Lifestyle

Po kądzieli, czyli cechy, które dzieci dziedziczą po mamusi

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2021
fot. gradyreese/iStock
 

Kiedy z niepokojem czekasz na narodziny swojego malucha, prawdopodobnie zastanawiasz się nie tylko, jak będzie wyglądać, ale także jak będzie się zachowywać, rozmawiać, chodzić i nie tylko. Dziecko może odziedziczyć po rodzicach znacznie więcej niż tylko kolor włosów i cechy fizyczne. Na szczęście genetyka pozwala nam określić, które z tych cech pochodzą od którego rodzica, dzięki czemu możesz dokładnie określić, po kim Twoje maleństwo ma te słodkie dołeczki w policzkach. Oto osiem cech, które Twoje dziecko odziedziczy po mamie.

Najczęściej dzieci są idealnie skompilowaną mieszanką obojga rodziców, ale wciąż jest więcej niż kilka rzeczy, które mogą odebrać tylko od mamy lub taty. Czy Twój maluch ma jakieś cechy wyraźnie po tobie??

1. Styl spania

Rzucanie się i przewracanie z boku na bok, bezsenność, a nawet bycie fanem drzemek – dzieci mogą to wszystko odziedziczyć po mamie i przyjąć jako własne nawyki na całe życie. Małpa widzi, małpa robi!

2. Włosy

Chociaż najprawdopodobniej dziecko odziedziczy geny dominujące nad recesywnymi, kolor włosów matki może również wiele powiedzieć o tym, jak będą wyglądać włosy u Twojego maleństwa. Podobnie jak kolor włosów, twoje maleństwo jest bardziej prawdopodobne, że odziedziczy teksturę włosów po mamie.

3. Temperament

Płacz, krzyk, spokój? Możesz za to podziękować (lub obwiniać) geny mamy! Chociaż i środowisko, w jakim przebywa dziecko odgrywa tu pewną rolę, nowe badania wykazały, że skład genetyczny może mieć większy wpływ na temperament twojego dziecka.

4. Zdrowe nawyki żywieniowe

To, czym karmisz swoje ciało i dziecko podczas ciąży, jest ważne nie tylko w łonie matki, ale może mieć wpływ na Twoje maleństwo przez całe życie! Jedno z badań przeprowadzonych na szczurach wykazało, że zła dieta ciążowa może wpływać na gen związany z produkcją insuliny, co może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w późniejszym życiu. Chociaż to samo badanie nie zostało jeszcze przetestowane na ludziach, lepiej dmuchać na zimne!

5. Prawo-, leworęczność

To właśnie po mamie dziedziczy się tę cechę.

6. Migreny

Jeśli cierpisz na migreny, może być większa szansa, że ​​pewnego dnia Twoje dziecko również ich doświadczy.

7. Inteligencja

Przepraszamy, tatusiowie! Badania pokazują, że ponieważ inteligencja jest przenoszona na dziecko z dwoma chromosomami X od matki i jednym od ojca, może to mieć wpływ na poziom inteligencji dziecka. Drugie badanie wykazało, że pomimo wykształcenia, rasy i klasy społeczno-ekonomicznej, poziom IQ matki może być dobrym wskaźnikiem IQ dziecka.

https://www.familyeducation.com/


Lifestyle

27-letnie małżeństwo Gatesów przeszło do historii. Melinda zachowała nazwisko byłego męża

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2021
 

W poniedziałek oficjalnie zakończyło się małżeństwo Melindy i Billa Gatesów, podaje magazyn „People”. Para rozstała się 27 lat po ślubie.

„Nie jesteśmy już w stanie rozwijać się dłużej jako para” – najdroższy rozwód świata

Po 27 latach małżeństwa Bil i Melinda Gates opublikowali tweet z informacją, że ich związek dobiegł końca. „Nie jesteśmy już w stanie rozwijać się dłużej jako para” – wyjaśnili we wspólnym oświadczeniu. Poprosili także o spokój i przestrzeń dla swojej rodziny, gdyż zaczynają „nawigować” po nowej rzeczywistości.

„Po wielu przemyśleniach i pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa” – czytamy Bill Gates w tweecie. „W ciągu ostatnich 27 lat wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i zbudowaliśmy fundament, który działa na całym świecie, umożliwiając wszystkim ludziom prowadzenie zdrowego i produktywnego życia”.


Po tym, co o tym małżeństwie powiedziała Melinda Gates przy okazji 25. rocznicy ślubu, można było wysnuć wniosek, że to nie był łatwy związek. Bill w jej opowieściach jawił się bowiem jako pochłonięty pracą i lekturami geniusz. Nie oznacza to jednak, że związek był nieudany. Wręcz przeciwnie.

Melinda dołączyła do firmy Microsoft w 1987 r.  Bill powiedział w filmie dokumentalnym, który można zobaczyć na Netfliksie: „Bardzo się o siebie troszczyliśmy i były tylko dwie możliwości: albo się rozstaniemy, albo się pobierzemy”. Melinda powiedziała, że przyłapała Billa – to dużo o nim mówi – spisującego na tablicy listę „wady i zalety zawarcia związku małżeńskiego”. Wyjaśniła, że to nie był dylemat, który dotyczył jej osobiście, a tylko tego, czy Bill da radę, przy swoim trybie życia i pracy, stworzyć rodzinę i być w niej obecny.

Pobrali się w 1994 roku na hawajskiej wyspie Lanai, podobno wynajmując wszystkie lokalne helikoptery, aby powstrzymać niechcianych gości.

Bill i Melinda Gatesowie zostali małżeństwem w 1994 roku, wychowali troje dzieci, mają 130,5 miliarda dolarów i prowadzą filantropijną firmę, która może pochwalić się funduszem 49,8 miliarda dolarów.

Mimo decyzji o rozwodzie małżonkowie zapowiadają, że zamierzają nadal razem pracować w Fundacji Billa i Melindy Gatesów, którą założyli w 2000 roku. „Po wielu przemyśleniach i pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. Wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i zbudowaliśmy fundament, który działa na całym świecie, umożliwiając wszystkim ludziom prowadzenie zdrowego i aktywnego życia. Nadal podzielamy wiarę w tę misję i będziemy kontynuować naszą wspólną pracę przy fundacji, ale nie wierzymy już, że możemy razem wzrastać jako para w tej kolejnej fazie naszego życia” – napisali Gatesowie na Twitterze.

Melinda Gates pozew o rozwód złożyła w poniedziałek 3 maja. Wnioskuje w nim o rozwiązanie małżeństwa na podstawie umowy o separację. Jak podaje portal Dailymail, Melinda poprosiła we wniosku o wyznaczenie terminu rozprawy na kwiecień 2022 roku, jest jednak prawdopodobne, że rozwód zostanie rozstrzygnięty bez procesu. W umowie o separacji, na którą powołała się żona Billa Gatesa, uwzględniono podobno zabezpieczenie finansowe dla dzieci, a dokument został podpisany przez oboje małżonków, a także przez ich prawników.

Jak się okazuje, Gatesowie nie mają podpisanej intercyzy. I choć w swoim oświadczeniu zapewniają, że ich rozstanie przebiega w zgodzie, to jednak patrząc na to, jaką armię prawników zatrudnili do przeprowadzenia swojego rozwodu, można przypuszczać, że wszystko może się zdarzyć. Melindę reprezentuje zespół czterech prawników z dwóch renomowanych nowojorskich kancelarii: Cohen Clair Lane Griefer Thorpe & Rottenstreich LLP oraz Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison LLP. Natomiast Bill Gates jest reprezentowany przez trzech prawników z Los Angeles z firmy Munger Tolles & Olson. Jeden z nich, Charles T. Munger, to wieloletni współpracownik miliardera Warrena Buffetta, przyjaciela Billa Gatesa.

Głos w tej sprawie zabrała także ich najstarsza córka Jennifer. W swoim wpisie podziękowała m.in. za wsparcie i zaapelowała o uszanowanie prywatności członków jej rodziny.

Na temat rozwodu rodziców wypowiedziała się w social mediach także ich najstarsza córka Jennifer, która swoje oświadczenie zamieściła w relacji na Instagramie. „Wielu z was słyszało wiadomość, że moi rodzice się rozstają. To był trudny okres dla całej naszej rodziny. Wciąż uczę się, jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją i własnymi emocjami, a także uczuciami pozostałych członków rodziny. Jestem wdzięczna za przestrzeń, w której mogę to zrobić i chcę, żebyście wiedzieli, że Wasze pozytywne słowa i wsparcie są dla mnie ważne” – napisała w nim. Swój wpis zakończyła prośbą o uszanowanie prywatności całej rodziny. „Dziękujemy za zrozumienie naszego pragnienia prywatności podczas przechodzenia przez kolejny etap naszego życia”.

Źródło: people.com


Lifestyle

Po mieczu, czyli 8 cech, które dzieci dziedziczą TYLKO po tatusiu

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2021
fot. Everste/iStock

Co masz po swoim ojcu? Wzrost? Zdrowe serce? Piękne oczy? Za każdym razem, gdy rodzi się dziecko, dziadkowie i krewni z obu stron rywalizują o jego cechy: ma oczy jak mama, ma szczękę po naszej rodzinie itp. itd. Ale serio, niemowlęta to miękkie, czerwone, delikatne stworzenia, z którymi należy obchodzić się ostrożnie. Jak można porównać tę maleńką twarz z twarzą dorosłego mężczyzny i powiedzieć tak, wygląda jak jego ojciec?

W każdym razie pozorne rysy twarzy (lub ich brak) mogą być tematem spornym między matką a ojcem, ale są pewne rzeczy, które można odziedziczyć tylko po ojcu.

Geny ojca mają wiele do powiedzenia na temat tego, czy dziecko odziedziczy pewną historię chorób rodzinnych, czy nie.
Oto lista rzeczy, na które zawsze bez wyjątku ma wpływ rodzina po mieczu.

1. Płeć

To chyba jeden z bardziej znanych faktów – za płeć dziecka w 100% odpowiada tata. Kobiety mają chromosom XX i przekażą dziecku jeden chromosom X, ponieważ jest jedynym, jaki mają. Ale mężczyźni mają jeden chromosom X i jeden Y. W zależności od tego, czy plemnik niesie chromosom X czy Y, podczas zapłodnienia komórki jajowej, dziecko będzie odpowiednio dziewczynką lub chłopcem. Y jest genem determinującym męskość i rozpoczyna proces maskulinizacji, czyli rozwoju płodowego jąder wskazujących na małego chłopca. Chromosom X nie zawiera tego genu odpowiedzialnego za produkcję męską, więc obecność XX na płodzie wskazuje na dziewczynkę.

2. Problemy kardiologiczne

Istnieje śmiertelny gen, który zawsze jest przekazywany z ojca na syna – haplogrupa I Y chromosom. Mężczyźni z chromosomem Y z haplogrupy I mają o 50 procent wyższe ryzyko choroby wieńcowej niż inni mężczyźni. Według naukowców ryzyko to jest niezależne od czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i wysoki poziom cholesterolu.

3. Wzrost

To niekończąca się debata, czy dziecko odziedziczyło wzrost matki, czy ojca. Wiele osób po prostu zakłada, że ​​jest to średnia z dwóch. Ponad 700 odmian genetycznych wpływa na wzrost dziecka. Chociaż prawdą jest, że wzrost potomstwa jest wynikiem sekwencji genów obojga rodziców, w niektórych przypadkach gen ojca może mieć pewną zmienność, która może mieć duży wpływ na wzrost dziecka.

Geny ojcowskie silnie wyrażają insulinopodobny czynnik wzrostu (białko IGF) i ta cecha genetyczna jest również odpowiedzialna za promowanie wzrostu. Wręcz przeciwnie, geny matki wyrażają receptor zwany IGF2R, który aktywnie tłumi geny indukujące wzrost taty. Podczas gdy geny IGF ojca pomagają dziecku urosnąć, geny IGF2R mamy sprawiają, że rośniesz niski.

4. Problemy z zębami

Czy wiesz, że rozmiar zęba, kształt, rozmiar szczęki są uwarunkowane genetycznie? Niektóre problemy stomatologiczne są dziedziczne i narażają dzieci na większe ryzyko wystąpienia takich schorzeń. Dzieje się tak dlatego, że męskie geny są o wiele bardziej dominujące i aktywne niż żeńskie, jeśli chodzi o zęby. Panowie, jeśli macie słąbe zęby, zadbajcie o to, by wasze dzieci zaczęły nitkować swoje jak najwcześniej!

5. Kolor oczu

Mówi się, że na kolor oczu mają wpływ geny obojga rodziców, ale w większości przypadków stwierdzono, że ojciec jest tym, którego geny mają tu więcej do powiedzenia. Zarówno geny dominujące, jak i recesywne odgrywają rolę w określaniu koloru oczu. Geny recesywne przyczyniają się do jasnych kolorów, takich jak zielony lub niebieski, podczas gdy geny dominujące przyczyniają się do ciemnych kolorów oczu, takich jak brązowy. Chociaż geny powodujące ciemne zabarwienie oczu są bardziej dominujące niż jasne, jeśli ojciec ma recesywny kolor oczu, taki jak zielony, szary lub niebieski, dziecko odziedzicz kolor oczu właśnie po nim.

6. Dołeczki

Kobiety uwielbiają u mężczyzn dołeczki w policzkach. Dobrą wiadomością na temat tych słodkich policzków jest to, że dominują, więc Twoje dziecko również może mieć dołeczki. *serce omdlenie*

7. Palce u stóp

W szczególności błoniaste palce u stóp, jeśli tata jest nosicielem genu zespołu Aperta i ma ponad 40 lat.

8. Odcisk palca

Istnieje przekonanie, że jest to podstępny sposób, w jaki natura zaprojektowała sposób, aby samce mogły zidentyfikować swoje potomstwo. To może być zabawna ekspresja genetyczna, która wciąż istnieje od czasów polowań i zbieractwa.

https://www.healthyway.com/

 


Zobacz także

Potrzeby – własna piramida

500 plus tym razem dla nauczycieli. Oczywiście nie dla wszystkich, dla wybranych

Abstrakcyjne lęki i ich wpływ na nasze związki