Lifestyle Związek

Porady małżeńskie z XIX wieku. „Pozwól mu podążać za kobietą, która go zainteresuje”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 marca 2018
Fot. iStock/Halfpoint
 

Sto lat temu kobiety traktowano jak dzieci, a mężowie kontrolowali każdy krok żony, podejmując za nie wszystkie decyzje, nawet te najbardziej intymne. Dziś szukamy związków opartych na partnerstwie i wzajemnym szacunku, choć niepokojące trendy w postrzeganiu kobiecej roli w związku niebezpiecznie wracają… Przeczytajcie porady małżeńskie z XIX wieku, ku przestrodze!

1. Wychodząc za mąż, zachowaj swoją pozycję, inaczej stracisz przyjaciół

Znaczenie przynależności do klasy społecznej przy wyborze małżonka oznaczało dla kobiety „być albo nie być” w towarzystwie. Jeśli, idąc za głosem serca wybierała mężczyznę o niższej randze społecznej, nie miała prawa oczekiwać, że przyjaciele nadal będą ją traktować z takim samym szacunkiem jak przed zamążpójściem.

2. Przyjmij pierwszą propozycję małżeństwa

Bo jeśli tego nie zrobisz, druga może się już nie zdarzyć i skończysz w biedzie, samotna i wyśmiewana przez bliskich…

3. Powinnaś uprzedzić męża, jeśli chcesz mieć jakieś prawa w tym związku

Żeby nie było nieporozumień.

4. Nie narzekaj, jeśli nie jest świetny

Jest szansa, że jeśli zasłużysz na to swoją postawą, kiepski mąż „się wyrobi”. Bądź spokojna, niewzruszona i spełniaj swoje chrześcijańskie i domowe obowiązki. W ten sposób zyskasz jego szacunek, a może nawet odzyskasz jego serce.

5. Daj mu wygrywać każdą sprzeczkę

Bo roztropna kobieta, by zachować spokój i zapewnić sobie stałość uczuć męża, często poświęca się udając głupszą niż jest.

6. Nigdy się nie maluj

Makijaż jest zarezerwowany dla kobiet o wątpliwej reputacji.

7. Zawsze dobrze wyglądaj – ale nie za dobrze

Wystarczy, że będziesz wyglądać schludnie, czysto i nie nadwyrężysz zbyt mocno mężowskiego budżetu na nowe suknie.

8. Planuj posiłki z myślą o sypialni

Tak, by nie wywoływać niestrawności, wzdęć i innych, przykrych objawów przejedzenia.

9. Znajdź odpowiednią pozycję

Wielu lekarzy w XIX wieku, że życie kobiety podczas intymnego zbliżenia z mężem mogło być poważnie zagrożone, jeśli nie będzie ona przestrzegała pewnych zasad bezpieczeństwa…

10. Nie kochaj się pod wpływem alkoholu

Chociaż jest to zapewne dobra i dość aktualna rada, towarzyszyła jej nieco inna motywacja. W XIX wieku uważano, że dziecko poczęte przez kobietę znajdującą się pod wpływem nawet małej ilości alkoholu, urodzi cię dotknięte „idiotyzmem i licznymi chorobami nerwowymi”.

11. Pozwól mu podążać za kobietą, która go zainteresuje

W XIX wieku uznano, że „w męskiej naturze szukanie nowej wersji kobiety, którą byłaś, zanim urodziłaś mu siedmioro dzieci”.


Na podstawie: littlethings.com

 


Lifestyle Związek

Córki trudnych matek są uwięzione w roli grzecznych dziewczynek

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 marca 2018
Fot. iStock / kieferpix
Następny

Co się dzieje wtedy, gdy to, co dobre dla mamy, jest zdecydowanie złe dla jej córki? Kiedy potrzeby matki stawiane są na pierwszym miejscu, w taki sposób, że dziewczynka ponosi związane z tym olbrzymie koszty emocjonalne? Jest uwięziona w uczuciowej pułapce, która ją niszczy od środka?

Kiedy matka dziewczynki cierpi na zaburzenia osobowości lub ma skłonności narcystyczne, jej córka cierpi. Staje się córką dobra za wszelką cenę, wbrew sobie, wbrew rozsądkowi, wbrew uczuciom. Dobrą córką.

To ona widzi i czuje, gdy mama jest zmartwiona

Jej bliskość z mamą i nieprzewidywalność nastrojów matki są jedynym, czego zaznała. Przywykła do tego, to, paradoskalnie, daje jej poczucie bezpieczeństwa. Jeśli mama jest zdenerwowana, dobra córka uważa, że jej zadaniem jest zaradzenie temu. Jest to nawyk, głęboko zakorzeniony w dziecku. Ponieważ jej własne potrzeby przeplatały się z potrzebami jej matki, dobrej córce trudno jest odtrącić mamę nie mają przy tym poczucia, że jej własne bezpieczeństwo jest zagrożone.

Czuje się odpowiedzialna za dobre samopoczucie matki

Dorastając, dobra córka dowiaduje się, że opieka, jaką otacza matkę, jest jedynym sposobem, aby i ona sama poczuła się emocjonalnie bezpieczna. Upewnienie się, że mama jest zadowolona i spokojna, jest dla niej najważniejsze. Wtedy i tylko wtedy może czuć się bezpiecznie. Nauczyła się lekceważyć własne uczucia, aby chronić delikatną samoocenę matki. Jest od tego zależna.

Dobra córka nie wie, jak powinna wyglądać zdrowa relacja z matką

Zaspokajanie potrzeb matki dzieje się kosztem potrzeb rozwojowych córki. To wokół matki i jej uczuć kręci się całe jej życie.  Aby przeżyć „emocjonalnie”, uczy się odłączać od swoich potrzeb i dopasowywać się do potrzeb matki. Ale córka myśli, że tak właśnie powinno być, bo nie doświadczyła w swoim życiu innej relacji.

Ile to kosztuje, być „dobrą” dla mamy, ale nie dla siebie?

Dzieciństwo spędzone na opiece nad matką i w poczuciu, że musisz być lepsza niż ona, sprawia, że nie jesteś emocjonalnie odporna. Nie czujesz się przywiązana sama do siebie ani do swoich potrzeb.  woja zdolność do wejścia w intymną relację z drugą osobą jest poważnie zagrożona. Odosobniona i samotna, dobra córka odczuwa pustkę, której nie rozumie. Akceptacja, za którą tęskni, zdaje się być poza jej zasięgiem i nie wie, dlaczego tak jest. Uważa, że lekiem na wszystko jest perfekcjonizm.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Związek

Twój partner będzie ignorował te sygnały. Jak objawia się rak prostaty?

Redakcja
Redakcja
19 marca 2018
Fot. iStock/dobok
Następny

Ręce opadają z tymi facetami. Większość z nich umiera, gdy pojawią się pierwszy objawy przeziębienia lub grypy – stan podgorączkowy zwala ich z nóg, a kapanie z nosa uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ale gdy pojawi się naprawdę poważna choroba, potrafią latami bagatelizować jej objawy. Wtedy nagle stają się niezniszczalni i nieśmiertelni. Kłucie w klatce? Na pewno minie. Uporczywe uczucie zmęczenia? Zdarza się. Zgaga? Bóle brzucha? Problemy z oddawaniem moczu? Nic takiego, też minie. Nic dziwnego, że wiele chorób zostaje u nich zdiagnozowanych dopiero wtedy, gdy już naprawdę utrudniają normalne życie. Jedną z takich chorób jest rak prostaty, który każdego roku zbiera śmiertelne żniwa. Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) rzadko występuje u mężczyzn poniżej 40. roku życia. Najczęściej diagnozowany jest u panów wieku powyżej 70 lat. Nie oznacza to jednak, że młodsi mężczyźni mogą odetchnąć z ulgą. W ciągu ostatnich 10 lat rak prostaty został wykryty dwa razy częściej niż w poprzednich latach. Ogromne znaczenie ma tutaj świadomość mężczyzn na temat tego nowotworu. Wiedząc, jakie są pierwszy objawy, można szybciej zareagować i poddać się leczeniu.

Ponieważ rozmowa na temat własnych narządów płciowych stanowi dla większości mężczyzn temat tabu, niewielu z nich będzie do urologa, gdy tylko zauważą niepokojące sygnały. Często decydują się na to dopiero pod wpływem partnerki, która na ogół ma większą wiedzę na temat nowotworów i bardziej interesuje się zdrowiem całej rodziny. Drugiej osobie często też łatwiej zauważyć, że z ukochanym/ukochaną dzieje się coś złego. Wiedząc, jakie symptomy może dawać rak gruczołu krokowego, będzie ci łatwiej  zauważyć odstępstwa od normy i rozmawiać ze swoim partnerem. Im szybciej trafi do specjalisty, tym lepiej.

Lokalizacja gruczołu krokowego

Prostata znajduje się w sąsiedztwie pęcherza moczowego i otacza bliższy odcinek cewki moczowej. Właśnie dlatego nowotwór bardzo często powoduje problemy z oddawaniem moczu.

Czynniki ryzyka

Ryzyko wystąpienia raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, ale także w sytuacji, jeśli u innego mężczyzny w rodzinie zdiagnozowano wcześniej ten nowotwór. Niestety jest dziedziczny. Dlatego też panowie z taką historią rodzinną powinni regularnie odwiedzać urologa.

Rozwój nowotworu

Od momentu pojawienia się pierwszy komórek nowotworowych do utworzenia się guza może minąć aż 10 lat. Dlatego też nowotwór przez długi czas może nie dawać żadnych, szczególnych objawów, nie będzie też wyczuwany poprzez badanie palpacyjne. Początkowo nowotwór dotyczy tylko prostaty, później zaczyna naciekać na tkanki otaczające gruczoł i daje przerzuty do węzłów chłonnych i kości.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Suche dłonie – 9 skutecznych i niezawodnych sposobów

O błękitnym fotelu, poznaniu, rozstaniu i dobrych słowach. Akcja #ListdoNiego

Lubisz szperać w lumpeksach? Tych rzeczy nigdy nie kupuj