Go to content

Poranne nawyki, które nie pozwalają nam schudnąć

Fot. iStock/Jacob Wackerhausen

Poranne czynności i poranny nastrój często nastrajają nas już do końca dnia, wpływają również na nasz harmonogram diety. Decydują o tym, czy zjemy duży czy mały lunch, czy organizm zużyje wszystkie kalorie, czy je sobie zmagazynuje na „czarną godzinę”. Istnieje związek między naszymi nawykami a brakiem równowagi w organizmie powodującym dodatkowy przyrost masy ciała.

Nie jesz obfitego śniadania

Moment, w którym jemy, jest o wiele ważniejszy niż to, co jemy. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie udowodnili, że dieta z dużym śniadaniem i lekką kolacją jest o wiele bardziej skuteczna, jeśli chodzi o utrzymywanie stałej wagi, niż dieta oparta na częstym podjadaniu („częściej a mniej”).

A to dlatego, że szybkość metabolizmu jest różna w różnych porach dnia. Głównym wnioskiem, do którego doszli naukowcy, jest to, że nigdy nie należy odmawiać zjedzenia wysokokalorycznego śniadania. Twój obiad powinien być nieco lżejszy, a kolacja niskokaloryczna.

Rezygnujesz ze spaceru w słońcu

Światło słoneczne dosłownie spala tkankę tłuszczową. Badacze z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie przeprowadzili eksperyment i udowodnili, że lipidy zmniejszają się pod wpływem światła słonecznego. To odkrycie częściowo tłumaczy, dlaczego ludzie przybierają na wadze w okresie zimowym, gdy brakuje światła słonecznego.

Zapominasz o wypiciu szklanki wody po przebudzeniu

Według naukowców ciało osoby dorosłej składa się w 55% do 60% z wody  , więc wypicie szklanki wody po przebudzeniu jest naprawdę dobrym pomysłem . Woda przyspiesza metabolizm, co zmniejsza ryzyko otłuszczenia. Pomaga także organizmowi pozbyć się toksyn.

Nie ćwiczysz

Poranne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć apetyt! Eksperyment naukowy udowodnił, że ludzie, którzy mają nawyk uprawiania ćwiczeń przed śniadaniem, jedzą mniej jedzenia przez cały dzień.

Zachowujesz „pyszne” dania na obiad lub kolację

Jeśli nie możesz oprzeć się jedzeniu słodkich lub pieczonych potraw, zrób to w pierwszej części dnia. To kolejny wniosek , do którego doszli naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie. Pączek zjedzony rano doda Ci mniej centymetrów do talii niż ten sam pączek zjedzony wieczorem.

Czytasz rano wiadomości 

Strach i irytacja spowodowane przewijaniem na ekranie telefonu porannych wiadomości mogą w rzeczywistości mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz na chroniczny brak snu. Dzieje się tak, ponieważ długotrwały stres powoduje, że komórki macierzyste zamieniają się w komórki tłuszczowe.

Nie doceniasz pomocy… zwierząt

Pies może stać się dobrym towarzyszem podczas biegu, a kot może sprawić, że rozciąganie lub joga będą bardziej relaksujące i przyjemne. Wyniki badań wykazały, że właścicielom zwierząt łatwiej jest kontrolować swoją wagę. Poza tym, komunikacja ze zwierzęciem domowym i dbanie o niego może dać ci pozytywne emocje, które zmniejszają poziom stresu, który w przeciwnym razie najprawdopodobniej spróbowałbyś ukoić czekoladą.


Na podstawie: brightside.me