Go to content

Przestań żałować w swoim życiu różnych rzeczy. Czas najwyższy to zmienić!

Fot. iStock/ SrdjanPav

Czego najbardziej żałują ludzie pod koniec życia?

– że w ich życiu nie było więcej miłości

– że nie spędzali więcej czasu z ludźmi, których kochali, którzy byli dla nich ważni

– że zbyt dużo czasu spędzili w pracy

– że nie skupili się na rzeczach, na których im naprawdę zależało

– że nie poszli za głosem swoich własnych potrzeb, tylko żyli według scenariusza, który przygotował im ktoś inny

– że nie podjęli ryzyka, nie skorzystali z podsuwanych im szans i okazji.

A gdybyś ty dzisiaj musiała zrobić podsumowanie swojego życia? Czego byś żałowała najbardziej? Tak bardzo, że aż myśl o tym, że nie spróbowałaś, że coś zmarnowałaś, by cię zabolała?

Dlaczego jest tak, że my sami sobie to robimy? Nie podejmujemy ryzyka, nie zmieniamy tego, co w naszym życiu czyni nas nieszczęśliwymi? Przecież wszystko zależy od nas. Co zrobić, by nigdy w  naszym życiu nie żałować, że czegoś nie zrobiliśmy, czy zrobiliśmy, że przegapiliśmy dla nas jakąś szansę na szczęście?

Zobacz swoje błędy inaczej

Nasze błędy dyskredytują nas w oczach nas samych. Popełniasz błąd – to znaczy jesteś słaby, nie nadajesz się, za wysokie progi, itp. A przecież błędów nie popełniają jedynie ci, którzy nic nie robią. Warto to sobie na stałe zanotować w głowie. Błąd to lekcja, dzięki której możemy my stać się lepsi, dostrzec, w jakim kierunku chcemy zmierzać. Hej – błąd, to jest najlepsze, co może ci się trafić, bo nic tak nie rozwija nas samych, jak porażki, jak dążenie to ich nie popełniania, jak zrozumienie, skąd i dlaczego one się w naszym życiu zdarzają!

Ciesz się chwilą!

Jasne, że wytyczanie sobie planów i celów na przyszłość jest ważne. Ale nie możemy sobie zakładać klapek na oczy i widzieć tylko to, co przed nami. Najwięcej radości i satysfakcji daje droga do wytyczonego celu. Rozejrzyj się wokół. Ile masz powodów, by się właśnie teraz uśmiechnąć. Nie wierzę, że nie znajdziesz ani jednego? Codziennie rano uśmiechaj się do tego co tu i teraz. Zauważaj te chwile i ciesz się nimi!

Skup się na „kto”, a nie „co”

Przestań myśleć i oceniać siebie w kategoriach tego, co udało ci się zrobić, a co w swoim życiu spaprałaś. Ty jesteś ważna. Skup się na sobie, polub siebie, mów sobie fajne i miłe rzeczy, myśl o sobie dobrze. Dobrzy ludzie robią dobre rzeczy w sposób naturalny. A więc myśl o sobie dobrze!

Wykorzystuj swój czas

Czasu nie da się zarobić, kupić, dorobić. Każdy z nas ma go dokładnie tyle samo. 24 godziny, 60 minut. Ani mniej, ani więcej. Naprawdę nie masz czasu na rzeczy, na których tobie zależy? Na spędzenie go z ludźmi, którzy są dla ciebie ważnie? Więc co jest ważniejszego, skoro brakuje ci dnia na to, co istotne, co sprawia, że jesteś szczęśliwa?

Dokonuj wyborów

To jeden z największych darów, jaki mamy – możliwość wyboru. Ci, którzy ryzykują, którzy próbują, choć pewnie nierzadko ponoszą porażkę, to jednak żałują mniej? Bo spróbowali, bo sprawdzili, czy to była dobra droga, dobra myśl, bo wyciągnęli wnioski, poszerzyli swoje horyzonty, otworzyli głowy na nowe. Dokonujesz wyborów pomiędzy tym, co ty chcesz, a co wmawiasz sobie, że „musisz”?

Czasami takie drastyczne podsumowania pod tytułem: „Dziś jest ostatni dzień mojego życia, czego żałuję” stawiają nas na nogi, każą spojrzeć na nasze życie z innej niż na co dzień perspektywy. I pozwalają zmienić nasze życie i nas samych, tak, by żałować jak najmniej!