Lifestyle

Skuteczne sposoby na wypadanie włosów

Redakcja
Redakcja
26 sierpnia 2021
Young beautiful happy woman with long curly hair posing on a top of the mountain with sea view.
 

Nawet 20% dorosłych kobiet w Polsce zmaga się z nadmierną utratą włosów. Statystyki te w przypadku mężczyzn są jeszcze wyższe, co tylko pokazuje, że jest to problem dość powszechny. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, od zmian hormonalnych, po niewłaściwą pielęgnację. Jak wzmocnić włosy i ograniczyć ich wypadanie? Podpowiadamy, po jakie kosmetyki warto sięgnąć!

Wypadanie włosów a niewłaściwa pielęgnacja

Przyczyny wypadania włosów nie zawsze związane są z kwestiami genetycznymi czy hormonalnymi. Bardzo często winny jest temu nasz tryb życia, a zwłaszcza uboga w witaminy dieta. Jeszcze częściej przyczynę nadmiernego wypadania włosów stanowi nieodpowiednia pielęgnacja. Co to jednak znaczny “nieodpowiednia”?

Nawet tak z pozoru nieistotna czynność, jak upinanie włosów, może mieć duże znaczenie. Jeśli często upinasz włosy w kok lub w kucyk, to możesz w ten sposób nadwyrężać skórę głowy, a tym samym przyczynić się do zaniku mieszków włosowych. Zbyt ciasne upięcia skutkują także uszkodzeniami mechanicznymi, a te ogólnym osłabieniem włosów.

Wpływ na kondycję włosów mają również zabiegi stylizacyjne – tapirowanie, suszenie, prostowanie. Szczególnie szkodliwe może być zbyt częste farbowanie, które narusza strukturę włosów, a tym samym zwiększa ryzyko ich wypadania.

Sięganie po niektóre kosmetyki też może być powodem nadmiernego wypadania włosów. Dzieje się tak m.in., gdy często stosujesz lakiery do włosów. W ich składzie znajdują się wielkocząsteczkowe polimery, które prowadzą do wysuszenia włosów.

Sposoby na wypadanie włosów

W jaki sposób ograniczyć wypadanie włosów? Jeśli podejrzewasz, że przyczyną osłabienia Twoich włosów jest niewłaściwa pielęgnacja, to warto zacząć od zabiegów pielęgnacyjnych, które mają na celu je wzmocnić. Co na wypadanie włosów okaże się dobrym wyborem?

Masaż głowy sposobem na wypadanie włosów?

Czy wiesz, że masaż głowy może ograniczyć wypadanie włosów? Stymuluje on mikrokrążenie skóry głowy i dotlenia ją, a dzięki temu widocznie wzmacnia włosy na całej długości. Efekty zapewni jednak wyłącznie masaż przeprowadzany regularnie, czyli ok. 2 razy w tygodniu.

Wcierka przeciw wypadaniu włosów

Połączenie masażu głowy i zastosowania odpowiedniego kosmetyku, to przepis na wzmocnienie mieszków włosowych. Polecamy zwłaszcza naturalną wcierkę przeciw wypadaniu włosów Neboa. Co ją charakteryzuje? Jej formuła wzbogacona jest o postbiotyk i prebiotyk, dzięki czemu odczuwalnie wzmacnia włosy i skórę głowy, jednocześnie chroni ją przed absorpcją zanieczyszczeń. Wcierka marki Neboa bazuje na naturalnych substancjach – stanowią one 97% składu kosmetyki. Wśród nich warto wymienić kofeinę i ekstrakt z kwiatów arniki górskiej. Obie te substancje ograniczają wypadanie włosów, gdyż wykazują działanie pobudzające, a przy tym intensywnie odżywiają mieszki włosowe.

Wcierka Neboa jest łatwa w użyciu, ponieważ ma formę sprayu. Wystarczy zatem rozpylić ją u nasady, a następnie wetrzeć preparat w skórę głowy. Warto także dodać, że opakowania kosmetyków marki Neboa produkowane są z plastiku pochodzącego z recyklingu, a dokładniej mówiąc, z plastiku odławianego z oceanów. Wybór jej produktów to zatem wsparcie działań proekologicznych.

Wcierkę przeciw wypadaniu włosów oraz inne kosmetyki Neboa znajdziesz w drogeriach Rossmann.

Nawilżenie włosów to ich wzmocnienie

Przerzedzenie fryzury może być spowodowane brakiem nawilżenia włosów. Co można więc zrobić, aby je nawilżyć? I w tym przypadku konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie kosmetyki do włosów. Będą to głównie odżywki, w których składzie znajdują się naturalne oleje, np. olej z pestek winogron czy olej kokosowy.

Czego unikać, aby nie osłabiać włosów?

Wiesz już, co robić aby ograniczyć wypadanie włosów. A czego robić nie należy?

 • Nie związuj włosów w ciasne upięcia – poluzuj upięcie, gdy czujesz, że skóra głowy jest zbyt ściągnięta.
 • Nie owijaj mokrych włosów ręcznikiem – osusz je ręcznikiem papierowym lub zwykłym ręcznikiem, ale bardzo delikatnie.
 • Nie susz włosów gorącym nawiewem – zastąp go chłodnym strumieniem powietrza.
 • Nie myj włosów gorącą wodą – przyspiesza to przetłuszczanie się włosów.

Jeśli przyczyną wypadania włosów jest niewłaściwa pielęgnacja, to wystarczy wdrożyć kilka zmian, aby odczuć różnicę. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków będzie w tym przypadku kluczowe.


Lifestyle

Jakie są emocjonalne i behawioralne zmiany nastolatka z depresją?

Redakcja
Redakcja
26 sierpnia 2021
 

Depresja to poważny problem ze zdrowiem psychicznym, który powoduje uporczywe uczucie smutku i utratę zainteresowania aktywnością. Wpływa na to, jak człowiek myśli, czuje się i zachowuje, i może powodować problemy emocjonalne, funkcjonalne i fizyczne. Chociaż problem ten może wystąpić w dowolnym momencie życia, objawy mogą być różne u nastolatków i dorosłych.

Objawy

Kwestie takie jak presja rówieśników, oczekiwania akademickie i zmieniająca się fizyczność mogą przynieść nastolatkom wiele wzlotów i upadków. Niemniej dla niektórych upadki są czymś więcej niż tylko chwilowymi uczuciami – są bowiem objawem depresji.

Oznaki i objawy depresji nastolatków obejmują zmianę poprzedniego nastawienia i zachowania, które mogą powodować znaczny stres i problemy w szkole, domu, w życiu społecznym lub w innych dziedzinach życia.

Więcej na temat objawów możecie przeczytać tutaj: https://hh24.pl/objawy-depresji-dzieci/

Zmiany emocjonalne

Mogą mieć różne nasilenie, ale zmiany nastolatka mogą obejmować poniższe przykłady. Emocjonalne tyczą się:

 • uczucia smutku, które mogą obejmować płacz bez wyraźnego powodu,
 • frustracji lub gniewu, nawet z powodu drobnych spraw,
 • poczucia beznadziejności lub pustki,
 • rozdrażnienia lub zirytowanego nastroju,
 • utraty zainteresowania lub przyjemności w zwykłych czynnościach,
 • utraty zainteresowania rodziną i przyjaciółmi lub konfliktu z nimi,
 • niskiej samooceny,
 • poczucia bezwartościowości lub winy,
 • fiksacji na temat przeszłych niepowodzeń lub przesadnego samoobwiniania się,
 • ekstremalnej wrażliwości na odrzucenie lub porażkę,
 • kłopotów z myśleniem, koncentracją, podejmowaniem decyzji i zapamiętywaniem rzeczy.

Zmiany behawioralne

Zmiany behawioralne obejmują:

 • zmęczenie i utratę energii,
 • bezsenność lub za dużą ilość snu,
 • zmiany apetytu — zmniejszenie go i utrata masy ciała lub zwiększone pragnienie jedzenia i przyrost masy ciała,
 • używanie alkoholu lub narkotyków,
 • pobudzenie lub niepokój — na przykład chodzenie, załamywanie rąk lub niezdolność do siedzenia w miejscu,
 • spowolnione myślenie, mówienie lub ruchy ciała,
 • częste skargi na niewyjaśnione bóle ciała i bóle głowy, które mogą obejmować częste wizyty u pielęgniarki szkolnej,
 • izolację społeczną,
 • słabe wyniki w nauce lub częste nieobecności w szkole,
 • wybuchy gniewu, destrukcyjne lub ryzykowne zachowanie,
 • samookaleczenie.

Jak zdiagnozować depresję?

Często samodzielnie mamy problem z jednoznaczną diagnozą odnośnie naszego stanu zdrowia. Jeśli rodzina, czy przyjaciele zauważą, że dana osoba faktycznie ma problemy natury psychicznej, niezbędna będzie rozmowa i zalecenie udania się do specjalisty. Jednocześnie nastolatek może samodzielnie szukać pomocy, m.in. za pośrednictwem aplikacji oferującej wsparcie psychologiczne, czy psychiatryczne.

Podsumowanie

Depresja wśród młodzieży jest problemem, który w żadnym razie nie może być bagatelizowany. Tym bardziej, gdy mowa o osobach w tak młodym wieku, jeszcze nieukształtowanych psychicznie i wrażliwszych na potencjalne problemy. Kluczowe jest sprawne sięgnięcie po specjalistyczną pomoc i wsparcie na każdym kroku.


Lifestyle

Okulary plusy czy minusy – jakie powinienem kupić?

Redakcja
Redakcja
26 sierpnia 2021

Okulary korekcyjne oznaczane są jako plus albo minus – i to mówi wiele na temat tego, jaką wadę wzroku korygują. „Minusy” dedykowane są pacjentom z krótkowzrocznością, a „plusy” są noszone przez osoby z dalekowzrocznością. Niekiedy te wady wzroku określane są jako wada wzroku minus i wada wzroku plus. Jakie są kryteria dopasowania okularów do wady wzroku?


Jak dopasować okulary do wady wzroku?

Osoby doświadczające pogorszenia wzroku powinny udać się do optometrysty w celu zbadania wzroku. Specjalista określi, jakiego typu wada wzroku występuje i jakie należy nosić okulary – plusy czy minusy. Okulary plusy przeznaczone są dla osób dotkniętych dalekowzrocznością, a minusy – dla osób z krótkowzrocznością. Oczywiście krótkowzroczność i dalekowzroczność to nie jedyne wady wzroku. Często pojawiającą się wadą wzroku jest też astygmatyzm, związany z nieprawidłową krzywizną rogówki. Prawidłowa rogówka ma kształt przypominający sferę, a w przebiegu astygmatyzmu powierzchnia rogówki jest asferyczna. Wydłużeniu rogówki towarzyszy nieprawidłowe załamywanie światła – promienie rozpraszają się, dając nieostry i rozmazany obraz. Taka wada wzroku wymaga specjalnej korekty – wskazane jest noszenie okularów z soczewkami cylindrycznymi. Mają one różną moc załamywania światła w płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Kolejna wada wzroku, która wymaga skorygowania odpowiednimi okularami to prezbiopia, czyli starczowzroczność. Ta wada cechuje zaburzeniem akomodacji oka i postępuje wraz z wiekiem. Aby przywrócić komfort widzenia, konieczne jest zastosowanie szkieł progresywnych, których cechą charakterystyczną jest różna moc optyczna w poszczególnych obszarach soczewki okularowej. Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie zarówno obiektów dalekich, bliskich i pośrednich. To właśnie takie okulary umożliwiają skorygowanie jednocześnie wady plus i minus.

Okulary plusy – skuteczne korygowanie dalekowzroczności

Wada wzroku plus określana jest mianem nadwzroczności lub dalekowzroczności. Polega ona na tym, że zachowane jest wyraźne widzenie odległych przedmiotów, natomiast problematyczne staje się czytanie, praca na komputerze czy wyraźne widzenie obiektów znajdujących się blisko twarzy. Zazwyczaj dalekowzroczność diagnozowana jest u osób dojrzałych i bardzo często współwystępuje ze starczowzrocznością. Wynika to z faktu, że dalekowzroczność może rozwijać się bardzo powoli i nie dawać żadnych objawów aż do momentu, gdy dodatkowo pojawi się problem z akomodacją oka. W przypadku dzieci może wystąpić dalekowzroczność fizjologiczna, która powinna ustępować samoistnie wraz z wiekiem. Jeśli jednak dalekowzroczność u dziecka nadal się utrzymuje, nie zawsze wymaga korygowania wzroku przy pomocy okularów – takie rozwiązanie stosowane jest u tych dzieci, u których wada wzroku jest większa niż + 3 dioptrie.

A skoro jesteśmy już przy określaniu wielkości wady wzroku – uwzględniając stopień zaawansowania wady wzroku wyróżnić można:

 • dalekowzroczność niska do + 2 dioptrii,
 • dalekowzroczność umiarkowana od +2 do +5 dioptrii,
 • dalekowzroczność wysoka powyżej +5 dioptrii.

Dalekowzroczność korygowana jest przy pomocy okularów „plusów”. Ich działanie polega na takim skorygowaniu załamywania światła padającego na oko, aby nie załamywało się ono za siatkówką, a na niej. Więcej o dalekowzroczności i sposobach jej korygowania możesz przeczytać tutaj.

Okulary minusy do korygowania krótkowzroczności

Krótkowzroczność, czyli wada wzroku minus oznacza wyraźne widzenie obiektów bliskich i problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko. Zazwyczaj taka wada wzroku spowodowana jest wydłużeniem gałki ocznej lub nadmierną wypukłością rogówki.

Uwzględniając stopień zaawansowania wady, wyróżnić można:

 • krótkowzroczność niska do -3 dioptrii,
 • krótkowzroczność umiarkowana od -4 do -7 dioptrii,
 • krótkowzroczność wysoka powyżej -7 dioptrii.

Krótkowzroczność korygowana jest przy pomocy okularów „minusów”, których rolą jest skorygowanie kąta załamywania światła tak, aby promienie przecinały się na siatkówce, a nie przed nią. Krótkowzroczność bardzo często diagnozowana jest u dzieci. Więcej informacji o krótkowzroczności można znaleźć tutaj.


Zobacz także

Nastolatek na zdalnym, czyli samotność we własnym domu. Jeśli widzisz te objawy, działaj natychmiast

30 pozytywnych myśli na czasy kryzysu. Nie poddajemy się!

Radość Życia

10 kroków, dzięki którym zadbasz o swoją Radość każdego dnia!