Lifestyle

Jak nie przegapić najważniejszego. 20 sposobów na jakie on wyznaje ci miłość, choć nie mówi „kocham” wprost

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 maja 2017
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Bywa, że miłość jest na wyciągnięcie ręki – właśnie ta dobra, jedyna, na całe życie. Czasem tylko nie potrafimy jej zauważyć goniąc za czymś ulotnym, nieuchwytnym, niepewnym, albo nie chcemy przyjąć do świadomości, że może być tak bardzo „zwyczajna”. A ona przychodzi jak stary przyjaciel: nie narzuca się, ale wie co się u ciebie dzieje, podaje pomocną dłoń, kiedy jest ci źle i czujesz się samotny. Otacza cię opieką, która nie osacza, ale otula jak ciepły kocyk w jesienny dzień.

Wyznanie miłości nie musi być powiedzeniem „kocham cię”, przy świecach i romantycznej kolacji. Można wyznać miłość gestami, czynami, obecnością. Jeśli masz obok siebie kogoś, kto od dłuższego czasu wysyła ci poniższe „sygnały”, przyjrzyj się uważniej waszej relacji. Może warto spojrzeć na tę osobę w zupełnie inny, niż dotąd, sposób?…

20 sposobów na jakie on wyznaje ci miłość, choć nie mówi „kocham”wprost

1. Jesteś w centrum jego uwagi

Jeżeli przebywacie razem wśród innych ludzi, w różnych sytuacjach społecznych, ale czujesz, że jego uwaga jest skupiona na tobie bardziej niż na kimkolwiek innych, możesz założyć, że jesteś dla niego ważna, bliska.

2. Przy tobie potrafi powściągnąć nerwy, „nie umie” się na ciebie gniewać

Nawet, jeśli zrobisz coś, za co mógłby być na ciebie zły, albo coś głupiego, co normalnie, w kimś innym, by go drażniło.

3. Pamięta ważne daty

Data twoich urodzin, imienin, ważnych w twoim życiu wydarzeń nie jest dla niego tajemnicą, nawet sam ci o niej przypomina.

4. Czujesz, że ty i twoje sprawy są dla niego priorytetem

Potrafi zrezygnować z różnych, ważnych dla niego rzeczy, jeśli może ci w czymś pomóc, jeśli wie, że go potrzebujesz.

5. Broni cię

Możesz na niego liczyć, jeśli ktoś próbuje ci zaszkodzić, albo mówi o tobie złe rzeczy.

6. Bardzo chętnie spędza z tobą czas

I czujesz, że jest mu z tobą dobrze, że cieszy się każdą minutą w twoim towarzystwie.

7. Otwiera się przed tobą

Mówi o swoim życiu – tym prywatnym i zawodowym. Zasięga twojej opinii, chce dzielić się z tobą tym, co dla niego ważne.

8. Nie potrafi się długo gniewać

Nie lubi długich przerw w kontakcie z tobą i często pierwszy go nawiązuje.

9. Interesuje się twoimi przyjaciółmi i innymi członkami twojej rodziny.

Wie, kto jest dla ciebie ważny, o kogo się martwisz. Troszczy się o ciebie, kiedy przeżywasz smutek związany z jakąś relacją.

10. Czujesz, że jest w stanie wiele dla ciebie poświęcić

Swój własny komfort, czasem szczęście, jeśli tylko oznacza to, że tobie będzie lepiej.

11. Jesteś ostatnią osobą, z którą rozmawia przed snem

Albo, do której pisze wiadomości.

12. Zawsze darzy cię szacunkiem

Niezależnie od sytuacji. Nie ogląda się za innymi kobietami w twoim towarzystwie, daje ci odczuć, że jesteś wyjątkowa. Jest uprzejmy i kulturalny.

13. Chce wiedzieć o tobie jak najwięcej

Nie zanudzisz go zdjęciami z dzieciństwa ani twoimi wspomnieniami. Dla niego to ważne i interesujące.

14. Zawsze chętnie udzieli ci wsparcia

Jeśli jest coś, w czym może ci pomóc, chce być pierwszym, który to zrobi.

15. Troszczy się o ciebie

Dosłownie. Upewnia się, czy bezpiecznie dotarłaś do domu, czy dobrze się czujesz i czy wyleczyłaś katarJ.

16. Jest blisko

Kiedy wokół robi się tłum, to on zawsze stoi najbliżej.

17. Nawiązuje subtelny kontakt fizyczny

Dotknięcie ręki, opiekuńczy sposób, w jaki cię obejmuje, żeby pomóc ci gdzieś wejść, sposób, w jaki cię wita – to nie jest przypadek.

18. Szybko się dostosowuje

Jeśli dasz mu sygnał, że potrzebujesz jego obecności, dla ciebie szybko zmieni swoje plany.

19. Pamięta o czym rozmawialiście, nawet dawno temu

Przywiązuje uwagę do szczegółów, zaskakuje cię uważność, z jaką cię słucha.

20. Odległość nie jest dla niego problemem

Bo gdzieś, na końcu tej drogi, czekasz na niego Ty.


Lifestyle

Sztandarowe zdania manipulatora – miej się na baczności, gdy je słyszysz!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
28 maja 2017
Fot. iStock
 

Manipulator to sprytny i niezwykle trudny przeciwnik. Będzie kłamać, oszukiwać i mataczyć, by osiągnąć swoje cele, doprowadzi do nieporozumień, kłótni i osłabi twoją pewność siebie. Dla niego jesteś jedynie narzędziem, które znaczy tyle, co nic – to on i jego potrzeby są najważniejsze! Jest niczym drapieżca, który instynktownie wyczuwa twoje słabe punkty i doskonale wie, gdzie uderzyć, by osiągnąć najlepszy efekt. Ma także swoje ulubione zdania, których używa wobec ofiar, by namieszać im w głowie i zasiać w nich ziarno niepewności – zapamiętaj je i miej się na baczności, gdy następnym razem je usłyszysz.

„Źle mnie zrozumiałaś”

To podstawowe zdanie każdego manipulatora. Jeśli złapiesz go na gorącym uczynku i zaczniesz rozliczać z wypowiedzianych przez niego słów, manipulator będzie cię przekonywać, że źle go zrozumiałaś i nieprawidłowo odczytałaś jego intencje – twój błąd, twoja pomyłka, twoja wina. Nie daj się jednak zbyt łatwo zwieść i nie trać pewności siebie – to nie ty jesteś tutaj problemem!

„Jesteś zbyt wrażliwa”

Nawet jeśli jesteś osobą wrażliwą, nie znaczy to, że masz problemy ze zrozumieniem czyichś intencji i jesteś niezdolna do wyczuwania oszustwa, kłamstwa czy manipulacji! To zdanie ma za zadanie wprowadzenie wątpliwości i skłonienie osoby manipulowanej do przemyśleń na swój temat – czy przesadziłam? Czy rządzi mną moja wrażliwość? Uległam emocjom? Jestem w błędzie? Ty analizujesz i tracisz pewność, a manipulator po raz kolejny wygrywa.

„Nie dramatyzuj!”

Pamiętasz film „Nigdy w życiu” i Jana Frycza w roli męża Judyty, który używał właśnie tego zdania informując ją o swojej zdradzie i rozwodzie? Typowy przykład manipulacji! Zarzucając innym dramatyzowanie i zbyt emocjonalne podejście, manipulator zmusza ich do analizowania swoich uczuć i odciąga w ten sposób uwagę od siebie. Zaczynasz myśleć, że zareagowałaś przesadnie, że robisz z igły widły i wyolbrzymiasz, a nawet, pod wpływem zręcznej manipulacji, ostatecznie weźmiesz na siebie winę za całą sytuację!

„Zachowujesz się jak wariatka”

Tym zdaniem manipulator atakuje cię bezpośrednio – będzie nazywał wariatką, zarzuci szaleństwo i nielogiczne myślenie, po to, by wprowadzić większe zamieszanie i obwinić ciebie. Będzie zrzucać odpowiedzialność za daną sytuację na innych, bo sam nigdy nie przyzna się do błędu i nie widzi nic złego w swoim zachowaniu. To inni są szaleni i coś z nimi nie tak, manipulator, w swojej ocenie, jest idealny i bez skazy.

„Za dużo myślisz”

W ten sposób manipulator po raz kolejny chce zrzucić winę na ciebie i odciągnąć twoje myśli od jego zachowania. Dostrzegłaś problem, przejrzałaś go, więc będzie chciał zamącić ci w głowie i zrzucić wszystko na twoje rozbuchane analizy i wyolbrzymianie, ale nie daj się – myślenie, nawet ponad normę, to nic złego! Jeśli wyczuwasz podstęp i czujesz się źle z czyimś zachowaniem, to prawdopodobnie coś jest na rzeczy, nie bagatelizuj własnych instynktów.

„Zrobiłem to dla twojego dobra”

Albo „zrobiłem to, bo cię kocham/ bo mi na tobie zależy” – nie daj się jednak nabrać na te czułe słówka, bo to tylko gra ze strony manipulatora, gra na twoich uczuciach! Takimi zdaniami chce nie tylko wytłumaczyć swoje zachowanie, ale w dodatku wpędzić  cię w poczucie winy, że nie doceniasz jego starań, troski i miłości. Pamiętaj jednak, że prawdziwie kochająca osoba nie oczekuje niczego w zamian i nie wykorzystuje łączących was uczuć by ugrać coś dla siebie.

„To wszystko jej/ jego wina”

Manipulator nigdy nie przyznaje się do winy! Jeśli ktoś w twoim otoczeniu permanentnie zrzuca na kogoś własne niepowodzenia, obgaduje innych za plecami, oczernia ich i rozpuszcza plotki, to w głowie powinien zapalić ci się alarm. To sztandarowa taktyka manipulatora – napuścić innych na siebie, skłócić i wprowadzić jak największe zamieszanie.

„Musisz mi odpowiedzieć teraz, natychmiast!”

Dlaczego manipulatorowi zależy na twojej szybkiej decyzji? Przede wszystkim taka presja jest stresująca, a gdy jesteś w stresie, stajesz się łatwiejsza do zmanipulowania i szybciej ulegasz. Ponadto, gdy musisz odpowiedzieć od razu, nie masz czasu do przemyśleń czy zapytania o zdanie innych – jeszcze ktoś dostrzegłby podstęp i zniweczył jego misterny plan!

„Nie powinnaś się z nim/nią zadawać, nie jest dla ciebie dobrym towarzystwem”

Dla manipulatora jednym z najlepszych rozwiązań jest odciągnięcie swojej ofiary od przyjaciół i bliskich osób – w ten sposób zmniejsza ryzyko ewentualnej pomocy ze strony otoczenia i przejmuje całkowicie kontrolę. Im bardziej pusto dookoła, tym mniej osób, które patrzą mu na ręce i mogą dostrzec jego nieczystą grę. Twoja samotność to dla niego czysty zysk i łatwiejsza droga do celu.

Jak się nie dać manipulatorowi?

Choć manipulator dysponuje kilkoma strategiami postępowania i posługuje się wieloma sztuczkami, nie jesteśmy wobec niego całkowicie bezbronni. Oto kilka rzeczy, które możemy zrobić, by się przed nim bronić:

wierz czynom, a nie słowom – liczy się to, co ktoś robi, a nie jego słowa

bądź asertywna – nie bój się odmawiać, masz do tego prawo!

znajdź osobę godną zaufania – taką, z która będziesz mogła się skonsultować i która będzie twoim punktem odniesienia, wsparciem

daj sobie czas – nie ulegaj presji, poproś o czas do namysłu i zastanowienia się na spokojnie

nie bój się wyrażać własnych potrzeb – mów głośno o tym, czego potrzebujesz, oczekujesz i chcesz, nie stawiaj swoich potrzeb niżej od potrzeb innych osób

ogranicz spotkania z manipulatorem – jeśli czujesz, że ktoś tobą manipuluje, w miarę możliwości ogranicz spotkania z nim i zachowaj dystans. Dla własnego dobra i szczęścia nie warto utrzymywać toksycznych relacji.

Zapisz


Lifestyle

„Siostry od kuchni” polecają: Kremowe risotto ze szparagami

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
28 maja 2017
Fot.Siostry od kuchni

Dziś proponujemy wam danie, które opiera się o sezonowy składnik, jakim są szparagi. Sezon na nie jest wyjątkowo krótki, dlatego nie zwlekajcie zbyt długo z przygotowaniem, bo kolejna szansa na ten smak może przydarzyć się dopiero za rok! A nasze kremowe risotto ze szparagami, z pewnością przypadnie wam do gustu..

Szparagi same w sobie są przepyszne, a w tej kompozycji ich smak jest jeszcze bardziej delikatny i rozpływający się w ustach.

Czas wykonania: 35-40 min

 

Fot.Siostry od kuchni

Fot.Siostry od kuchni

Za co kochamy risotto? Przede wszystkim za szybkość wykonania, ale również za cudowny smak, pachnący winem, serem i niekiedy ziołami. To co musicie wiedzieć przygotowując risotto to fakt, że przyrządza się je raptem w nieco ponad pół godziny, ale wymaga od nas bieżącego dodawania bulionu i ciągłego mieszania. Dzięki temu zabiegowi wszystkie smaki łączą się i danie staje się spójną całością.

Składniki:

 • 1 pęczek zielonych szparagów
 • 1 szklanka ryżu do risotto (np. Arborio)
 • 1 łyżka masła
 • 1/3 szklanki białego wina wytrawnego
 • 3 ząbki czosnku
 • 1 cebula szalotka (lub zwykła)
 • 3 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego (domowego)
 • 1/2 szklanki startego sera Pecorino Romano (może być też parmezan)
 • 1/2 szklanki śmietany 30%
 • sól i pieprz do smaku
 • garść świeżej natki pietruszki

Wykonanie:

Szparagi umyć, odłamać twarde zdrewniałe końcówki – powinny same złamać się w odpowiednim miejscu. Następnie pokroić szparagi na około 1,5-centymetrowe kawałki. Bulion przelać do garnka, doprowadzić do wrzenia i wrzucić pokrojone szparagi. Gotować pod przykryciem na średnim ogniu około 3 minuty i odcedzić, zachowując gorący bulion – to bardzo ważne.

Cebulę posiekać drobno, czosnek przecisnąć przez praskę. Na patelni rozpuścić masło, dodać cebulę oraz czosnek i delikatnie zeszklić (ok. 1 minutę na średnim ogniu ciągle mieszając). Na patelnie wsypać ryż i smażyć razem z cebulą i czosnkiem około 2 minuty, następnie dodać wino i odparować je ciągle mieszając jeszcze około 1 minutę. Wlać 1/2 szklanki bulionu i na średnim ogniu gotować ryż ciągle mieszając, do momentu aż wchłonie cały płyn. Czynność tę powtarzać przez ok 20 minut, to momentu, aż ryż będzie al dente, tzn. miękki ale zarazem jędrny.

Ogień zmniejszyć, dodać szparagi, ser i śmietanę. Doprawić świeżo zmieloną solą i pieprzem. Gotować jeszcze ok. 3-4 minuty ciągle mieszając.

Posypać natką pietruszki i podawać natychmiast.

FB_IMG_1495644764474

Fot. Siostry od Kuchni

Jeśli skusicie się na szparagi  zajrzyjcie koniecznie na bloga „Siostry od kuchni” i śledźcie na bieżąco ich poczynania na Facebooku! My co weekend będziemy na naszym portalu umieszczać dla was nowy przepis.

18492427_10209141583683180_1950963320_n (1)


SIOSTRY OD KUCHNI, CZYLI

siostryKRZYSIA – na co dzień pracująca zawodowo, zabiegana mama dwójki dzieci. Mimo braku czasu odnajduje czas na swoją największą pasję, jaką jest gotowanie. Pewnie dlatego, że kocha dobre jedzenie. Zodiakalny Koziorożec, a więc konsekwentna w działaniach oraz bardzo ambitna i wnikliwa. Każde danie, które tworzy jest w 100% przemyślane, ale jej artystyczna wyobraźnia dokłada odrobiny szaleństwa i kulinarnej spontaniczności… Uwielbia kawę…ale tylko parzoną w kawiarce, a dobre ciacho to raj dla jej podniebienia. Lubi testować nowe przepisy i nie boi się eksperymentować.

EWKA – Można powiedzieć, że to człowiek orkiestra – znajdzie pasję w każdym zajęciu. Twardo stąpa po ziemi, mówiąc że nie ma rzeczy niemożliwych i z powodzeniem realizuje założone cele. W swojej pracy zajmuje się prowadzeniem projektów informatycznych, gdzie wykorzystuje i rozwija swoje menadżerskie zdolności. Uwielbia podróżować i odkrywać smaki lokalnych kuchni. Kocha kuchnię włoską i w tej dziedzinie chce się rozwijać, ale z sentymentem wraca rownież do polskich smaków znanych z dzieciństwa. Gotowanie i wypieki sprawiają jej ogromną przyjemność. Dzięki jej zdolnościom organizacyjnych każdy ruch w kuchni jest zawsze przemyślany, dzięki czemu przygotowanie dań trwa chwilę.

 


Zobacz także

Iluzje w życiu Dorosłego Dziecka Alkoholika. „Będę jeszcze kochać…”

„Lubię wyobrażać sobie, że jestem silna. Lubię czuć się silna”

Nie szukajmy łatwych rozwiązań i porządnie się przygotujmy – dr Łukasz Durajski, pediatra i bloger, o tym jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem