Lifestyle

Prawo przyciągania, czyli jak być atrakcyjnym. Przede wszystkim pokochaj siebie

Redakcja
Redakcja
13 maja 2020
Fot. iStock/AntonioGuillem
 

Czy można pomóc miłości? Na pewno nie można do niej nikogo zmusić, nie można oczekiwać, że nasze uczucie zostanie odwzajemnione, bo „nam się to należy’. Miłości nie oszukasz, tam gdzie nie ma emocji, nie może być mowy o wspólnej przyszłości, fascynacji. Tam, gdzie uczucie jest jednostronne, pozostaje jeszcze nadzieja, że z czasem coś się zmieni. Że on/ona spojrzy na nas inaczej niż dotychczas. Jest to możliwe, pod warunkiem, że weźmiesz pod uwagę kilka ważnych rzeczy.

10 zasad dla tych, którzy chcą podobać się innym

1. Świadomość, że jesteś wartościową osobą

Znaj swoją wartość. Umiesz wiele, masz swoje zdanie na różne tematy, przeczytałeś wiele książek, pomogłeś przyjaciołom w potrzebie. Twoja wartość nie zależy od tego, czy ktoś cię zauważy i czy myśli o tobie dobrze. Ona jest w tobie. Osoby, które zdają sobie sprawę ze swoich zalet i umiejętności wydają się nam bardziej atrakcyjne.

2. Pielęgnowanie swoich zainteresowań

Rozwijaj się. Organizuj swój czas wokół swoich zainteresowań. Pasja czyni nas atrakcyjnymi, tak jak dążenie do celu i wiara we własne siły.

3. Świadomość, że każdy z nas potrzebuje przestrzeni dla siebie

Każdy człowiek potrzebuje pobyć sam, choćby po to, by zebrać myśli, zastanowić się czego chce, zatęsknić za obecnością bliskiej osoby. Każdy potrzebuje mieć „własną” część życia, nawet będąc w związku. Ciągła obecność, robienie wszystkiego „razem” bywa męczące i nie daje nam możliwości rozwoju, zatrzymuje w miejscu.

4. Zdrowy egoizm

Musisz umieć o siebie zadbać, umieć postawić siebie na pierwszym miejscu. To ważne dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli umiemy być dla siebie dobrzy, nie dążymy za wszelką cenę do bycia w związku, rozumiemy, że samotność jest lepsza niż zła, toksyczna i jednostronna relacja, ciągłe poświęcanie się dla partnera.

5. Ciekawość świata

Korzystaj z tej szansy, jaką dostałeś. Jesteś tu nie tylko po to (a może wcale nie po to), by stworzyć związek, dom, rodzinę. Miłość jest piękna, ale nie jest wszystkim. Na świecie jest tyle wspaniałych miejsc i rzeczy do odkrycia. Wybierz najpierw drogę rozwoju i poznawania, żebyś wiedział, czego tak naprawdę pragniesz.

6. Optymizm

Uśmiech, pozytywne spojrzenie na każdą, nawet najtrudniejszą sytuację pomagają nam lepiej żyć i skuteczniej radzić sobie z problemami. Taka postawa życiowa robi dobre wrażenie na naszych znajomych i sprawia, że jesteśmy postrzegani jako bardziej atrakcyjni, jako ci, z którymi chce się przebywać.

7. Miłość do ludzi i świata

Jeśli jesteś życzliwie nastawiony do innych, to łatwiej zdobywasz ich sympatię. Jesteś lubiany, szybciej zdobywasz zaufanie i z większą łatwością zbliżasz się emocjonalnie do ludzi. Tacy jak ty są cenieni w towarzystwie.

8. Tolerancja

Skłonność do akceptowania tego, co inne jest szalenie ważną cechą. Pomaga być otwartym, lepiej rozumieć, wchodzić w lepsze i głębsze interakcje z ludźmi. Otwiera nam oczy na to, co ważne i pomaga zlekceważyć to, co nieistotne.

9. Nic „na siłę”

Ludzkie uczucia są nieprzewidywalne. Może się zdarzyć, że między tobą, a osobą, która ci się spodobała nigdy do niczego więcej nie dojdzie i to nie jest twoja wina. Nic z tobą nie jest „nie tak”. To, że nie jesteś interesujący dla kogoś jako partner, nie oznacza, że nikt cię nie pokocha i nie doceni. Po prostu to nie „ta” osoba.

10. Podobaj się samemu sobie

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze rozpaczliwe pragnienie bycia zauważonym, docenionym, pokochanym wypływa z braku poczucia wartości. Zamiast zabiegać o zainteresowanie drugiej osoby, powinniśmy wówczas przejść swoistą terapię i lekcję miłości własnej. To nie jest łatwa nauka, ale bardzo ważna. Kochając siebie, będąc dla siebie dobrym, nabieramy pewności siebie i zaczynamy rozumieć, że miłość i uznanie drugiej osoby są ważne, ale nie najważniejsze. Że można bez nich żyć. Nie da się jednak żyć w poczuciu, że jest się bezwartościowym, nieistotnym, że nic się nie znaczy i niewiele umie. Jesteś mądry, piękny, ważny. Nigdy o tym nie zapominaj.


Lifestyle

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym i południowym. Jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 maja 2020
Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym
Fot. iStock

Kwiaty na balkonie to piękny element wystroju, który nie tylko zdobi, ale poprawia humor. Miłośnicy kwiatów powinni wiedzieć, jakie kwiaty sprawdzą się najlepiej, w zależności od warunków. Inne kwiaty mogą sprawdzić się na balkonie wschodnim, a inne na zachodnim, północnym czy południowym. Jakie gatunki roślin kwitnących najlepiej wybrać?

Kwiaty na balkonie to dla wielu osób przyjemna konieczność. Miłośnicy kwiecistych aranżacji już od marca zastanawiają się, w jaki sposób ozdobić balkon, by wyglądał pięknie, a czas na nim spędzony, np. przy lekturze, był czasem relaksu i przyjemności. Rośliny najlepiej instalować na balkonie w drugiej połowie maja, po tzw. Zimnych Ogrodnikach (15 V), kiedy kwiatom nie zagrażają już przymrozki. Kwiaty swoje zadanie spełniają doskonale – zdobią, poprawiają humor, wiele z nich nie tylko pięknie wygląda, ale i pachnie. Bardziej gęste rośliny lub pnącza można wykorzystać jako żywy parawan, by odciąć się od zbyt bliskiego sąsiedztwa lub ciekawskich oczu. Nie bez znaczenia jest, jakie gatunki kwiatów wybierzemy. Konieczne jest także zapewnienie im warunków do wzrostu, aby naprawdę cieszyły oczy swoją urodą.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock/kwiaty na balkonie

Kwiaty na balkonie wschodnim

Na balkonie wschodnim kwiaty mają się dobrze, ponieważ słońce świeci od samego rana do godziny 13, co stwarza dobre warunki dla większości roślin kwitnących. Słońce świeci intensywnie, ale nie na tyle, by parzyć rośliny. Po południu natomiast dominuje światło rozproszone, które pozwala na optymalny wzrost, ale nie naraża na przegrzane roślin i wysuszenie podłoża.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Na balkonie wschodnim sprawdzą się kwiaty ozdobne takie jak: pelargonia rabatowa i bluszczolistna, fuksja ogrodowa, heliotrop peruwiański, bakopa, kocanki włochate, werbena ogrodowa, skrętnik, begonia bulwiasta, barwne odmiany bluszczu pospolitego, szczawik trójkątny, laurencja zatokowa, nemezja czy róże. Ponieważ balkon południowy to najlepsze miejsce na rośliny, wybór jest znacznie szerszy, w porównaniu do roślin kwitnących na balkony północne.

Kwiaty na balkonie zachodnim

Na balkonie zachodnim kwiaty będą miały dużo promieni słonecznych i wysoką temperaturę. Na takim bardzo jasnym balkonie słońce przygrzewa od godzin popołudniowych aż do późnego wieczora. Dlatego należy wybrać rośliny kochające słońce, którym ono nie zaszkodzi. Nie można zapominać o regularnym podlewaniu, ponieważ nawet bardziej odporne kwiaty na balkon zachodni potrzebują odpowiedniej ilości wody, by przetrwać. Warto także wspomnieć, że lepiej wybierać duże doniczki w jasnych kolorach. Ciemne będą nagrzewać się zbyt szybko, co może doprowadzić na słonecznym balkonie do przegrzania systemu korzeniowego i wysuszenia podłoża. Z tego samego powodu nie poleca się wkładać pojemników do metalowych osłonek.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Kwiaty na balkonie zachodnim najlepiej podlewać w godzinach przedpołudniowych lub zaraz po zachodzie słońca, by woda zbyt szybko nie wyparowała. Pięknie będą się prezentowały kwiaty takie jak: nasturcja, begonia, surfinia, petunia, pelargonia bluszczolistna, maciejka, kobea pnąca, groszek pachnący, bratek ogrodowy, aster chiński czy aksamitka.

Kwiaty na balkonie południowym

Na balkonie południowym słońce pojawia się w godzinach ok. 10-16, a silne promienie słoneczne nie są zbyt łaskawe dla bardziej wrażliwych kwiatów. Podobnie jak w przypadku balkonu od zachodniej strony, jest wiele gatunków kwitów, które kochają słońce i balkon południowy będzie dla nich doskonała lokalizacją. Tu również lepiej unikać metalowych, ciemnych i zbyt małych pojemników, z których szybko wyparuje woda.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Na balkonie południowym sprawdzą się kwiaty takie jak: pelargonia rabatowa i angielska, lobelia przylądkowa, surfinia i petunia. Dobrze będą się czuły także: lawenda wąskolistna i francuska, wilec ziemniaczany (ipomea), portulaka wielokwiatowa, koleus Blumego, astersicus nadmorski.

Kwiaty na balkonie północnym

Kwiaty na balkonie północnym to niełatwy temat, ponieważ jest na nim wyjątkowo mało światła. Zacieniony balkon z reguły jest nie tylko chłodniejszy, ale także bardziej wilgotny. Warto pomyśleć w takim przypadku o donicach o grubych ściankach, które dłużej będą trzymały ciepło. Warto zadbać o odpowiedni drenaż (warstwa keramzytu) oraz dziury odpływowe w doniczkach, by wilgoć i choroby grzybowe nie zagroziły rosnącym na balkonie północnym kwiatom. Nie zaszkodzi, by osłonki były kolorowe lub jasne, co zdecydowanie rozjaśni i doda energii zacienionemu balkonowi.

Kwiaty na balkonie wschodnim, zachodnim, północnym, południowym

Fot. iStock

Na balkonie północnym można uprawiać rośliny posiadające kolorowe i duże kwiaty, które dobrze znoszą rozproszone słońce, takie jak: begonie bulwiaste i niecierpki nowogwinejskie. Może się tu powieść uprawa nieco skromniejszego barwinka pospolitego, dąbrówki rozłogowej lub niezapominajki. Północna lokalizacja balkonu nie daje większych możliwości wyboru ozdobnym roślinom kwitnącym, za to dobrze będą się czuły rośliny balkonowe o ozdobnych liściach. Sprawdzi się tu np.: bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, plektrantus „Nico”, ozdobne paprocie czy funkie.

Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, dobierając kwiaty odpowiednie na balkon północny, południowy, wschodni czy zachodni. To zdecydowanie ułatwi zadanie, zwiększając szansę powodzenie w uprawie i zaaranżowanie różnego typu balkonów w najlepszy sposób.


źródło: rosliny.urzadzamy.pl,www.urzadzamy.pl 

Zobacz także

„Kiedyś miałam orgazm na spotkaniu z prezesem. Nieświadoma jęknęłam, gdy przemawiał”

Masz lepsze życie niż Ci się wydaje. Rzeczy, których nigdy nie doceniamy, bo są zbyt oczywiste

Hiperwitaminoza – co za dużo, to niezdrowo, czyli objawy przedawkowania 6 witamin