Go to content

Słabo ściskasz dłoń na powitanie? Uważaj, to może być objaw groźnej choroby

Fot. iStock/DjelicS

Czy wiecie, że słaby uścisk dłoni może być wczesnym objawem choroby serca? Naukowcy znaleźli powiązanie między uściskiem dłoni a niepożądanymi zmianami w strukturze i funkcji serca.

Eksperci twierdzą, że to w jaki sposób podajemy rękę na powitanie, może być używane jako szeroka miara zdrowia naszego serca. Badacze przeanalizowali stan serca prawie  5000 uczestników badania w wieku od 40 do 69 lat. Wśród nich były osoby, których uścisk dłoni przypominał imadło. w tym u osób z dyskietkami i uściskami podobnymi do imadła. Okazało się, że silniejszy uścisk związany był z większą ilością krwi pompowanej przez serce i zdrowszym mięśniem sercowym, co zmniejsza ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary.

Osoby, u których stwierdzono słaby uścisk dłoni, miały powiększone, uszkodzone serce.  o słabych uściskach dłoni mieli większe powiększone, uszkodzone serca.

Profesor Steffen Petersen, która przewodziła zespołowi z uniwersytetu Queen Mary w Londynie, powiedziała, że siła uchwytu dłoni jest niedrogim, powtarzalnym i łatwym do wdrożenia sposobem do identyfikowania osób o wysokim ryzyku chorób serca. Oczywiście, nie chodzi o to, żeby teraz biec do lekarza, bo wydaje się nam, że zbyt lekko ściskamy dłoń. Jeśli jednak coś nas niepokoi, zawsze warto porozmawiać ze specjalistą.


źródło: Huffington Post