Go to content

Rzeczy, które trzeba robić zawsze, żeby pielęgnować w sobie dziecko

fot.istockphoto

„Zawsze będziesz moim dzieckiem” – mówiła nam mama lub tata głaszcząc nasze pierwsze siwe włosy. Tak, to prawda. Im bardziej będziemy pielęgnować w sobie dziecięcą spontaniczność, autentyczność w pragnieniach, nie zrezygnujemy z marzeń, tym dłużej będziemy cieszyć się życiem. Zrób zatem rachunek sumienia i przyznaj się, kiedy ostatnio:

Skakałaś na trampolinie?

Po co? Żeby chociaż na chwilę zapomnieć o codzienności, wyrzucić z siebie negatywne emocje i zwyczajnie zatracić się w zabawie.

Jeździłaś na hulajnodze?

Nie tylko ominiesz korki, ale dotlenisz organizm i poczujesz się jak dawniej – kiedy miałaś wiatr we włosach i czułaś się beztrosko!

Strzelałaś z łuku?

Kiedyś mama mówiła ci, że to nie dla dziewczynek, zobacz jak to relaksuje i jak uczy precyzji!

Bawiłaś się z przyjaciółmi albo rodziną w podchody

Kto nie pamięta gry, gdy szukało się ukrytego skarbu, a po drodze odnajdywało kolejne karteczki ze wskazówkami, jak do niego dotrzeć, ten nie zna wielkiej radości i ekscytacji.

Wsiadłaś do pociągu byle jakiego…

Kiedy zwyczajnie zrobiłaś sobie wolne? Zostaw samochód, pojedź na dworzec i pomyśl, gdzie chciałabyś się dziś wybrać. A potem po prostu kup bilet i tam się wybierz. Chociaż na kilka godzin. Znów poczujesz zew przygody

Pojechałaś do wesołego miasteczka

Albo do parku rozrywki, wsiądź na karuzelę, wjedź łódką do tunelu strachu, korzystaj z przerażających zjeżdżalni. Nic tak nie relaksuje, jak skupienie się na tu i teraz. I przeżycie kolejnego zjazdu.

Bawiłaś się w chowanego?

Dawno, prawda? A przecież to znakomita zabawa, zwłaszcza z dziećmi. Idealny relaks na weekend, czy pomysł na spędzenie czasu w lesie.

Bujałaś się na huśtawce?

Najlepiej taka okrągła, ze sznurkami. Połóż się, niech cię ktoś rozhuśta, i gap się w niebo…

Rysowałaś kredkami?

Kup sobie piękne kredki i kolorowankę. Może być odstresowująca albo z cyferkami. Ważne, żebyś od czasu do czasu swój umysł zajęła kompletnie czymś innym, niż gotowanie obiadu, zakupy…

Jadłaś watę cukrową?

Jeśli na większość z zapytań odpowiedziałaś „nie”, przytul siebie i obiecaj, że już nigdy nie zapomnisz, że ty również jesteś dzieckiem i potrzebujesz swojej uwagi.