia i dłuższego pozostania w gmachu. Na trzecim piętrze znajduje się przestrzeń wystawiennicza umożliwiająca organizowanie wystaw i imprez artystycznych. Dodatkowo w budynku znajdują się dwie kondygnacje podziemne z parkingami na ponad 150 pojazdów.

Szczecińska Wenecja 

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą na wysokości ul. Kolumba (kilkadziesiąt metrów od Dworca Głównego) to niepowtarzalne miejsce Szczecina. Zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży, były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającej w kierunku Tamy Pomorzańskiej. Wyrastające prosto z wody imponujące budynki stanowią obowiązkowy punkt na trasie kajakowych wycieczek po Odrze. To tak na dobry początek, bowiem w przyszłości to miejsce to ma być odrestaurowane, co więcej, cały Szczecin ma potencjał, by zostać Wenecją Północy.

Ogród różany znów tętni życiem 

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Popularna Różanka założona została w 1928 r. i czasy  II wojny światowej przetrwała w stanie nienaruszonym.  Od lat 70-tych zaczęła popadać w ruinę aż w latach 2006-2007 przeprowadzono odbudowę ogrodu w stylu z lat trzydziestych. Zasadzono tu ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach, wykonano schody, alejki oraz plac zabaw. Prócz kwiatów występują tutaj również egzotyczne drzewa i krzewy posadzone w czasie zakładania ogrodu. W sezonie letni popularna „Różanka” tętni życiem. Odbywają się tu bezpłatne wydarzenia skierowane do wszystkich mieszkańców i turystów – koncerty, warsztaty dla dzieci czy potańcówki dla seniorów.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Szczecin to wyjątkowe miasto, które oferuje wiele atrakcji zapadających w pamięć. Czas przywrócić stolicę Pomorza Zachodniego, należne jej miejsce na turystycznej mapie Polski. Udanego urlopu w Szczecinie!


 

źródło: Materiały promocyjne UM Szczecin

 


Lifestyle Podróże

Lubisz profesjonalny manicure? Bądź ostrożna, dermatolodzy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2017
Fot. iStock / LeszekCzerwonka
 

Zadbane paznokcie i nawilżona skóra dłoni, to wizytówka każdej kobiety. Większość z nas to zwolenniczki różnorodności kolorów na paznokciach, które przyciągają wzrok i cieszą estetycznym wyglądem. Najczęściej ich wygląd powierzamy specjalistom, ze względu na profesjonalne wykonanie i brak czasu w domowych warunkach na częste wykonywanie poprawek przy korzystaniu ze zwykłych lakierów do paznokci.

Dermatolodzy ostrzegają 

Idąc do gabinetu kosmetycznego liczymy na to, że usługa zostanie wykonana profesjonalnie, z przestrzeganiem wszelkich standardów higieny. Dzięki temu wyjdziemy z gabinetu w pełni usatysfakcjonowani, jednak w praktyce różnie bywa, a przyznacie, że my same rzadko na higienę pracy kosmetyczki rzadko zwracamy uwagę. A przecież w konsekwencji zaniedbań i wykorzystywania kiepskiego sprzętu mogą pojawić się kłopoty zdrowotne. Dermatolodzy ostrzegają, że lampy UV używane przez kosmetyczki, mogą powodować nowotwór skóry. Ale to nie wszystkie zagrożenia związane z upiększaniem rąk.

Dermatolodzy szczególną uwagę zwracają na manicure hybrydowy, który polega na nałożeniu na płytkę paznokcia specjalnego lakieru, który utwierdza się za pomocą lampy UV. Właśnie jej regularne zastosowanie może wpływać na powstanie nowotworu skóry. Poza tym regularne promieniowanie UV postarza skórę. Miłośniczki hybryd po kilku latach regularnego stosowania, mogą zniszczyć skórę dłoni. Oczywiście taka pesymistyczna wersja może zaistnieć jedynie przy nadużywaniu tego typu rozwiązań i raczej mało kto używa lamp częściej niż raz na rzeczone 3 tygodnie.

Rękawiczki mogą pomóc

Na szczęście jest proste rozwiązanie — specjaliści zachęcają do korzystania z ochronnych rękawiczek, przy jednoczesnym odcięciu końcówek palców. Dzięki temu lakier zostanie utwardzony, a skóra zabezpieczona przed szkodliwym promieniowaniem. Dermatolodzy zwrócili również uwagę, aby przyjrzeć się, czy narzędzia są dobrze zdezynfekowane, by nie zarazić się bakteriami lub grzybami. Jeśli macie problem ze skórkami, nie wycinajcie ich, a jedynie przesuwajcie skórkę z paznokcia, zapobiegając tym samym urazom i możliwości zakażenia.


 

źródło: www.o2.pl


Lifestyle Podróże

Regulamin konkursu „Jakim typem słodyczy jesteś?”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 sierpnia 2017
Fot. iStock / g-stockstudio

Regulamin konkursu „Jakim typem słodyczy jesteś?”

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE „Jakim typem słodyczy jesteś?”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Konkursu pod nazwą Konkurs „Jakim typem słodyczy jesteś?” zwanego dalej „Konkursem”, jest portal Oh!me, Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie  od 03.08.2017 r. do 17.08.2017 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Oh!me do dnia 21.08.2017 roku.
 3. Sponsorem nagród w Konkursie jest axami24.pl – zwany dalej Sponsorem.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl.

 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsora nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich.

 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. W komentarzu do artykułu KONKURS wykonaj zadanie konkursowe:

  „Gdybyś miała opisać siebie w roli słodkości, byłabyś słodką landrynką, czekoladą z chilli, czy kandyzowaną wiśnią na eleganckim torcie? A może drzemie w tobie zupełnie inna i tajemnicza słodycz? Napisz nam o tym! W komentarzu do tego artykułu napisz: „Jakim typem słodyczy jesteś?”.

 1. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania Organizatora.
 2. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu pierwszy zapisany komentarz.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 2 laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 21.08.2017 roku  na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

 1. Sponsorem nagród w Konkursie jest axami24.pl.
 2. Laureatami Konkursu zostaną 2 osoby, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.

  1 x komplet  Creme Brulee V-7870 top + V-7878 stringi marki AXAMI z najnowszej kolekcji Candy Shop

  1 x zmysłowe pończochy V-7834 AXAMI z najnowszej kolekcji Candy ShopWyróżnienie:

 3. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.
 4. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.
 5. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne z prawem do wykorzystania jej przez Organizatora w celach promocyjnych.
 6. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.
 7. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom przez Sponsora za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub kurierską w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

 1. Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.
 2. Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.
 4. Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

 1. W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.
 2. Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.
 3. Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.
 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).

 


Zobacz także

7 stylów nieudanego odpuszczania

7 stylów nieudanego odpuszczania. Czyli, jak tego nie robić

11 wskazówek, które pozwolą określić, czy jesteś osobą nadwrażliwą emocjonalnie

Dlaczego najlepszy moment w życiu to ten, w którym nie jesteś zakochany