Lifestyle Zdrowie

Co się dzieje z twoim ciałem po wypiciu filiżanki kawy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 marca 2018
Fot. istock/AleksandarNakic
 

Dla wielu z nas kawa to coś więcej niż napój: to nieodzowna część naszego codziennego, porannego rytuału. Coś, bez czego nie możemy zacząć dnia. Niezależnie od tego, czy lubisz ciszę bardzo wczesnego poranka, czy też wspólne śniadanie z rodziną, wypicie filiżanki aromatycznej kawy nadaje twojemu dniu rytm przywraca porządek. Ale czy wiesz, co dzieje się z twoim ciałem kilka godzin po tym, jak napijesz się „małej czarnej”? Niektóre fakty mogą cię zaskoczyć.

Pierwsze 10 minut

Kofeina trafia do krwioobiegu. Tętno podnosi się, ciśnienie krwi również rośnie.

Po 20 minutach

Zaczynasz być bardziej czujny i skoncentrowany. Łatwiej jest podejmować świadome decyzje i rozwiązywać problemy. Kofeina blokuje receptory adenozyny i sprawia, że odczuwasz mniej zmęczenia.

Po 30 minutach

Twój organizm zaczyna wytwarzać więcej adrenaliny. Twoje źrenice nieznacznie się rozszerzają, możesz mieć wrażenie, że widzisz ostrzej.

Po 40 minutach

Rośnie poziom serotoniny w twoim organizmie. Poprawia to funkcjonowanie neuronów ruchowych, które z kolei zwiększają siłę mięśni.

Po 4 godzinach

Kawa może zwiększyć szybkość uwalniania energii przez komórki. Twój organizm rozkłada tłuszcze, nawet jeśli się nie ruszasz. Kofeina stymuluje pordukcję kwasów żołądkowych.

Po 6 godzinach

Kofeina ma działanie moczopędne. Wraz z wodą organizm wytraca witaminy i składniki mineralne. To może powodować niewielkie zaburzenie metabolizmu wapnia


 

Na podstawie: brightside.me


Lifestyle Zdrowie

Jak wychować feministę? Pozwól mu być sobą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 marca 2018
Następny

Wychowujemy dziewczynki, aby walczyły ze stereotypami i realizowały swoje marzenia, ale nie robimy tego samego z naszymi chłopcami. Jak więc mają one mieć w przyszłości wspierających partnerów, którzy będą rozumieli ich potrzeby i staną z nimi ramię w ramię przeciwko życiowym problemom? Jak mają znaleźć partnerów, którzy dorównają im pod względem emocjonalnym i intelektualnym?

Teraz coraz częściej mówimy naszym córkom, że mogą być kimkolwiek chcą być – astronautą i matką, chłopczycą lub dziewczynką, która bawi się głównie lalkami. Albo po trosze i taką i taką.  Zapomnieliśmy jednak o naszych synach. Ich świat jest wciąż ograniczony. Mówi się im, że muszą być twardzi za wszelką cenę. Zniechęca się ich do podejmowania czynności, które, niesłusznie używamy za „kobiece”, nawet jeśli świetnie się w nich sprawdzają i są dzięki nim szczęśliwi.

Jeśli chcemy stworzyć warunki, w którym i chłopcy i dziewczynki mogą się rozwijać, musimy dać chłopcom więcej możliwości wyboru. Wychowajmy ich na feministów. Umiejętności takie jak współpraca, empatia i pracowitość – często niesłusznie uważane za kobiece – są przecież podstawowymi umiejętnościami społecznymi.

Jak wychować syna na feministę?

Niech płacze

Chłopcy i dziewczęta płaczą tyle samo, gdy są niemowlętami i małymi dziećmi, tak pokazują badania. Około piątego roku życia, chłopcy dostają wiadomość, że gniew jest akceptowalny, ale że nie powinni pokazywać swoich uczuć, takich jak podatność na zranienie. Ucz syna, że został wyposażony w pełen zakres emocji, że jest na tyle mądry, by móc powiedzieć:” Jestem zły, boję się, moje uczucia zostały zranione, potrzebuję pomocy „.

Daj mu wzór do naśladowania

Badania pokazują, że chłopcy w szczególny sposób reagują na czas spędzony z kimś, kto jest dla nich wzorem. Ci, którzy zostali wychowywani w przekonaniu, że mężczyzna nie uczestniczy w pracach domowych, mają gorsze wyniki w zachowaniu , nauce i… osiągają gorsze zarobki w dorosłym życiu. Jednym z powodów, zdaniem ekonomistów, jest to,  że  chłopcy już od małego nie widzą mężczyzn podejmujących się normalnych, życiowych obowiązków.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

Przytul swoje wewnętrzne dziecko. Co dzisiaj byś mu powiedziała? Akcja #MiesiącKobiet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
15 marca 2018
Fot. iStock/pliona

Każdy z nas nosi w sobie swoje wewnętrzne dziecko. Ono na zawsze z nami zostaje, ze swoimi lękami, przekonaniami, doświadczeniami – zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi. Na pewnym etapie zupełnie o nim zapominamy. Stajemy się dorośli, poważni, postępujący racjonalnie, rzadko kiedy skorzy do spontaniczności. 

Usłyszałam kiedyś, że jeśli nie potrafisz troszczyć się o siebie, warto obudzić w sobie wewnętrzne dziecko. Przypomnieć sobie, jak to było, kiedy byliśmy dziećmi, jak do nas mówiono, w co lubiłyśmy się bawić, w co wierzyłyśmy, co było dla nas wówczas najważniejsze, jakie miałyśmy marzenia.

Dlatego chciałabym, żebyś dzisiaj zajrzała do swojego dzieciństwa. Wróć myślami do chwil, kiedy byłaś dzieckiem, do momentów, kiedy było ci dobrze, kiedy czułaś się szczęśliwa. Mam nadzieję, że takie były. A później wyobraź sobie, że przytulasz to dziecko, głaskasz po głowie… Co chciałabyś mu powiedzieć? Tak z głębi siebie, ze wzruszeniem, z poczuciem, że to, co powiesz będzie niezwykle ważne i tak bardzo ci zależy, żeby ono to zapamiętało…

Napisz tych kilka ważnych zdań do twojego wewnętrznego dziecka w komentarzu. Możesz iść krok dalej i napisać list do dziecka, które jest w tobie, by móc do niego sięgać, kiedy będzie ci źle.

 

Akcja #MiesiącKobiet 

Codziennie będziemy zachęcać was do przyglądania się sobie. Swoim emocjom, radościom, ale też pewnie strachom. Chciałybyśmy, abyście wraz z wiosną budziły się do życia, by móc czerpać z niego jeszcze więcej. By wiedzieć: czego chcę, o czym marzę, co chciałabym zmienić. I nie bać się powiedzieć tego głośno.

To jak? Jesteście chętne? Każdego dnia (do końca marca) umieszczać będziemy codziennie jeden wpis – wyzwanie, które sprawi, że skupicie się na sobie, choćby na chwilę. Ale przecież wszystko zaczyna się od małych kroków i krótkich chwil. Bądźcie z nami, wpisujcie swoje komentarze. Jak zawsze mamy dla was fantastyczne nagrody.

Zadanie na dziś: zastanówcie się, co was dzisiaj wyprowadziło z równowagi, co was zdenerwowało. Czy to była faktycznie ważąca na waszym życiu rzecz? Jak sobie z nią poradziłyście

Nagrody:

5 x zestaw kosmetyków KOBO, w skład zestawu wchodzą:

KOBO PROFESSIONAL PRIMER APRICOT (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL CUSHION FOUNDATION  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 01 GOLDEN SAND HIGHLIGHTER PALETTE  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 3 MY FAVORITE COLORS 9X EYESHADOW PALETTE (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL BRILLANT LIPSTICK  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL MATTE TINT  (1 szt.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x bon o wartości 300 zł na zakupy w vippidesign.com oraz designerski kubek, notes i kostka biurowa

vippi

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x zestaw kosmetyków profesjonalnych Kiwicha Face Care Set 

Kiwicha Face Care Set mit Day Cream 50ml & Line Smoother Serum 30ml KIWICHA


Kiwicha Face Care Set 

Day Cream – przyjemny i łatwy do nałożenia krem rekonstruuje bariery ochronne skóry odwodnionej, suchej i dojrzałej. Redukuje wysuszenie, zmarszczki, utratę elastyczności i konturu. Nadaje skórze świeżości, gładkości oraz poprawia jej wygląd i gęstość. Łatwo się wchłania, zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami środowiska, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna, a dzięki efektowi anti-aging nadaje jej młody wygląd. Idealny jako baza pod makijaż.

Line Smoother Serum – bogate i intensywne serum, przeznaczone dla skóry wymagającej odżywienia, odwodnionej i dojrzałej. Wygładza zmarszczki i poprawia rysy twarzy. Chroni przed działaniem wolnych rodników, stymuluje wzrost komórek, regeneruje DNA, spowalnia proces starzenia się skóry oraz chroni kolagen przed degradacją.

1 x  depilacja laserowa 1 sesja – 4 dowolne partie ciała 

1 x depilacja laserowa 1 sesja – pachy + bikini + łydki

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x laserowy peeling węglowy twarz + szyja + dekolt

1 x infuzja tlenowa twarz + szyja + dekolt 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 x Obrotowa loko-suszarka z jonizacją AS200E

Stylizuj i susz jednym ruchem. Poznaj loko-suszarkę AS200E od Babyliss Paris, która umożliwia jednoczesne suszenie i modelowanie Twoich włosów. Od dziś ułożenie idealnej fryzury zajmie Ci dosłownie kilka minut. Sprawdź jakie to proste!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris

Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris to opatentowana technologia, która sprawi, że w kilka minut uzyskasz piękne i delikatne fale.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x Zestaw Prezentowy Baton Warszawski, każdy składający  się z:

– pięciu energetycznych Batonów Warszawskich,

– eleganckiego Kremu Warszawskiego,

– przepysznych prażonych na ksylitolu migdałów z cynamonem lub chilli (100g).

Całość pięknie zapakowana w warkocz z celofanu i wstążkę.Wszystkie produkty są bez glutenu i bez cukru, zdrowe słodycze bez wyrzutów sumienia 🙂

BW-7 BW-4
baton_warszawski_truskawka-2 baton_warszawski_figa z goi-2
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Odwiedź naszych partnerów na Facebooku i Instagramie

NATURA logo

FB/drogerienaturapl

instagram.com/drogerienatura

FB/VippiDesignPolska

instagram.com/vippidesign

klapp-cosmetics.pl

 FB/KLAPPCosmeticsPolska

 instagram.com/klapppolska

klinikamlodosci.com

 FB/klinika.mlodosci

 instagram.com/klinikamlodosci

 babyliss-totallook.pl/

FB/BabylissPolska

  instagram.com/babylisspolska

 logo

 FB/batonwarszawski

instagram.com/baton_warszawski

Czas trwania akcji: 05.03.2018 – 31.03.2018.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Pomysłowy prezent na dzień mężczyzny

Oskarżone o "czarną bluzkę"... Nauczycielki muszą tłumaczyć się przed komisją dyscyplinarną. Dokąd zmierzamy?

Oskarżone o „czarną bluzkę”… Nauczycielki muszą tłumaczyć się przed komisją dyscyplinarną. Dokąd zmierzamy?

Przykazania szczęśliwych waginy i wulwy. Każda kobieta powinna znać swoje ciało!