Go to content

15 rzeczy, które prawdziwi przyjaciele robią inaczej. Jak to wspaniale mieć ich blisko

Fot. iStock/filadendron

Przyjaźń, prawdziwa, szczera – to wspaniały dar, ale również (jak każda relacja) ciężka praca. Jeśli masz w swoim życiu taką szczególną więź z drugą osobą, wiesz, że bywają chwile, w których ona czy ona dosłownie ratuje ci życie. A poza tym?A poza tym jest po prostu wspaniałym człowiekiem, z którym dobrze się rozumiesz i z którym uwielbiasz spędzać czas.

15 rzeczy, które prawdziwi przyjaciele robią inaczej

1. Z problemami radzą sobie wspólnie

Nie zostawią w potrzebie bliskiej osoby, ale też nie ukrywają własnych problemów. Wiedzą, że razem łatwiej jest pokonywać trudności.

2. Oddadzą ci, to co mogą, bo naprawdę im na tobie zależy

Prawdziwy przyjaciel dzieli się z tobą tym, co ma, jeśli wie, że dzięki temu poczujesz się lepiej, będziesz spokojniejszy, zdrowszy, szczęśliwszy.

3. Mają dla siebie czas

Po to, żeby zadzwonić, spokojnie się spotkać, porozmawiać, pobyć ze sobą.

4. Dają sobie wzajemnie wolność

Nie są zazdrośni o relacje z innymi – z partnerem, znajomymi, innymi przyjaciółmi. Nie narzucają się ze swoją obecnością, są cierpliwi i lojalni.

5.  Potrafią ze sobą rozmawiać

Nawet o tym, co trudne, niewygodne, bolesne. Przecież tylko prawidłowa komunikacja może doprowadzić nas do jakichś rozwiązań, do oczyszczenia atmosfery.

6. Akceptują się takimi, jakimi są

Nie oceniają, nawet jeśli mają inne zdanie. Jeśli wyrażają swoją opinię, nie starają ci się narzucić swojego punktu widzenia. Szanują różnice między wami.

7. Są wobec siebie szczerzy

Ale się nie ranią. Nie kłamią, nie oszukują, potrafią powiedzieć dokładnie to, co trzeba.

8. Potrafią rozmawiać

Tak, żeby się zrozumieć. Wymiana myśli, opinii, zdań dwojga przyjaciół może być rozwijająca, zabawna, melancholijna, ale nigdy nie krzywdząca.

9.Wspierają wzajemnie zmiany, które w nich zachodzą

Prawdziwy przyjaciel będzie przy tobie, gdy zdecydujesz którą ścieżką pójść i będzie ci kibicował w trakcie zmian, realizowania życiowych planów.

10. Wierzą w siebie

Wzajemnie. Mówią sobie „dasz radę”, „razem damy radę”. Ufają w swoją siłę i w swoje umiejętności.

11. Mają realistyczne oczekiwania co do tej relacji

Nie koloryzują rzeczywistości, tylko przyjmują ją taką, jaka jest. Nie zawsze jesteśmy dla siebie mili, dobrzy, uczynni. Czasem wszyscy są zmęczeni, zdenerwowani. Prawdziwy przyjaciel to rozumie, przeczeka.

12. Mają swoje rytuały

Chociaż tę jedną kawę w ulubionej kafejce na rogu. Albo wtorkowa rozmowa przez telefon. Kartka wysłana na święta, wiadomość w ważnym dla drugiej osoby dniu. Obecność.

13. Potrafią się wzajemnie wysłuchać

Z uwagą i świadomością, jak bardzo ważne jest poczucie, że jest ktoś, kto usiądzie obok i po prostu podaruje nam swój czas i swoje „ucho”.

14. Dotrzymują obietnic

Przyjaciel nie zawodzi, a jeśli naprawdę nie może dotrzymać obietnicy, mówi o tym wprost i szuka innego rozwiązania.

15. Po prostu są, tuż obok

Właśnie wtedy, kiedy ich potrzebujesz.