Go to content

Jak się kogoś pozbyć ze swojego życia. Odetnij „więzy” i odzyskaj spokój

Czasami spotykamy się z ludźmi, którzy choć nie wnoszą nic pozytywnego do naszego życia, tkwią w nim powodując zamieszanie i chaos. A czasem ranią nas swoim brakiem taktu, chęcią kontrolowania naszych decyzji i osobistych wyborów. To mogą być nasi rodzice, nasi „przyjaciele”, a nawet partnerzy. Czas nauczyć się, jak powiedzieć im „Stop” i odciąć szkodliwe więzi.

Jasne, że nie będzie łatwo. Może dlatego, że żywisz w stosunku do danej osoby jakieś uczucia, może dlatego, że była obecna w twoim życiu bardzo długo. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że ludzie się zmieniają. Ty również nie jesteś taki sam jak dziesięć lat temu. Nawet jeśli kochasz, nie oznacza to, że ta relacja powinna trwać.

Jak pozbyć się kogoś w prawdziwym życiu, krok po kroku

1. Przemyśl to

Kłótnia z bliską osobą to nie powód, by się od niej odciąć. Ale sytuacja, w której czujesz, że ten związek jest dla ciebie szkodliwy, kiedy nie jesteś w stanie odczuwać szczęścia – już tak. Poświęć dzień lub dwa, aby się uspokoić i zastanowić jak naprawdę wygląda wasza relacja. Czy jest szansa, by powrócić do poprzedniego stanu? A może tak jak teraz, było zawsze, tylko tego nie zauważałeś? Świadomość tego, co się dzieje obecnie jest najważniejsza.

2. Nie podejmuj od razu radykalnych kroków

Obserwuj, jak się czujesz, gdy powoli przestajesz się z daną osobą spotykać i rozmawiać. Istnieje wiele takich przyjaźni, które pozostają silne, nawet jeśli brakuje w nich dobrej komunikacji. Podobnie jest z miłością. Kochasz, mimo nieporozumień i czasem warto taką miłość uratować terapią.

3. Porozmawiaj z nim/ z nią o tym

Jasne, ta rozmowa sprawi, że poczujesz się bardzo nieswojo. Ale ktoś, kto był kiedyś twoim dobrym przyjacielem lub po prostu kimś ważnym w twoim życiu, zasługuje na szacunek. Musisz usiąść i porozmawiać z nimi o tym, co czujesz tak otwarcie i szczerze, jak to tylko możliwe.

4. Tak, możesz to zrobić online

Oczywiście to jakaś wyjątkowa sytuacja, ale nie potępiajmy takich decyzji. Czasami nie możesz spotkać się z kimś twarzą w twarz. Będzie ci mniej nieprzyjemnie, gdy opowiesz o swoich emocjach, a „druga strona” będzie miała czas, by „przepracować” to, co napisałeś/ powiedziałeś.

5. Nie wycofuj się

Osoba, której nie chcesz więcej w twoim życiu może sprawić, że poczujesz się winny tego, co czujesz. Może też przepraszać i prosić cię o „szansę”. Poczujesz się jeszcze gorzej i wpadniesz w panikę. Pomyślisz o tym, żeby wszystko „odkręcić”. Nie rób tego. Nie poddawaj się. Chciałeś zakończyć tę relację, nie zmieniaj zdania.

6. Upewnij się, że twoi pozostali znajomi są świadomi tego, co się dzieje.

Może macie  wspólnych znajomych, więc powinni wiedzieć, że wy dwoje nie jesteście już razem, bądź nie jesteście przyjaciółmi. W ten sposób unikniesz „przypadkowych” spotkań lub będziesz na nie przygotowany. Nie musisz wyjaśniać nikomu swojej decyzji o zerwaniu relacji.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Jak odciąć szkodliwe więzy

7. Zerwanie dotyczy również mediów społecznościowych

Jeśli jesteście znajomymi na Facebooku, Instagramie, Twitterze, usuń go z grona znajomych lub przestań obserwować. Nie angażuj się w żadne rozmowy za pośrednictwem mediów społecznościowych, nie „polubiaj” ani nie komentuj zdjęć. To tylko wzbudzi twoje wątpliwości co do słuszności twojej decyzji.

8. Bądź niedostępny

Kiedy poprosi o spotkanie, odrzuć grzecznie zaproszenie. Nie obiecuj, że „innym razem” albo „może w przyszłym tygodniu”. Twoja odmowa musi być definitywna.

9. Nie czekaj zbyt długo

Oczywiście, powinieneś poświęcić trochę czasu, żeby przemyśleć tę relację i swoją decyzję, ale nie duś w sobie emocji zbyt długo. Musisz dokonać wyboru, czy chcesz tej osoby w swoim życiu, czy nie. Ale kiedy już się zdecydujesz, podejmij odpowiednie kroki.

10.  Nie wtajemniczaj innych w szczegóły

Jeśli ta osoba cię zdradziła lub skrzywdziła w jakiś inny sposób, nie angażuj w tę historię innych przyjaciół i nie pozwalaj im robić „brudnej roboty”. Tu nie chodzi o nich, chodzi o ciebie i twojego przyjaciela/byłego partnera.


Na podstawie: mysticalraven.com