Lifestyle

„Powierniczka moich sekretów, przyjaciółka, która nigdy mnie nie zawiodła”. Akcja #KobieceSpotkania

Listy do redakcji
Listy do redakcji
29 marca 2019
Akcja #KobieceSpotkania
 

Wspaniałą i bardzo ważną dla mnie kobietą jest moja Mama. To powierniczka moich sekretów, przyjaciółka, która nigdy mnie nie zawiodła.

Zawsze mogę na nią liczyć, nie odmawia mi swojej pomocy, w każdej sytuacji mi doradzi i udzieli dobrych życiowych wskazówek.

Moją Mamę cenię za optymizm i wiarę w ludzi, realizuje ona swoje marzenia, lubię jej poczucie humoru i sposób bycia. Inspiruje mnie jej życiowa mądrość, cierpliwość, wyrozumiałość, znosi trudy dnia codziennego, nie poddaje się łatwo, idzie do przodu przez życie, nie cofa się, bo to nie ma sensu.

Cieszy się życiem, umie wykorzystać chwile dla siebie, dba o swoje wnętrze i zewnętrzny wygląd. Przecież babcia też musi być piękna.

To wspaniała Mama, ciekawa osobowość i jej determinacja, dzięki której zrobiła prawo jazdy w wieku 50 lat. Nic tylko podziwiać i naśladować. Bo można wszystko, jak się tylko tego pragnie i dąży do realizacji zamierzonego celu.

To ona pokazuje mi, że warto walczyć o to, czego się pragnie w życiu, że marzenia trzeba spełniać i robić to, co się kocha. To moja inspiracja.

I.S.

List bierze udział w konkursie w ramach akcji #KobieceSpotkania

Weź udział w konkursie


Lifestyle

Najgorsze teksty, jakimi mogą kobietę uraczyć faceci. Panowie – lepiej tego nam nie mówcie

Redakcja
Redakcja
29 marca 2019
Fot. iStock/Mixmike
 

Jednego babskiego wieczoru zaczęłyśmy rozmawiać o tym, jakimi najgorszymi tekstami uraczyli nas mężczyźni. Na początku jakoś nie było prosto, ale jak worek się rozwiązał, kulałyśmy się ze śmiechu po podłodze.

Jeśli jesteś kobietą i czytasz ten tekst – baw się dobrze, jeśli mężczyzną – ostrzegamy, tego lepiej nigdy nie mów kobiecie, na której ci zależy, no chyba, że chcesz ja wkurzyć.

„Wiesz, nie jesteś taka jak inne kobiety”

Brzmi niby ok, ale „taka” to znaczy jaka? Kulawa, gruba, wredna? Jakie chłopie twoim zdaniem są inne kobiety, że ja jestem ta lepsza?

„Popieram feministki”

Powiedział raz gość, który chciał się przypodobać. Serio? A co takiego robisz? Można być męskim feministą i wcale nie trzeba o tym mówić głośno, bo to widać gołym okiem, jak choćby przez szacunek okazywany kobietom.

„Uśmiechnij się”

Jak słyszymy, że mamy się uśmiechnąć, żeby on miał dobry dzień, to nóż nam się w kieszeni otwiera. A co to? W cyrku jesteśmy? Małpki, które nastrój poprawiają?

„Od razu zwróciłem na ciebie uwagę, wyróżniasz się na tle swoich przyjaciółek”

Niby pochlebstwo, ale mega seksistowskie, bo to jak uczestniczyłybyśmy w konkursie piękności. To co, liczy się tylko wygląd? A gdybym miała przyjaciółkę modelkę, to już na mnie nie zawróciłbyś uwagi. Panowie, w takiej sytuacji lepiej po prostu nic nie mówić.

„Nie wiedziałem, że jesteś taka mądra”

No i ręce opadają. Gdzie ty gościu żyjesz? W Ciemnogrodzie? W patriarchalnej piwnicy? Kobiety są mądre, inteligentne, bystre, co więcej czasami bardziej od facetów. Warto wbić to sobie do głowy, żeby nie było zaskoczenia.

„Oczywiście kochasz zakupy?”

Dlaczego to ma być tak oczywiste. Ja akurat nie lubię, jestem chora, jak mam chodzić po sklepach, żeby coś dla siebie kupić. Są jednak kobiety, które uwielbiają buszować po sklepach i dlaczego panowie traktują to, jak przypadłość, z której należy drwić. Dla nas zakupy, a dla was oglądanie meczów i podniecanie się biegającymi za jedną piłką facetami.

„Moja żona jest o ciebie zazdrosna, niepoważna”

Serio? Niepoważna? A czy ty nie mówisz tego czasem chcąc stworzy jakąś owianą tajemnicą więź? Nikogo nie oszukasz. Poza tym my – kobiety, rozumiemy te, które są zazdrosne i pewnie zachowałybyśmy się podobnie, gdybyśmy były w jej butach.

„Daj spokój, nie o kim mówić”

Jeśli pytamy o byłe związki to po to, żeby wyczuć, jaki faceci mają w ogóle stosunek do kobiet i do budowanych relacji. Szanujemy tych, którzy o swoich byłych nie mówią źle, wręcz przeciwnie, potrafią wyciągnąć wnioski ze swoich doświadczeń i docenić pojawienie się w ich życiu każdej kobiety.

„Nie przesadzaj, histeryzujesz”

Panowie nie mówcie nam, jak się czujemy. Nie chcemy słyszeć, że jesteśmy spięte albo zdenerwowane. Przypuśćmy, że wiemy, jak się czuję lepiej niż wy i nie traktujcie nas protekcjonalnie, zachowując się tak, jakbyście wiedzieli lepiej.

„Kobiety nie powinny przeklinać”

Chciałby się krzyknąć, że NIKT nie powinien. Ale to wg panów często przeklinanie, picie, palenie nie wypada kobietom, w przeciwieństwie do panów. Ważne jest, abyśmy wszyscy byli wobec siebie uprzejmi i grzeczni, a nie żeby nas – kobiety obciążać podtrzymywaniem moralności społeczeństwa.

„Nie musisz ćwiczyć, wyglądasz świetnie”

I to kolejna klasyczna uwaga, która pozornie wydaje się być komplementem. Pozornie, bo drodzy panowie my nie ćwiczymy jedynie po to, żeby wam się spodobać, ale po to, żeby czuć się dobrze we własnym ciele, by mieć je sprawne, zdrowe i też dlatego, że uwielbiamy ten kopniak endorfin podczas aktywności.

„Uwielbiam, jak kobieta lubi jeść”

Pytanie, czy powiedziałeś to kiedyś kobiety, która jest otyła? Na pewno nie. Raczej patrzysz z podziwem, jak wcinamy pizzę czy hamburgera bez większej szkody dla naszej sylwetki. Tyle, że to się zdarza bardzo rzadko, więc przestań jęczeć, że lepiej gdybym sobie zamówiła pyszne żeberka. Uwierz, chciałabym mieć taką przemianę materii, która by mi na to pozwoliła. Niestety, nie jestem biologicznie pobłogosławiony nadludzkim układem trawiennym. Więc odpuść sobie takie komentarze.

„Jak to się stało, że jesteś sama?”

A to takie dziwne? Dla wielu facetów samotna kobieta to taka, które nikt nie chciał. Jeśli uważasz, że jestem piękna/inteligentna/wyjątkowa, załóż sobie, że jestem sama, bo mogę sobie pozwolić na bycie wybredną i nie pchać się w ramiona pierwszego lepszego mężczyzny, który zwróci na mnie uwagę. Mam prawo wyboru.

Dodałybyście coś do tej listy?


Lifestyle

Szukam pracy, więc nie interesuj się, czy planuję ciążę! – Ruszyła kampania społeczna z inicjatywy GoWomen

Redakcja
Redakcja
28 marca 2019
Kampania społeczna GoWomen

Wyobraźcie sobie sytuację:

#1. Sytuacja

Rozmowa kwalifikacyjna. Wykształcona kobieta, z świetnym doświadczeniem i umiejętnościami. I nagle pada to irytujące pytanie… ” Czy planuje Pani w ciągu najbliższych miesięcy zajść w ciążę?”.

To nie koniec. Kobieta, poszukująca pracy miała kilka umówionych rozmów w jednym tygodniu. Na każdej z nich padło to samo pytanie…

#2. Sytuacja

Kobieta otrzymuje pracę. Poznaje cała kadrę i współpracowników. Zaczyna pracę, robi badania lekarskie i oczekuje podpisania umowy. Praca wygląda na konkretną, z perspektywami na przyszłość. Wieczorem po kilku dniach, dzwoni do niej osoba, która ją zatrudniła (przedstawiła się jako szef). I oświadcza, że umowy nie będzie, ponieważ szef wszystkich szefów nie będzie zatrudniał kobiety w wieku prokreacyjnym. Że nie nabierze się na te gierki i na pewno zaraz przyniesie Pani zwolnienie…

Te sytuacje przyczyniły się do stworzenia GoWomen!

GoWomen -to hybryda strony internetowej www.gowomen.pl i kampanii społecznej, a także ruch nowoczesnych, pewnych siebie, realizujących się zawodowo kobiet. Jesteśmy wykształcone, cały czas zdobywamy nowe umiejętności, dążymy do perfekcji. Praca jest dla nas ważna, ale rodzina jest dla nas najważniejsza! Staramy się realizować swoje ambicje i plany zawodowe, jednocześnie dbając o dom i rodzinę. Nie pozwalamy na brak szacunku i dyskryminację kobiet.

Pomysł na GoWomen zrodził się w 2017 roku, w którym to seria nieprzyjemnych zdarzeń, zwróciła moją uwagę na problem, o którym mało się mówi – mówi pomysłodawczyni kampanii Ewelina Salwuk-Marko

GoWomen to przede wszystkim inicjatywa tworząca kampanie społeczne, w których to kobiety odgrywają główną role.

Ile kobiet w Polsce, nie zostaje zatrudnionych ze względu na płeć?

Ile pracodawców obawia się, że zatrudniając kobietę, zaraz zajdzie w ciąże?

Ile kobiet ma ogromne umiejętności i doświadczenie, a ich CV ląduje w koszu?

Kampania społeczna GoWomen

Główny cel: Zwrócenie uwagi, na problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy.

Dlaczego nikt nie pyta mężczyzn: „A Pan planuje iść na tacierzyński?”. Kobiety w naszym kraju powinny czuć się pewnie i godnie, szczególnie na rynku pracy. Chcę dotrzeć do jak największej liczby osób. Kampania ma wzbudzać refleksję, skłonić do myślenia i też wywołać kontrowersje. Przypomnimy jak działa prawo i nauczymy jak reagować na takie pytania.

Ponadto:

Na stronie internetowej publikowane będą rzetelne i wartościowe artykuły. Prawdziwe historie kobiet, które za pomocą aplikacji na stronie www.gowomen.pl bez problemu będą mogły opisywać swoje sytuacje. Pokażemy też, drugą stronę medalu – punkt widzenia firmy, pracodawcy. Wszystko, szczere i prawdziwe. Nie zabraknie wypowiedzi ekspertów, prawników.

MÓWIMY TAK:

Każda kobieta ma prawo do godnej pracy i płacy,

Nikomu nie trzeba się tłumaczyć z chęci posiadania/ nieposiadania dziecka,

Matkom pracującym, rozwijającym się, uczącym się

MÓWIMY NIE:

Dyskryminacji płciowej na rynku pracy

Kobietom, które wykorzystują pracodawcę, do szybkiej ucieczki na L4 i macierzyński

Pracodawcom, którzy nie zatrudniają kobiety, w związku z obawą szybkiego zajścia w ciążę

DO KOGO KIERUJEMY KAMPANIĘ?

Kampania skierowana jest przede wszystkim do kobiet i pracodawców. Chcemy, aby kobiety zastanowiły się nad swoim życiem i przyszłością, tym samym nabrały pewności siebie, co do realizacji siebie w sferze zawodowej. Kampania kierowana jest do pewnych siebie, przedsiębiorczych, pracowitych kobiet, które chcą realizować się na szczeblach kariery zawodowej. Także do kobiet matek, które chcą podążać ścieżką kariery.

Kampanię kierujemy też do pracodawców, aby nie obawiali się zatrudniać kobiety. Są rewelacyjnymi fachowcami i świetnie się sprawdzają na wysokich stanowiskach.

Kampania społeczna GoWomen

www.gowomen.pl

https://www.instagram.com/gowomenkampania/

https://www.facebook.com/GoWomen-Kampania-Społeczna-2195157654140740

Akcję wspierają:

Magazyn Law Business Quality, Mamo pracuj, Radio Ram, Mamy-mamom, Marka Pracodawcy, Kobieta i pieniądze, Friendly Workplace, Feszyn.com, Imperium Kobiet, Law First, Szczęsliwa w biznesie, Red-kor, e-prawopracy, Piwne kosmetyki Saela, Socjopatka, Agencja Sal-Mar, Pomysłowa mama

Ty też możesz wspierać Kampanię społeczną:

https://wspieram.to/kmpaniagowomen?pokaz_projekt=1&fbclid=IwAR05KmAI-QinKSyDV-YsSOqLFbBYmU3v_mUUZ7ggLCF1Bghw0W-5T-TUwGM

 

 

Fot plakatu. Jagoda Gramala
Modelka: Paulina Dymka


Zobacz także

Naładuj baterie #poswojemu z Olgą Frycz!

Robin Williams cytaty

Robin Williams – cytaty, które warto znać

Dorota Wellman: „Mój dom jest zamknięty dla tych, których nie lubię. Prosta sprawa”