Kariera Lifestyle

„Marka osobista to to, co ludzie o tobie mówią, gdy wychodzisz z pokoju”. Jak o nią zadbać?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
27 marca 2017
Fot. iStock / NKS_Imagery
 

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy „torpedowani” ze wszystkich stron różnymi towarami o różnych logach. Jak to się dzieje, że spośród kilkudziesięciu marek produkujących np. powidła śliwkowe wybieramy ŁOWICZ , spośród telefonów komórkowych wybieramy iPhone’a czy Samsung’a, a przy zakupie samochodu postawisz na Mercedesa? Wybierając daną, konkretną markę kierujesz się swoją subiektywną oceną, emocjami takimi jak zaufanie, wartościami i obietnicami jakie za sobą niesie. Kupujesz konkretną markę, bo daje ona ci konkretne korzyści.

Tak samo jest z marką osobistą. Koncepcja marki osobistej powstała w 1997 r., jej autorem jest Tom Peters, który tak pisze o marce:

„Bez względu na to, ile mamy lat, jakie zajmujemy stanowisko i w jakiej branży pracujemy, wszyscy musimy sobie uświadomić, jak ważny jest branding.

Jesteśmy dyrektorami generalnymi własnych firm: Ja Sp. z o.o.(…). We współczesnym świecie biznesu naszym najważniejszym zadaniem jest promowanie marki „Ty”. (…) Ty jesteś marką. To Ty kierujesz swoją marką… Musisz zacząć myśleć o sobie inaczej. Nie jesteś” pracownikiem”, nie „należysz” do żadnej organizacji na stałe, nie określa Cię opis Twego stanowiska, nie sprowadzasz się tylko do niego. (…)
Stanowisko dyrektora generalnego firmy Ja Sp. Z o.o. zobowiązuje Cię do rozwijania samego siebie, promowania siebie i podejmowania działań, które zapewnią Ci zainteresowanie rynku”. /”The Brand called you”/

Markę osobistą ma każdy z nas. I nieważne czy jesteś dyrektorem zarządzającym w korporacji, menadżerem sklepu, pracownikiem biurowym, przedsiębiorcą, czy studentem. Jeśli chcemy wyróżnić się z tłumu i zwrócić na siebie uwagę, musimy zadbać o swoje nazwisko i wszystkie korzyści, jakie się wiążą we współpracy z naszą marką. Bo Marka to MY. Marka to TY.

Marka to obietnica wartości i reputacja, to wrażenie jakie pozostawiasz po sobie.

Jak mówił Jeff Bezos, twórca i prezesa Amazon.com:„Marka osobista to to, co ludzie o tobie mówią, gdy wychodzisz z pokoju”. I trudno się z tym nie zgodzić. Ile razy zdarzyło ci się wybrać kontrahenta tylko dlatego, że go znasz, że mu ufasz, że wiesz, że realizowana przez niego usługa będzie na najwyższym poziomie. Że jest rzetelny i miły.

Pamiętam, jak w jednej z hurtowni materiałów biurowych, osobą, która była opiekunem klienta mojej firmy, była (i piszę to z wielkim żale) Pani Edyta. Uśmiech Pani Edyty był widoczny przez telefon, pomocna, uczciwa (zawsze przedstawiała lepszy produkt w korzystniejszej cenie niż ten, który wybrałam), z niesamowitą dobrą energią. Bardzo często dzwoniłam do niej i tylko rzucałam hasła, czego mi aktualnie potrzeba, a ona sama zajmowała się doborem konkretnych produktów. Paczka przychodziła do mnie terminowo, a w środku zawsze był jakiś miły liścik. Pani Edyta to silna marka bez dwóch zdań. Możliwość przywołania przy danej osobie właśnie takich konkretnych korzyści stanowi siłę jej osoby, jej marki.

Spójrz na Martynę Wojciechowską czy Jurka Owsiaka. Ich marki są silne i autentyczne. Od lat budują spójnie i konsekwentnie swój wizerunek, niosą za sobą konkretne korzyści i obietnice. Martyna Wojciechowska – obietnicę przygody, ciekawości świata, ale też dużej wrażliwości na innych ludzi, wytrwałości w dążeniu do celu i pasji (podróże). Jurek Owsiak – człowiek-charyzma o wielkim sercu, stoją za nim takie wartości jak pomoc, kreatywność, poczucie sprawiedliwości, niesamowita chęć działania i brania losu we własne ręce mimo przeciwności. I Wojciechowska, i Owsiak to marki wartościowe i mocno zidentyfikowane również wizerunkowo. Owsiak i jego żółta koszula, czerwone spodnie oraz kolorowe oprawki, Wojciechowska w swoim niepowtarzalnym stylu wolności.

Przy marce osobistej nie jest ważne, czy jest znana, rozpoznawalna przez wszystkich. Ważne jest, aby była silna i ceniona w swoim środowisku, otoczeniu, przez swoich odbiorców /Klientów/.

Marka osobista to autentyczne i spójne JA. Spójność wyrażana zarówno w komunikacie, jakie niesie się w świat, w poglądach, działaniach, a także w wizerunku, bo wizerunek ma bardzo duże znaczenie. Czy pójdziesz do fryzjera, który ma niezadbane włosy? Albo do mechanika, który jeździ rozwalającym się samochodem? Czy zaufasz stomatologowi, który ma krzywe, zepsute zęby? NIE. Każdy z wymienionych przypadków potwierdza, że za marką osobistą stoi pełne zaufanie i przekonanie do jakości, jaką niesie za sobą konkretna osoba.

Budowanie strategii marki to proces długofalowy i bardzo indywidualny. Wymagający zaangażowania i dużej samoświadomości siebie. Nieważne jednak, czy zaczynasz dopiero swoją karierę, czy wspinasz się po jej szczeblach, powinieneś(aś) być świadomy(a) siebie i swoich zasobów, a także mieć wyraźny cel i wizję. Z budowaniem marki jest jak z budowaniem domu – najważniejszy jest solidny fundament, czyli w przypadku marki – odkrycie swojej tożsamości, osobistej wizji i misji. Od czego zacząć?

Swoim Klientom zawsze proponuję zacząć od odpowiedzenia sobie na 4 fundamentalne pytania:

  1. Kim jestem teraz?

  2. Jakie mam talenty, mocne strony, pasje?

  3. Jaki komunikat chce nieść światu?

  4. Kto jest odbiorcą mojej marki

Odpowiedź na te pytania wydaje się prosta. Jednak, jeśli zaczniesz poważnie zastanawiać się nad sobą, zobaczysz, że mogą one stanowić pewną trudność. Pomyśl nad nimi, wracaj do nich. One nadadzą kierunek rozwoju twojej osobistej marki.

Pamiętaj, markę osobistą ma każdy z nas. Silną bądź słabą ale ma ją każdy. Dzięki silnej marce ludzie nas identyfikują i odczuwają nasz brak w otoczeniu. Dzięki silnej marce ludzie chcą z nami pracować i jesteśmy pożądani w swoim środowisku. Dlatego dbajmy o wrażenie jakie pozostawiamy, o swoją reputację i wszystkie działania, jakie podejmujemy. Zadbaj o to, aby mieć silną identyfikację wartości, aby być pożądanym w towarzystwie i środowisku, na którym ci zależy.


3G3A9486Karolina Rybus-Przeniosło – coach, doradca marki osobistej

Wspiera w budowaniu silnej i autentycznej marki osobistej przy wykorzystaniu narzędzi coachingowch. Doświadczony manager i praktyk biznesu, od ponad 11 lat związany z branżą doradczo-szkoleniową. Doradca strategiczny w obszarze komunikacji i zarządzania relacjami. Wdraża długofalowe projekty rozwojowe dla klienta biznesowego i administracji publicznej. Ponadto angażuje się w inicjatywy dotyczące rozwoju osobistego kobiet m.in. projekt „W Kobiecym Gronie” oraz „Sexy zaczyna się w głowie” i „Sukces zaczyna się w głowie”. Współautorka projektu szkoleniowego „KorpoMama”, autorka artykułów w prasie i na portalach internetowych, współorganizator wyjazdów coachingowych do Indonezji. Prywatnie otoczona mężczyznami: mama dwóch synów, szczęśliwa żona.


Kariera Lifestyle

Nie ma brzydkich ludzi, są tylko ludzie zaniedbani. Ten bezdomny udowodnił, że każdy może być atrakcyjny. Niesamowita metamorfoza!

Redakcja
Redakcja
27 marca 2017
Fot. Screen YouTube /Dr. Filmgood Audiovisual Studio – Print Screen Youtube
 

Coco Chanel twierdziła, że nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane. Historia 55-letniego bezdomnego pokazuje, że podobnie jest z mężczyznami i każdy, jeśli tylko zadba o siebie, może prezentować się dobrze i atrakcyjnie. Zobaczcie spektakularną metamorfozę.

Jose Antonio trafił na ulicę 25 lat temu po tym, jak stracił posadę elektryka. Utrata pracy i źródła dochodu spowodowała, że się załamał. Stracił sens życia i walczył z głęboką depresją, która blokowała go przed szukaniem normalnej pracy. Pieniądze na podstawowe potrzeby zdobywał dzięki wskazywaniu samochodom wolnych miejsc na parkingu.

– Odkąd nie pracuję w zawodzie, moje życie to wieczna tułaczka. Od ponad 20 lat nie jadłem normalnego obiadu, a wypłata, którą dostawałem od właściciela parkingu starczyła na tyle, żebym mógł jakoś przetrwać – przyznał. Mimo swojej sytuacji zachował przyjazny i otwarty stosunek do ludzi, którym ujął właściciela salonu fryzjerskiego „La Salvajería”.

Właściciel salonu zaprosił bezdomnego do projektu, który zorganizował z okazji trzeciej rocznicy działania zakładu w 2015 roku. Poddał go metamorfozie sfilmowanej przez producentkę filmów Dr Filmgood. Nagranie dopiero teraz zaczęło krążyć w sieci i cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a główny bohater zyskał mnóstwo fanów, którzy zachwycają się jego osobowością i spektakularną przemianą.

Jose Antonio do salonu wszedł z długimi zaniedbanymi włosami, zapuszczoną brodą i bezkształtnymi brwiami. Pracownicy postanowili zasłonić wszystkie lustra, aby pokazać mu, jak wielką przemianę przeszedł. Podczas wykonywanych zabiegów opowiadał historię swojego życia, która chwyta za serca.

Jak zareagował, gdy pierwszy raz zobaczył siebie po metamorfozie z nową fryzurą, okiełznaną brodą, wyregulowanymi brwiami i eleganckim ubraniu?

– Gdy zobaczyłem siebie w lustrze, nie mogłem uwierzyć, że to ja. Łzy napłynęły mi do oczu, bo nareszcie wyglądałem jak mężczyzna. Pomyślałem sobie: od dziś zaczynam nowe życie! To była niesamowita przygoda – mówi przejęty Jose Antonio. Nowy wygląd sprawił mu jeszcze jedną niespodziankę. Wcześniej był niewidoczny, a po niesamowitej przemianie w przystojnego mężczyznę, kobiety zaczęły się za nim oglądać na ulicy. Zresztą, wcale im się nie dziwimy. Same jesteśmy zachwycone tym, jak teraz się prezentuje.

Patrząc na wspaniały gest fryzjera z Majorki, nasuwa się pytanie. Czy w Polsce znalazłby się ktoś, kogo stać byłoby na taki wspaniały gest w kierunku bezdomnego? Warto sobie uświadomić, że ludzie trafiają na ulicę z różnych powodów. Jeden życzliwy gest może być początkiem zmiany czyjegoś życia. Może dać nadzieję, że w każdym momencie można zmienić swoją sytuację oraz może przywrócić wiarę w dobro ludzi i w lepszą przyszłość.


Źródło: bbc.co.uk


Kariera Lifestyle

Jak uspokoić niemowlę? Daj mu do powąchania koszulkę jego mamy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 marca 2017
Fot. Screen Facebook / USA TODAY

Zostajesz w domu z niemowlęciem, a ono zaczyna płakać? Spróbuj najprostszej metody na świecie. Daj mu dobrze znany i miły dla serca zapach. Szybkie skojarzenie z kimś kto jest ostoją bezpieczeństwa i… sukces gwarantowany!

Ten filmik nakręcił pewien tata trzymiesięcznego chłopca z San Francisco. Jego syn głośno płakał, więc mężczyzna podał mu do powąchania… koszulkę jego mamy. Zobaczcie koniecznie, jak zareagowało dziecko. „Mam nadzieję, że ten film pomoże innym tatusiom wybrnąć  z trudnej sytuacji” – powiedział ojciec chłopca, kiedy wideo zyskało popularność w Internecie.

Uwaga! Można się wzruszyć!


Zobacz także

Sylwia Koperska: Jakie jest dzieciństwo bez miłości matki? Smutne

Rak jelita grubego: jak uniknąć? Czy można z nim żyć?

sapioseksualizm, para, randka

6 powodów, dlaczego byli kochankowie chcą wrócić do siebie