Lifestyle

Rozwiązanie konkursu „Czym jest dla mnie tolerancja?”

Redakcja
Redakcja
10 września 2016
Konkurs "Czym jest dla mnie tolerancja?"
Fot. iStock / levers2007
 

Tak rzadko rozmawiamy o tolerancji, częściej mówimy, że ktoś jest inny, że jest odmieńcem, że się chce się wyróżnić swoją innością. W dobie hejtu i agresji tolerancja schodzi na plan dalszy. A przecież nie tak dawno jeszcze przy ognisku z gitarą śpiewaliśmy na cały głos „Tolerancję” Sojki. Co z tej tolerancji w nas zostało, czy o niej rozmawiamy, czy uczymy jej nasze dzieci, czy może pogłębiamy wzajemną niechęć do odmienności – religijnej, rasowej, seksualnej?

A gdyby tak się zatrzymać? Gdyby odgrzebać w sobie definicję tolerancji?

Bardzo dziękujemy wam za udział w tym konkursie. Pokazaliście, jak pięknie można odnaleźć znaczenie tego słowa, tak by nie było tylko pustym sloganem. Gratulujemy!

Laureaci:

Karol Krawczyk

– Oczywiście, że jestem tolerancyjna – oświadcza Karolina, podczas rozmowy z przyjaciółką.
Nie mija pięć minut, a wyśmiewa ją za inne poglądy polityczne. Kiedy wychodzi z kawiarni, mija dwóch, trzymających się za ręce, mężczyzn. Odwraca wzrok z ledwo skrywaną pogardą.
Kilka dni później spotyka się ze znajomymi. Gdy przechodzą przez park, zauważają czarnoskórego chłopaka z białą dziewczyną.
– Patrzcie jaki Murzyn! – śmieje się Michał – wracaj do…
– Przestań – przerywa mu Karolina – trochę tolerancji.
„Jak taka ładna dziewczyna może z nim być?” zastanawia się później.
Na pytanie, czy jesteśmy tolerancyjni, odpowiadamy: tak, oczywiście. Przecież akceptujemy odmienny wygląd, poglądy, religię innych. Często jednak na tym się kończy. Patrzymy krzywo na wytatuowane osoby, jesteśmy opryskliwi tylko dlatego, że ktoś jest innego wyznania. 
Tolerancja jest fundamentem relacji międzyludzkich. Te codzienne zachowania, reakcje lub ich brak, nie ocenianie ludzi. Akceptacja innych takimi, jakimi są. A także akceptatcja nas samych.

Angie Kluch

Uważam, że tolerancja stała się pustym hasłem, analogicznym do sprawiedliwości społecznej. Dobrze prezentuje się w deklaracji politycznej bądź w trakcie zgromadzenia publicznego. Wydaje się czymś, co powinniśmy oceniać w kategoriach czerni i bieli. Niestety, natura człowieka wydaje się o wiele bardziej skomplikowana. Nawet wśród środowisk wyśpiewujących hasła o tolerancji tworzą się grupki, które czują się lepsze od innych, nietypowych członków organizacji.
Tolerancję ograniczyłabym do zdolności bycia obojętnym na postępowanie drugiej osoby – jeżeli nie odczuwam w stosunku do niej żadnych emocji. Nie obmawiam pokątnie, a po prostu skupiam się na swoim życiu. Łatwiej przychodzi nam akceptacja zachowań osób obdarzonych iskrą boską, bo pewnie to, co przystoi gwieździe, jest niewybaczalne w przypadku przeciętnego proletariusza.
Tolerancja to również brak pruderii w trakcie rozmów o seksie. Dość często coś nas brzydzi, bo się tego po prostu boimy. To właśnie rodzi homofobię.

Katarzyna Kobuszewska

Tolerancja jest dla mnie przekleństwem, pojęciem wytrychem, oszustwem. To dystans, machniecie ręką, spojrzenie z przymrużonymi oczami, a w efekcie odwrócenie się plecami. Słowa, jakimi mówi: „niech sobie będzie”, „mi nie przeszkadza”, „każdy ma prawo, do bycia jakim chce”. Tolerancja w efekcie nic nie zmienia, tyle, że nie niesie ze sobą agresji, pozwala na istnienie tego, co inne. Słowem, które powinno ją jak najszybciej zastąpić jest AKCEPTACJA

Asia Derewecka

Czym jest dla mnie tolerancja…. To proste ! Wykreśleniem, wymazaniem, wyrzuceniem z serc, umysłów i mowy tak bardzo popularnego słowa jakim jest: INNY. Inny znaczy jaki? Gdy ktoś czymś sie wyróżnia nazywamy go innym. Inny kolor skóry, inna orientacja, a nawet inny styl ubierania. A może wyjątkowy? odważny? Może po prostu odpowiedni dla niego? Każdy z nas jest człowiekiem, i każdy z nas powinien być traktowany z takim samym szacunkiem. Człowiek jest istotą myślącą, która sama potrafi podejmować decyzje dotyczące swojego życia. Dajmy ludziom – WSZYSTKIM do tego prawo, prawo decydowania o sobie, podejmowania decyzji, spełniania marzeń. Skoro ja mam do tego prawo, każdy powinien je mieć. To znaczy dla mnie tolerancja.

Anna Gołombek

Tolerancja – dla jednych puste hasło, dla innych pełna akceptacja drugiego człowieka, jego zachowań, wyglądu, odmienności i konformizmu. Do mnie tolerancja nie jest równa stuprocentowej akceptacji. Człowiek ze swojej natury nikogo nie akceptuje w stu procentach. Zawsze znajdzie w drugiej osobie coś czego nie lubi, coś, co mu w tej osobie przeszkadza, coś, co by w niej zmienił gdyby mógł… Ale tolerancja polega waśnie na tym, że mimo tych braków, niedociągnięć, inności, traktujemy ta drugą osobę tak, jak sami chcemy byc traktowani. Tolerancja to nie jest tylko hasło głoszone przez ludzi, którzy chca coś nim osiągnąć. Tolerancja to coś, co na co dzień rozgrywa się miedzy wieloma ludźmi o odmiennych poglądach, różnym wyglądzie, stopniu sprawności fizycznej i psychicznej, różnych postawach i rolach w życiu. To zwyczajne codzienne trwanie przy sobie mimo wszystko.

Laureatów prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników, tj do dn.: 14.09.2016 roku. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

5 x książka LGB zdrowie psychiczne i seksualne” pod red. Roberta Kowalczyka, Remigiusza Jarosława Tritta, Zbigniewa, Lwa Starowicza, wydanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL

LGB baner 639x239

O książce:

Jak dbać o zdrowie psychiczne i seksualne osób z grupy LGB?

To fakt, że osoby homoseksualne i biseksualne z uwagi na ostracyzm, homofobię i heteroseksizm unikają kontaktów nawet z podstawową opieką medyczną. Większość lekarzy postrzega grupę LGB
w sposób osądzający, a uprzedzenia wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne każdej narażonej
na taką dyskryminację jednostki.

„(…) dali mi kartkę do podpisania, kogo zawiadomić w razie powikłań. Mówię, że moją partnerkę. „A w biznesie?” – „Nie, w miłości”. (śmiech) Myślały, że ja sobie żartuję.”

Lesbijka, miasto 100- 200 tys. mieszkańców

„Pani doktor zapytała mnie, czy jestem pedofilem. Automatycznie założyła, że homoseksualizm jest związany z pedofilią.”

Gej, miasto powyżej 500 tys. mieszkańców

„Obawiam się przede wszystkim negatywnej reakcji, nie chcę mieć jakichkolwiek problemów czy przez całą wizytę wysłuchiwać głupich docinków”

Lesbijka, miasto powyżej 200 tys. mieszkańców

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się pierwsza publikacja, pod redakcją Zbigniewa Lwa- Starowicza, Jarosława Tritta, Roberta Kowalczyka, która w całości została poświęcona zdrowiu psychicznemu lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Autorzy to uznani eksperci, klinicyści praktycy, naukowcy i nauczyciele akademiccy. Publikacja, stanowiąca ważny głos w dyskusji poświęconej opracowywaniu standardów postępowania z osobami z grupy LGB, przedstawia rozmaite zagadnienia m.in.:

  • postrzeganie seksualności na przestrzeni wieków (w chrześcijaństwie, w kulturze arabskiej i chińskiej)
  • zaburzenia psychiczne u osób biseksualnych i homoseksualnych w kontekście stresu mniejszościowego
  • problem samobójstw w populacjach LGB
  • promocję zdrowia psychicznego i edukację seksualną w grupie osób nieheteroseksualnych
  • specyfikę wieku senioralnego osób LGB
  • nierówne traktowanie osób LGB w opiece zdrowotnej

Regulamin konkursu znajduje się tutaj.


Lifestyle

Zanim wybierzesz partnera na życie… poczytaj w nim trochę

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 września 2016
Zanim wybierzesz partnera na życie poczytaj w nim trochę
Fot. iStock / BraunS
 

Czy wiedziałyście, że jeszcze na długo przed tym, zanim z ukochanym zamieszkamy pod wspólnym dachem, założymy rodzinę i będziemy razem konie kraść – możemy ocenić, czy właśnie ta osoba spełni się w roli życiowego partnera?

Podejmowania poważnych decyzji wcale nie ułatwia stan zakochania, który znieczula nas na wiele ważnych sygnałów i wprawia w miłosną ślepotę, ale jest 5 wskazówek, które pojawiają się na długo przed tym, gdy sprawdzimy się na poligonie jakim jest życie. Bo przecież nie bez powodu mówi się, że w ludziach można czytać jak w otwartej księdze.

Rozdział 1. Rodzina

Bo wspólne życie, to właśnie rodzina. Obojętnie czy z certyfikatem od Boga, uroczystym podpisem w urzędzie, dziećmi i psem czy bez tego. Jeśli dziś w życiu twojego partnera nie ma na nią miejsca – zapal ostrzegawczą lampkę. Bo dlaczego coś miało by się zmienić?

Życie układa się bardzo różnie, czasem rodzinę tracimy, czasem rodzina nas odtrąca, oddala się – ale rodzinne drzewo ma bardzo wiele gałęzi i zawsze znajdzie się na nim choćby jeden listek, który jest dla człowieka ważny. Nawet, gdy jest już tylko wspomnieniem z dzieciństwa. Zwróć uwagę na to, jakie relacje rodzinne panują w życiu twojego partnera, jakie ma podejście do tych więzi. Czy są mu potrzebne, czy są ważne – budują to, jakim jest człowiekiem.

Jeśli nie stanowi to dla niego wartości i nie ma w jego życiu przestrzeni na rodzinę – zastanów się dobrze. Przecież ty też, kiedyś tą rodziną się staniesz.

Rozdział 2. Historia

Historia pewnej znajomości albo kilku może lepiej niż wróżka podpowiedzieć ci, czy zmierzasz w odpowiednim kiernku. I wcale nie musisz przesłuchiwać ukochanego na temat poprzednich czy zamierzchłych relacji i byłych dziewczyn. Szybko zorientujesz się, czy potrafił w przeszłości tworzyć związki, szanować ludzi, walczyć o to co dla niego ważne. Jeśli jedyne, co potrafi powiedzieć o swojej przeszłości, jest pełne gniewu i nieniawiści, to sygnał, że nie jest najlepiej.

Przecież sztuka życia blisko z drugim człowiekiem opiera się na wzajemności, bezinteresowności. Można zostać zranionym przez ukochaną osobę, ale wiemy doskonale, że czas uczy spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy, sprawia, że życiowo dojrzewamy. Jeśli twój partner nadal tkwi w burzliwych emocjach z przeszłości – być może jeszcze nie jest gotowy na to, by tworzyć nowe, silne więzi.

Rozdział 3. Gniew

To jak ludzie okazują gniew jest bardzo ważne. To właśnie skrajne emocje często obnażają nas bezlitośnie z masek, które chcemy zakładać – nawet przed sobą. Trudne w życiu sytucje, ludzie przeżywają na bardzo różne spososby. Gniew, złość, rozczarowanie, ból – wreszcie nienawiść, wściekłość i furia, która potrafi wprawić świadków tylko w stan osłupienia czy strachu.

W życiu dostajemy tak wiele okazji do zagosppodarowania naszych uczuć, że bardzo łatwo możemy zaobserwować, jaką drogę w tym zarządzaniu sobą wybiera inny człowiek. To jak reaguje w trudnych sytucjach z innymi, nawet podczas sprzeczki na parkingu, doskonale pozwala zaobserwować jak będzie reagował w innych sytuacjach. Przeczytaj dobrze ten rodział.

Rozdział 4. Hojność

Według badania długoterminowego na University of Virginia, hojność to cecha numer 1 w budowaniu trwałych i stałych relacji. Na początku znajomości hojność zdaje się przesłaniać cały istniejący świat i wszystkie problemy. Jednak co będzie, gdy miłosny eliksir szczęścia straci na mocy za parę lat? Przyjrzyj się życiowej hojności swojego partnera. Czy potrafi i przede wszystkim chce dawać z siebie wiele dla drugiego człowieka (nie tylko pieniędzy!).

Rozdział 5. Życie

Rozdział ostatni i najtrudniejszy. Bo by umieć żyć z kimś, trzeba najpierw nauczyć się żyć z samym sobą. To paradoksalne, że umiejętność funckjonowania oddzielnie tak mocno wpływa na to, czy potrafimy tworzyć dobre związki, ale jest niezaprzeczalna. Nikt nieszczęśliwy i rozżalony na siebie i swoje życie, nie potrafi bowiem dawać z siebie szczęścia, choćby bardzo tego chciał. Na szczęście, wszystko można wypracować – jeśli się tylko nie zamyka na dobre zmiany. Bo życie to ciągła zmiana, najbardziej nieprzewidywalna na świecie.

Dlatego nie oceniaj tylko tego jak ktoś „idealnie” żyje dziś, tylko przyjrzyj się, czy jest w tym życiu sam ze sobą pogodzony i z otwartą głową czeka na jutro.


na podstawie: mbg


Lifestyle

Czy wiecie, że… 22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 września 2016
Czy wiecie, że... 22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać
Fot. iStock / FlairImages

Czasami tak niewiele trzeba, żeby seks w związku był jeszcze lepszy. To drobne wskazówki, które jednak warto wziąć pod uwagę (przynajmniej część), by podwyższyć atmosferę w sypialni i czerpać większą przyjemność z seksu.

22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać

Seks odmładza

Czy wiecie, że ludzie, którzy uprawiają seks cztery razy w tygodniu mogą wyglądać nawet 10 lat młodziej?

Seks to kop dla mózgu

Czy wiecie, że orgazm może zwiększyć aktywność mózgu, do takiej, jak przy rozwiązywaniu krzyżówek?

Szminka na ustach

Czy wiecie, że mężczyźni patrzą o pięć sekund dłużej na kobiece usta, gdy te są pomalowane szminką?

Wspólny wysiłek

Czy wiecie, ze pary które wspólnie biegają, grają w tenisa na przykład, uprawiają wspólnie jakąś aktywność zdecydowanie częściej się kochają?

Broda

Przeciętna kobieta uważa kilkudniowy zarost za bardzo atrakcyjny.

Ciąża

Czy wiecie, że kobiety, które śpią dziewięć godzin dziennie zwiększają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę o 25%?

Orgazm

Czy wiecie, że kobiety, które się masturbują łatwiej osiągają orgazm podczas seksu?

Jabłka

Czy wiecie, że jedzenie jabłek może zwiększyć seksualną satysfakcję. (idzie pora na jabłka…)

Piersi

Czy wiecie, że mężczyznom wystarczy sekunda, by spojrzeć na kobiecy biust?

Plemniki

Czy wiecie, że wypijanie pół litra piwa dziennie zmniejsza liczbę plemników o 33%?

Lęki

Czy wiecie, że orgazm redukuje lęki dziesięciokrotnie skuteczniej niż niejeden lek uspokajający?

Najlepsze lekarstwo

Czy wiecie, że ludzie, którzy uprawiają seks raz lub dwa razy w tygodniu mają lepszy systemy odpornościowy niż ludzie, którzy uprawiają seks rzadziej niż raz w tygodniu?

Przytulanie

Czy wiecie, że zaczynając dzień 20-sekundowym uściskiem wasz organizm uwalnia oksytocynę, która odpowiada za uczucie przywiązania i zaufania?

Nowości

Czy wiecie, że spróbowanie czegoś nowego, ekscytującego przed seksem zapewnia dopływ dopaminy, która aktywuje ośrodki przyjemności w mózgu?

Pornografia

Czy wiecie, że pary, które wspólnie oglądają pornografię są bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego i poziomu wspólnej komunikacji?

Zielone warzywa

Czy wiecie, że jedzenie zielonych warzyw rozszerza naczynia krwionośne przez co wywołuje większe podniecenie?

Poranny seks

Czy wiecie (no raczej wiecie), że poranny seks pozwala uwolnić w waszym organizmie oksytocynę, która powoduje dobry nastrój?

Słodkości

Czy wiecie, że jedzenie słodkości, nie musi to być czekolada, ale np. jakiś słodki koktajl, sprawia, że przestajemy się spieszyć, stajemy się bardziej uważni? Słodycz mózg kojarzy z koncepcją romansu.

Alkohol

Wiadomo, że nadmierna ilość alkoholu nie idzie w parze z dobrym seksem. Czy wiecie, że zbyt duża ilość alkoholi zwiększa szansę na zarażenie się HPV?

Szyja

Czy wiecie, że na szyi znajduje się wysokie stężenie receptorów dotykowych, dlatego seksuolodzy zachęcają do masaży, gryzienia czy ssania szyi?

Krzyk

Czy wiecie, że im głośniejsi jesteście w sypialni, tym wasz mózg staje się bardziej dotleniony?

Jedzenie

Czy wiecie, że badania amerykańskich naukowców dowiodły, że kobieta ma większą ochotę na seks po posiłku?

Coś was zaskoczyło?


źródło: womenhealthmag


Zobacz także

Nie mieć już mamy… Tęsknota, której nie da się ukoić. Bo nie ma jej, gdy wybierasz suknię ślubną. Bo są dzieci, które nigdy nie powiedzą do niej babciu

Kiedy życie cię zawodzi, nigdy nie zapominaj o tych 12 rzeczach

TOP trendy w gastronomii w 2017 roku