Lifestyle

Przemocowi mężczyźni częściej mają synów. Dlatego kobiety bite przez mężów – bądźcie dumne ze swoich siniaków

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 lutego 2017
Fot. iStock/dicus63
 

Mężczyźni ze skłonnością do przemocy mają więcej synów… ta kontrowersyjna teoria psychologa ewolucyjnego Satoshi Kanazwa jest jednym z argumentów dla dekryminalizacji przemocy domowej w Rosji. Prezydent Putin podpisał ustawę, która odbiła się szerokim echem. Chodzi o złagodzenie kar dla sprawców przemocy domowej, którzy dopiero zaskarżeni po raz drugi będę odpowiadać z kodeksu karnego. Wcześniej mogli być jedynie obarczeni karami administracyjnymi, np.: pracami obowiązkowymi (do 360 godzin), lub poprawczymi (do jednego roku).

W jednej z najbardziej popularnych w Rosji gazet Komsomolskaja Prawda można przeczytać, że kobiety powinny znaleźć ukojenie w doświadczaniu przemocy, bo dzięki temu są bardziej skłonne do rodzenia chłopców! Autor artykułu powołuje się właśnie na teorię Satoshi Kanazwy twierdząc, że kobiety, które są bite przez swoich mężów, powinny być dumne ze swoich siniaków, gdyż są one dowodem na to, że prawdopodobnie urodzą syna.

To cofnięcie się do Ciemnogrodu i nie jest to jedynie moja opinia… Jak można kobietom wmawiać coś takiego?

Partia popierająca dekryminalizację przemocy domowej twierdzi, że w ten sposób chce chronić prawa rodziców do dyscyplinowania swoich dzieci, a tym samym zmniejszyć udział państwa do mieszania się w życie rodzinne. Oczywiście, że pojawiają się głosy, że oprawca, który wyrządza poważne krzywdy fizyczne będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Ale czy nie jest to jedynie mydlenie oczu? To raczej uwolnienie domowej tyrani i zniechęcenie ofiar do zgłaszania nadużyć…

Według raportu ONZ w 2010 roku w Rosji zginęło 14 tysięcy kobiet – ofiar przemocy domowej.

Gdzie dziś kobiety w Rosji mogą się zgłaszać po pomoc? Gdzie ją uzyskają? Przerażające…


źródło: dailymail.co.uk

 


Lifestyle

Twój gust muzyczny mówi o tym, jakim typem człowiek jesteś. Sprawdź, czy się zgadza

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 lutego 2017
Fot. iStock/martin-dm
 

Na pytanie: jaki typ muzyki lubisz, często trudno odpowiedzieć jednoznacznie, chyba łatwiej powiedzieć, jakiej nie słuchamy w ogóle. Jednak naukowcy niezmiennie badają nasze gusta muzyczne, by na ich podstawie ustalić typ naszej osobowości. My nadal ulegamy stereotypom uważają, że słuchający heavy metalu są agresywni, a ci od muzyki romantycznej – marzycielami oderwanymi od rzeczywistości.

Tymczasem David Greenberg z uniwersytetu z Cambridge jeden z pracujących nad projektem „Musical Universe” stworzył ankietę, na podstawie której jest w stanie określić, jak typ osobowości słucha danej muzyki. Co wiadomo dziś?

Pięć kategorii muzycznych – co mówią o tobie

Łagodna muzyka

jest definiowana jako romantyczna, relaksująca, smutna, powolna i spokojna. Słychać ją między innymi w R&B.

Jeśli preferujesz ten typ muzyki jesteś osobą empatyczną, która ma bardzo dobrze rozwiniętą zdolność rozumienia myśli i uczuć – zarówno swoich, jak i innych. Wolisz łagodną muzykę, bo ta wywołuje głębokie emocje.

Nieskomplikowana muzyka

trudno dla niej znaleźć jedno właściwe określenie, gdyż w ten rodzaj wpisuje się muzyka łagodna, nieagresywna, akustyczna. Wpisuje się w nią pop inspirowany country lub folkiem. Fani tego typu muzyki według naukowców mają problem z otwartością na to co nowe, są daleki od doświadczania nieznanych im rzeczy. Są one ekstrawertyczne, sumienne, choć uważają się często za atrakcyjne, bogate. Mają konserwatywne poglądy, ale wysportowane ciała. Ciekawe.

Wyszukana muzyka

to rodzaj muzyki definiowanej jako inspirująca, złożona i dynamiczna – od klasycznej, operowej, przez awangardową aż do tradycyjnych gatunków muzyki jazzowej oraz bluesa. Jeśli słuchasz tego rodzaju muzyki – jesteś osobą otwartą na ludzi i świat, cechuje cię ciekawość nowego, bliżej ci do liberalnych poglądów. Osoby słuchające takiej muzyki uważane są za wysoce inteligentnie, ale za to są na bakier ze sportem.

Fot. iStock/PeopleImages

Fot. iStock/PeopleImages

Intensywna muzyka

to takie gatunki muzyczne, w której wpisuje się rock, punk, heavy metal. Osobowość ludzi słuchających tylko tego rodzaju cechuje nieustanna chęć do analizowania i planowania. Muszą mieć z góry zaplanowane wszystko, co chcą zrobić, co w ich życiu się wydarzy. To typ ludzi o powtarzalnych zachowania, którzy obsesyjnie dbają o szczegóły, są małomówni i mało towarzyscy.

Współczesna muzyka

jest definiowana przez gatunki muzyki elektrycznej, ale nie smutnej, tylko  elementami rapu, electro, latin, acid jazz, a także popu. Ludzie, którzy słuchają muzyki energicznej i rytmicznej są ekstrawertykami. To osoby miłe, atrakcyjne, lubiące aktywność fizyczną, których nie interesuje polityka.

Trudno wrzucić wszystkich do jednego worka. Ale czy jest w tym ziarnko prawdy?

Możesz dołączyć do badań wypełniając ankietę na: musicaluniverse.org


 

źródło: dailymail.co.uk


Lifestyle

Stosowanie prezerwatyw powoduje raka piersi. 5 „złotych” myśli profesor Urszuli Dudziak

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 lutego 2017
Fot. Screen z YouTube Tsgsgqa

Podobno nie słucha innego radia niż Radio Maryja i nie czyta innej gazety niż Nasz Dziennik. O jej życiu prywatnym wiemy niewiele, bo bardzo je chroni. Swoje poglądy (bo trudno podeprzeć to, co głosi, jakimiś logicznymi argumentami) dotyczące życia seksualnego, leczenia „płodności” i antykoncepcji, głosi głównie na zamkniętych wykładach, na katolickich uczelniach. Ze względu na zbieżność imienia i nazwiska ze znaną piosenkarką, w środowisku, mówi się o niej „Papaja”, ale ponieważ jazz nie jest jej ulubionym stylem muzycznym, prawdopodobnie nie jest tego świadoma. Jak z resztą, wielu innych kwestii.Przedstawiamy pięć, złotych myśli profesor Urszuli Dudziak, ekspertki MEN, która opracowuje nowy podręcznik do Wychowania do Życia w Rodzinie. I pozdrawiamy Panią serdecznie, życząc wszystkiego najlepszego, ale jak najdalej od naszych dzieci. Najlepiej na Księżycu.

1. Płodność nie jest chorobą, żeby ją eliminować i z nią walczyć. (2014)

2. Antykoncepcja narusza godność osoby, dowodzi niedojrzałości w wymiarze seksualnym i prokreacyjnym. (2014)

3. Stosowanie prezerwatywy i stosunek przerywany powoduje raka piersi, a kobieta pozbawiona dobroczynnego wpływu nasienia choruje.

4.  Współżycie przed ślubem grozi (…) poważnymi konsekwencjami, np. wyrzutami sumienia gnębiącymi człowieka do śmierci.

5. Żałosna próba dostarczenia sobie samemu przyjemności seksualnej ogranicza człowieka i zubaża.


Na podstawie: Elżbieta Turlej, „Dziewczynka z zapałkami” (Polityka), wykłady profesor Urszuli Dudziak, dostępne w Internecie


Zobacz także

Dbanie o siebie nie było nigdy tak proste. Naprawdę niewiele potrzeba, by siebie potraktować z szacunkiem i uważnością

Wiecznie brakuje ci pieniędzy? Zobacz, jak (w miarę) bezboleśnie zaoszczędzić sporą sumkę

Podsumowanie akcji „14 dni dla mojego ciała”