Lifestyle

Poznaj narcyza po jego… brwiach. Okazuje się, że one wiele mówią o człowieku

Redakcja
Redakcja
10 czerwca 2018
Fot. iStock / domoyega
 

Jeśli oczy są oknem naszej duszy, to czym są brwi? Według nowych badań opublikowanych w Journal of Personality, brwi mogą wiele powiedzieć o psychice człowieka. Okazuje się, że posiadanie i dbanie o wyraziste i grube brwi charakteryzuje osoby, które cechuje ekstrawagancki i interpersonalnie dominujący narcystycznych styl.

Miranda Giacomin i Nicholas Rule z uniwersytetu w Toronto przeprowadzili badanie, wykonując zdjęcia twarzy uczestników, które zostały przycięte, tak by można było zobaczyć tylko brwi przed pokazaniem ich uczestnikom badania, którzy stwierdzili, że cienkie brwi są oznaką uwodzenia, zaś grube i gęste oznaką pewności, pewnej wyrazistości.

Naukowcy twierdzą, że brwi ułatwiają rozpoznawanie twarzy.  Narcyzi mogą utrzymywać wyraźne, grube i gęste brwi, by zwiększyć swoją rozpoznawalność oraz dać do zrozumienia, że są zmotywowanie do tego, by osiągnąć wyznaczony cel. Być może takie brwi wspomagają potrzebę bycia zapamiętanym i lubianym przez innych.

Oprócz krzaczastych brwi, inne poparte naukowo wskaźniki narcyzmu to nadwrażliwość, obsesyjne mówienie o sobie i poważny brak empatii – o tym warto przede wszystkim pamiętać.

A wy, jeśli spotkaliście w swoim życiu osoby narcystyczne, przypomnijcie sobie, jakie miały brwi. Ciekawe, czy badanie faktycznie się zgadza.


 

źródło: Independent

 


Lifestyle

Myślisz, że jesteś inteligentny? Kilka nieoczywistych cech osób z wysokim IQ – zobacz, czy je posiadasz

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 czerwca 2018
Fot. iStock / peepo
Następny

Ci, którzy mają wysokie IQ najczęściej kojarzą się nam z ludźmi posiadającymi ogromną wiedzę, obytych w świecie, którzy nienagannie się zachowują. Ostatnio jednak te przekonania zostały wywrócone do góry nogami. Bo nagle dowiadujemy się o tym, jakim Einstein był człowiekiem – z pewnością daleko mu było od naszej wizji kogoś niezwykle inteligentnego. A Doda? Której poziom IQ jest podobno sporo wyższy niż przeciętny? 

Trochę nie chce nam się wierzyć, że ktoś, kto się awanturuje, ma niewyparzony język i zawsze mówi to, co myśli, może górować nad innymi inteligencją. A jednak! Zresztą podobnie myślimy o sobie, czujemy, że gdzieś w nas tkwi potencjał, ale w siły naszego IQ już niekoniecznie jesteśmy pewni. Tymczasem inteligencja to nie tylko wiedza i obycie, to także zestaw często całkiem nieoczywistych cech.

Ciekawość świata

Albert Einstein powiedział: „Nie mam specjalnych talentów, jestem tylko namiętnie ciekawy”. Ta namiętna ciekawość świata może być jednym z kluczy do inteligencji, być może dlatego, że inteligentni ludzie potrafią zafascynować się tym, co inni uważają za zupełnie oczywiste. Dobra wiadomość jest taka, że tę ciekawość możemy rozwijać w sobie nieustannie w codziennym życiu.

Elastyczność

Ostatnie badania psychologów wskazują, że inteligencja polega na możliwości zmiany własnych zachowań tak, aby skuteczniej radzić sobie w życiu lub wprowadzać do niego zmiany. Inteligentni ludzie pokazują, co można zrobić bez względu na komplikację lub ograniczenia. Zawsze szukają i znajdują rozwiązania nawet najtrudniejszych sytuacji.

Pokora

I chodzi tu o pokorę wobec wiedzy. Inteligencję cechuje przede wszystkim przyznanie się, że czegoś nie wiem, a nie wywyższanie się wiedzą, którą posiadam i udawanie mądrzejszego niż w rzeczywistości jestem.

Empatia

Inteligencja to niezwykła umiejętność wchodzenia w sytuację innych ludzi, współodczuwanie emocji i ich zrozumienie. Ludzie inteligentni rozpoznają potrzeby drugiego człowieka, próbują mu pomóc nie oczekując niczego w zamian.  Ponadto nNiektórzy psychologowie twierdzą, że empatia, dostrojenie się do potrzeb i uczuć innych i działanie w sposób wrażliwy na te potrzeby, jest podstawowym składnikiem inteligencji emocjonalnej. Osoby inteligentne emocjonalnie są zazwyczaj bardzo zainteresowane drugim człowiekiem, wyrażają olbrzymią chęć poznania go.

Otwartość

Ludzie z wysokim IQ nie zamykają się w ciasnych schematach swoich głów. Wręcz przeciwnie – są skłonni zaakceptować i rozważyć poglądy innych, nie zamykają się uważając, że oni wiedzą lepiej. Inteligencja to otwartość na alternatywne, czasami wydawałoby się szalone i o dużym ryzyku, rozwiązania.

Przyjaźń

Inteligencja nie jest samotna, ale też nie przyjaźni się z wszystkimi. Ci, którzy są inteligentni bardzo ostrożnie używają słowa „przyjaciel” i nie nazywają tak większości swoich znajomych, tylko wybrane osoby. Jeśli się przyjaźnią, to do końca życia.

Strona 1 z 2
czytaj dalej na następnej stronie

Lifestyle

Dlaczego warto spróbować terapii małżeńskiej. Nawet jeśli się nie uda, zyskasz 4 rzeczy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 czerwca 2018
Fot. iStock / PeopleImages

Bardzo często przyciśnięci do kryzysowego muru, myślimy, że terapia to ostatnia deska ratunku. Jest to przekonanie błędne i prawdziwe równocześnie. Po pierwsze, warto pomyśleć o terapii wtedy, gdy zaczyna dziać się źle, gdy jeszcze mamy, co naprawiać. Po drugie, jest w tym sporo prawdy, bo spotkania na terapii par, potrafią uświadomić nam kilka rzeczy, o których wcześniej nie myśleliśmy  ten sposób.

Warto wiedzieć, że… bez względu na to, czy zdecydujecie się naprawiać związek, czy jednak go zakończyć, zyskacie co najmniej 4 ważne rzeczy nie tylko dla związku, ale i dla siebie –  dzięki terapii.

4 ważne rzeczy, które zyskacie dzięki terapii małżeńskiej

Zmienicie swoje przekonania na temat związku

Każdy z nas ma swoje przekonania, wyobrażenia na temat tego, czym jest prawdziwa miłość, związek, małżeństwo, czyli na temat spraw dość fundamentalnych. Problem w tym, że zazwyczaj z góry zakładamy, że są to rzeczy tak oczywiste, że nie sposób myśleć co innego… Bardzo wiele związkowych kłopotów rodzi się właśnie na tym poziomie. Każdy z partnerów, jest przekonany, że robi absolutnie wszystko to, co powinien – jednocześnie nie znając prawdziwych oczekiwań swojego partnera.

Na terapii poznacie swoje wzajemne związkowe wyobrażenia i będziecie mieli okazję nad nimi popracować. Zdziwicie się, jak wiele naszych głęboko ukrytych oczekiwań, sabotuje szczęśliwą codzienność.

Poznacie mocne strony związku

A dostrzeżenie ich w sytuacji, gdy od dawna koncentrujemy się już tylko na tym, co złe i nieudane, wcale nie jest proste. W kryzysie zazwyczaj skupiamy się tylko i wyłącznie na tym, co on/a robi źle, nie tak, inaczej… I nagle okazuje się, że jest jeszcze całkiem sporo dobrych rzeczy. Przecież coś nas kiedyś połączyło i przez jakiś czas było dobre i budujące. Prawda?

Znalezienie tych kilku dobrych rzeczy, jest kluczowe, by odnaleźć również motywację do pracy nad związkiem. Bez miłości i nadziei trudno mówić o relacji, a jedynie o trwaniu obok siebie.

Nauczycie się budować bliskość emocjonalną

Bo naturalną obronną reakcją partnerów, gdy związek zaczyna się psuć, jest zapewnienie sobie pozornego bezpieczeństwa – czyli pewnego dystansu, bufora, który sprawi, że to wszystko nie będzie mnie już tak dotykać, ranić. Niestety taka emocjonalna izolacja prowadzi tylko do pogłębienia kryzysu, budowania obcości między partnerami, a taki związek, przestaje być związkiem.

Podczas terapii nauczycie się budować tę bliskość i zaufanie w bezpiecznych dla siebie warunkach, bez ryzyka.

Nauczcie się eliminować zachowania, które szkodzą związkowi

Bo choć bardzo chcemy wierzyć, że robimy wszystko, co w naszej mocy, zazwyczaj problemy związkowe wynikają z pewnego błędnego koła zachowań partnerów. Schematów, które prze te wszystkie lata sami wytworzyliśmy. Nierzadko, te schematy właśnie napędzają spiralę nieporozumień. Cytując klasyka, trzeba przyznać, że szaleństwem jest robić te same rzeczy, oczekując różnych rezultatów… Praca na terapii uczy nas dostrzegać te krytyczne dla związku punkty i nauczyć się nie brnąć znów te same mechanizmy.

Podczas terapii nauczycie się komunikacji, która nie będzie raniąca dla partnera, ale pozwoli wam zachować asertywność podczas kłótni.

Bardzo trudno jest przezwyciężyć to „na własną rękę”. Szczególnie, gdy problemy sięgają również do naszych indywidualnych zachowań czy uzależnień. Wtedy terapeuta pomoże wam obrać dobrą drogę i być może zaleci terapię indywidualną, aby rozwiązywać problemy leżące u podstaw.

Bez względu na to, jaką decyzję ostatecznie podejmiecie, zyskacie bardzo wiele. Dowiecie się wiele o sobie, o funkcjonowaniu  w związku oraz poznacie swoje podświadome zachowania i reakcje sabotujące wasze związki – bo naprawdę każdy z nas je ma.


Na podstawie: zmianywzyciu.pl, psychologytoday.com


Zobacz także

Konkurs "Kocham swoje zdrowe stópki"

Konkurs „Kocham swoje zdrowe stópki”

Kiedy twoja znajomość przeradza się w „coś więcej”. 4 nie zawsze subtelne znaki

Prawdziwy mężczyzna cierpi, kiedy ma złamane serca. List faceta, który nie boi się mówić o swoich uczuciach