Go to content

Ratunku! Jak przetrwać do urlopu?

Jak przetrwać do urlopu?
fot. iStock/Eva Katalin Kondoros

Śnisz o piaszczystych plażach, a po przebudzeniu masz nadzieję, że to już czas upragnionego urlopu? Wakacyjny czas to jeden z tych trudniejszych w roku, kiedy nasza koncentracja na pracy jest bardzo niska. Nie pomagają w tym ani znajomi, co chwilę aktualizujący swoje socialmedia najnowszymi zdjęciami z tropików, ani żar lejący się z nieba. Przedurlopowy czas wcale nie musi być taki zły, wystarczy, że zastosujecie kilka naszych sztuczek!

Jak przetrwać do urlopu?

Walcz z upałami

Lato w mieście potrafi być naprawdę uciążliwe. Niektórzy utrzymują nawet, że temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza powinny być dozwolone tylko i wyłącznie poza obszarami miejskimi. Na to przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Zamiast narzekać, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Podstawą są oczywiście odpowiednie ubrania, które powinny być z lekkich, przewiewnych i naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i nie powodują dodatkowego pocenia. Pij dużo wody,  w upalne dni półtora litrowa norma zwiększa się do trzech litrów. Słodkie, gazowane napoje zastąp naturalnymi sokami, chłodną herbatą, orzeźwiającym naparem z mięty, kawą mrożoną i przede wszystkim wodą, której smak możesz urozmaicić owocami. Doskonałym sposobem na szybką ochłodę jest zmoczenie nadgarstków, twarzy i karku zimną, ale nie lodowatą wodą.

Najpierw koncentracja, potem czas wolny

Ponoć każde dziesięć godzin wakacji sprawia, że jesteśmy produktywniejsi o 8%. Pracodawca powinien więc docenić, że dzielnie pracujesz przed swoim urlopem – ty docenisz to później, gdy już wylądujesz na swojej wymarzonej plaży czy górskim szlaku. Bardzo wielu pracowników skarży się, że w czasie wolnego i tak myślą o pracy i łapie ich poczucie winy, bo nie zdążyli załatwić czegoś przed wyjazdem. Dlatego też zrób sobie przysługę i skup się na powierzonych ci zadaniach, tak abyś potem mogła się cieszyć słońcem i towarzystwem. Podziel swoje zobowiązania na cele najważniejsze, ważne i te, które możesz odłożyć na później. Działaj zadaniowo, nie rozpraszając się kolejną porcją świeżutkich zdjęć z Egiptu na Facebooku koleżanki.

Wprowadź małe zmiany

Wprowadź do swojego przedurlopowego życia przyjemne urozmaicenia! Wstań kwadrans wcześniej, zaparz ulubioną kawę lub herbatę, włącz pobudzającą muzykę i poćwicz kilkanaście minut przy otwartym oknie. Porcja endorfin z rana jest najlepszym prezentem dla samej siebie. Jeżeli na co dzień jeździsz do biura samochodem lub komunikacją miejską, tym razem wybierz rower.  Mobilna praca daje więcej możliwości, bo przecież zamiast kolejny dzień pracować z domu, możesz usiąść w swojej ulubionej kawiarni; to akurat same zalety – dobra kawa, klimatyzacja i ciągłe inspiracje w postaci przemykających przez kafejkę klientów. Zmień swoje nawyki lunchowe! Tym razem, zjedz go w pobliskim parku w formie pikniku, chociaż przez chwilę poczujesz się jak na wakacjach!

Podaruj sobie trochę lata w mieście

Miasta prześcigają się w coraz to nowszych atrakcjach dla mieszkańców, którzy nie wyjechali na lato. Koncerty, festyny, festiwale, a nawet plaże organizowane przy zbiornikach wodnych czy na podwórkach, które jeszcze nie tak dawno przyprawiały o dreszcze na samą myśl o przejściu obok. Lipiec i sierpień to ulubiony czas organizatorów eventów, może ponieść ich fantazja, a przy okazji sprawiają ogromną radość innym. Po kilku godzinach w biurze, powinnaś podarować sobie odrobinę rozrywki. Sprawdź, co akurat odbywa się w twoich okolicach. Może trafisz na koncert swojego ulubionego zespołu lub święto oscypka, który ma smak dziecięcych wakacji? Informacji najlepiej szukać na facebookowych stronach urzędów miast czy tych specjalnych, eventowych wyszukiwarek.

Jak przetrwać do urlopu?

fot.iStock/South_agency

Wybierz się w podróż kulinarną

Nie musisz być drugą Magdą Gessler, żeby urządzić sobie małą wycieczkę w swojej kuchni! Wybierz najprostsze przepisy z kraju, który zaraz masz odwiedzić lub tego, o którym marzysz w danej chwili. Gotowanie to idealna okazja do spotkania z przyjaciółmi lub rodzinnego obiadu, na który nie miałaś czasu od kilku tygodni. Przed urlopem powinnaś sprawiać sobie przyjemności i przebywać w gronie ludzi, których naprawdę lubisz. Jeżeli jednak wypróbowanie nowego przepisu napawa cię ogromnym lękiem o późniejszy stan kuchni, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe foodtrucki. Street food to nie tylko moda, ale przede wszystkim doskonała okazja na poznanie zupełnie innych smaków z całego świata! Błędnie myśli się, że foodtruck to przede wszystkim burgery i frytki. Jeżeli będziesz miała szczęście, trafisz na przysmaki z dowolnego miejsca na świecie!

Wypoczywaj aktywnie

Rolki, rower, tenis, bieganie, a może basen? Latem łatwiej nam się zmobilizować do aktywności fizycznej. Trzeba pamiętać, że nie każda pora jest na nią dobra. Przebywając za długo na słońcu w czasie upału, możemy nabawić się udaru lub po prostu znacznie osłabić organizm, a nie tego chcemy. Dlatego też wybieraj pory popołudniowe lub wczesny poranek. Największą popularnością cieszą się otwarte baseny, które są o wiele bezpieczniejsze od kąpielisk na jeziorach, stawach czy rzekach. Jakikolwiek sport wybierzesz, miej na względzie swoje zdrowie i bezpieczeństwo! I zawsze miej przy sobie wodę lub napój izotoniczny, który jeszcze lepiej nawodni organizm.

Głowa do góry! Przetrwamy do urlopu!