Go to content

Co się dzieje z twoim ciałem po wypiciu filiżanki kawy

Fot. istock/AleksandarNakic

Dla wielu z nas kawa to coś więcej niż napój: to nieodzowna część naszego codziennego, porannego rytuału. Coś, bez czego nie możemy zacząć dnia. Niezależnie od tego, czy lubisz ciszę bardzo wczesnego poranka, czy też wspólne śniadanie z rodziną, wypicie filiżanki aromatycznej kawy nadaje twojemu dniu rytm przywraca porządek. Ale czy wiesz, co dzieje się z twoim ciałem kilka godzin po tym, jak napijesz się „małej czarnej”? Niektóre fakty mogą cię zaskoczyć.

Pierwsze 10 minut

Kofeina trafia do krwioobiegu. Tętno podnosi się, ciśnienie krwi również rośnie.

Po 20 minutach

Zaczynasz być bardziej czujny i skoncentrowany. Łatwiej jest podejmować świadome decyzje i rozwiązywać problemy. Kofeina blokuje receptory adenozyny i sprawia, że odczuwasz mniej zmęczenia.

Po 30 minutach

Twój organizm zaczyna wytwarzać więcej adrenaliny. Twoje źrenice nieznacznie się rozszerzają, możesz mieć wrażenie, że widzisz ostrzej.

Po 40 minutach

Rośnie poziom serotoniny w twoim organizmie. Poprawia to funkcjonowanie neuronów ruchowych, które z kolei zwiększają siłę mięśni.

Po 4 godzinach

Kawa może zwiększyć szybkość uwalniania energii przez komórki. Twój organizm rozkłada tłuszcze, nawet jeśli się nie ruszasz. Kofeina stymuluje pordukcję kwasów żołądkowych.

Po 6 godzinach

Kofeina ma działanie moczopędne. Wraz z wodą organizm wytraca witaminy i składniki mineralne. To może powodować niewielkie zaburzenie metabolizmu wapnia


Na podstawie: brightside.me