Lifestyle

Kim są „trudni” ludzie w twoim życiu. Tak, to naprawdę oni

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 lutego 2018
Fot. iStock/SIphotography
 

Zazwyczaj nie mamy problemów ze wskazaniem osób, których obecność sprawia nam w życiu jakiś kłopot. Wiemy kto nas denerwuje, z kim nie możemy się dogadać. A jednak wciąż pozwalamy na to, by takie osoby były obecne w naszej codzienności. Dlaczego? Naukowcy twierdzą, że istnieje między nami a tymi osobami pewna istotna więź.

Wyniki badań wykazują, że ludzie, których uważamy za „najtrudniejszych”, ale których „znosimy” to zazwyczaj po prostu nasi krewni. Członkowie rodziny, zwłaszcza krewni i starzejący się rodzice, częściej niż przyjaciele są dla nas źródłem napięcia i stresu. Poza tą grupą, kłopoty sprawiają nam również koledzy z pracy, a następnie znajomi. Co ciekawe zazwyczaj nie denerwują nas sąsiedzi, a jako osoby pozytywne postrzegamy przyjaciół.

Nie ma w tym nic dziwnego – przyjaciół i bliskich znajomych wybieramy, podczas gdy na to, kto jest naszym krewnym nie mamy większego wpływu.

„Trudni ludzie” i trudne relacje są tam, gdzie mamy mniejszą swobodę wyboru. Najbardziej skomplikowane są według badaczy relacje matek z córkami. Znacie to? Nie możecie wytrzymać dnia bez telefony do niej, a jednocześnie wiecie, że nikt tak jak ona nie jest w stanie wyprowadzić was z równowagi…

Obowiązki wobec rodzinny lub hierarchia miejsca pracy – utrudniają nam życie i rządzą większą jego częścią,  bardziej niż zdajemy sobie z tego sprawę. Większość z nas boryka się z dylematami – zerwać lub ograniczyć kontakt z bliskimi czy nadal milczeć i znosić niewygodną, toksyczną sytuację bez mrugnięcia, bo „to przecież rodzina”.

Cóż, samo życie.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle

Mężczyzna, którego pragniesz jest bardziej atrakcyjny dla innych kobiet. Jak to działa?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 lutego 2018
Fot. istock/gruizza
 

Bardzo prosto. Przynajmniej zdaniem naukowców, którzy właśnie odkryli to, co my wiemy od dawna – kiedy jakiś mężczyzna staje się dla nas atrakcyjny, pożądany, inne kobiety również zaczynają dostrzegać w nim „to coś”.

Szczególnie atrakcyjni są panowie żonaci i posiadający dzieci. Postrzegamy ich automatycznie jako godnych zaufania, wiernych i… uprzejmych. Podczas badania przeprowadzonego na uniwerytecie w Saint Andrews, panie zostały poproszone o ocenę atrakcyjności kilku panów dwukrotnie: za pierwszym razem nie wiedząc nic o ich stanie cywilnym, z a drugim, posiadając tę cenną informację. Za drugim  razem ocena zmieniała się zdecydowanie na korzyść. Na pozytywną ocenę atrakcyjności mężczyzn miał także wpływ pochlebnych komentarzy innych ankietowanych pań.

W innym badaniu aż  90 procent samotnych kobiet interesowało się mężczyzną, o który powiedziano im, że jest „zajęty” , natomiast gdy przedstawiono go jako singla, był atrakycjnie jedynie dla 59 % ankietowanych.

Tzw „efekt obrączki” polega na tym,  że mężczyzna który jest w związku zdołał tym samym udowodnić, że ma jakieś pożądane przez kobiety, interesujące cechy.

Problem polega na tym, że nam drogie panie również zdarza się pomylić…


Na podstawie: independent.co.uk

 

 

 

 


Lifestyle

Co rolka papieru toaletowego wisząca w twojej toalecie mówi o tobie?

Redakcja
Redakcja
1 lutego 2018
Fot. iStock / Terryfic3D

Można się śmiać, bo jak zestawić papier toaletowy i osobowość. A jednak. Znam osoby, które mają fobię związaną z wieszaniem papieru toaletowego i potrafią w toalecie u innych osób odwrócić rolkę tak, żeby im pasowało i nie drażniło, że wisi inaczej niż one zakładają.

Każdy ma jakieś dziwactwa i wariactwa. Pewnie można by zrobić badania o tym, co oznacza dla naszej osobowości układanie małej łyżeczkę przy talerzu lub, od której nogi zaczynamy zakładanie skarpetek. Przykładów można by mnożyć, ale skupimy się na… papierze toaletowym.

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wieszacie rolkę papieru toaletowego? Z końcem wiszącym „nad” czy „pod” rolką?

Otóż doktor Gilda Carle przeprowadziła sondę. Zbadała około dwóch tysięcy osób w każdym wieku pytając, czy zamieniają położenie rolki papieru toaletowego w domach innych osób – co piąta osoba odpowiedziała twierdząco.

Jeśli wieszasz rolkę papieru „nad”

– jesteś osobą bardziej niż inni asertywną, która często pełni rolę przywódczą, ale nie w sposób autorytarny, wręcz przeciwnie, masz w sobie bardzo dużo opiekuńczości, jednak twoja osobowość wśród innych bywa dominująca.

Jeśli wieszasz rolkę papieru „pod”

– jesteś osobą bardziej uległą, co nie znaczy oczywiście, że zawsze zgadzasz się na wszystko, jednak niechętnie wchodzisz w konflikty. Charakteryzuje cię duża elastyczność – zdolność do przystosowania się w wielu sytuacjach, poza tym jesteś mało kłótliwa i niezwykle empatyczna.

To co? Biegniecie do łazienki sprawdzić, jak wisi wasz papier toaletowy? 😉


 

źródło: spring.org.uk

 


Zobacz także

Chcesz szybko schudnąć i za bardzo się nie zmęczyć? Idź na rolki!

Chcesz szybko schudnąć i za bardzo się nie zmęczyć? Idź na rolki!

Jak wygląda prawdziwa miłość? Właśnie tak…

Przestań kręcić się w kółko, usiądź na tyłku i posłuchaj siebie! Może znajdziesz szczęście szybciej, niż myślisz