Go to content

„Ślepa” miłość. Kiedy nie wiesz jaki naprawdę jest ten, kogo kochasz

Fot. iStock/nd3000

Czasami zakochujemy się tak mocno, że naszą miłość można nazwać bezgraniczną. Ukochana osoba sprawia, że dosłownie zapominamy o wszystkim, co było dla nas ważne. Dla niego/dla niej zmieniamy nasze życie i staramy się, ze wszystkich sił, żeby nam się udało, żeby ta relacja trwała. Zapominamy się do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie życia bez naszego partnera. Ale przecież wcześniej, przed tym związkiem, też byliśmy szczęśliwi… Czasem kochamy kogoś tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć go takim, jakim naprawdę jest.

Jak to się dzieje? Tworzymy sobie rodzaj nieobiektywnej refleksji w naszym umyśle. Chodzi o ślepą miłość, miłość, która idealizuje osobę, którą kochamy. Jesteśmy gotowi oddać jej wszystko, zapominając o sobie.

Ślepa miłość: kiedy idealizujemy osobę, którą kochamy

Kiedy kochasz „ślepo”, wyolbrzymiasz pozytywne cechy danej osoby i przestajesz cenić swoje własne. Uważasz, że on jest doskonały. Czujesz się dobrze, ponieważ jesteś z kimś niesamowitym, kto wydaje ci się wręcz „nieosiągalny”. Ta relacja to spełnienie marzeń.

Psychologia mówi, że idealizowanie jest mechanizmem obronnym. Innymi słowy, używamy go, aby ułagodzić to, co nas dręczy. Poprzez ten mechanizm obronny wypełniamy część naszych potrzeb; przestajemy czuć się samotni lub pozbawieni motywacji, ponieważ postrzegamy się wzajemnie jako uzupełnienie. Ta miłość wypełnia wszystkie nasze puste przestrzenie.

Ślepa miłość, miłość za wszelką cenę

Idealizacja drugiej osoby, oprócz niedoceniania samego siebie, sprawia, że ​​wiele osób angażuje się zbyt mocno w relację. Kiedy dajemy wszystko, co mamy innym, stawiając się na samym dole, stajemy się całkowicie bezbronni. Jeśli będziemy mieli szczęście, nic złego się z nami nie stanie. Ale jeśli spotkamy kogoś o niezbyt szlachetnych zamiarach, szykuje się katastrofa

Kiedy kocham ciebie bardziej niż siebie

Gdy bliska osoba staje się pod każdym względem ważniejsza niż ty, pojawia się brak równowagi. Nagle:

  • Zapominasz, kim naprawdę jesteś
  • Pozwalasz partnerowi na lekceważenie
  • Spada twoja samoocena
  • Nie wiesz, co zrobić, jeśli nie twojego partnera w pobliżu
  • Żyjesz jego życiem

Jestem zakochany… w miłości

Ślepa miłość może również pojawić się, gdy jesteśmy zakochani w samej idei miłości. Co to znaczy? Jest to sytuacja, w której miłość stanowi jedyny sens naszego życia. Nie jest wówczas ważne, w kim się zakochujemy, chcemy po prostu kochać. Innymi słowy, szukamy związku za wszelką cenę, ponieważ uważamy, że jest to właściwa droga do znalezienia szczęścia. Jesteśmy tak zajęci spełnianiem naszych oczekiwań w miłości, że nie poświęcamy czasu na wzajemne poznanie się. Wszystko natychmiast wydaje nam się piękne i fantastyczne. Fantazje karmią twoją duszę, aż bańka mydlana pęka i otwierasz oczy. Zdezorientowany i posiniaczony. W tym przypadku nie idealizujesz osoby, idealizujesz miłość.

Jak kochać świadomie

Miej głębszy kontakt z samym sobą

Musisz zwracać uwagę na swoje uczucia i emocje. W ten sposób nie zapomnisz, że jesteś ważny i wyjątkowy dla ludzi, którzy cię kochają. I możesz naprawdę pokochać kogoś takim, jaki jest naprawdę, a nie twoje wyobrażenie o nim.

Ustaw granice

Musisz wiedzieć, czego chcesz i jasno powiedzieć o tym partnerowi. Musisz być asertywny. Ważne jest, aby wiedzieć, że ukochana osoba ma tyle cech, co wad. Nie „odczłowieczaj” partnera.

Nie przekraczaj swoich możliwości

Oferuj, co możesz, nie zapominając o sobie. Miłość do drugiej osoby nie oznacza poświęcenia dla niej wszystkiego. Można kochać, troszcząc się również o siebie.


Na podstawie: nospensees.fr